آموزشیروشهای کسب درآمد با ظهور رمزارز

استیکینگ

فهرست مطالب

استیکینگ

نیاز به سرمایه اولیه : دارد   –   میزان ریسک : کم    –    میزان بازدهی : متوسط

تفاوت این روش با روش قبلی جدا از خرید در قیمت پایین و فروش در قیمت بالاتر؛ این است که بعضی از رمز ارز ها برای نگهداری کردن آن ها سود هایی به صورت ماهیانه و سالیانه برای هودلر های خود در نظر گرفته اند.

استیکینگ ارزدیجیتال به معنی خرید یک ارز دیجیتال و نگه داری آن در کیف پول می باشد، در واقع شما در ازای نگه داری ارزدیجیتال سود دریافت می‌کنید.
حالا این دریافت سود برای چیست؟
دریافت سود به این دلیل می باشد  که شما با نگهداری ارزدیجیتال به امنیت شبکه بلاکچین کمک می‌کنید.

مزایا استیکینگ ارز‌های دیجیتال:

 1. کمک به بهبود امنیت شبکه
 2. راحت و قابل فهم برای همه
 3. سرمایه‌گذاری اولیه پایین
 4. بدون نیاز به تجهیزات‌گران و فضای زیاد
 5. سود قابل محاسبه

این روش با روش لندینگ یا قرض دادن متفاوت می باشد. البته واضح است که این روش به تنهایی نمیتواند یک روش کسب درآمد از ارزهای دیجیتال کافی باشد. بلکه به عنوان یک مزیت و پاداش برای هودلر ها تلقی می گردد. برای این منظور میتوانید از آموزش استیکینگ در تراست والت شروع کنید و برای مثال آموزش استیک بی ان بی در تراست والت را انجام دهید.

استیکینگ یا  به اشتراک‌گذاری سهام  در  الگوریتم اجماع اثبات سهام  را می‌توان معادل  ماینینگ  در  الگوریتم اجماع اثبات کار  در نظر گرفت. با این تفاوت که برای برقراری امنیت شبکه و اجرای عملیات آن به جای استفاده از دستگا‌های محاسباتی برای حل توابع هش، از قفل کردن ارز دیجیتال استفاده می گردد.

در شبکه‌های بلاک چینی با الگوریتم اجماع اثبات سهام، ساخت و تایید بلوک‌های جدید با فرآیند استیکینگ انجام می‌شود. استیکینگ، شامل اعتبارسنج‌هایی می باشد که سکه‌های ارز دیجیتال خود را در شبکه قفل می‌کنند. اعتبارسنج‌ها توسط پروتکل شبکه به عنوان تولید کننده بلوک جدید انتخاب می‌شوند. انتخاب اعتبار‌سنج‌ها کاملا تصادفی می باشد و در فواصل زمانی معین هر شبکه انجام می‌شود. شانس افراد برای انتخاب شدن، رابطه مستقیمی با مقدار ارز دیجیتال استیک شده توسط آن‌ها دارد.

بنابراین به جای سرمایه‌گذاری بر روی دستگاه‌های ماینینگ برای کسب درآمد از بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، در این روش به طور مستقیم روی ارز دیجیتال شبکه سرمایه‌گذاری انجام می‌گیرد. البته برخی از شبکه‌های ارز دیجیتال به جای استفاده از ارز اصلی شبکه، از سیستم دو سکه‌ای استفاده می‌کنند. بدین صورت که شما ارز اصلی را برای حفظ امنیت شبکه استیک خواهید کرد و در مقابل، ارز دوم را به عنوان پاداش دریافت خواهید کرد.

آموزش استیکینگ رمز ارز

اولین نکته در استیکینگ رمزارز، انتخاب رمز ارز مورد نظرمی باشد. برای انجام استیکینگ شما می‌توانید از کیف پول‌ ارز دیجیتال، صرافی‌ها و سایت‌های ارز دیجیتال استفاده  نمایید . در نظر داشته باشید که تمام ارزها در تمام بسترها امکان استیک را ندارند. به همین دلیل باید برای رمزارز مد نظر خود، بهترین مکان برای استیک را جستجو و پیدا کنید.

انواع استیکینگ

استیک کردن رمزارزها  به سه روش قابل انجام  می باشد.

1-استیکینگ قفل شده (Locked Staking )

در این روش ارز شما در بستر شبکه قفل می گردد و امکان جابجایی رمزارز  را نخواهید داشت. در این حالت خروج از استیکینگ با یک تاخیر زمانی انجام میگیرد. همچنین سود استیکینگ، با توجه به تعداد روزهای قفل شده محاسبه و به کیف پول واریز می‌شود.

2-استیکینگ سرد یا آفلاین (Cold Staking )

این روش مخصوص کیف پول‌های آفلاین می باشد. این روش زیرمجموعه‌ای از روش قفل شده است با این تفاوت که در آن شما نیازی به اینترنت نخواهید داشت. این روش برای کسانی مناسب است که می‌خواهند رمزارز را نزد خود نگه‌دارند.

استیکینگ سرد یا آفلاین به کاربران امکان می‌دهد تا رمز ارزهای خود را در کیف پول آفلاین استیک نمایند و به ازای آن، پاداش استیکینگ دریافت کنند. کیف پول آفلاین که به آن کیف پول سخت‌افزاری یا کیف پول ذخیره‌سازی سرد نیز گفته می‌شود بدان معنا است که به اینترنت متصل نمی باشد.

پاداش‌های استیکینگ به کاربران فرصت کسب سود از رمزارزهای خود را ارائه می‌دهد. کاربران در این شیوه دیگر لازم نیست که تحت مدل اجماع گواه اثبات سهام به اجرای نود تاییدکننده بپردازند. استیکینگ آفلاین در مقایسه با مدل‌های استیکینگ وکالتی که در آنها معمولا دارنده ارز دیجیتال باید ارز دیجیتال خود را به گروهی از تاییدکنندگان ارائه دهد، متفاوت می باشد. در این شیوه هرکسی می‌تواند استیک‌کننده برتر (Super Staker ) باشد و از طرف دوستان خود و بدون دست زدن به کوین‌های آنها به استیکینگ بپردازد.

برای کسانی که می‌خواهند نود سوپر استیکینگ اجرا نمایند، استیکینگ آفلاین فرصت منحصربه‌فردی به آنها ارائه میکند. این فرصت،قابلیت وکالت‌های جمعی و گروهی و کسب سود مستقیم از پاداش بلاک می باشد.

مزایای استیکینگ سرد یا آفلاین

استیکینگ آفلاین چندین مزیت دارد. این شیوه به دارندگان ارز دیجیتال این  امکان را می‌دهد تا به جای آموختن تمام پیش نیازهای فنی مورد نیاز برای اجرای نود، ارزهای دیجیتال خود را به اپراتور نود واگذارنمایند. موانع مشارکت در این روش کاهش می‌یابند زیرا کاربران دیگر موظف به ارائه تصدی سرمایه خود به شخص ثالث نمی باشند. کاربران به سادگی قادر خواهند بود با استفاده از کیف پول آفلاین نظیر کیف پول‌های ترزور یا لجر به استیکینگ بپردازند. تنها پیش‌نیازی که وجود دارد، پشتیبانی کیف پول از عملکرد واگذاری استیکینگ می باشد.

استیکینگ آفلاین به نفع کل اکوسیستم رمزارز می باشد، زیرا بدان معنا است که توکن موردنظر می‌تواند به تعداد کاربران بیشتری توزیع شود که به دنبال بهره بردن از مزایای استیکینگ سرد می باشند. در عوض، این موضوع وابستگی قیمت توکن به نهنگ‌ها را کاهش خواهد داد. وابسته بودن قیمت توکن به نهنگ‌ها به طور چشمگیری قیمت توکن را بی‌ثبات می‌کند. استیکینگ آفلاین هم‌چنین بدان معنا است که تمرکز رای‌گیری به تعداد کاربران بسیار بیشتری توزیع می‌شود و احتمال این موضوع که نهنگ‌ها بتوانند بر شبکه و قیمت توکن تاثیرگذار باشند را از بین می‌برد.

به علاوه، کاربرانی که در این نوع از استیکینگ مشارکت می‌کنند، به دلیل آنکه در شبکه مورد نظر سرمایه‌گذاری می‌ نمایند و به ازای اقدامات خود پاداش دریافت می‌کنند، احساس مشارکت بیشتری در شبکه خواهند داشت. این موضوع منجر به ایجاد جامعه‌ای قویتر پیرامون توکن موردنظر خواهد شد.

استیکینگ آفلاین هم‌چنین بسیاری از خطرات موجود در سایر اقدامات سرمایه‌گذاری در رمزارزها را از بین می‌برد. برای مثال، پیدایش امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای باعث شده این که کاربران به حضور و مشارکت در یلد فارمینگ (Yield Farming ) از طریق پلتفرم‌های استیکینگ و وام‌دهی بیشتر تشویق و ترغیب گردند.

هرچند، به دلیل آنکه بازار دیفای به بلوغ کافی نرسیده است، کاربران آن ممکن است با خطرات جدی مواجه گردند. یکی از این خطرات، ایرادات قراردادهای هوشمند می باشد که در سال جاری و با افزایش علاقه به دیفای، رایج‌تر شده است. در سال گذشته، یکی از هکرها، یک آسیب‌پذیری در پروتکل وام سریع bZx اکسپلویت کرد و در ماه ژوئن نیز باگی در قراردادهای هوشمند بانکور کشف شد. ویتالیک بوترین اعتقاد دارد  که کاربران هم‌چنان خطرات موجود در قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاک چین را دست‌کم خواهند گرفت.

خطرات استیکنیگ سرد یا آفلاین

استیکینگ آفلاین خطرات به مراتب کمتری نسبت به استیکینگ آنلاین یا استفاده از برنامه‌های وام‌دهی و وام‌گیری دیفای دارد. با وجود استیکینگ آفلاین، دیگر از مسدودسازی طولانی مدت توکن‌ها یا خطرات از دست رفتن آنها خبری نیست و بسیار کاربرپسندتر می باشد.

بنابراین، خطرات اصلی استیکینگ آفلاین صرفا ملاحظات کلی موجود در استفاده از ارز دیجیتال در کیف پول سخت‌افزاری می باشد. کاربران باید اطمینان حاصل نمایند که کیف پول سخت‌افزاری آنها از امنیت کافی در مقابل سارقان برخوردارمی باشد و بک‌آپ مناسبی از کلیدهای خود در اختیار دارند. اگر کاربران بک‌آپ‌ها و کیف پول خود را از دست بدهند، تمام سرمایه موجود در کیف پول شامل ارزهای دیجیتال استیک‌شده را نیز از دست خواهند داد.

هم‌چنین اگر کاربران رمز عبور کیف پول سخت‌افزاری یا کد دسترسی به آن را در جایی نگه داری کنند که در دسترس شخص ثالث مخرب باشد، خطر از دست دادن سرمایه آنها را تهدید می‌کند.

به طور کل، ذخیره‌سازی آفلاین از ایمن‌ترین ابزارهای ذخیره‌سازی ارز دیجیتال و دریافت پاداش به ازای حفظ آنها می باشد.

نحوه کار استیکنیگ سرد یا آفلاین

چندین روش برای شرکت و‌ حضور در استیکینگ آفلاین وجود دارد. مانند هر بلاک چین مبتنی بر گواه اثبات سهام، کاربران قادرند تصمیم بگیرند که به عنوان تاییدکننده که به آن استیک‌کننده برتر (Super Staker ) می‌گویند در شبکه مشارکت کنند، یا به یک تاییدکننده وکالت دهند. در مورد استیک‌کننده برتر، نود به پذیرش استیک‌های وکالت داده‌شده از جانب سایر دارندگان توکن می‌پردازد.

اگر برخی  از کاربران تمایلی به اجرای نود نداشته باشند، جایگزین در دسترس این است که توکن‌های خود را به آدرسی استیک کنند سپس به استیک‌کننده برتر واگذار نمایند.

این موضوع از طریق رابط کاربری شبکه استیکینگ قابل تنظیم و اجرا می باشد و از آدرس کیف پول آفلاین استفاده می نماید. کاربران هر کدام از گزینه‌ها را انتخاب کنند، می‌توانند پاداش استیکینگ خود را دریافت و آن را در آدرس کیف پول خود واریز کنند. این موضوع بدان معنا است که کاربران قادرند بدون به خطر انداختن سرمایه‌های خود به کسب و استفاده از تمام مزایا و سود استیکینگ آفلاین بپردازند.

پروژه‌هایی که استیکینگ سرد ارائه می‌دهند

متاسفانه، هم‌چنان اکثر استیکینگ‌ها چه به طور مستقیم تحت مدل گواه اثبات سهام و چه غیرمستقیم با استفاده از اجماع گواه اثبات سهام وکالتی، به صورت آنلاین انجام می گیرند. این موضوع معمولا به معنای واگذاری کنترل ارزهای دیجیتال به شخص ثالث یا وکالت دادن به سرویس تصادفی می باشد.

تزوس ممکن است مشابه‌ترین مدل به استیکینگ آفلاین باشد، زیرا کوین‌های آن به صورت نقد باقی می‌مانند و کاربران قادر خواهند بود بیکر (baker ) یا تاییدکننده خود را ایجاد کنند، اما بیکر باید حداقل ۱۰,۰۰۰ توکن واگذار کند که تقریبا ۴۰,۰۰۰ دلار هزینه دارد.

کیوتام (Qtum ) نیز یک راهکار استیکینگ آفلاین معرفی نموده است و اگرچه بیان شده است که چند توکن QTUM برای مشارکت نگهداری شود، اما حداقل مقدارمشخص نشده است.

سایر پروژه‌ها نظیر کازمس (Cosmos) ، کاوا (Kava ) و پولکادوت (Polkadot ) که استیکینگ وکالتی ارائه می‌دهند را نیز می‌توان به عنوان راهکار استیکینگ آفلاین در نظر گرفت، ولی این پروژه‌ها شامل خطرات دیگری نظیر اسلشینگ (slashing)  هستند.

معمولا، راهکارهای استیکینگ آفلاین می‌توانند به حامیان دیفای امکان دهند تا بدون آنکه خود را در معرض خطرات مختلف قراردادهای هوشمند مورد استفاده توسط برنامه‌های دیفای قرار دهند، از دارایی‌های خود سود کسب نمایند.

3-استیکینگ قابل انعطاف (Flexible Staking )

در این روش نیازی به قفل شدن رمزارزها نمی باشد. در این حالت کاربران قادر به استیکینگ و ترید همزمان ارزهای خود می باشند. البته سود دریافتی در این روش بسیار کمتر از دو روش دیگر است.

محاسبه سود استیکینگ رمزارز

سود و پاداش حاصل از فرآیند استیکینگ برای هر رمزارز متفاوت می باشد. علاوه بر این،  مقدار سود نیز در بیشتر مواقع ثابت نیست و با توجه به متغیرهای بازار، تغییر خواهد کرد. در ارزهایی که پاداش بر مبنای تولید بلوک‌ها توزیع می‌شود، موارد زیر بر روی سود استیکینگ تاثیرگذار است.

 1. تعداد سکه‌های استیک شده توسط اعتبارسنج
 2. مدت زمان استیک ارزهای دیجیتال
 3. تعداد کل سکه‌های استیک شده در شبکه
 4. نرخ تورم شبکه

برای برخی از رمزارزها  مقدار سود استیکینگ یک درصد ثابت می باشد. در این حالت محاسبه سود، کار راحتی خواهد بود. صرافی‌  بایننس  و کیف پول  تراست  از جمله ابزارهایی می باشند که شما می‌توانید ارزهای خود را در آن‌ها استیک و سود دریافت نمایید. توجه داشته باشید امکان کسب درآمد از بیت کوین توسط فرآیند استیکینگ وجود ندارد چراکه بیت کوین از الگوریتم اجماع اثبات کار استفاده می‌کند.

امکان دارد فکر کنید که استیکینگ (Staking ) یا استیک کردن یک جایگزین کم هزینه‌تر برای ماینینگ می باشد. استیک کردن به معنای نگهداری دارایی‌ها در یک کیف پول رمز ارز است، تا امنیت و عملکرد شبکه بلاک چین را تامین نماید. به بیانی دیگر، استیکینگ قفل کردن رمر ارزها به منظور دریافت پاداش می باشد.

در بیشتر موارد، شما قادر خواهید بود کوین‌ها و توکن‌های خود را به صورت مستقیم در کیف پول کریپتوی خود استیک نمایید. از طرف دیگر، بسیاری از صرافی‌ها خدمات استیکینگ را به کاربران خود ارائه می‌دهند.

استیکینگ به این معناست که شما رمز ارزهای خود را نگهداری می‌کنید تا بتوانید تراکنش‌ها را تایید نمایید و از شبکه پشتیبانی کنید. در ازای نگهداری کریپتو و قدرت بخشیدن به شبکه، شما پاداش دریافت خواهید کرد. شما با استیک کردن می‌توانید درآمد انفعالی برای خود ایجاد نمایید. علاوه بر پاداش Staking ، زمانی که قیمت توکن یا کوین شما افزایش یابد، از آنجا هم سود اضافی دریافت خواهید کرد. البته باید بدانید که تمام رمز ارزها از استیکینگ پشتیبانی نمی‌کنند.

برای این که دقیقا بدانید استیکینگ به چه معناست، باید ابتدا الگوریتم اجماع گواه اثبات سهام (POS ) را بشناسید. POS به بلاک چین اجازه می‌دهد تا با انرژی بسیار کمتری کار کند و درصدی از غیرمتمرکز بودن را تامین کند (حداقل در تئوری ).

گواه اثبات سهام (POS ) ارتباط آن با استیکینگ

اگر می‌دانید بیت کوین چگونه کار می‌کند، احتمالا با گواه اثبات کار (POW ) نیز آشنایی خواهید داشت. این یک مکانیزم است که اجازه می‌دهد تراکنش‌ها در داخل بلاک قرار بگیرند. سپس این بلاک‌ها به یکدیگر متصل شده و بلاک چین را می‌سازند. اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم،‌ ماینرها با یکدیگر رقابت می‌کنند تا یک مسئله دشوار ریاضیاتی را حل نمایند و هر کسی که زودتر آن را حل کرد، این اجازه را دارد که بلاک بعدی را در بلاک چین بسازد.

گواه اثبات کار یک مکانیزم بسیار قدرتمند است که اجماع را به صورت غیرمتمرکز اجرا می‌کند. اما مشکلی اینجاست  که رقابت در آن بسیار سخت و دشوار است و هزینه این نوع اجماع بسیار بالاست؛ اما روش‌هایی وجود دارد که اجماع را به صورت غیرمتمرکز انجام می‌دهد، اما با هزینه بسیار پایین‌تر. اینجاست که الگوریتم PoS و استیکینگ وارد ماجرا می‌شوند.

ایده اصلی گواه اثبات سهام این است که مشارکت کنندگان قادرند کریپتوی خود را قفل کنند (استیک کنند ) و پروتکل به صورت تصادفی انتخاب می‌کنند که کدام یک از مشارکت کنندگان بلاک بعدی را تایید نماید. معمولا انتخاب شدن یک مشارکت کننده، بستگی به مقدار رمز ارزی دارد که استیک نموده است؛ هر چه مقدار بیشتری رمز ارز استیک کنید، شانس شما بیشتر خواهد بود. در واقع شانس تولیدکنندگان بلاک بر اساس مقدار دارایی می باشد که آنها استیکینگ آنها را انجام داده‌اند.

به این ترتیب،‌ تشخیص این که چه کسی بلاک بعدی را بسازد، دیگربه  میزان توانایی او برای حل کردن مسائل پیچیده با قدرت هش بالا نیست؛ بلکه بستگی به مقدار کوین یا توکن استیک کرده شخص دارد. برخی معتقدند که تولید بلاک‌ها از طریق استیکینگ ، مقیاس پذیری بیشتری برای بلاک چین‌ها ایجاد می‌کند؛ این یکی از دلایلی است که اتریوم قصد دارد از گواه اثبات کار به گواه اثبات سهام تغییر جهت دهد. لذا پس از ارائه اتریوم ۲ Staking این رمز ارز امکان‌پذیر خواهد شد.

روش کار استیکینگ

همانطور که قبلا اشاره کردیم، بلاک چین‌هایی که بر پایه POW هستند، برای افزودن بلاک جدید به بلاک چین، از ماینینگ یا استخراج استفاده می‌نمایند. در مقایسه،‌ زنجیره‌های POS بلاک‌های جدید را از طریق استیکینگ تولید و تایید می‌کنند. این باعث می‌شود که بلاک‌ها بدون نیاز به اتکا به سخت افزارهای مخصوص ماینینگ یا ASIC و کار محاسباتی سنگین، تولید شوند.

استیک کردن نیازمند سرمایه گذاری مستقیم در خودِ رمز ارز مورد نظر می باشد. در نتیجه، به جای رقابت بر سر تولید بلاک بعدی توسط کار محاسباتی، ولیدیتورهای گواه اثبات سهام توسط مقدار کوین‌هایی که استیک کرده‌اند انتخاب می‌گردند؛ Staking ، ولیدیتورها را تشویق می‌کند که امنیت شبکه را حفظ کنند و اگر توان  انجام این کار را نداشته باشد، ممکن است کل موجودی استیک کرده آنها به خطر بیافتد.

در حالی که هر بلاک چین POS، ارز استیکینگ خاص خود را دارد، برخی شبکه‌ها از سیستم جفت ارزی استفاده می نمایند که در این صورت، پاداش‌ها به صورت ارز دوم پرداخت می‌گردد. در عمل، استیک کردن به معنی نگهداری دارایی‌ها در یک بازه زمانی مشخص و در یک کیف پول مخصوص می باشد. این کار باعث می‌شود که هر کسی بتواند از شبکه‌های مختلف استفاده کرده و پاداش استیکینگ را دریافت نماید. همچنین این شامل افزودن دارایی‌ها به استخر استیکینگ (Staking Pool ) است، که در ادامه توضیح خواهیم داد.

این دارایی‌های قفل شده برای رسیدن به اجماع استفاده می‌شوند، که نیازمند امنیت شبکه و مطمئن شدن از اعتبار تراکنش‌های جدیدی است که در بلاک چین قرار می‌گیرند. کسانی که کوین‌های خود را در یک بلاک چین POS استیک می‌کنند، معمولا با نام ولیدیتور (Validator ) یا تاییدکننده شناخته می‌شوند. ولیدیتورها برای خدمتی که به شبکه ارائه می‌دهند، کوین‌های جدید پاداش می‌گیرند.

برای عملکرد موثر یک بلاک چین، ولیدیتورها باید خدمات خود را به صورت امن و ثابت ارائه دهند. ولیدیتورهای بلاک چین‌ها اکثرا به صورت شکاف‌دار کار می‌کنند و یا بدکار می باشند. برای راه اندازی یک نود ولیدیتور موفق، نود باید قوانین بلاک چین مورد نظر را کاملا رعایت نماید و به صورت تمام وقت فعالیت کند.

بعضی بلاک چین‌ها دوره زمانی مشخصی برای استیکینگ دارند (که ولیدیتور قادر نیست در آن دوره کوین‌های خود را خارج کند ) و همچنین میزان حداقلی برای استیکینگ تعیین می نماید . برای پیشگیری از این موارد مورد نیاز، بسیاری از دارندگان دارایی‌های دیجیتالی، ترجیح می‌دهند که نمایندگی کوین‌های خود را به ولیدیتورهایی اعطا نمایند، که دارای یک استخر Staking می باشند. بعضی بلاک چین‌ها مانند تزوس (Tezos )، یک مکانیزم داخل شبکه‌ای دارند، که به کاربرانی که نمی‌خواهند تبدیل به ولیدیتور شوند، اجازه می‌دهد نمایندگی کوین‌های خود را به ولیدیتورهای داخل شبکه بدهند. سپس این ولیدیتور تمام کارها را انجام می‌دهد و پاداش را در بین تمام نمایندگان (Delegator ) خود توزیع می‌کند.

هر بلاک چین POS، قوانین خاص خود را برای ولیدیتورها دارد (مثلا حداقل مقدار برای استیک کردن ، الگوریتم‌های انتخاب ولیدیتورها برای تایید کردن و نحوه توزیع پاداش در بین ولیدیتورها ). این پاداش‌ها معمولا بر اساس مقدار استیکینگ و میزان مشارکت در مکانیزم اجماع محاسبه می گردند.

استیکینگ وابسته به یک مدل سپرده‌گذاری ثابت می باشد؛ هر چه مقدار سرمایه گذاری شما بیشتر باشد و بیشتر در حالت استیک بمانید، سود بیشتری دریافت خواهید کرد. استیک کردن برای انواع رمز ارزها، به صورت متفاوت کار می‌کند؛ اما مفهوم آن یکسان می باشد. افراد باید یک مسترنود راه اندازی نمایند  تا بتوانند کوین‌های خود را در سیستم POS استیک کنند.

شرایط استیکینگ (Staking )

این مهم است که بلاک چین مورد نظر از مکانیزم گواه اثبات سهام استفاده کند. در اصل، موارد زیر در بیشتر مواقع اجرا می‌شوند.

 • کیف پول باید به صورت ۲۴ ساعته آنلاین باشد. 
 • کیف پول باید از استیکینگ پشتیبانی کند.
 • به طور معمول برای دریافت پاداش استیکینگ ، کوین‌ها باید حداقل چند روز قفل شوند.
 • امکان دارد حداقل مورد نیاز برای استیکینگ وجود داشته باشد.

در هر بلاک چین قوانین متفاوتی  وجود دارد. شما می‌توانید بلاک چینی را انتخاب نمایید که نیازمند آنلاین بودن ۲۴ ساعته کامپیوتر شماست و یا نیازمند خرید VPS است.

روش محاسبه پاداش استیکینگ

پاسخ کوتاهی به این سوال وجود ندارد. هر شبکه بلاک چینی ممکن است از روش‌های مختلفی برای محاسبه پاداش استیکینگ استفاده نماید.ولی بعضی از اصولی که ثابت هستند، شامل موارد زیر می باشند:

 • مقدار کوین‌هایی که ولیدیتور استیک کرده است
 • چه تعداد ولیدیتور به صورت فعال استیک کرده‌اند
 • در مجموع، چه تعداد کوین در شبکه استیک شده است
 • نرخ تورم

برای شبکه‌های دیگر، پاداش استیکینگ به صورت ثابت مشخص شده است. این پاداش‌ها با احتساب تورم در بین ولیدیتورها توزیع می‌شود. تورم کاربران را تشویق می‌کند که کوین‌های خود را به جای نگهداری، خرج کنند. این باعث افزایش استفاده از رمز ارزهای آنها میگردد. اما در این مدل، ولیدیتورها قادزند میزان پاداش خود را دقیقا محاسبه نمایند. پاداش قابل پیش بینی به جای دریافت احتمالی و شانسی پاداش بلاک، برای برخی کاربران جذاب‌تر می باشد و ببعضی مشارکت کنندگان را تشویق به استیکینگ می‌کند.

استخر استیکینگ

استخر استیکینگ ، گروهی از هودلرهای کوین می باشد که دارایی‌های خود را یکپارچه می‌کنند، تا شانس خود را برای تایید بلاک‌ها و دریافت پاداش Staking افزایش دهند. آنها قدرت استیکینگ خود را ترکیب می‌کنند و پاداش را با توجه به میزان فعالیت هر فرد تقسیم می‌کنند.

ایجاد و نگهداری یک استخر استیکینگ ، اکثرا نیازمند زمان و تجربه زیادی خواهد بود. استخرهای استیکینگ بیشترین اثر را در شبکه دارند. به همین دلیل، بسیاری از تامین کنندگان استخرها، مقداری کارمزد از پاداش‌های استیک دریافت می نمایند و آن را در بین مشارکت کنندگان تقسیم می‌کنند.

به علاوه، استخرها ممکن است برای استیکرهای فردی مقداری انعطاف پذیری ایجاد نمایند. معمولا کوین باید برای یک دوره زمانی قفل بماند و زمان برداشت آن توسط پروتکل انتخاب گردد. تعیین مقدار حداقل استیکینگ به این منظور است که تعداد نودهای بدکار کاهش یابد.

بیشتر استخرهای استیکینگ نیز یک حداقل مقدار استیک کردن تعیین می‌کنند که معمولا کم می باشد و همچنین برای برداشت نیز محدودیت زمانی ندارند. برای همین، پیوستن به یک استخر استیکینگ برای افراد تازه کار، مناسب‌تر از استیکینگ فردی خواهد بود.

استیکینگ سرد (Cold Staking )

استیکینگ سرد یا آفلاین به پروسه‌ای از استیک کردن می‌گویند که به اینترنت متصل نمی باشد. این کار با استفاده از کیف پول‌های سخت افزاری انجام می گیرد.

شبکه‌هایی که از استیک کردن سرد پشتیبانی می نمایند، به کاربران اجازه می‌دهند تا استیک کنند، در حالی که دارایی‌هایشان به صورت امن و آفلاین نگهداری می‌شود. استیکرها در صورتی که کوین‌های خود را از حالت استیکینگ در آورند، دیگر پاداش نخواهند گرفت. استیکینگ سرد معمولا توسط استیکرهایی با مبالغ زیاد انجام می‌گیرد؛ افرادی که ترجیح می‌دهند بیشترین محافظت را از دارایی‌های خود در زمان پشتیبانی از شبکه، داشته باشند.

مزایای استیکینگ

رفته رفته، سرمایه گذاران بیشتری استیک کردن رمز ارزها را انتخاب می‌نمایند. زیرا:

 • درآمد انفعالی ایجاد می‌کند:نگهداری مقدار مشخصی کریپتو برای به دست آوردن کوین‌های اضافی مورد نیاز می باشد و شما نیازی به ترید ندارید. البته این مقداری ریسک دارد.
 • ورودی کمهر کسی می‌تواند از این روش استفاده نماید و نیازی به خرید تجهیزات گران قیمت ندارید.
 • ساده و راحتی استفاده:کار با بستر‌هایی که استیکینگ ارائه می‌دهند بسیار سهل و آسان است.
 • مصرف انرژی پایین:استیکینگ برای محیط زیست، بهتر از ماینینگ است.

جمع بندی

سرمایه گذاران به استیک کردن به عنوان یک منبع درآمد اصلی نگاه می‌کنند. با وجود این که Staking متفاوت از ماینینگ است، در بین هولدرهای رمز ارزها بسیار محبوب شده است. استیکینگ با مدل‌های سرمایه گذاری سنتی فرق دارد و سرمایه گذاران با نگهداری دارایی‌های خود، سود سالیانه دریافت می‌نمایند. این یک منبع درآمد عالی برای افرادی است که نمی‌خواهند درگیر نوسانات شدید بازار رمز ارزها شوند. همینطور استیک کردن یک رقابت در بین شرکت‌های جدید رمز ارزها ایجاد کند. با پیشرفت رمز ارزها، سرمایه گذاران جدید و خریدهای جدید، مخصوصا از کشورهایی که دارای ابرتورم می باشند، به بازار وارد می‌شوند. برای بعضی از مردم، بهترین سرمایه گذاری که می‌توانند انجام دهند، رمز ارزها و تکنولوژی‌های مرتبط با آنها می باشد. رمز ارزها روز به روز و سال به سال بیشتر پیشرفت می‌کنند و سرمایه گذاران ثروتمندی که دارای مهارت آنالیز و دانش بالایی در حوزه رمز ارزها هستند، از این فضا بیشتر حمایت می‌کنند.

Mostafa70D

Web Designer & Developer & networking specialist

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 27,186.28
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,685.81
tether
Tether (USDT) $ 1.00
bnb
BNB (BNB) $ 215.88
xrp
XRP (XRP) $ 0.520487
usd-coin
USDC (USDC) $ 0.999876
staked-ether
Lido Staked Ether (STETH) $ 1,685.05
solana
Solana (SOL) $ 23.03
cardano
Cardano (ADA) $ 0.261113
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.062725
tron
TRON (TRX) $ 0.088970
the-open-network
Toncoin (TON) $ 2.11
polkadot
Polkadot (DOT) $ 4.18
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.553209
litecoin
Litecoin (LTC) $ 67.20
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 238.13
chainlink
Chainlink (LINK) $ 8.17
wrapped-bitcoin
Wrapped Bitcoin (WBTC) $ 27,220.29
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000007
dai
Dai (DAI) $ 1.00
true-usd
TrueUSD (TUSD) $ 0.998749
uniswap
Uniswap (UNI) $ 4.57
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 9.65
leo-token
LEO Token (LEO) $ 3.66
stellar
Stellar (XLM) $ 0.113246
monero
Monero (XMR) $ 148.10
okb
OKB (OKB) $ 43.38
ethereum-classic
Ethereum Classic (ETC) $ 16.48
binance-usd
BUSD (BUSD) $ 1.00
cosmos
Cosmos Hub (ATOM) $ 7.29
hedera-hashgraph
Hedera (HBAR) $ 0.050236
filecoin
Filecoin (FIL) $ 3.40
lido-dao
Lido DAO (LDO) $ 1.69
internet-computer
Internet Computer (ICP) $ 3.24
maker
Maker (MKR) $ 1,573.67
crypto-com-chain
Cronos (CRO) $ 0.051302
quant-network
Quant (QNT) $ 91.31
aptos
Aptos (APT) $ 5.55
mantle
Mantle (MNT) $ 0.400800
vechain
VeChain (VET) $ 0.017417
arbitrum
Arbitrum (ARB) $ 0.957524
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 1.15
optimism
Optimism (OP) $ 1.38
kaspa
Kaspa (KAS) $ 0.050194
aave
Aave (AAVE) $ 69.57
rocket-pool-eth
Rocket Pool ETH (RETH) $ 1,833.19
the-graph
The Graph (GRT) $ 0.091413
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.104995
whitebit
WhiteBIT Coin (WBT) $ 5.18
usdd
USDD (USDD) $ 0.998296