آموزشیفن‌آوریهای زیر بنایی رمزارز

پاراچین(Parachain)

پاراچین‌ها در شبکه بلاکچین پولکادات دارای خصوصیات و ویژگی‌هایی است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

فهرست مطالب

شرح پاراچین (Parachain)

با شرح پاراچین (Parachain)با قابلیت منحصر بفرد پولکادات و کوساما بیشتر آشنا می شویم

در دنیای ارزهای رمزنگاری شده، به ویژه در حوزه بلاک چین به روز رسانی های متعددی وجود دارد. این به روز رسانی ها و نوآوری ها که معمولاً بسیار پیچیده هستند ، با هدف افزایش سرعت و ایجاد شبکه ای کارامد انجام می شوند. یکی از نمونه های جالب توجه در این حوزه پاراچین ها (parachains) هستند. این مفهوم نسبتاً جدید ، امروزه توجه بسیاری از پروژه ها را به خود جلب کرده است. اگر درباره پاراچین ها و کاربردهای آنها اطلاغات کافی ندارید در ادامه این مقاله با بررسی مزایا و موارد استفاده آنها با ما همراه باشید.

پاراچین (Parachain) گونه‌ای از شبکه‌های بلاکچین است که ساختاری خاص برای مدیریت دیتا و اطلاعات دارد و این ساختار به طور موازی در اکوسیستم پولکادات (در هر دو شبکه پولکادات و کوساما ) اجرا می‌شود. با این تفاوت که با اتصال به شبکه مرکزی، نیازی به تعریف نودهای مجزا ندارد.

پاراچین به زنجیره Relay (زنجیره مرکزی شبکه پولکادات ) متصل بوده و از امنیت، مقیاس پذیری، قابلیت همکاری و حاکمیتی پولکادات بهره‌مند می‌شود. قابلیت همکاری بین زنجیره‌ای شبکه پولکادات، امکان ارسال هر نوع داده یا دارایی را بین پاراچین‌ها فراهم می‌کند و باعث می‌شود کاربردها و برنامه‌های جدیدی به وجود بیایند. پاراچین‌ها همچنین می‌توانند به کمک فناوری میان زنجیره‌ای، به شبکه‌های خارجی مانند بیت کوین و اتریوم متصل شوند.

پولکادات به صورت یک شبکه چند زنجیره‌ای لایه صفر طراحی شده است، به این معنی که زنجیره رله مرکزی امنیت و قابلیت همکاری لایه صفر را برای حدودا ۱۰۰ شبکه بلاکچین حاضر در لایه ۱ که به عنوان پاراچین متصل شده‌اند را فراهم می‌کند. به عبارتی دیگر، ساختار شبکه پولکادات به صورت یک شبکه چند زنجیره‌ای طراحی شده که در لایه یک آن امکان راه‌اندازی تقریبا ۱۰۰ شبکه بلاکچین تحت عنوان پاراچین وجود دارد. تمامی این شبکه‌ها به شبکه اصلی پولکادات و نودهای این شبکه متصل هستند.

به عنوان یک قاعده کلی، پروژه های مبتنی بر بلاکچین با اهداف امنیت ، مقیاس پذیری و تمرکززدایی ایجاد می شوند.  دستیابی به این سه ویژگی به طور همزمان بسیار دشوار است، با این حال، پولکادات (DOT ) و کوساما (KSM ) پروژه هایی هستند که همواره برای دستیابی به آن در حال تلاش هستند.

 پولکادات  و کوساما از فناوری چند زنجیره ای استفاده می کنند که امکان بهبود عملکرد همکاری بین بلاک چین ها را فراهم می کند. به لطف این فناوری، بلاک چین های مختلف می توانند به طور مداوم با یکدیگر کار کنند و گامی رو به جلو در غیرمتمرکز سازی شبکه بردارند.  پولکادات و کوساما به پروژه های مختلف اجازه می دهند تا بلاک چین های اختصاصی خود را با هر کاربرد و ویژگی دلخواه در این شبکه ها راه اندازی کنند.

مفهوم پاراچین به یک شبکه بلاک چین ثانویه اشاره دارد. این شبکه ثانویه که ریلی چین (Relay Chain ) یا زنجیره رله خوانده می شود در شبکه اصلی بلاک چین ادغام شده است.

زنجیره رله در مرکز قرار دارد و پاراچین ها به موازات زنجیره رله حرکت می کنند. پاراچین توسط گره با نودهای (Nodes ) جمع کننده نگهداری می شود. یک جمع کننده به عنوان یک گره کامل از Parachain عمل می کند و مسئول حفظ تمام اطلاعات لازم هستند.

پاراچین ها قابل سفارشی سازی هستند. این ویژگی به این معنی است که صاحب یک پاراچین می تواند تصمیم بگیرد که چگونه ساختار شبکه را متناسب با برنامه مورد نظر خود ایجاد کند. علاوه بر این، او همچنین می تواند حاکمیت شبکه را تحت کنترل داشته باشد.این نوآوری راه را برای پروژه های جدید و توسعه برنامه های کاربردی در شبکه های بلاک چین جدید باز می کند. یک مثال از این امر می تواند مبادلات غیر متمرکز یا پروژه های دیگر موجود در دنیای DeFi باشد.لازم به ذکر است که همه شبکه های بلاک چین از ادغام پاراچین پشتیبانی نمی کنند. برای درک بهتر پاراچین ها به تصویر زیر دقت کنید. 

 

 1. : Relay Chain امنیت مشترک ، اجماع و قابلیت همکاری متقابل زنجیره ای را مدیریت می کند.
 2. : Validators با تایید داده ها از Collator ها ، نقطه گذاری و مشارکت در اجماع ، زنجیره رله را ایمن میکند.
 3. : Parachainبه موازات بلاک چین پولکادات اجرا شده و توسط Collators نگهداری می شود.

: Collatorsجمع آوری معاملات از کاربران و ارائه مدارک معتبر برای اعتبارسنجی را بر عهده دارد.

نحوه عملکرد پاراچین(Parachain)

هر پاراچین می تواند با اجماع و حکمرانی خاص خود ایجاد شود. این بدان معناست که می تواند ویژگی های خاص خود را داشته باشد و متناسب با نیازهای فردی بهینه سازی شود.اکثر پاراچین ها با استفاده از زنجیره رله ساخته می شوند که یک چارچوب است و متناسب با مقیاس مشخص به بلاک چین ها اجازه می دهد تا ظرف چند ساعت با مشخصات تعیین شده ساخته شوند.

از آنجا که Relay Chain میتواند با استفاده از پل یا بریج به سایر بلاک چین ها متصل شود، هر بلاک چین مبتنی بر آن می تواند به راحتی به شبکه های دیگر مانند بیت کوین و یا اتریوم ارتباط داشته باشد. 

مزایا و ویژگی های پاراچین (Parachain)

با توجه به طراحی پاراچین ها آنها می توانند هر نوع داده یا دارایی را در ارتباط با سایر پاراچین ها ارسال یا دریافت کنند. در نتیجه ، قادر به پشتیبانی از موارد و کاربردهای جدید هستند.  در این بخش مزایای کلیدی پاراچین را بیان خواهیم کرد.

1-انعطاف پذیری 

وقتی صحبت از مدل سازی پاراچین ها شد، پولکادات انعطاف پذیری مطلوبی را ارائه داد. تنها معیارهای تعیین شده توسط شبکه دات این است که پاراچین باید به تایید کنندگان پولکادات ثابت کند که هر یک از بلوک های آن از پروتکل مورد توافق پیروی می کند. این بدان معناست که پاراچین باید از اجماع زنجیره رله پیروی کند. به همین دلیل انعطاف پذیری یک پاراچین می تواند به عنوان یک زنجیره با طراحی فردگرایانه توسعه پیدا کند.

از طرفی می تواند به عنوان شبکه های عمومی یا خصوصی اجرا شود و توکن بومی خود را داشته باشد و فرآیند حکمرانی را انجام دهد. همچنین می تواند به عنوان بستری برای دیگران ایجاد شود تا برنامه هایی را بر روی آن ایجاد کنند.تدبیر برای طراحی مدل پاراچین پولکادات، براین بوده است که در اینترنت آینده انواع مختلف بلاکچین‌ها را خواهیم داشت که با هم تعامل خواهند داشت. همانطور که نسخه فعلی اینترنت نیازهای مختلف را برآورده می‌کند، بلاکچین‌ها باید بتوانند خدمات متنوعی را ارائه دهند.

 یک زنجیره ممکن است برای:

 • بازی
 • مدیریت هویت
 • امور مالی
 • و ….

در عین حال این شبکه‌ها باید بتوانند باهم تعامل داشته باشند و دیتا و اطلاعات را میان هم به اشتراک بگذارند. لذا پاراچین، انعطاف‌پذیری بسیار بالایی دارد.به همین دلیل، پولکادات هیچ معیاری در مورد طراحی پاراچین قید نمی‌کند به غیر از اینکه باید بتوانند به اعتبارسنج های پولکادات ثابت کنند که هر بلوک از پاراچین از پروتکل مورد توافق پیروی می‌کند.

این انعطاف پذیری به این معنی است که هر پاراچین می‌تواند طراحی، توکن و روند حاکمیتی خاص خود را داشته باشد، که برای موارد استفاده خاص خود طراحی شده است.

پاراچین‌ها می توانند به عنوان:

 • شبکه‌های عمومی یا خصوصی
 • شرکت‌ها یا انجمن‌ها
 • بسترهایی برای دیگران به منظور ایجاد برنامه‌های کاربردی
 • کالاهای مشترک به نفع کل اکوسیستم پولکادات

در میان طیف گسترده‌ای از مدل‌های دیگر، استفاده شوند.

 

2-مقیاس پذیری 

قابلیت همکاری و توانایی تعامل با بلاک چین های دیگر، یکی از عوامل کلیدی است که مقیاس پذیری هر بلاک چین را مشخص می کند. این در حالی است که اگر چنین شرایطی وجود نداشته باشد، بلاک چین ها باید برای همکاری با یکدیگر به راه حل های لایه ۲ اعتماد کنند. بدین ترتیب یک پاراچین می تواند در لایه ۱ خود این قابلیت را ایجاد کند.

پاراچین ها ابزار غیر متمرکز و کارآمدتری برای دستیابی به مقیاس پذیری و توان بلاک چین دارند، زیرا تراکنش های آنها می تواند به طور موازی در اکوسیستم بلاک چین های هر پروژه لایه ۱ گسترش یافته و پردازش شود.

با استفاده از مدل پاراچین ، پولکادات به زنجیره‌های بلوکی اجازه می‌دهد تا مقیاس پذیری را در لایه ۱ بدست آورند تا اینکه به راه حل‌های لایه ۲ اعتماد کنند. این یک روش غیرمتمرکز و کارآمدتر برای دستیابی به مقیاس‌پذیری بلاکچین است. پاراچین اجازه می‌دهد تا تراکنش‌ها به صورت موازی در یک اکوسیستم از بلاکچین‌های لایه ۱ پخش و پردازش شوند؛ که به طور قابل توجهی باعث بهبود توان و مقیاس پذیری می‌شود.

3-همکاری متقابل

یکی از بزرگترین مزایای پاراچین ها این است که ذاتاً ترکیب پذیری متقابل پولکادات را به دست می آورد. بنابراین به عنوان یک زنجیره لایه ۱ می تواند کنترل و حاکمیت کاملی بر جوامع بلاک چین داشته باشد و همچنین به آنها اجازه می دهد تا با سایر پاراچین ها و شبکه های خارجی مشارکت داشته باشند.پاراچین ها با بهره گیری از قابلیت همکاری پولکادات و کوساما، می تواند نه تنها توکن ها، بلکه انواع داده ها را نیز شامل اعتبار سنجی تراکنش ها، اطلاعات خارج از زنجیره اوراکل ها و ارتباط قرارداد های هوشمند را بررسی کنند.

پاراچین به جوامع بلاکچین این امکان را می‌دهد که بر بلاکچین لایه ۱ خود کنترل و حاکمیت کامل داشته باشند و از امکان تجارت آزاد با سایر پاراچین‌ها و شبکه‌های خارجی نیز بهره‌مند شوند. قابلیت همکاری بین زنجیره‌ای پولکادات نه تنها امکان تبادل رمزارزها، بلکه امکان تبادل هر نوع داده‌ای از جمله فراخوانی قراردادهای هوشمند، اعتبارسنجی‌ها و اطلاعات خارج از زنجیره، از طریق اوراکل‌ها، را امکان پذیر می‌کند. این ماهیت فرصت‌های جدیدی را برای برنامه‌های کاربردی به منظور همکاری و ایجاد سرویس‌های جدید ایجاد می‌کند.

4- حاکمیت و حکمرانی

همانطور که قبلاً ذکر شد، پاراچین ها این اختیار را دارند که از هر مدل بهینه سازی شده ای استفاده کند. آنها همچنین می توانند چندین ماژول از پیش ساخته شده برای پیاده سازی سیستم های مختلف زنجیره ای را ترکیب کنند. دسترسی به مکانیسم های پیچیده پاراچین ها برای حکمرانی، احتمال هارد فورک روی زنجیره را کاهش می دهد.

پاراچین‌ها در پولکادات در انتخاب مدل حاکمیتی که مناسب خود می‌دانند آزاد هستند و می‌توانند به تعدادی ماژول از پیش ساخته شده برای پیاده سازی سیستم‌های مختلف حاکمیتی دسترسی پیدا کنند. توانایی دستیابی به مکانیزم‌های پیچیده حاکمیت درون زنجیره‌ای به تیم‌ها اجازه می‌دهد تا احتمال اتفاق افتادن فورک در زنجیره خود که می‌تواند جامعه خود را به دو قسمت تقسیم کند، به میزان قابل توجهی کاهش دهد. هر پروژه می‌تواند مدل مدیریتی خود را پیاده‌سازی کند و براساس نوع صنعت، حوزه و جامعه هدف خود مدل مدیریتی شبکه را تعیین کند.

5-مدل اقتصادی پاراچین

یک شبکه پاراچین در شبکه پولکادات می‌تواند مدل اقتصادی خود را پیاده‌سازی کند. شبکه پولکادات در این زمینه آزادی عمل بسیار زیادی را فراهم کرده است. برای مثال یک شبکه پاراچین می‌تواند برای هزینه تراکنش‌ها، ارائه توکن به منظور استیکینگ در شبکه، برنامه عرضه توکن و … از مدل مدنظر خود استفاده کند. همچنین یک شبکه پاراچین می‌تواند هیچ توکنی را معرفی نکند. به طور کلی، انتخاب مدل اقتصادی یک شبکه پاراچین، کاملا به اختیار شبکه بوده و شبکه پولکادات در این بخش دخالتی ندارد.

6-الگوریتم اجماع پاراچین

تمامی شبکه‌های پاراچین راه‌اندازی شده بر روی شبکه پولکادات ملزم به پیروی از الگوریتم اجماع شبکه پولکادات هستند. این شبکه‌ها باید از الگوریتم اجماع شبکه مرکزی پولکادات استفاده کنند. به عبارتی، این شبکه‌ها در انتخاب الگوریتم اجماع خود، اختیاری نداشته و نمی‌توانند از الگوریتم دیگری استفاده کنند.

7-هزینه راه‌اندازی

بسیاری از کسب‌و کارها با مطرح شدن فناوری بلاکچین به دنبال استفاده از آن هستند. اما ایجاد یک شبکه بلاکچین مستقل، به زمان، تخصص و هزینه بالایی نیاز دارد. راه‌اندازی پاراچین یکی از راه‌های جایگزین است. برای راه‌اندازی یک پاراچین در شبکه پولکادات، بایستی اسلاتی را برای مدتی اجاره کرد. قیمت اسلات پاراچین در بازار تعیین شده و کاملا به عرضه و تقاضا در بازار بستگی دارد. از طرفی باند مورد نیاز برای هر شبکه متفاوت است. لذا نمی‌توان قیمت دقیقی در این زمینه عنوان کرد.

هزینه راه‌اندازی  و اجرای شبکه‌های همچون کازماس، تزوس و ایاس چیزی در حدود ۱۰ میلیون دلار در سال است. شبکه‌های بزرگ و مطرحی همچون اتریوم و بیت کوین، هزینه سالانه بالغ بر یک میلیارد دلار در سال دارند. شبکه پولکادات در گزارشی اعلام کرده است که هزینه سالانه راه‌اندازی پاراچین در این شبکه، چیزی در حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار دلار است. این عدد در مقایسه با راه‌اندازی یک شبکه بلاکچین مجزا، بسیار کمتر است.

برخی کاربردهای پاراچین(Parachain)

مفهوم شبکه پولکادات با پاراچین به عنوان بلاک چین لایه ۱ و گسترش موارد استفاده آن موجب شده است برخی از پروژه ها علاقه مند به اجرای آن باشند. این موارد عبارت است از : 

 • امور مالی غیر متمرکز (DeFi )
 • قرارداد های هوشمند (Smart Contracts )
 • سرگرمی و بازی
 • اعتبار سنجی ها
 • اوراکل ها
 • والت های رمز ارز
 • گواهینامه‌ها
 • تشخیص وتایید هویت
 • اینترنت اشیا

 

پاراچین(Parachain) یا پاراترد(Parathread)

پاراتردها (Parathread) پاراچین‌هایی هستند که به جای اجاره اسلات پاراچین، با استفاده از یک مدل pay-as-you-go به پولکادات متصل می‌شوند. مدل پاراترد به ویژه برای پروژه‌هایی که به اتصال مستمر به شبکه نیاز ندارند، مناسب است. بلاکچین‌ها در پولکادات بسته به نیاز آنها و در دسترس بودن اسلات‌های پاراچین در زنجیره رله می‌توانند بین پاراچین‌ها و پاراتردها باشند.

اجاره یک پاراچین(Parachain)

پروژه‌هایی که می‌خواهند به عنوان پاراچین در پولکادات اجرا شوند، باید با برنده شدن در حراج پاراچین، اسلات (slot ) مورد نیاز را در زنجیره رله (Relay Chain) اجاره کنند. پیشنهادات حراج در توکن بومی شبکه قرار می‌گیرد: DOT در پولکادات و KSM در Kusama. تیم‌ها می‌توانند اسلات‌ها در پولکادات را حداقل شش ماه تا حداکثر دو سال اجاره کنند. با شرکت در حراج اسلات پاراچین، تیم‌ها توافق می‌کنند که مقدار DOT پیشنهادی خود را برای مدت زمان اجاره انتخابی قفل کنند، پس از آن کل مبلغ قفل می‌شود. در طول مدت اجاره، DOT در حساب اصلی رزرو شده است اما برای استیکینگ، انتقال یا سایر موارد، در دسترس نمیباشد. تیم‌ها می‌توانند پیشنهادات خود را به روش‌های مختلفی تامین مالی کنند، از جمله تامین نقدی انفرادی یا جذب سرمایه، که در آن کمک‌های مالی از هولدرهای DOT در ازای پرداخت پاداش، دریافت می‌شود.

کارمزدها و هزینه‌های اجرای پاراچین(Parachain)

پاراچین های متصل به پولکادات با اجاره یک اسلات پاراچین می‌توانند به قدرت پردازشی مورد نیاز، بدون کارمزدهای اضافی یا هزینه‌های گس، دسترسی داشته باشند. هزینه اجاره در واقع عدم دسترسی به اوراق قرضه DOT/KSM قفل شده است که توسط تیم برای یک اسلات پاراچین در نظر گرفته میشود و تا پایان دوره اجاره قابل دسترسی نیست. تیم‌هایی که قصد دارند هزینه اجاره اسلات  پاراچین مورد نیاز خود را از طریق سرمایه گذاران جمع کنند، ممکن است تصمیم بگیرند که به هر طریقی که صلاح می‌دانند به سرمایه گذاران خود پاداش دهند و این هزینه اضافی را برایشان به همراه خواهد داشت.

 سایر هزینه‌های جزئی شامل هزینه اجرای گره‌های تلفیق کننده روی پاراچین است. برای برنامه‌های با تعداد زیادی کاربر و ترافیک بالا، انتظار می‌رود که اجرای پولکادات به عنوان پاراچین مقرون به صرفه تر از اجرای بلاکچین انفرادی یا ساختن آن روی بستر قرارداد هوشمند موجود باشد.

برای اجرای پاراچین در شبکه پولکادات و کوساما، اجاره یک slot مهم است. بنابراین پروژه هایی که متقاضی راه اندازی بلاک چین های اختصاصی خود در این شبکه ها هستند باید در یک مزایده یا حراجی شرکت کنند.هر پروژه ای که در مدت زمان مشخص مزایده بیشترین حمایت را دریافت کنند موفق به دریافت اسلات و راه اندازی بلاک چین اختصاصی خود می شود.

هزینه آن چقدر است؟ در حالت ایده آل هیچ هزینه ای ندارد، زیرا مقدار کامل DOT که برای اسلات پاراچین قفل شده است در پایان دوره مجدد قابل برداشت است.

همچنین به این معنی است که پاراچین می تواند بدون پرداخت هزینه های اضافی یا هزینه گس به هر میزان که نیاز دارد به قدرت محاسباتی دسترسی داشته باشد. اما از آنجا که ارز دات در این بازه زمانی قفل می شود و قابلیت استفاده برای هیچ هدفی را ندارد، هزینه اجرای پاراچین توسط همان ارز محاسبه می شود.

یکی دیگر از هزینه های اضافی ، مربوط به ایجاد slot است که هزینه پاداش مشارکت کنندگان بابت وجه به دست امده و اجاره اسلات دریافت می شود. همچنین اجرای گره های جمع کننده بر روی پاراچین های فردی نیز هزینه های جزئی را متحمل می شود.

سخن پایانی

Rococo v1، تست نت پاراچین، در اواخر سال ۲۰۲۰ راه اندازی شد و تیم‌های اولیه از اوایل سال ۲۰۲۱ استقرار پاراچین‌های آزمایشی خود را روی تست نت آغاز کردند. اولین پیام‌های موفق بین زنجیره‌ای، بین تیم‌های پاراچین در Rococo در فوریه ۲۰۲۱، ارسال شد. زمانیکه کدهای پاراچین کاملا تست و بهینه شد، مزایده پاراچین، از طریق حاکمیت درون زنجیره‌ای در کوساما و پولکادت (تخمین زده شده برای اوایل تا اواسط سال ۲۰۲۱ ) برگزار می‌شود. اسلات پاراچین‌ها یک به یک در مزایده شرکت داده می‌شوند و انتظار می‌رود مزایده جدید تقریبا هر دو هفته یک بار برگزار شود. پولکادات در حال حاضر در مسیر میزبانی چندین پاراچین در سال ۲۰۲۱ است.

پاراچین (Parachain ) گونه‌ای از شبکه‌ بلاکچین است که ساختاری خاص برای مدیریت دیتا و اطلاعات دارد و به صورت  موازی در اکوسیستم پولکادات و یا کوساما به عنوان بلاک چین خواهر آن، اجرا می‌شود. پاراچین ها با اتصال به شبکه مرکزی، نیازی به تعریف نودهای مجزا نخواهد داشت و امنیت، مقیاس پذیری و قابلیت همکاری آنها توسط زنجیره رله تامین می شود. قابلیت همکاری بین زنجیره‌ای در این نوآوری امکان ارسال داده ها و دارایی های مختلف را بین پاراچین‌ها فراهم می‌کند و کاربردها و برنامه‌های جدیدی را توسعه می دهد که ممکن است هنوز حتی ایده آنها نیز مطرح نشده باشد.

 

Mostafa70D

Web Designer & Developer & networking specialist

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا