آموزشیبورس

اندیکاتور مکدی

مکدی

پایه واساس تحلیل تکنیکال نمودارها و تصمیم‌گیری بر اساس الگوهای قیمت و اندیکاتورها می باشد. یکی از مهمترین اندیکاتورهای، مکدی ( MACD) می باشد. در مبحث  با این اندیکاتور و طریقه استفاده از آن در معاملات بازار سهام  آشنا خواهید شد.

فهرست

مکدی چیست؟

یکی از مشهورترین، بهترین و  ساده ترین اندیکاتورها، اندیکاتور مکدی ( MACD) است. مکدی در واقع یک اُسیلاتور که برای تشخیص رابطه‌ی بین دو میانگین متحرک (مووینگ اوریج) قیمتی می باشد.

مکدی توسط جرالد اپل (فیزیکدان و محقق آمریکایی) در اواخر دهه ۱۹۷۰، به منظور نشان دادن تغییرات در قدرت،جهت ، مقدارحرکت و مدت زمان  روند یک سهم در بازار سهام طراحی شده است.

این اندیکاتور برای مشخص نمودن میانگین‌های متحرکی که نشان دهنده‌ی روند ( صعودی یا نزولی) می باشند، مورد استفاده قرار می گیرد. ما با ید بتوانیم در معاملات این روندها را شناسایی کنیم، چون بیشترین سود در روندها به دست می‌آید.

در دسته‌بندی دیگری غیر از دسته‌بندی اصلی اندیکاتورها، آنها را می‌توانیم به دو گروه اندیکاتورهای پیش رو (Leading )و پس رو (Lagging )تقسیم کنیم. اندیکاتورهای پیش رو قبل از آغاز یک روند جدید و یا معکوس شدن، سیگنال صادر می شود. 

در  اندیکاتورهای پس رو (اندازه حرکت) بعد از اینکه یک روند شروع شد، سیگنال آشکار می شود. با توجه به این, مکدی را با اجزای آن که در ادامه‌ی مبحث به توضیح  آنها خواهیم پرداخت، می توان جزء هردو اندیکاتور دانست. اساسا این اندیکاتور با توجه به ماهیت میانگین‌های متحرک، اندیکاتوری پیرو روند به حساب می آیند. اما بعضی وقت ها هیستوگرام اندیکاتور مکدی جزئ اندیکاتورهای پیشرو قرار می‌گیرد.

اعداد و اجزای اندیکاتور مکدی

اندیکاتور MACD معمولاً سه پارامتر زمانی را در تنظیمات به ما نشان می دهد.

عدد اول از سمت چپ، تعداد دوره هایی است که برای محاسبه میانگین سریعترکاربرد دارد.

دومین عدد تعداد دوره هایی که در میانگین کندتر استفاده می شود را به ما نشان می دهد.

عدد سوم تعداد دوره‌هایی است برای میانگین متحرکی که تفاوت بین میانگین‌های حرکت سریع و کند را محاسبه می‌کند.

این دوره‌ها که به صورت پیش فرض با اعداد ۹ ،۲۶ ،۱۲ مشخص شده اند، در اندیکاتور مکدی استفاده می شوند.

تحلیلگرانی که حساسیت بیشتری دارند می‌توانند اعداد دیگری را برای تنظیمات اندیکاتور مکدی انتخاب کنند. به عنوان نمونه (MACD)۵،۳۵،۵ نسبت به (MACD)۱۲،۲۶،۹ حساس تر است و برای تایم فریم های بزرگ تری مانند تایم فریم هفتگی می‌تواند کارا تر باشند.

 

اندیکاتور مکدی  از سه دنباله‌ی زمانی تشکیل شده است که از داده‌های قبلی قیمت (اغلب قیمت بسته شدن یا Close) محاسبه می شود. این سه دنباله شامل دنباله‌ی مخصوص MACD ، دنباله‌ی سیگنال (میانگین) و دنباله‌ی واگرایی که تفاوت این دو می باشد.

برای  همین در نمایش نموداری اندیکاتور مکدی ،اجزای اندیکاتور به صورت دو خط مکدی و خط سیگنال و جزء سوم که هیستوگرام هست  نشان داده می‌شود. این اجزاء به صورت زیر بیان می‌شوند :

خط MACD: میانگین متحرک نمایی ۲۶ روزه – میانگین متحرک نمایی ۱۲ روزه

خط سیگنال: میانگین متحرک نمایی ۹ روزه خط MACD

هیستوگرام MACD: خط سیگنال – خط MACD

همانطور که دیدید MACD، با کم کردن میانگین متحرک نمایی ۲۶ دوره از میانگین متحرک نمایی ۱۲ دوره محاسبه و به صورت خط نشان داده می‌شود. خطی که نمایش دهنده‌ی میانگین متحرک نمایی خود MACD است به عنوان خط سیگنال شناخته می‌شود، چون سیگنالهای معامله را نشان می دهد. 

اندیکاتور مکدی معمولا با نمودار میله‌ای بر روی خود همراه است که مشخص کننده فاصله‌ی بین خط MACD و خط سیگنال می باشد.

وقتی که نمودار MACD به بالای خط روند می‌رود، نمودار در بالای محدوده‌ی صفر قرار قرار گرفته و به سمت مثبت حرکت خواهد شد.

هنگامی که میله‌های نمودار در بالای خط صفر شروع به بزرگ شدن می‌کنند روند صعودی در حال قوی تر شدن می باشد .  ولی وقتی که شروع به کوچک شدن می‌کنند، به آن معنی است که فاصله‌ی بین مکدی و سیگنال در حال کم شدن است و روند صعودی در حال ضعیف شدن می باشد. 

برعکس آن وقتی است که هیستوگرام در زیر خط صفر قرار گیرد و منفی باشد. در این حالت بزرگ و کوچک شدن میله‌ها مشخص کننده تقویت و تضعیف روندها می باشند.

هدف اصلی مکدی پیدا کردن واگرایی ها و هم گرایی ها در نمودار بین دو میانگین متحرک می باشد. هم گرایی وقتی اتفاق می‌افتد که دو میانگین متحرک به سمت هم دیگر در حال حرکت می باشند. در واگرایی زمانی است که دو میانگین در حال دور شدن از هم می باشند. 

حرکات میانگین متحرک ۱۲ دوره‌ای تندتر است و این میانگین بیشتر حرکات مکدی را نشان می دهد، ولی در میانگین ۲۶ دوره سنگین تر است و نسبت به تغییرات قیمت دیرتر عمل خواهد کرد.

نمودار اندیکاتور مکدی در بالا و پایین خط صفر یا خط مبنا نوسان می‌کند. تقاطع دو میانگین متحرک نمایی ۱۲ و ۲۶ روزه موجب نوسان مکدی خواهد شد. لازم به ذکر است که قرار گرفتن مکدی در بالا یا پایین خط مبنا به جهت این تقاطع (صعودی یا نزولی) بستگی دارد.

کاربردهای معاملاتی اندیکاتور مکدی

میانگین‌های متحرک نمایی  تغییرات اخیر قیمت را نشان می دهد. با مقایسه‌ی میانگین‌های متحرک نمایی با طول های متفاوت، اندیکاتور مکدی تغییرات در روند قیمتی را اندازه‌گیری کرده و نشان می دهد. یعنی این که مکدی برای تجزیه و تحلیل اندازه‌ی حرکت، نشان دادن نقاط ورود و خروج و همراهی با روند مناسب می باشد.

به سه روش می‌توان از اندیکاتور مکدی استفاده کرد که در زیر به تفصیل به شرح آنها می‌پردازیم.

تقاطع خط سیگنال

در این روش از دو خط مکدی و خط سیگنال در اندیکاتور مکدی استفاده می‌شود. وقتی  که دو خط نشانگر مکدی و سیگنال از همدیگر دور می شوند، یعنی این  که مومنتوم در حال افزایش بوده و روند در حال قوی‌تر شدن می باشد. 

ولی هر چه که این دو خط به همدیگر نزدیک تر می‌شوند، نشان دهنده این است که روند در حال از دست دادن قدرت و ضعیف‌تر شدن تقاطع صعودی وقتی اتفاق می افتد که MACD، خط سیگنال را به سمت بالا قطع کند. این حرکت یک سیگنال برای خرید (روند صعودی) به حساب می آید. 

 در یک تقاطع نزولی هنگامی به وجود می آید که MACD، خط سیگنال را به سمت پایین قطع کند. تنها نباید به این سیگنالهای اکنفا کرد و لازم است احتیاط لازم صورت گیرد و دیگر شرایط قیمت نیز برررسی شوند.

خط سیگنال
خط سیگنال

تقاطع خط صفر (خط مبنا)

دومین روش تقاطع خط صفر متداول سیگنال های اندیکاتور MACD  می باشد و هنگامی به وجود می آید که خط MACD از محور صفر افقی رد شود. این اتفاق هنگامی به وجود می آید که هیچ تفاوتی بین میانگین متحرک نمایی سریع و آهسته وجود نداشته باشد. 

تقاطع صعودی از خط صفر هنگامی به وجود می آید که خط مکدی به بالای خط صفر حرکت کند تا وارد ناحیه‌ی مثبت شود.  تقاطع نزولی وقتی اتفاق می افتد که MACD به زیر خط صفر حرکت کند تا منفی شود.تقاطع خط مبنا، با توجه به قدرت روند می‌تواند از چند روز یا چند ماه به طول بیانجامد.

برای استفاده از این سیگنال در بازار بورس؛ سطح صفر را در اندیکاتور را به عنوان مبنا قرار می‌دهیم و عبور خط MACD از این سطح به سمت بالا را سیگنال خرید و عبور از این سطح به پایین را سیگنال فروش قرار می دهیم.

تقاطع خط صفر را می توان بعنوان  تغییر جهت یک روند ارائه داد اما تأیید کمتری در رابطه با مومنتوم نسبت به تقاطع خط سیگنال ارائه می دهد.

واگرایی ها

 واگرایی‌ها بین قیمت و اندیکاتور مکدی یکی از مهم ترین کاربردهای مکدی است. واگرایی‌ها وقتی به وجود می آید که روند قیمتی خلاف جهت روند اندیکاتور (اسیلاتور) باشد و به دو دسته‌ی واگرایی های عادی و مخفی تقسیم می‌شوند که هرکدام مثبت و منفی دارند.

واگرایی
واگرایی
واگرایی
واگرایی

سیگنالهای اشتباه در مکدی

مانند هر نمودار پیش بینی اندیکاتور MACD نیز می‌تواند سیگنالهای غیر واقع تولید کند. مانند این که پس از یک تقاطع صعودی بین سیگنال و مکدی، یک دفعه قیمت کاهش پیدا می کند. 

در اینجا مدیریت سرمایه، اعمال فیلترهای بیشتر برای خرید یا فروش و دریافت تاییدیه‌های بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. به عنوان مثال یک فیلتر می‌تواند این باشد که بعد از تقاطع سیگنال و مکدی اگر قیمت به مدت سه روز در بالای آن باقی بماند، می‌توان خرید را انجام داد.

همچنین هر کدام از سه کاربرد معاملاتی را می‌توان با هم به کار برد و سیستم جدیدی برای معاملات به وجود آورد. مثلا در هنگام مشاهده واگرایی پس از تشکیل شدن سقف یا کف آخر می توان منتظر تقاطع سیگنال و مکدی برای دریافت تایید صعود یا نزول قیمت بود. این فیلترها و تاییدیه‌ها احتمال سیگنالهای اشتباه را کاهش می دهند اما می توانند باعث کاهش سود در معاملات هم ‌شوند.

جمع بندی

یکی از مهمترین، کاربردی‌ترین و در عین حال ساده ترین اندیکاتورها، اندیکاتور مکدی(MACD)  است. اندیکاتور مکدی در حقیقت یک اُسیلاتور برای نشان دادن رابطه‌ی بین دو میانگین متحرک (مووینگ اوریج) قیمتی می باشد.

در نمایش نموداری مکدی ،اجزای اندیکاتور به صورت دو خط مکدی و خط سیگنال و جزء سوم که هیستوگرام باشد نشان داده می‌شود. MACD، با کم کردن میانگین متحرک نمایی ۲۶ دوره از میانگین متحرک نمایی ۱۲ دوره محاسبه شده و به صورت خط نشان داده می‌شود. 

خط سیگنال خطی است که نشان دهنده‌ی میانگین متحرک نمایی خود MACD  می باشد، چون سیگنالهای وارد شد در معامله را نشان می دهد. اندیکاتور مکدی اغلب با نمودار میله‌ای به نام هیستوگرام بر روی خود همراه است که نشان‌دهنده‌ی فاصله‌ی بین خط MACD و خط سیگنال می باشد.

از اندیکاتور مکدی به سه روش اصلی می‌توان در خرید وفروش ها استفاده کرد:

تقاطع خط سیگنال

تقاطع خط صفر (خط مبنا)

واگرایی ها

در معاملات با اندیکاتور مکدی مدیریت سرمایه، باید با ازفیلترهای بیشتر برای خرید یا فروش و دریافت تاییدیه‌های بیشتر استفاده کرد. هر کدام از سه روش  را می‌توان با هم ترکیب کرد و سیستم جدیدی برای خرید وفروش به وجود آورد.. این فیلترها و تاییدیه‌ها احتمال سیگنالهای اشتباه را کم کرده اما باعث کم شدن سود در معاملات می توانند ‌شوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا