آموزشیبورس

سرمایه گذاری در بورس

چرا باید سرمایه‌گذاری در بورس را از یاد بگیریم

بورس مانند یک بازاری است که ما می توانیم از آن کسب درآمد کنیم بنابراین باید قواعد و قانون های معامله در این بازار را یاد بگیریم. همیشه این را در ذهن داشته باشیم که پول باید برای ما کار کند نه ما برای پول. برای این هدف ابتدا لازم است که وقت و هزینه صرف کنیم و  طریقه معامله کردن در این بازار را  بیاموزیم . 

فهرست

هر بازار مالی خوب باید دارای ویژگی های زیر باشد:

نقدشوندگی:

نقدشوندگی یعنی اینکه یک  یک سهم را بتوان با قیمت مناسب در سریع ترین زمان ممکن فروخت. به عبارتی دیگر هرچی میزان خرید و فروش یک سهم در بازار زیاد باشد نقدشوندگی آن بیشتر خواهد بود.

تنوع ابزارهای معاملاتی:

بازار بورس درای انواع بازارهای معاملاتی(بورس کالا،بورس انرژی، بورس اوراق بهادار و …) باقوانین خاص خودش می اشد که بسته به شرایط می توان جهت کسب درآمد از آنها استفاده کرد.

شفافیت و قانون مند بودن بازار:

 اطلاعات شفاف بر عملکرد بازار سرمایه بسیار موثر می باشد. با توجه به اینکه تصمیم گیری ها بر اساس این اطلاعات بوده هرچه این اطلاعات شفاف تر و دقیق تر باشد. تصمیم گیری در خصوص خرید و فروش سهام نیز دقیق تر خواهد بودو در نهایت باعث کارایی بازار سرمایه خواهد شد.

رفتار تکراری دارند:

از دیگرخواص و ویژگی های بازارهای مالی این است که اطلاعات مورد نیاز برای معامله کردن در آن اطلاعات پایه است. در صورت فراگیری این اطلاعات تا سالهای زیادی نیاز به به روز رسانی آن نمی باشد و فقط در طول زمان یک سری ابزارهای مکمل می آید. برای تشخیص بهتر در نتیجه اگر شما یک بار این اطلاعات را بیاموزید تا آخر عمر میتوانید در بازار سرمایه فعالیت کرده و باعث افزایش سرمایه خود شوید .

فراگرفتن قواعد سرمایه گذاری در بازار بورس تنها با گذراندن یک دوره آموزشی یا خواندن یک مطلب را نمی توان فرا گرفت. باید وارد این بازار شد هر چند ممکن است ابتدا ضرر و زیان ای هم متحمل شویم این شکست نمی باشد در حقیقت یک نوع تجربه است .

یادگیری قواعد سرمایه گذاری همراه با تجربه کسب شده، شما را به یک معامله گر  متبحر در بازار سرمایه تبدیل خواهد کرد.

همیشه سعی کنید خرید و فروشی که در بازار سرمایه انجام می دهید را ثبت و تحلیل کنید. یعنی اینکه بنویسید چرا این سهم را با این قیمت گرفته و یا با این قیمت اقدام به فروش آن کرده ام،این کار باعث می شود در صورت سود و یا زیان، تجربه آن در ذهن شما باقی بماند  یا در آینده از این تحلیل استفاده کنید. 

اشنایی با راهکارهای سرمایه گذاری در بازار بورس
راهکارهای سرمایه گذاری در بازار بورس

چرا خیلی از معامله گران در بازار بورس ضرر می کنند؟

این افراد فکر می کنند که معامله کردن در بازار بورس بسیار ساده است پس:

ساده تصمیم به خرید و فروش می کند :

تصمیم گیری در خصوص خرید و فروش سهام در بورس خیلی ساده است نه خیلی سخت باید بر اساس یک منطق صورت بگیرد و از دخالت دادن احساسات در این زمینه باید جلوگیری کرد .یک معامله گر باید یک رئیس برای خودش تهیه کند و در آن مشخص نماید آیا من بر اساس منطق یا بر اساس احساس خرید و فروش کرده ام.

آموزش نمی بینند و یا کم آموزش می بینند:

کسی که آموزش ندیده عادتاً ادعایی ندارد ولی کسی که یکم آموزش دیده باشد. گاهاً به خودش مغرور شده و گمان می برد که در زمینه معامله کردن به رشد کافی رسیده است.

درک درستی از بازار سرمایه ندارند :

 بعضی از افراد فکر می کنند در بازار سرمایه در مدت زمان کوتاهی می توانند به سودهای زیادی دست پیدا کنند. بنابر این در معاملات خود از سیگنال‌های دریافتی از سایرین وکانالهای مختلف استفاده می کنند که کاری اشتباه می باشد. چرا که این افراد یا کانالها، حتی اگر دارای تحلیل دقیق باشند، برنامه معاملاتی‌شان را بر اساس انتظارات و خواسته های خود تنظیم کرده‌اند.

صبر نداشتن :

شما باید این را به یاد داشته باشید که همیشه فرصت سرمایه‌گذاری در بازار بورس فراهم می باشد. پس طبق استراتژی که برای خود مشخص کرده اید عمل نمایید. ممکن است شما سهمی را طبق تحلیل خود خریداری نمایید. از وقتی که سهم را می خرید قیمت سهم افت می کند، در این لحظه شما باید احساسات خود را کنترل کرده و با گذاشتن حد ضرر نسبت به نگهداری آن سهم طبق تحلیل خود پایبند باشید. با گذشت زمان خواهید دید چنانچه تحلیل شما درست باشد به سود عالی دست خواهی یافت.

زود شکست خوردن :

همیشه سعی کنید در جهت بازار حرکت کنید نه در خلاف جهت آن. برای بازار سرمایه فرقی نمی کند که شما چه مقدار پول بدست آورده اید یا چه مقدار پول از دست داده اید. اگر شما نخواهید یا نتوانید از یک معامله زیان ده خارج شوید ممکن است خیلی بیشتر از آنچه در تصور شما بوده است ضرر کنید. یک جمله معروف است که می گوید با بازار سرمایه نمی توان جنگید. برای توضیح، به این نکته اشاره می کنیم که شما چنانچه در یک معامله ضرر کرده‌اید هرگز به فکر انتقام از بازار با خریدن یک سهم دیگر بدون تحلیل و اطلاعات کافی نکنید. این موجب شکست خوردن شما وخروج از بازار بورس خواهد شد.

وقتی ضرر می‌کند همه چیز و همه کس را مقصر می دانند به جز خودشان :

در این مورد، بهترین کار این است در صورتی که در معامله دچار ضرر و زیان شدند ، به جای توجیه به فکر پیدا کردن دلیل اشتباه خود باشید و سعی کنید با برطرف کردن آن، از تکرار اشتباه مشابه در معاملات بعدی جلوگیری کنید. 

فکر می کنند در بازار بورس با تحلیل گری خوب به سودهای خوبی می رسند:

ممکن است یک تحلیلگر خوب یک معامله گر خوب نباشد. یک معامله گر حرفه ای همیشه صبور است، با یک ضرر و زیان از بازار خارج نمی شود. همیشه اعتماد به نفس خود را حفظ کرده، به استراتژی خود پای بند است و به دانش روانشناسی بازار مجهز می باشد.پس دربازار بورس این معامله گران خوب هستند که به سودهای مورد نظر دست پیدا می کنند.

هرم آموزش در بورس

آشنایی با هرم آموزشی در بورس
هرم آموزشی در بورس

همان طور که هر شکل مشاهده می شود آموزش در پایین ترین سطح ولی در پایه قرار دارد یعنی اگر شما آموزش نبینید حتماً موفق نخواهید شد. بعد از آموزش تمرین هست و سپس معامله و تجربه یعنی اینکه  بدون تمرین و بعد از آن معامله و تجربه ما به انسان موفقی در زمینه معامله گری در بازار بورس نخواهیم شد.

جمع بندی:

بورس مانند یک بازار است که ما با فراگیری  قوانین و تحلیل و بررسی درست  سهام این بازار و سرمایه گذاری در آن به سود خوبی دست پیدا می کنیم. یک بازار مالی خوب  باید علاوه بر نقدشوندگی دارای تنوع ابزار معاملاتی و شفافیت باشد تا سرمایه‌گذاران با خیال راحت در آن سرمایه گذاری کنند.

خیلی از سرمایه گذاران در بوس دچار ضرر و زیان می شوند چون اینها ساده تصمیم به خرید و فروش می‌کنند، درک درستی از بازار سرمایه ندارند، بدون یادگیری قواعد بازار بورس و عدم صبر کافی  باعث ضرر و زیان برای خودشان شده و در نتیجه همه چیز و همه کس را مقصر دانسته از بازار بورس خارج می شوند .به این نکته باید توجه داشت که هرگز با بازار سرمایه نمی توان جنگید. بهتر است با تحلیل و بررسی درست سهام در مسیر بازار حرکت کرده و به سودهای مورد نظر دست یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا