آموزشیروشهای کسب درآمد با ظهور رمزارز

ساخت توکن و عرضه آن در صرافی‌های غیرمتمرکز

بازار رمزارزها به سرعت در حال رشد و بزرگ شدن می باشد. هر روز شاهد اضافه شدن کوین‌ها و توکن‌های جدیدی به بازار می باشیم. ولی، آیا واقعا ساختن رمزارز به‌راحتی امکان‌پذیر می باشد؟ تا به حال به ساخت توکن خود فکر کرده‌اید؟ یا تا به‌حال به این فکر کرده‌اید که توکن خودتان را در اکسچنج‌ها لیست نموده و کسب و کار خودتان را داشته باشید؟ در ویدیو و مقاله زیر آموزش ساخت توکن و لیست کردن آن در یک صرافی غیرمتمرکز می پردازیم.

فهرست مطالب

ساخت توکن

همانطور که در مقدمه گفته شد، هر روز شاهد اضافه شدن کوین‌ها و توکن‌های جدیدی به بازار رمزارزها می باشیم. بسیاری از رمزارزها متن‌باز هستند و کدهای برنامه‌نویسی آنها در دسترس می باشد. شما می‌توانید از این کدها برای راه‌اندازی رمزارز خودتان بهره ببرید. بلاکچین‌های اتریوم، سولانا، ایاس، ترون، بایننس اسمارت چین و… بستری برای میزبانی از رمزارزهای متفاوت راه‌اندازی کرده‌اند و استانداردهایی برای این رمزارزها(مثل ERC20 ، BEP20 و … ) در نظر گرفته‌اند. افرادی که به دنبال راه‌اندازی رمزارزمی باشند، باید این استانداردها را در کدنویسی رمزارز خود رعایت نمایند.

استفاده از کدهای متن باز

یکی از هنرهای برنامه‌نویسی این است که شما از کدهای موجود یا کدهایی که قبلا نوشته شده، به بهترین شکل استفاده نمایید و در وقت و هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید. شرکت‌ها، موسسات و تیم‌های مختلف برنامه‌نویسی در حوزه بلاکچین و رمزارزها فعالیت می‌کنند و قسمتی از کدهای برنامه‌نویسی خود را به صورت متن‌باز و رایگان منتشر می‌کنند. یکی از آنها OpenZeppelin  می باشد که ارائه‌کننده خدمات برنامه‌نویسی می باشد و در پروژه‌های بسیاری نقش‌آفرینی داشته است.

ما در این آموزش، از یکی از کدهای آماده که برای ساخت توکن با استاندارد ERC20 منتشر شده است، استفاده خواهیم نمود. البته در این آموزش ما بر بستر بلاکچین بایننس اسمارت چین توکن را راه اندازی می‌کنیم و در واقع استاندارد BEP20 مورد استفاده قرار گرفته است اما با توجه به اینکه این دو شبکه شباهت دارند، استانداردها هم شبیه یکدیگرمی باشند.

 

درباره ریمیکس (Remix )

ریمیکس یک محیط توسعه نرم‌افزار تحت مرورگر می باشد. این سرویس امکانات بسیارزیادی در اختیار برنامه‌نویس‌های زبان سالیدیتی قرار می‌دهد و ما در این آموزش برای ثبت قرارداد هوشمند توکن از آن استفاده می‌کنیم. 

درباره مورالیس

مورالیس ارائه‌کننده ابزاری می باشد که برنامه نویسان به کمک آن قادرند برنامه‌های خود را به بلاکچین‌های متفاوت مثل اتریوم، آوالانچ، فانتوم، بایننس اسمارت چین و … متصل نمایند. در واقع برای متصل شدن به شبکه‌های بلاکچین، شما باید به یک نود متصل شوید. در این آموزش از نود مورالیس برای اتصال به تست نت بایننس اسمارت چین استفاده شده است.

نحوه به‌دست آوردن رمزارز برای استفاده در شبکه‌های تست نت

ما در این آموزش به دنبال راه‌اندازی توکن بر بستر شبکه تستی بلاکچین بایننس اسمارت چین می باشیم. تمام مواردی که در آموزش گفته شده را شما می‌توانید در شبکه اصلی بایننس اسمارت چین پیاده‌سازی نمایید. برای ثبت کردن قرارداد هوشمند و تعامل داشتن با شبکه تست نت بایننس اسمارت چین، نیاز به کوین BNB داریم. برای به دست آوردن BNB در شبکه تست نت BSC به لینک زیر مراجعه نمایید.

ثبت قرارداد هوشمند توکن در بلاکچین

در محیط ریمیکس بر روی contracts راست کلیک نمایید و New File ایجاد کرده و نام آن را Token.sol قرار دهید. کد برنامه‌نویسی که در بالا بیان شد را به این فایل انتقال دهید.

نام مورد نظر خود را برای توکن انتخاب نموده و به جای عبارت “Token” قرار دهید. همچنین نماد مورد نظر خود را به جای “TKN” قرار دهید. اکنون این کد برای شما یک میلیون توکن با نام و نمادی که ثبت کردید، ایجاد می نملید. برای تغییر تعداد توکن می‌توانید به جای عدد یک میلیون، عدد مورد نظر خودتان را ثبت نمایید.

در بخش کامپایلر، ورژنی که در خط اول کد قرار داده شده را انتخاب نمایید. بر روی Compile Token.sol کلیک کرده و منتظر بمانید تا تیک سبز رنگ در نوار سمت چپ نشان داده شود. در صورتی که با خطا مواجه شدید، در کامنت‌های این پست مطرح نمایید.

در بخش ENVIRONMENT گزینه Injected Web3 را انتخاب کرده و بر روی گزینه Deploy کلیک نمایید. تراکنش را از طریق متامسک انجام دهید. بعد از ثبت شدن تراکنش در شبکه، به همان مقداری که در نظر گرفته بودید، توکن ساخته شده و در کیف پول شما قرار خواهد گرفت. در صورتی که توکن را در متامسک مشاهده نکردید، باید اطلاعات آن را از طریق مرورگر بلاکچین پیدا نموده و در متامسک، خودتان اطلاعات را اضافه نمایید.

آموزش لیست کردن توکن در اکسچنج غیر متمرکز

بعد از راه‌اندازی توکن، شما قادرید آن را در اکسچنج‌های غیر متمرکز لیست کرده و بعد از لیست شدن، هر کسی می‌تواند توکن شما را از طریق آن اکسچنج غیرمتمرکز خریداری نماید.

برای لیست کردن توکن در اکسچنج غیرمتمرکز مثل پنکیک سواپ، در نوار سمت چپ به بخش Liquidity بروید سپس روی Add Liquidity کلیک نمایید.

در صفحه زیر باید زوج مورد نظر خود که می‌خواهید نقدینگی آن را تامین کنید، انتخاب نمایید.

بر روی Select a currency کلیک کرده و آدرس قرارداد هوشمند خود را در آن درج نمایید.

برای اضافه کردن نقدینگی باید BNB و توکن خود را به عنوان زوج قابل‌معامله به پنکیک سواپ معرفی کرده و با مشخص کردن BNB و توکن مورد نظر خود، نسبت تبدیل آن ها به یکدیگر را مشخص نمایید.

بعد از اضافه شدن نقدینگی، می‌توانید توکن خود را معامله کنید.

البته توجه کنید که پنکیک سواپ روی شبکه تست نت توسط تیم اصلی آن، راه‌اندازی نشده است اما برنامه‌نویس‌های دیگر آن را بر بستر شبکه تست نت بایننس اسمارت چین راه‌اندازی نموده اند و ما در این آموزش از یکی از آن ها استفاده کرده ایم. شما می‌توانید از طریق این لینک به آن دسترسی پیدا کنید.

Mostafa70D

Web Designer & Developer & networking specialist

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا