آموزشیبورس

اندیکاتورها

توضیحات در مورد اندیکاتورها

اندیکاتورها

اندیکاتورها باید بعد از تحلیل نمودار قیمت زمان سهم استفاده شود یعنی اینکه تحلیل نمودار بسیار  سهم می‌باشد و اندیکاتورها تاییدی هست بر تحلیل ما از نمودار قیمت و زمان ما نمی‌توانیم بر اساس تاییدیه اندیکاتورها تصمیم به خرید یا فروش سهم کنیم. اگر نوع بازاری که در آن معامله می کنید را شناسایی کنید ، می توانید در یابید که کدام اندیکاتور ها می توانند سیگنال های خوبی را به ما بدهد و کدام یک فاقد اعتبار بوده و می توان آنها را نادیده گرفت.

فهرست

 اندیکاتورها بر دو نوع هستند:

اندیکاتورهای پیشرو:

اندیکاتور های پیشرو در حالت عادی اسیلاتور می باشند.این اندیکاتورها زودتر از نمودار قیمت زمان به ما سیگنال خرید یا فروش می‌دهند. یعنی این نمودارها روند آینده حرکت قیمت را پیش بینی می‌کند و به عنوان هشدار در نمودارهای قیمتی به حساب می آیند.

 همچنین تغییر روند  نمودار را گزارش می کنند و عموما در بازه‌های زمانی کوتاه مدت استفاده می‌شوند. نقطه ضعف این اندیکاتور این است که این اسیلاتورها سیگنال های غیر واقعی زیادی را نشان می دهند.

اندیکاتور های پیشرو به تنهایی ابزارهای مستقل خوبی نیستند. شما باید اندیکاتور های پیشرو را با دیگر نمودار ها  همچون الگوهای شمعی ژاپنی کلاسیک و حمایت و مقاومت به کار ببرید..

اندیکاتورهای پیرو: (Lagging indicator):

اندیکاتور پیرو از نوسانات قیمتی سهم پیروی می ‌کنند و کمتر می تواند پیش‌ بینی کنندگی نمودار را انجام دهد. سیگنال های معاملاتی اندیکاتور های پیرو بعد از آن که حرکت روی نمودار دیده شود به وجود می آید.

 از روندهایی که قبلاً در بازار به وجود آمده، تشکیل شده اند و بعنوان اخطاری می باشد که روند سهم تغییر  کرده و روندی جدید به وجود آمده است.

یک نقطه ضعف اندیکاتور های پیرو این است که باعث می شوند که تقریبا دیر وارد خرید یا فروش سهم شوید. یعنی این که  شما در حالت عادی نتوانسته اید از ابتدای حرکت قیمت و روند وارد سهم یا خارج از آن شوید..

مووینگ اوریج یا میانگین متحرک به اندیکاتورهایی گفته می‌شود که نوسانات قیمتی را بررسی کرده و در جهت روند بازار حرکت می‌کند. این اندیکاتور جهت آینده قیمت سهم را پیش‌بینی نمی کند و تنها جهت فعلی سهم را نشان می دهد. به این جهت  این اندیکاتور به گذشته قیمت،  تأخیری به‌ شمار می‌آید.

مووینگ اوریج (Moving Average) چیست؟

میانگین متحرک نشان دهنده عملکرد و حرکت قیمت سهم است.  تحلیلگران بازار سرمایه و سرمایه گذاران از آن برای تعیین جهت روند سهم و بررسی حمایت و مقاومت استفاده می‌کنند. این اندیکاتور نقاط داده یک سهم را در یک دوره زمانی خاص خلاصه می کند و بر تعداد نقاط داده تقسیم می کند تا به یک میانگین برسد. چون این اندیکاتور به طور پیوسته بر اساس آخرین داده‌های قیمت سهام دوباره محاسبه می‌شود، به آن میانگین متحرک می‌گویند.

کاربرد مووینگ اوریج

در بازار سرمایه، میانگین متحرک (MA) یک شاخص است که در تحلیل تکنیکال مورد استفاده قرار می گیرد. با محاسبه میانگین متحرک، اثرات نوسانات تصادفی و کوتاه مدت بر قیمت سهم در یک بازه زمانی مشخص کم می شود. میانگین متحرک ساده (SMA) یک میانگین است که مجموعه معینی از قیمت‌ها را در تعداد روزهای مشخصی در گذشته برداشت می کند. 

میانگین متحرک نمایی (EMA) یک میانگین وزنی است که در روزهای اخیر برای قیمت سهم اهمیت بیشتری قائل است و آن را به شاخصی تبدیل کرده که در اطلاعات جدیدتر تاثیرگذارتر است. مهم‌ترین موارد استفاده از میانگین متحرک در تشخیص سطوح حمایت و مقاوت است که تایید روند و واگرایی را مشخص می کند.

انواع اندیکاتور مووینگ اوریج

دو نوع اصلی میانگین متحرک وجود دارد که در پایین توضیح داده‌ خواهد شد.

میانگین متحرک ساده (SMA):

میانگین متحرک ساده (SMA) یک اندیکاتور است که با جمع کردن نقاط داده اخیر در یک مجموعه و تقسیم بر تعداد دوره‌های زمانی به دست می آید. تحلیل گران از اندیکاتور SMA برای مشخص نمودن زمان ورود یا خروج از سهم استفاده می‌کنند. یک SMA به داده‌های قیمت گذشته برای یک دوره معین متکی است.

میانگین متحرک نمایی (EMA)

نوع دیگر میانگین متحرک، میانگین متحرک نمایی (EMA) است که  نسبت به میانگین متحرک ساده، به تغییرات اخیر قیمت واکنش بیشتری نشان می‌دهد.

میانگین متحرک وزنی (WMA)

میانگین متحرک وزنی مانند SMA است، با این تفاوت که WMA  نقاط داده اخیر اهمیت بیشتری دارد. به هر نقطه در دوره یک ضریب اختصاص داده می شود. بزرگترین ضریب برای جدیدترین نقطه داده و سپس به ترتیب کم می شود که وزن یا اهمیت آن نقطه داده خاص را تغییر می‌دهد. دقیقا مثل  SMA، وقتی که یک نقطه داده جدید به اول اضافه می‌شود، قدیمی‌ترین نقطه داده خارج می‌شود.

طریقه استفاده از اندیکاتور مووینگ اوریج

هنگام بررسی برخی از این کاربردهای  میانگین متحرک،  استفاده از مووینگ اوریج یا ترکیب آن با سایر ابزارهای معاملاتی بسته به کاربرد تحلیل گر می باشد. بعضی از روش‌های تحلیلی مووینگ اوریج به شرح زیر می باشد:

مشخص نمودن روند

میانگین متحرک برای تأیید روند قیمت یکی از مهم ترین و در عین حال بهترین روش‌های مورد استفاده از اندیکاتور مووینگ اوریج است. به سبب حجم زیادی از داده‌ها هنگام محاسبه میانگین متحرک بلند مدت، حرکت قابل توجهی در بازار لازم است تا موجب شود MA روند حرکتی خود را تغییر دهد. 

یک MA بلندمدت نسبت به روند کلی چندان مستعد تغییرات سریع قیمت نیست. وقتی میانگین متحرک بلندمدت  در حال افزایش است, تاییدی برای روند صعودی است. هنگامی که میانگین متحرک بلند مدت در حال کاهش است , تأییدی برای روند نزولی می باشد.

حمایت و مقاومت سهم

شناسایی نقاط حمایت و مقاومت  از کاربردهای  اصلی اندیکاتور میانگین متحرک است. میانگین‌های متحرک می‌توانند در یک روند صعودی حمایت کنند و همچنین می توانند در یک روند نزولی می تواند سبب مقاومت شود. این تحلیل می‌تواند برای دوره‌های کوتاه مدت 20 روز یا کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

نمونه ای از عملکرد مووینگ اوریج
عملکرد مووینگ اوریج
عملکرد مووینگ اوریج

این تصاویر نمونه‌‌هایی از عملکرد مووینگ اوریج به عنوان حمایت و مقاومت را نشان می‌دهند.

تنظیمات اندیکاتور مووینگ اوریج

تنظیمات اندیکاتور مووینگ اوریج دارای دو دسته بندی Input و Style می باشد. گزینه Input شامل موارد زیر است:

طول (Length) :دوره زمانی مورد استفاده در محاسبه میانگین متحرک 9 روز پیش فرض است.

منبع (Source): مشخص می‌کند که چه داده‌هایی در محاسبات استفاده شود. close پیش فرض است.

انحراف (Offset) : تغییر این عدد، میانگین متحرک را نسبت به بازار فعلی به جلو یا عقب می برد. 0 پیش فرض است.

در قسمت استایل نیز می‌توانید خصوصیات ظاهری MA مانند رنگ، ضخامت خط و سبک خط را تغییر دهید.

مزایا و معایب استفاده از میانگین متحرک در تحلیل نمودار

دو نوع از معروفترین میانگین های متحرک، میانگین متحرک ساده (SMA) و میانگین متحرک نمایی (EMA) می باشد. همانطور که می دانید, میانگین متحرک می‌تواند برای مشخص نمودن جهت روند یا شناسایی سطوح حمایت و مقاومت بالقوه استفاده شود.

 میانگین متحرک جهت قیمت را پیش بینی نمی‌کند, بلکه جهت فعلی را نشان می دهد. با این وجود، میانگین متحرک چون که بر اساس قیمت‌های گذشته است، با تاخیر همراه می باشد. تحلیل گران از میانگین‌های متحرک برای کمک به عملکرد قیمت  استفاده می‌کنند.

به این نگته توجه کنید که استفاده به تنهایی از MA جدا پرهیز کنید، چون تشخیص‌های نادرست می تواند باعث نتایج نامطلوبی در خرید یا فروش های شما شود. شما باید از مجموعه‌ای از روش‌های تحلیلی استفاده کنید تا بتوانید تصمیم‌های بهتر و درستی در مورد خرید و فروش سهام بگیرید.

جمع بندی

در این تحقیق نحوه کار با اندیکاتور مووینگ اوریج آشنا شدید. اندیکاتورها باید بعد از تحلیل نمودار قیمت زمان سهم استفاده شود یعنی اینکه تحلیل نمودار بسیار  سهم می‌باشد و اندیکاتورها تاییدی هست بر تحلیل ما از نمودار قیمت و زمان ما نمی‌توانیم بر اساس تاییدیه اندیکاتورها تصمیم به خرید یا فروش سهم کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا