آموزشیبورس

قوانین سرمایه گذاری در بورس

قوانین سرمایه گذاری در بورس

مدیریت سرمایه، از اهمیت خاصی در زندگی ما برخوردار است. گاهی اوقات ما آنقدر درگیر زندگی روزمره خود هستیم که اهمیت مدیریت سرمایه را به فراموش می سپاریم. بدون دانش مدیریت سرمایه، نمی توان یک زندگی خوب وبدون دغدغه داشت.

مدیریت دارایی به برنامه ریزی در جهت بودجه بندی، پس انداز، سرمایه گذاری، خرج کردن یا نظارت بر مصرف سرمایه یک فرد یا یک گروه را نشان می دهد.

بسیاری از افراد با اضافه دارایی شان، در جاهایی که به آنها سودهای خوبی می دهد یا بازده خوبی دارند، سرمایه گزاری می کنند. ولی متاسفانه اکثر آنها بعلت نداشتن دانش کافی نمی دانند در کجا و چگونه باید سرمایه شان را مدیریت کنند.

به عنوان مثال، عده ای در بازار بورس سرمایه گزاری می کنند. عده ای دیگر اما دوست دارند پولشان  را صرف خرید و فروش ارزهای بین المللی یا همان بازار فارکس، بکنند. گروهی هم اقدام به خرید ملک، طلا و یا هر دارایی که به آنها سود مطلوبی می دهد،می کنند.

 نکته مهم درباره اهمیت مدیریت سرمایه، افزایش دارایی های شما می باشد. فردی که می داند چگونه سرمایه اش را مدیریت کند، به طور یقین با تحقیق و سرمایه گذاری های درستی که انجام می دهد، دارایی خود را افزایش خواهد داد. در نتیجه زندگی این فرد، از امکانات بالاتری نسبت به بقیه افراد جامعه، برخوردار خواهد بود.

فهرست

برای موفقیت سرمایه گذاری در بازار بورس لازم است که با قوانین و قواعد آن آشنا باشیم. همانطور که دیدید در کاهش شدید شاخص بازار بورس در در دو سال اخیر بسیاری از سرمایه گذاران با ضرر و زیان از بازار بورس خارج شدند. این افراد کسانی بودند که بدون دانش معامله در این بازار بر اثر هیجانات جامعه ورود کرده و دچار ضرر شدند. پس همیشه باید قواعد بازار سرمایه را رعایت کنیم که در زیر به چند مورد از آنها اشاره می کنیم:

ضرر نکنیم

 

همیشه سرمایه گذاری در بازارهای مالی با هدف کسب ثروت بدون ریسک و زیان دیدن نمی باشد. منظور ما از  این که ضرر نکنیم این است که برای معاملات خود یک معیار و میزان که در حقیقت همان تعیین حد ضرر است را مشخص کنیم و به آن پای بند باشیم. یک سرمایه گذار با دانش، قبل از ورود به هر خرید یا فروشی، باید مشخص کند که چه مقدار از سرمایه اش را حاضر است به خطر بیاندازد یا اصطلاحا ریسک کند. این مسئله، یکی از مهم ترین نکات هر سرمایه گذاری است.در این بازار بهترین بازده بالاترین آن نمی باشد ممکن است بهترین بازده خرید سهم هایی با ریسک کمتر باشد. هیچ وقت نباید بیشتر از 2 تا 3 درصد سرمایه تان را ریسک کنید.

خریداری سهام به دید بلند مدت:

 سرمایه گذاری بلند مدت در بازار بورس، گاهی ممکن است ریزش‌ها و منفی‌های پی در پی داشته باشد واین موارد باعث نگرانی شما شود. اما فقط باید صبر کرد و از اخبار و اطلاعات غفلت نکنید.همیشه سهامی که به دید بلند مدت خریداری می شوند سهام بنیادی بوده که محصولی جدید تولید کرده و قابلیت رشد و پیشرفت را داشته باشد.  حجم معاملات آنها زیاد بوده و سود سالانه آن‌ها بیشتر از سال قبل باشد وهمچنین سهامداران حقوقی آن از سهم حمایت کنند.

شما باید به این نکته توجه داشته باشید بازار سرمایه در کوتاه مدت برای شما سودی ندارد. تمام افراد سرمایه گذار موفق در بورس به صورت بلند مدت دراین بازار سرمایه گذاری کرده اند. تجربه نشان داده است که در دراز مدت بازار سرمایه از بازارهای موازی بازدهی بهتری داشته است. شما اگر برای کمتر از دوسال می خواهید سرمایه گذاری کنید بهتر است در صندوق های ثابت و غیر ثابت سرمایه گذاری کنید.

تشکیل سبد سهام:

برای اینکه ریسک سرمایه گذاری شما کاهش یابد، به جای یک سهم با چند و از صنایع مختلف سبد سهام خود را تشکیل دهید(همیشه تخم مرغ ها رادر یک سبد نگذارید).

سبد سهام
تشکیل سبد سهام

البته باید توجه داشت که سرمایه‌هایتان را آن‌قدر خرد نکنید که نتوانید سهام خود را کنترل کنید، بلکه باید از قاعده‌ای منطقی پیروی کنید. توزیع وزن سرمایه گذاری بر روی چند سهم به‌جای تک سهم شدن، نخستین گام درجهت تشکیل سبد سهام است،تا در صورت ضرر کردن از یک سهم سهام دیگر این زیان را جبران کنند. بهتر است سبد سهام شما بین ۷ تا ۱۰ سال باشد.

از رفتار هیجانی بپرهیزید:

کنترل هیجان در بازار بورس بسیار با اهمیت می باشد، چون از تصمیم گیری های نادرست در مورد معامله و یا نگهداری سهام های مختلف جلوگیری می کند و به شما این امکان را می دهد تا درگیر هیجانات ناشی از اخبار، شایعات و احساسات خود نشوید و در مسیر منطقی که برای سهام مورد نظر خود داشته اید و مبنی آن هم اطلاعات وتحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی بوده است را دنبال کنید.هرچند کنترل احساسات در بازار سرمایه کار راحتی نیست ولی با تمرین این مشکل برطرف یا به حداقل می رسد.

  بیشتری کسانی که در بازار بورس ضرر کرده اند دارای رفتار هیجانی بوده اند. همیشه باید  صبر کرد تا سهم به کف کانال قیمتی آن رسیده باشد و زمانی که همه می فروشند و هیجانی از آن خارج می شوند آن را بخریم و در اوج قیمت زمانی که همه آن را  می خرند آن سهم را بفروشیم.

از نوسان گیری خودداری کنید:

شما  با توجه به اطلاعات و تحلیلی که داشته‌اید سهمی را خریده اید و دلیلی ندارد که بدون هیچ گونه تغییری در شرکت یا سود آن سهام آن را بفروشید. در صورتی که خیلی تمایل به نوسان گیری دارید فقط یک درصد دارایی شما می‌تواند به این امر اختصاص پیدا کند. 

تقسیم دارایی:

سعی کنید ۷۰ درصد سرمایه خود را به طور مستقیم در بازار بورس سرمایه گذاری کنید و ۳۰ درصد باقی مانده آن را در صندوق های سرمایه گذاری یا اوراق قرضه به کار ببرید. ممکن است در بازه های مختلف این درصد ها بر اساس تشخیص شما فرق کند.

خرید سهام زیر ارزش ذاتی هستند:

ارزش ذاتی فاکتوری است که در تحلیلهای بنیادی در نظر گرفته می‌شود. اگر می خواهیددر بورس بلند مدت سرمایه‌گذاری کنید، این موضوع یکی از مهمترین عواملی است که باید در نظر گرفته شود. قیمت و ارزش یک سهم حتما نباید با هم برابر باشند. اما بطور معمول قیمت سهام در گذر زمان به سمت ارزش ذاتی آن حرکت می‌کند.

سرمایه‌گذارانی که رویکرد بنیادی دارند، زمانی که قیمت سهم از ارزش ذاتی آن کمتر باشد برای خرید اقدام می‌کنند. در این حالت ارزش بازاری از ارزش ذاتی سهام کمتر است و پیش‌بینی می‌شود قیمت در آینده بیشتر شود

سهام بعضی از شرکت های ارزشمند بنا به دلایلی زیر ارزش ذاتی معامله می شوند، این سهام برای سرمایه گذاری خوب می باشند. این را در نظر داشته باشید که همیشه سهام ارزشمند به معنای سهام ارزان نیستند.

جمع بندی

مدیریت سرمایه، از اهمیت خاصی در زندگی ما برخوردار است. عده ای در بازار بورس سرمایه گزاری می کنند. عده ای دیگر اما دوست دارند پولشان  را صرف خرید و فروش ارزهای بین المللی یا همان بازار فارکس، بکنند. گروهی هم اقدام به خرید ملک، طلا و یا هر دارایی که به آنها سود مطلوبی می دهد،می کنند.

 سرمایه گذاری در بازار بورس بهترین و  پر درآمد ترین سرمایه گذاری می باشد. برای فعالیت در این بازار و کسب سود بیشتر شما باید مواردی بازار را یاد گرفته و ضمن رعایت  قوانین به آن پایبند باشید. برای موفقیت سرمایه گذاری در بازار بورس لازم است که با قوانین و قواعد آن آشنا باشیم.

از جمله قانونهایی که باید ملزم به رعایت آن باشیم عبارتند از: ضرر نکنیم،تشکیل سبد سهام بلند مدت به جای تک سهم شدن،ضمن تقسیم دارایی در بازار بورس از رفتارهای هیجانی در معامله پرهیز کنیم. از نوسان گیری خودداری کنیم وسهامی را خریداری کنیم که زیر ارزش ذاتی آنها باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 27,155.28
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,680.03
tether
Tether (USDT) $ 0.999817
bnb
BNB (BNB) $ 215.21
xrp
XRP (XRP) $ 0.517777
usd-coin
USDC (USDC) $ 1.00
staked-ether
Lido Staked Ether (STETH) $ 1,679.42
cardano
Cardano (ADA) $ 0.255674
solana
Solana (SOL) $ 21.38
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.062284
tron
TRON (TRX) $ 0.088489
the-open-network
Toncoin (TON) $ 2.12
polkadot
Polkadot (DOT) $ 4.14
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.536324
litecoin
Litecoin (LTC) $ 66.22
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 239.57
chainlink
Chainlink (LINK) $ 8.07
wrapped-bitcoin
Wrapped Bitcoin (WBTC) $ 27,146.27
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000007
dai
Dai (DAI) $ 0.999933
true-usd
TrueUSD (TUSD) $ 0.998759
uniswap
Uniswap (UNI) $ 4.52
leo-token
LEO Token (LEO) $ 3.66
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 9.45
stellar
Stellar (XLM) $ 0.113110
monero
Monero (XMR) $ 146.90
okb
OKB (OKB) $ 43.15
ethereum-classic
Ethereum Classic (ETC) $ 16.34
binance-usd
BUSD (BUSD) $ 1.00
cosmos
Cosmos Hub (ATOM) $ 7.24
hedera-hashgraph
Hedera (HBAR) $ 0.049907
filecoin
Filecoin (FIL) $ 3.36
lido-dao
Lido DAO (LDO) $ 1.69
internet-computer
Internet Computer (ICP) $ 3.22
maker
Maker (MKR) $ 1,561.14
crypto-com-chain
Cronos (CRO) $ 0.051189
quant-network
Quant (QNT) $ 90.68
aptos
Aptos (APT) $ 5.50
mantle
Mantle (MNT) $ 0.400227
vechain
VeChain (VET) $ 0.017441
arbitrum
Arbitrum (ARB) $ 0.934796
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 1.14
optimism
Optimism (OP) $ 1.37
kaspa
Kaspa (KAS) $ 0.049619
aave
Aave (AAVE) $ 69.26
rocket-pool-eth
Rocket Pool ETH (RETH) $ 1,823.55
the-graph
The Graph (GRT) $ 0.090666
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.104390
whitebit
WhiteBIT Coin (WBT) $ 5.17
xdce-crowd-sale
XDC Network (XDC) $ 0.052865