آموزشیبورس

نقشه راه تحلیل تکنیکال

نقشه راه تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال کلاسیک

تحلیل تکنیکال کلاسیک مهمترین رکن تحلیل تکنیکال می باشد. تقریباً با یادگیری آن تقریباً تا ۸۵ درصد معاملات خود را می توان با موفقیت انجام داد. در این نوع تحلیل پس از شناسایی روند قیمتی سهام، از خطوط روند و الگو‌های قیمتی برای پیش‌بینی رفتار آینده قیمت سهم استفاده می شود..

اندیکاتورها و استراتژی های معاملاتی آن ها

برای نوسان گیری، هشدار و پیش‌بینی یا تایید تحلیل از اندیکاتور ها  استفاده می‌شود. اندیکاتورها براساس فرمول‌های ریاضی که به زبان کامپیوتر نوشته شده اند محاسبه می‌شوند. بنابراین اندیکاتورها تحلیل‌گر و معامله‌گر را از خرید وفروش اشتباه نجات می‌دهند و در تصمیم‌گیری به او کمک می‌کنند.

تحلیل به روش الگوهای ژاپنی ها، ایچیموکو و روانشناسی بازار

برای درک بهتر نمودار ها و روانشناسی آنها از تحلیل به روش ژاپنی ها استفاده می کنیم . این اندیکاتور ازجمله نمودارهای شمعی یا ژاپنی برای بررسی وضعیت بازار بورس مورداستفاده قرار می گیرد. این تحلیل بعنوان یک اندیکاتور عمل می کند، اما مانند نوع پیشرفته ای از نمودار برای بیان ابعاد مختلف بازارسرمایه به کار برده می شود.

الگوهای هارمونیک

الگوهای هارمونیک یکی از مهم ترین ابزار معاملاتی است که در زمان تغییر روند بازار از آن استفاده می شود. ما می توانیم زمانی که بازار در حال برگشت است سهام را شناسایی کرده و نسبت به خرید یا فروش آن اقدام نماییم .

امواج الیوت

بازاربورس دارای الگوهای تکرارپذیر و قابل تشخیص می باشند که  نقاط عطف کلیدی و روند بعدی را مشخص می نمایند. با استفاده از این تئوری، معامله گران بازار سرمایه می‌توانند وضعیت یک روند یا تغییر جدید را پیش بینی کنند. از امواج الیوت برای این استفاده می شود که به ما نشان می دهد در کجای موج قرار داریم. آیا این موج صعودی است یا نزولی، چنانچه موج صعودی است  هم چنان بمانیم و اگر نزولی هست از سهم خارج شویم.

تفاوت تحلیل تکنیکال و بنیادی

تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی دو علم جدا از هم می باشند، که از دو طریق متفاوت سهام را مورد بررسی قرار می دهند.

در تحلیل بنیادی بررسی می شود که این سهم مربوط به چه شرکتی می باشد. این شرکت در کجای ایران قرار داشته، میزان تولید آن در سالهای قبل به چه میزان بوده، در صنعت در چه وضعیتی قرار گرفته و این صنعت در کشور و در جهان در چه رتبه ای قرار دارد. به طور کلی تحلیل بنیادی همه اطلاعات یک سهم را مورد بررسی قرار داده و ارزش ذاتی سهم را محاسبه و نشان می دهد. چنانچه ارزش سهم در بازار بورس کمتر از ارزش ذاتی آن بود سعی کنیم آن را بخریم ولی برعکس چنانچه قیمت ذاتی سهم کمتر از قیمت بازار سرمایه بود سهم را نباید بخریم و اگر داریم باید آن را بفروشیم.

در تحلیل تکنیکال به ارزش ذاتی سهم نگاه نمی کند. تحلیل گران تکنیکال ای بر این باورند که همه چیز در قیمت سهم خلاصه شده است. پس این تحلیل گران بر اساس الگوهایی که قیمت سهم در گذشته ساخته اند سهم را تحلیل کرده و نسبت به خرید و فروش سهم اقدام می کنند.بطور کلی می توان فرق تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی را بصورت جدول زیر بیان کرد.

تحلیل تکنیکال و بنیادی
تفاوت تحلیل تکنیکال و بنیادی

در اینجا به عنوان مثال سهم خبهمن مورد بررسی قرار میگیرد همانطور که در نمودار سهم مشاهده می کنید از سال ۱۳۹۹ تا سال ۱۴۰۱ هر ساله یک رشته بسیار خوبی داشته است. بر همین اساس می توان گفت که در سال ۱۴۰۲ نیز مانند سالهای گذشته دارای رشد خوبی خواهد بود. شایان ذکر است که هر ساله این رشد در مدت سه ماه اتفاق افتاده است.

تحلیل نماد خبهمن
تحلیل نماد خبهمن

چنانچه ما بتوانیم نقاط ورود و خروج از سهم را به درستی تشخیص دهیم می توانیم به سود خوبی برسیم( هر بار حداقل صد در صد صعود کرده است)

 این مثال جهت بررسی تفاوت تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی بیان شد. چنانچه مشاهده شد تحلیل تکنیکال نقطه ورود و نقطه خروج را اعلام می کند و کاری به ارزش ذاتی سهم ندارد.  اگر شما بتوانید پس از تایید ورود به سهم توسط تحلیل تکنیکال و تایید ارزش ذاتی سهم رانیز توسط تحلیل فاندامنتال ورود کنید قطعا موفق تر خواهید بود.

در آموختن تکنیک های معامله در بازار بورس سعی کنید تا حد مکان آموزش ها را از یک منبع یاد بگیرید. ممکن است در صورت فراگیری این دانش از چند منبع مختلف دچار سردرگمی شوید. یک جمله معروف است که می گوید به جای تبدیل شدن به مخزن آموزش های مختلف به مخزن تجربه تبدیل شوید. برای موفقیت در بورس شما باید هرچه می توانید تجربه خود را زیاد کنید.

ویژگی های یک معامله گر خوب در بازار سرمایه

یک معامله معامله گر نخبه، خوب  یاد می گیرد و از تجربیات خود به نحوه مطلوبی استفاده می کند. یک فرد بورسی:

برای تمرکز روی اطلاعات بازار نیاز به یک اتاق مخصوص به کار دارد

صحبت کردن با دیگران و صداهای مزاحم در محیط کار بر کار شما اثر منفی خواهد داشت و تمرکز کردن برای شما سخت خواهد شد. نمی توانید بازدهی و عملکرد مطلوبی داشته باشید و مسلما به ضررتان خواهد بود.بنابراین نیاز به یک دفتر کار مجزا که به آن عادت کرده باشد دارید.

دارای یک سیستم کامپیوتری و میز کار مخصوص به خود باشد

یک فعال در بازار بورس باید یک سیستم و میز کار که به آن عادت کرده باشد داشته باشد.

داشتن دفتر یاد داشت معاملات شخصی

یک فرد معامله گر باید معاملات خود را در این دفتر ثبت نموده و علت خرید و فروش سهام را در آن یادداشت نمایند.

برای یادگیری مباحث مربوط به بازار بورس شرایط کاری شما بصورت زیر خواهد بود:

درشش ماهه اول ورود به بورس شما باید روزانه حداقل مدت ۵ ساعت پشت میز کاری خود بوده و هم زمان با مطالعه کتاب، آموزش هم ببینید. در این مدت می توانید چند معامله انجام دهید. 

پس از تحلیل سهم مورد نظر را خریده و پس از فروش آن طبق استراتژی خودتان، نقاط ورود و خروج این معامله را یاد داشت و مورد بررسی قرار دهید. بعد ازگذشت این پنج ماه ساعت کاری شما با توجه به یادگرفتن تحلیل و رفتار سهام در بازار بورس می تواند به سه ساعت در روز و بعد از یک سال ساعت کاری شما که تجربه شما زیاد شده است به دو ساعت در روز می تواند کاهش پیدا کند.

به این نکته توجه داشته باشید که سرمایه گذاری یکی از پردرآمدترین راه هایی است که  یک فرد می تواند داشته باشد ولی رسیدن به این درآمد نیاز به آموزش و تمرین زیاد همراه با تجربه کافی می باشد.

جمع بندی

در این مبحث نقشه راه معامله در بورس مشخص شد و بیان شد. برای معامله در بازار سرمایه باید افراد فعال در این حوزه موارد مربوط به تحلیل تکنیکال کلاسیک، اندیکاتورها و استراتژی های معاملاتی آن ها، تحلیل به سبک ژاپنی ها- ایچیموکو و الگوهای ژاپنی و روانشناسی عرضه و تقاضا، الگوهای هارمونیک و امواج الیوت را به خوبی یاد بگیرند.

 در ادامه به تفاوت تحلیل تکنیکال و بنیادی پرداخته و بیان شد تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی دو علم جدا از هم می باشند، که از دو طریق متفاوت سهام را مورد بررسی قرار می دهند.در تحلیل بنیادی ارزش سهم بر اساس فاکتورهای مشخص تعیین می شود ولی در تحلیل تکنیکال همه چیز در قیمت سهم در نظر گرفته می شود.

سرمایه گذاری یکی از پردرآمدترین راه هایی است که  یک فرد می تواند داشته باشد. ولی رسیدن به این درآمد نیاز به آموزش و تمرین زیاد همراه با تجربه کافی می باشد. ویژگی های یک معامله گر خوب در بازار سرمایه  اشاره شد. یک معامله گر خوب باید یک اتاق ،میز وسیستم مجزا به خود داشته باشد ودارای یک دفترچه یادداشت بوده که علل خرید و فروش سهام خود را در آن نوشته ومورد بررسی قرار دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا