آموزشیمنابع کمک آموزشی و کاربردی

شبکه های اجتماعی

فهرست مطالب

1-توییتر

حساب های توییتری مرتبط با (DeFi )

این روزها همواره فضای مجازی فرصت مناسبی برای بروز بحث‌های جالب و جذاب در زمینه‌های جدید است، در اپلیکیشن توییتر مردم تقریباً در هر زمینه‌ای سعی می‌کنند نظرات و احساسات خود را بیان نمایند. حال، این وضعیت برای مقوله‌ی رمزارز نیز به وجود آمده و Crypto Twitter  حالا به یک نام مهم در توییتر تبدیل شده است. در بحث‌های کریپتو، مردم در مورد امور مالی غیرمتمرکز با یکدیگر صحبت می‌کنند و می‌توان از میان این بحث‌ها و گفت و گوها، اطلاعات مفید و خوبی را کسب کرد. البته بد نیست اشاره کنیم که پست‌ها و مطالبی که در مورد رمزارز و امور مالی غیرمتمرکز در توییتر قرار دارد، جدی نیستند و بسیاری از مواقع مشاهده می‌کنیم که میم‌ها و مطالب خنده دار و جذابی نیز قرار می‌گیرند. با این حال، هدف اصلی Crypto Twitter این است که محصولات و دارایی‌های قدیمی را به برنامه‌های بدون اعتماد و شفاف تبدیل نماید.

به صورت کلی می‌توان گفت که بحث دیفای، آینده‌ای را متصور می‌شود که مردم در آن روی همه چیز کنترل دارند و موارد تحت کنترل آن‌ها، چیزی بیش از یک سیستم دارایی یا مالی است. این در حالی است که این کنترل کامل، بدون دخالت و وابستگی افراد دیگری در جریان است و عملاً نیازی به دخالت فرد خارجی نیست. حال، تا زمانی که چنین آینده‌ای قابل دستیابی شود و بتوان به آن رسید، مردمی که به این موضوع علاقه دارند، می‌توانند در جهت پیشرفت فناوری به امور مالی غیرمتمرکز کار کنند و در عین حال، نظرات و احساسات خود را در مورد این مقوله در بزرگترین رسانه اجتماعی، یعنی توییتر به اشتراک بگذارند و در این فضای جالب، به مکاشفه مشغول شوند.

بحث دیفای، آینده‌ای را متصور می‌شود که مردم در آن روی همه چیز کنترل دارند.

در این مطلب برای شما، چند حساب توییتری که باید برای آشنایی با دیفای دنبال کنید را در دسترس قرار دادیم و در مورد ‌آن‌ها به شکل کوتاه توضیحاتی را ارائه کرده‌ایم.

1-1- کامیلا روسو (۲۴/۱ هزار دنبال کننده )

خانم کامیلا روسو یکی از مدیران The Defiant است؛ یک بستر خبری بسیار مناسب مربوط به امور مالی غیرمتمرکز که مخصوص کسانی است که قصد دارند به عمق ماجرا بروند و حقایق را در رابطه با این مقوله کشف نمایند. او در اکثر مواقع درباره اتریوم و اخبار مربوط به DeFi توییت می‌کند. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره اتریوم به دست آورید و بدانید که چگونه توانسته به دومین دارایی دیجیتالی در دنیا تبدیل شود، می‌توانید کتاب خانم Camila Russo را مطالعه نمایید. این کتاب، The Infinite Machine نام دارد.

1-2- رایان شان آدامز (۲۳/۴ هزار دنبال کننده )

آقای رایان شان آدامز یک سرمایه گذار در حوزه رمزارز است همچنین وی به عنوان موسس Mythos Capital نیز شناخته می‌شود. آقای رایان شان آدامز بیشتر در مورد برنامه Bankless توییت منتشر می‌کند؛ برنامه‌ای که او با خبرهای خود خلق کرده است و همچنین راه‌های استفاده‌ی هر چه بیشتر از پتانسیل اتریوم را جست‌وجو می‌کند. توییت‌های این فرد معمولا به صورت کوتاه نوشته و منتشر می‌شوند و همیشه مردم را به تفکر بیشتر وادار می‌کند. همین موضوع سبب می‌شود که برای دنبال کردن او و فعالیت‌هایش مشتاق و کنجکاو شوید. در زیر، می‌توانید یکی از توییت‌هایجالب آقای رایان شان آدامز را مطالعه نمایید:

 • اینترنت تنها برای شرط بندی است (۱۹۹۵ )
 • مردم هیچگاه بر سر کارت اعتباری خود به یک وب‌ سایت اعتماد نمی‌کنند (۱۹۹۷ )
 • بیت کوین تنها یک ابزار و وسیله برای کلاهبرداران و فراری‌ها از مالبات است (۲۰۱۵ )
 • اتریوم تنها برای کوین‌های کلاهبرداری و طرح‌های پونزی خوب است (۲۰۱۸ )
 • تمام این موارد به شیوه‌ای یکسان غلط هستند.
 • Ryan Sean Adams – rsa.eth (@RyanSAdams ) July 9, 2018

1-3- آنتونی ساسانو (۱۵/۸ هزار دنبال کننده )

آنتونی ساسانو یکی از موسسان EthHub است. اگر با این نام آشنایی ندارید، باید توضیح دهیم که EthHub در واقع یک منبع درباره اتریوم است. علاوه بر این، آنتونی ساسانو یکی از میزبانان پادکست Into the Ether نیز محسوب می‌شود. اگر تا کنون متوجه علاقه و میل آنتونی ساسانو به اتریوم نشده‌اید، باید اشاره کنیم که این فرد یک گزارش روزانه را درباره اکوسیستم اتریوم در The Daily Gwei می‌نویسد.

1-4- اندرو کنگ (۸/۹ هزار دنبال کننده )

آقای اندرو کنگ، ایده اصلی automated market maker یا AMM را ارائه کرد. این فرد بیشتر در مورد تبادل، استخراج، پیشگویی و بازارهای دوم به صورت پایه توییت منتشر می‌کند.

1-5-دن الیتزر (۸ هزار دنبال کننده )

دن الیتزر یک سرمایه گذار در IDEA CoLab Ventures است که برروی استارتاپ‌های تحت وب توزیع که در مراحل اولیه کار قرار دارند، سرمایه گذاری می‌کند تا محصولات و پروتکل‌های جدیدی را منتشر و راه‌ اندازی نماید. دن الیتزر به تازگی در پادکست Unchained podcast حضور پیدا کرده و در مورد مزرعه بازده که هم‌اکنون به بحث داغ مربوط به دیفای تبدیل شده، صحبت کرده است.

1-6- دیفای دد (۷/۴ هزار دنبال کننده )

اکانت Defi Dad تقریبا در مورد تمام جنبه‌های آموزشی دیفای توییت می‌کند. او در مورد پروژه‌ها و پروتکل‌های جدید توییت می‌کند و مطالب پایه و اساسی در مورد اپلیکیشن‌های DeFi را پوشش می‌دهد. علاوه بر این، او هماهنگ کننده‌ی همایش Ethereal است و همچنین پادکست Ethereal را نیز میزبانی می‌کند. بنابراین نتیجه می‌گیریم که Defi Dad یکی از بهترین گزینه برای کسب اطلاعات و به روز ماندن در حوزه دیفای است.

1-7- کین وارویک (۶/۹ هزار دنبال کننده )

کین وارویک در واقع موسس Synthetix است. اگر با این نام آشنایی ندارید، باید توضیح دهیم که Synthetix در واقع یک پروتکل برای خرید دارایی synthetic روی اتریوم است. این پروتکلیک ارائه زنجیره‌ای به ارزهای دنیای واقعی است که شامل کالاها، سهام و شاخص‌ها می‌شود. کین وارویک به عنوان یک موسس، معمولا درباره توسعه Synthetix، اتریوم و به صورت کلی، درباره امور مالی غیرمتمرکز توییت می‌کند.

خانم کامیلا روسو یکی از مدیران The Defiant است

1-8- استنی کولچوف (۴/۷ هزار دنبال کننده )

استنی کولچوف بنیانگذار Aave است.  Aave در واقع یک پروتکل Open Source و بدون حضانت است که خلق بازارهای پولی را ممکن می‌سازد. Aave در واقع یک پروتکل قرض دهنده‌ی DeFi است؛ جاییست که شما می‌توانید رمزارز‌های مختلف و گوناگونی را قرض بدهید یا قرض بگیرید و این کار را با نرخ ثابت و متغیر علاقه انجام دهید. بنابراین اگر استنی را دنبال نمی‌کنید، قطعا یک سری اطلاعات و امکانات مهم برای آشنایی با دیفای را از دست می‌دهید.

1-9- داریل لو (۲/۳ هزار دنبال کننده )

داریل لو یک تحلیلگر و محقق در CoinGecko است که در واقع با دقت مقوله دیفای را ارزیابی می‌کند و تمام راه‌های ورودی و خروجی به آن را می‌داند. داریل معمولا آمارها و گزارش‌های مفیدی را توییت می‌کند و به خوبی بیان می‌کند که در بازار رمزارز، چه خبر است.

1-10- کوین گیکو (تعداد ۴۸/۲۵ هزار دنبال کننده )

وب‌سایت CoinGecko بیشتر در مورد بازار رمزارز به صورت عمیق توضیح می‌دهد و روشن سازی می‌کند اما حساب توییتر CoinGecko، اطلاعات جزئی بسیار مفید و خوبی را به علاقه مندان ارائه می‌کند. CoinGecko هر روز درباره اتفاقاتی که در دنیای کریپتو رخ می‌دهد، توییت می‌کند و اطلاعات و سواد شما را ارتقا می‌دهد و بالاتر می‌برد. علاوه بر این، توییت‌ها و مطالب مفید دیگر درباره امور مالی غیرمتمرکز نیز در این حساب ریتوییت می‌شود. هر چیزی که شما برای آشنایی با دیفای نیاز دارید در این اکانت وجود دارد.

اگر به موضوع دیفای علاقمند هستید و دنبال کسب  اطلاعات بیشتر در این خصوص هستید قطعا حساب‌های توییتری که در اینجا به آن‌ها اشاره شد را بررسی کنید. شما می‌تواند با گذراندن وقت در توییتر و خواندن‌ توییت‌های افراد کاربلد، تجربیات بسیاری را به دست آورید یا به عنوان یک فرد با تجربه در این زمینه، تجربیات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

2-اینستاگرام

امروزه، غالبا افراد زمان بیشتری به نسبت سایر شبکه‌های اجتماعی در اینستاگرام طی می کنند. کسب اطلاعات مفید از شبکه اجتماعی‌ محبوب‌ اینستاگرام می‌تواند ایده‌ جذابی برا ی علاقه مندان حوزه رمز ارز و بلاکچین باشد

صفحات اینستاگرام زبان انگلیسی

1- Cryptoexplorer

این صفحه در آگوست 2017 جهت آموزشهای مرتبط با رمزارزها  و بلاکچین ایجاد شده است. در حال حاضر بیش از600 هزار دنبال کننده دارد و بیش از 10 هزار نفر مطالعه کننده مطالب این صفحه را مورد بازدید قرار می دهند.

2- Bitboy_crypto

این صفحه تحلیل ها و تفسیر های جذابی را در زمینه رمز ارزها ارایه می کند این صفحه متعلق به بن آرمستراگ می باشد که بستر و زمینه بسیار خوبی جهت ارتباط با کاربران ایجاد نموده است

3- Sharecrypto

یک شبکه خبری بسیار فعال و چذاب می باشد که جدید ترین خیر های پیرامون رمز ارزها را بر اساس دو معیار سرعت و سادگی در اختیار کاربر قرار می دهد که همین نکات باعث محبوبیت بیشتر آن شده است.

4-crypto.dreams

شبکه ای بسیار مناسب برای کسانی که در زمینه تحلیل تکنیکال با صرف زمان کم قصد فراگیری دارند، می باشد دارای دوره‌های آموزشی رایگان زیادی در کلیه زمینه‌های خرید و فروش رمز ارز است و بیش از 300 هزار دنبال کننده دارد.

5-cointelegraph

یکی از بزرگترین ها در زمینه بلاکچین و بسترهای تاثیرگذار در زمینه رمز ارزها می باشد و در کنار وب سایت مطرح شان در  همه شبکه های اجتماعی فعالیت گسترده ای دارند.

3-تلگرام

کانال ها وگروه های انگلیسی زبان

1-کانال ها

1-1-کانال تلگرامی bitcoin.com

این کانال تلگرامی جز کانال های معروف انگلیسی زبان در حوزه رمزارزها است. بهترین و به‌روزترین اخبار حوزه رمزارزها در این کانال منتشر می‌شود. همچنین در این کانال انواع تحلیل‌ها، اطلاعات، اخبار پیرامون ICO و … به اشتراک گذاشته می‌­شود.

این کانال تلگرامی بیش از 34 هزار نفر عضو دارد و متعلق به سایت www.bitcoin.com است.

آدرس کانال تلگرامی News.Bitcoin.com :

t.me/www_Bitcoin_com

2-1-کانال تلگرامی IEO Pools:

این کانال بیش از 400 هزار نفر عضو دارد، و زبان آن انگلیسی است و بهترین اطلاعات را در حوزه IEO های آتی و سرمایه‌گذاری‌ها در اختیار کاربران و سرمایه گذاران قرار می­‌دهد.

آدرس کانال تلگرامی IEO Pools :

t.me/IEO Pools

کانال های تلگرامی برای ارز دیجیتال

3-1-کانال تلگرامی Cointelegraph:

این کانال معتبر دارای 138 هزار نفر عضو است، و به زبان انگلیسی بهترین و به روزترین اطلاعات حوزه ارزهای دیجیتال را منتشر می‌­کند.

کوین تلگراف جز کانال‌های محبوب برای کاربران است، که انواع اخبار رمز ارزها در حوزه آلت‌کوین‌ها، کلاه برداری‌های ارزهای دیجیتال و … را برای مخاطبین خود به اشتراک می‌­گذارد.

آدرس کانال تلگرامی Cointelegraph :

t.me/cointelegraph

4-1-کانال Decenter:

این کانال به زبان روسی است، و دارای بیش از 114 هزار نفر عضو است. در این کانال تلگرامی انواع اخبار و اطلاعات اقتصادی، خبرنامه‌ها، مصاحبه‌ها، اطلاعیه‌ها به همراه تحلیل‌ها ارائه و شئر می‌­شود.

همچنین در این کانال امکان گفت‌وگو برای اعضا فراهم است.

آدرس کانال تلگرامی Decenter :

t.me/Decenter

5-1-کانال Ico Drops:

این کانال تلگرامی انگلیسی زبان، جز کانال‌هایی است که به طور خلاصه با ارائه آمار و اطلاعات حوزه رمز ارزها می‌­پردازد. در این کانال اطلاعات به‌صورت خلاصه و اینفوگرافیک ارائه می­‌شوند، و در حال حاضر دارای 47 هزار عضو است.

آدرس کانال تلگرامی Ico Drop :

t.me/Icodrops

کانال های تلگرامی برای ارز دیجیتال

6-1-کانال تلگرامی Botje11:

این کانال جز کانال های شخصی یکی از کاربران فعال در سایت تریدینگ ویو است، و در حدود 10 هزار نفر در این کانال انگلیسی‌زبان عضو هستند.

آدرس کانال تلگرامی Botje11:

t.me/Botje11

2-گروه ها

1-2-گروه تلگرامی ICO listing:

در این گروه امکان گفتگو برای اعضای گروه فعال است، و تعداد اعضای گروه در حدود 18 هزار نفر است. اطلاعات زیادی در حوزه رمز ارزها، تحلیل ICO ها، تحلیل IEO ها مورد بررسی و تحلیل قرار می‌­گیرند. گفتنی است این گروه نیز به زبان انگلیسی در دسترسی همگان است.

آدرس این گروه تلگرامی:

t.me/icolisting

2-2-گروه تلگرامی Whalepool:

گروه معروف whalepool مبتنی بر گفت‌وگوی سرمایه‌گذارانی است که به بررسی و تحلیل انواع اطلاعات در حوزه ارزهای دیجیتال می­‌پردازند. تعداد اعضای این گروه 15 هزار نفر است، و به زبان انگلیسی است.

آدرس گروه تلگرامی whalepool:

t.me/whalepool

امروزه اهمیت شبکه های اجتماعی در تبادل اطلاعات به بالاترین حد خود رسیده است، و حضور در شبکه های اجتماعی اجتناب­‌ناپذیر است. شما هم اگر به دنبال، دنبال‌کردن اطلاعات و تحلیل های معتبر در زمینه ارزهای دیجیتال هستید، با دنبال‌کردن صفحات معتبر و مرتبط با کریپتوکارنسی‌ها از آخرین اخبار این دنیای مالی شگفت‌انگیز می‌­توانید باخبر باشید.

کانال ها و گروه های فارسی زبان

به لطف تمرکز شدید تلگرام بر حریم خصوصی و امنیت، کاربران این اپلیکیشن در سراسر جهان بیش از ۳۰۰ میلیون نفر هستند. این پلتفرم از فضای ذخیره سازی نامحدود، ربات‌ها، عدم وجود تبلیغات، قابلیت ایجاد گفتگوهای معمولی و مخفی، کانال‌ها، گروه‌ها و پروتکل رمزنگاری خود استفاده می‌کند و از همه مهم‌تر، تمام این امکانات کاملا رایگان هستند. با توجه به تمام مزایایی که این پلتفرم ارائه می‌دهد، جای تعجبی وجود ندارد که جامعه ارز دیجیتال با آغوش باز از تلگرام به عنوان منبع قابل اعتماد ارتباطی استقبال کرده است. تلگرام همچنین منبع قابل اعتماد برای انتقال و به اشتراک‌ گذاری اطلاعات است و این موضوع باعث شده که گروه‌های مختلف و مشتاقان ارز دیجیتال، از توسعه دهندگان گرفته تا کارآفرینان و معامله کنندگان از کانال تلگرام آموزش کسب درآمد استفاده کنند تا اطلاعات مرتبط را با مخاطبان مدنظر خود به اشتراک بگذارند.

در این مقاله به بررسی مهم ترین و پرنفوذترین کانال‌های تلگرام در سال ۲۰۲۰ می‌پردازیم. بعضی از این کانال‌ها از ICO Speaks  گردآوری شده‌اند؛ ICO Speaks آژانسی است که در زمینه مرتبط ساختن استارت آپ‌ها و سرمایه گذاران تخصص دارد.

در فهرست این مقاله، کانال‌ها را بر اساس محتوای آنها به ۳ بخش تقسیم خواهیم کرد که عبارتند از: کانال‌های اخبار، کانال‌های متمرکز بر ICO/IEO و کانال‌های مربوط به معاملات.

کانال‌های خبری(News)

 

1-کانال  News.Bitcoin.com

 • تعداد اعضا:بیش از ۵۱۰۰۰ کاربر
 • زبان:انگلیسی

این کانال متعلق به وبسایت ارز دیجیتال Bitcoin.com  است که در زمینه انتشار اخبار بلاک‌ چین و ارز دیجیتال، یکی از برترین‌هاست. این سایت از کانال مذکور برای انتشار آخرین عناوین اخبار روز استفاده می‌کند.

با پیوستن به این کانال، به اخبار و اتفاقاتی که در سراسر این صنعت در حال رخ دادن است، دسترسی پیدا می‌کنید. این کانال به جز اخبار، به انتشار تحلیل کوین‌های مختلف و جزییات درباره ICO های آتی و سایر رویدادهای مرتبط این صنعت می‌پردازد.

2-کانال کوین تلگراف (CoinTelegraph)

 • تعداد اعضا:حدود ۷۰۰۰۰ کاربر
 • زبان:انگلیسی

کوین تلگراف یکی دیگر از وبسایت‌های خبری محبوب ارز دیجیتال است که به دلیل انتشار اخبار به روز، در دنیای ارز دیجیتال از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

این پلتفرم، آخرین اخبار صنعت ارز دیجیتال نظیر اخبار بیت کوین، اخبار آلتکوین‌ها، اخبار بلاک‌ چین، اخبار قانون‌گزاری‌ها، کلاهبرداری‌ها و تمام اخبار و اتفاقات صنعت بلاک‌ چین را به کاربران خود ارائه می‌دهد.

وبسایت کوین تلگراف دارای کانال تلگرام مختص به خود است که در آن آخرین اخبار را در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد. به غیر از اخبار، در این کانال، تحلیل‌های جامعی از بازار همراه با مجموعه چشمگیری از راهنماها و دستورالعمل‌ها وجود دارد.

3-کانال کوین دسک (CoinDesk)

 • تعداد اعضا:حدود ۴۵۵۰ کاربر
 • زبان:انگلیسی

کانال کوین دسک یکی از معتبرترین و بروزترین مراجع اخبار در حوزه ارزهای دیجیتال و بلاک چین است. البته CoinDesk در کنار اخبار، ویدیوها و مقالات آموزشی و همچنین پادکست دارد، که می‌توانید به رایگان از مطالب این کانال استفاده کنید. همچنین این کانال در وبسیات خود یعنی Coindesk.com یک بخش تحقیقاتی دارد، که به بررسی پروژه‌ها و مفاهیم این حوزه می‌پردازد. شما در سایت کوین دسک می‌توانید در وبینارهای رایگان آن نیز شرکت کنید و دانش خود را افزایش دهید.

4-کانال دیسنتر (DeCenter)

 • تعداد اعضا:بیش از ۶۵۰۰۰ کاربر
 • زبان:انگلیسی، روسی و چینی

این کانال بر اخبار اقتصادی و ارزهای دیجیتال متمرکز است. هر روز صبح در این کانال خبرنامه‌ای منتشر می‌شود، که تمام اخبار جدید در صنعت ارزهای دیجیتال را تحت پوشش قرار می‌دهد.

در کنار اخبار موجود در خبرنامه، به مطالب آموزشی و تحلیلی پرداخته می‌شود که برای تمام مشتاقان ارز دیجیتال فارغ از سطح تخصص آنها مناسب است.

هم‌چنین در این کانال، اعضا می‌توانند در خصوص موضوعات مختلف نظیر معاملات، ماینینگ، ICO ها و سایر موضوعات رایج به گفتگو بپردازند. این کانال همچنین شامل مصاحبه‌هایی با اشخاص برجسته در این صنعت است.

 

کانال‌های متمرکز بر ICO/IEO

 

1-کانال  IEO Pools

 • تعداد اعضا:حدود ۶۰۰.۰۰۰ کاربر
 • زبان:انگلیسی

این کانال فقط بر اشتراک گذاری اطلاعات در خصوص IEOهای آتی متمرکز است. این کانال در سال ۲۰۱۹ جذب سرمایه عمومی انجام داده است. جامعه ارز دیجیتال نیز با آغوش باز از این کانال استقبال کرده است و فهرستIEO های آتی و لانچ‌پدهای این کانال هر روز بیشتر می‌شود.

این کانال جزییات تحقیقات در خصوصIEO های آتی و هیجان انگیز جدید را منتشر می‌کند. اعضای این کانال تمام اطلاعات مرتبطی که قبل از تصمیم گیری در خصوص سرمایه گذاری ضروری است را در این کانال دریافت خواهند کرد. این کانال همچنین به مالکان استارت آپ‌های بلاک چین فرصت ملاقات با سرمایه گذاران را ارائه می‌دهد.

2-کانال  ICO Speaks

 • تعداد اعضا:بیش از ۸۵۰۰۰ کاربر
 • زبان:انگلیسی، روسی

کانال ICO Speaks یکی از کانال‌های برتر ارز دیجیتال از لحاظ کاربران است. این کانال بر کسب مطالب مرتبط با ICO ها و IEO ها از تحقیقات در خصوص پروژه های مختلف، تا آخرین اخبار موجود در این صنعت متمرکز است. کانال ICO Speaks به مالکان پروژه‌های ارز دیجیتال امکان می‌دهد تا با سرمایه گذاران بالقوه ارتباط برقرار کنند.

اعضای این کانال می‌توانند با سایر اعضا در خصوص موضوعات مختلف از معاملات کریپتو، تا پیشنهادات درباره مهم‌ترین و جنجالی‌ترین پروژه‌های ارز دیجیتال تعامل داشته باشند. اعضای جدید نیز می‌توانند از راهنمایی‌های متخصصان در خصوص نحوه شروع سرمایه گذاری در این عرصه استفاده کنند.

3-کانال  ICO Analytics

 • تعداد اعضا:حدود ۱۵۰۰۰ کاربر
 • زبان:انگلیسی

کانال ICO Analytics بر رویICO ها متمرکز است. علیرغم این که بازار ICO در سال ۲۰۱۹ با افت قابل توجهی مواجه شده، اما گروه‌ها و کانال‌هایی نظیر این کانال وجود دارند، که بر رویICO هایی گاهی به وجود می‌آیند متمرکز هستند.

برخلاف اغلب کانال‌هایی که بر رویICO ها متمرکز هستند، این کانال از لحاظ کیفیت تحقیقات نسبت به سایرین متمایز است.

کاربران این کانال ارقامی از عملکرد توکن‌ها، فروش توکن‌ها، بازگشت سرمایه (ROI) و سایر اطلاعات در خصوص پروژه‌های مختلفی که از طریق معیارهای مختلف جمع آوری شده‌اند را دریافت خواهند کرد. تمام اطلاعات این کانال به طور مرتب و منظم به صورت نمودار و‌ گراف ارائه می‌شوند.

4-کانال  ICO Drops

 • تعداد اعضا:حدود ۳۲۰۰۰ کاربر
 • زبان:انگلیسی

کانال ICO Drops یکی دیگر از کانال‌هایی است که بر بازار ICO متمرکز است و اکثرا فروش توکن‌ها را پوشش می‌دهد.

به علاوه، این کانال اخبار مرتبط نظیر راهکارهای تصدی مختلف و آخرین اخبار در خصوص قانون گذاری و مطالب دیگر را نیز پوشش می‌دهد. در این کانال، اینفوگرافیک‌ها همراه با اطلاعات در خصوصICO ها، در اختیار کسانی است که ممکن است زمان کافی برای مطالعه مقاله‌های کامل تحلیلی را نداشته باشند.

 

کانال‌های مربوط به معاملات

1-گروه  Whalepool

 • تعداد اعضا:بیش از ۱۴۰۰۰ کاربر
 • زبان:انگلیسی

گروه Whalepool یکی از معروف ترین گروه‌های شناخته شده است که انحصارا بر معاملات ارز دیجیتال و گفتگوهای مرتبط متمرکز است. معاملات ارزهای دیجیتال در جامعه مورد نظر نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند؛ در نتیجه، این گروه برای افرادی است که مایلند با سایر معامله کنندگان در ارتباط  باشند.

این گروه اخباری را به اشتراک می‌گذارد که بر قیمت دارایی‌ها تاثیرگذار هستند. همچنین شامل تحلیل پروژه‌های مختلف نیز هست. این گروه برای معامله کنندگان جدید بسیار الهام بخش است و می‌تواند برای بررسی بازار ارزهای دیجیتال به این افراد کمک کند.

2-کانال  Botje11

 • تعداد اعضا:بیش از ۹۰۰۰ کاربر

کانال Botje11، کانال شخصی معاملات ارزهای دیجیتال است که متعلق به یکی از اعضای برتر Tradingview در چند سال اخیر است. با دنبال کردن کانال Botje11، می‌توانید داستان نوسان قیمت بیت کوین را دنبال کنید.

در این کانال روزانه تقریبا ۳ پست به اشتراک گذاشته می‌شود، که به بررسی جوانب مختلف بازار ارزهای دیجیتال می‌پردازد. همچنین بیش از یک نتیجه گیری هم به اشتراک گذاشته می‌شود، که برای استراتژی معاملاتی کاربران بسیار مهم است.

این کانال عمدتا بر روی شکل‌ها و الگوها متمرکز است. به طور کل، این کانال به عنوان منبع ممتاز و برجسته آموزشی به حساب می‌آید.

3-کانال  Crypto Charters

 • تعداد اعضا:بیش از ۴۵۰۰ کاربر

کریپتو چارترز یک گروه تلگرامی کریپتویی است که به طور خاص در راستای پیشرفت تحلیلگران و معامله‌گران کریپتو فعالیت می کند.

این گروه تلگرامی  به دلیل ارائه منظم و جامع نمودارهای تحلیلی ارزهای دیجیتالی مختلف قابل توجه کاربران زیادی است. اگر چه عمده تجزیه و تحلیل‌های این گروه معطوف به تحرکات بیت کوین است، اما کاربران دیگر ارزهای دیجیتالی نیز می‌توانند از اطلاعات ارائه شده در این کانال بهره مند شوند.

4-کانال  Mycryptopedia

 • تعداد اعضا:حدود ۸۰۰۰ کاربر

مای کریپتو پدیا کانال رسمی تلگرام وب سایت Mycryptopedia.com است. تأکید و تمرکز این کانال بر تولید محتوای آموزشی در موضوعاتی مانند ارز دیجیتالی، تکنولوژی بلاک چین،ICO  و تحلیل بازار است.

مقالاتی که در این کانال ارائه می‌شوند عبارتند از آموزش، راهنماها، مقالات خبری، فیلم‌های آموزشی، مصاحبه‌ها و دیگر انواع اطلاعات.

 

کانال‌های آموزشی و خبری ایرانی

1-کانال میهن بلاکچین

 • تعداد اعضا:حدود ۱۳۶۰۰ کاربر
 • زبان:فارسی

میهن بلاکچین کانال رسمی وبسایت MihanBlockchain.com است. این کانال شامل تمامی بروزترین اخبار و آموزش حوزه بلاک چین و رمز ارزهاست.

مطالبی که در این کانال ارائه می‌شوند شامل از آموزش، سرمایه گذاری، تحلیل بازار، مقالات خبری و اخبار قانون گذاری داخلی و خارجی، معرفی پروژه‌های معتبر، اخطار درباره پروژه‌های پانزی و کلاهبرداری، فیلم‌های آموزشی، مصاحبه‌ها، معرفی افراد مشهور حوزه و غیره. همچنین در وبسایت میهن بلاکچین شما می‌توانید انواع سرویس‌ها از جمله مقایسه قیمت صرافی‌ها، قیمت ارزهای دیجیتال، ماشین حساب ارزهای رمزنگاری شده، ماینینگ، واژه نامه بلاک چین و دیگر سرویس‌ها را به صورت رایگان داشته باشید.

2-کانال ارز دیجیتال

 • تعداد اعضا:حدود ۵۲۰۰۰ کاربر
 • زبان:فارسی

ارز دیجیتال کانال رسمی وبسایت Arzdigital.com است. این کانال شامل تحلیل ، بررسی و اخبار بازار ارزهای دیجیتال است.

محتوی این کانال شامل مطالب خبری، تحلیل قیمت، آموزش، سرمایه گذاری، معرفی و بررسی پروژه‌های مختلف، ویدیوهای آموزشی، دانشنامه ارزهای دیجیتال، قانون گذاری‌های داخلی و خارجی و غیره است که به رایگان می‌توان از آنها استفاده کرد. همچنین در بخش سرویس‌های ویژه سایت ارز دیجیتال، به مطالب جالبی دسترسی داشته باشید.

3-کانال کوین ایران

 • تعداد اعضا:حدود ۶۰۰۰ کاربر
 • زبان:فارسی

کوین ایران کانال رسمی وبسایت Coiniran.com است. کوین ایران منبع آموزشى و خبری بلاكچين، بیت کوین و سایر رمزارزهاست.

مطالب این کانال در زمینه آموزش، اخبار، قانون گذاری‌های داخلی و خارجی، ماینینگ، آموزش ترید و تحلیل تکنیکال، رویدادها، مطالب تخصصی، ویدیو و غیره است، که به رایگان می‌توانید از آنها استفاده کنید.

کانال‌های خاص

1-کانالAnnouncement بایننس
 • تعداد اعضا:حدود ۸۴.۵۰۰ کاربر
 • زبان:انگلیسی، چینی

در کانال Anouncement بایننس، شما می‌توانید تمام کوین‌ها و توکن‌هایی که به تازگی در صرافی Binance لیست می‌شوند را مشاهده کنید. همچنین زمانی که معاملات گوناگون برای ارزهای مختلف فعال می‌شود، این کانال به شما نوتیفیکیشن ارسال می‌کند.

این کانال برای کسانی که به معامله و ترید در بایننس مشغول هستند، بسیار مفید است؛ البته فعالان صرافی‌های دیگر نیز می‌توانند از اطلاعات این کانال استفاده کنند.

2-کانال Anouncement کوین مارکت کپ

 • تعداد اعضا:حدود ۵۸۰۰ کاربر
 • زبان:انگلیسی

در این کانال اخبار و به روزرسانی‌‌های وب‌سایت معتبر CoinMarketCap را منتشر می‌کند و همچنین در این کانال می‌توانید کوین‌ها و توکن‌هایی که به تازگی در این سایت مرجع لیست می‌شوند را بررسی کنید. همچنین برای اطلاع از کمپین‌های جدید Earn کوین مارکت کپ نگران نباشید! زیرا در این کانال تمام این اخبار و رویدادها به سرعت منتشر می‌شوند. CoinMarketCap Earn یک امکان جدید است که شما می‌توانید با مطالعه پروژه‌های مختلف و شرکت در کوییزها به کسب درآمد بپردازید. در لینک زیر با Earn بیشتر آشنا می‌شوید.

 

2-کانال Whale Alert

 • تعداد اعضا:حدود ۴۸.۵۰۰ کاربر
 • زبان:انگلیسی

کانال Whale Alert یک Tracker یا دنبال کننده حرفه‌ای بلاک چین است و تراکنش‌های بزرگی که معمولا از طرف نهنگ‌ها که منظور همان صرافی‌ها یا افراد هستند، ارسال می‌شوند را اطلاع می‌دهد. این مطالب هم برای ارسال تراکنش به صرافی‌ها و هم برای ارسال تراکنش از صرافی‌ها هستند. شما می‌توانید از این اطلاعات برای معاملات خود استفاده کنید. البته که خرید و فروش به خیلی مسائل بستگی دارد و به خیلی موارد باید توجه شود، اما اطلاعات کانال Whale Alert نیز می‌توانند به شما کمک شایانی بکنند.

نتیجه گیری

امروزه هزاران کانال تلگرامی برای ارزهای دیجیتال وجود دارد .علیرغم اینکه  ارزهای دیجیتال از موضوعات داغ و پربیننده در فیسبوک نیست اما تنها موضوعی است که توییتر و تلگرام طرفداران بسیاری دارد. لذا به جرات می‌توان ادعا نمود که جامعه ارز دیجیتال اگر می‌خواهد در جریان اخبار و اتفاقات این صنعت باقی بماند، باید توجه بیشتری به این دو شبکه اجتماعی داشته باشد.

جامعه ارز دیجیتال یکی از گروه‌هایی است که کمترین وابستگی را به گوگل دارد و این موضوع از آنجایی ثابت می‌شود که فقط ۴۵ درصد ترافیک این حوزه از جانب موتورهای جستجوگر است. این رقم نسبت به میانگین کلی که ۶۰ درصد است، بسیار کمتر است.

Mostafa70D

Web Designer & Developer & networking specialist

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا