آموزشیزبان های برنامه نویسی

جاوا (Java)

فهرست مطالب

جاوا زبان دیگری است که دانشمندان کامپیوتر و برنامه‌نویسان برای توسعه‌ی مهارت‌های برنامه‌نویسی‌شان از آن استفاده می‌کنند. جاوا شاه‌کلید صفحات وب HTML/Css است که وب جهان گستر را شکل می‌دهند. شاید همین مساله آن را به یک گزینه‌ی هوشمندانه برای سازگاری با وب‌سایت‌های سنتی و فناوری وب ۳ بلاک چین تبدیل کرده است.

زبان جاوا برای ساخت بلاک چین‌هایی که بر خاصیت محرمانگی تمرکز دارند، مناسب است. غیرقابل تغییر بودن(immutability)  فاکتور مهمی برای جلوگیری از هک و تقلب است.

جاوا (Java) از ابتدا، در زمینه کارکرد و محبوبیت رقابت تنگاتنگی با ++C داشته است. جاوا دارای یک رابط برنامه‌نویسی کاربردی (API) است که شامل کلاس‌های جاوا، بسته‌ها، اینترفیس‌ها و غیره می‌شود. این رابط برنامه‌نویسی برای ساخت برنامه‌ها بدون نیاز به توجه به پیاده‌سازی‌های داخلی آنها مفید است. یکی دیگر از ویژگی‌های جاوا که بسیار در بلاک چین مورد استقبال قرار گرفته، قابلیت انتقال و سازگاری آن است. به لطف قابلیت WORA، می‌توان با یکبار برنامه‌نویسی، برنامه‌های جاوا را بر روی پلتفرم‌های مختلف پورت کرد. این برنامه‌ها به معماری خاص سیستم وابسته نیستند؛ زیرا برای اجرا از ماشین مجازی جاوا (JVM) استفاده می‌کنند. این قابلیت سازگاری، در کنار سایر ویژگی‌های محبوب جاوا، آن را تبدیل به گزینه مناسبی برای برنامه‌نویسی در حوزه بلاک چین می‌کند.

 

پیدایش: جاوا برای اولین بار در سال ۱۹۹۶ توسط جیمز گاسلینگ (James Gosling) در شرکت سان مایکروسیستمز (Sun Microsystems) طراحی شد.

نقاط قوت

  1. یک زبان برنامه‌نویسی شی‌گرا است.
  2. جاوا واسط‌های API را برای فعالیت‌های مختلف مانند ارتباط با دیتابیس، شبکه‌سازی، تجزیه XML، برنامه‌های کمکی و غیره فراهم می‌آورد.
  3. ابزار قدرتمند و متن‌باز (open source) به همراه توسعه‌ی سریع
  4. وجود تعداد بسیار زیادی از کتابخانه‌های متن‌باز

نقاط ضعف

  1. مدیریت حافظه در جاوا بسیار پرهزینه است.
  2. عدم وجود قالب‌ها (Templates) می‌تواند باعث ایجاد محدودیت در به وجود آوردن ساختارهای با کیفیت شود.

کاربرد/ موارد استفاده: جاوا جزو بهترین زبان‌های برنامه نویسی که از آن معمولا برای توسعه‌ی اپلیکیشن‌های اندروید، اپلیکیشن‌های وب و بیگ دیتا استفاده می‌شود.

درآمد: متوسط درآمد سالیانه برای یک توسعه‌دهنده‌ی جاوا در ایالات متحده‌ی آمریکا، ۱۰۱.۰۱۳ دلار است.

درجه سختی یادگیری: یادگیری جاوا آسان و ساده است.

دلیل انتخاب: جاوا مقبولیت گسترده و رو به افزایشی دارد. هرگز میزان تقاضای کار برای مهارت‌های جاوا کاهش نیافته و نخواهد یافت. 

Mostafa70D

Web Designer & Developer & networking specialist

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا