آموزشیزبان های برنامه نویسی

جاوا اسکریپت (JavaScript)

فهرست مطالب

جاوا اسکریپت اولین زبانی بود که برای بهبود صفحات ایستای HTML، CSS و ایجاد واسط‌های کاربری تکامل‌ یافته به وجود آمد. تعدادی از این واسط‌های کاربری شامل انیمیشن‌ها، منوهای کاربران، کادرهای گفتگو و نقشه‌های تعاملی هستند.

جاوا اسکریپت رفتارهای صفحات وب در مرورگرهای مدرن را پیشرفته‌تر کرده است. تصور نمی‌شد روزی جاوا اسکریپت لایه‌ی نمایش (presentation layer) وب را ترک کند اما این اتفاق با روی کار آمدن Node JS که آن را به سمت سرور برد و فریم‌ورک‌ انگولار (Angular) و یا سکوی کاربردی تحت وب، کتابخانه‌ی متن‌باز ری اکت (React) و چارچوب متن‌باز ویو (Vue)، این اتفاق افتاده و پشته‌ی HTML/CSS سمت کاربر از نو نوشته شد و جاوا اسکریپت فول استک (هم سمت سرور و هم سمت کلاینت) قدرتمندتر از قبل بازگشت.جاوا اسکریپت برای تازه ‌واردان زبانی نسبتا آسان بوده و در حال تکامل است و همچنین در تمامی بخش‌های وب مدرن خود را ثابت کرده است.

پروژه‌ی مبتنی بر بلاک چین لیسک (Lisk)، پروژه‌ی بلاک چینی است که با استفاده از جاوا اسکریپت پیاده سازی شده است. صفحه‌ی فرود (landing page) آنها گویای این مسئله است که می‌توان با جاوا اسکریپت اکوسیستم کاملی یک بلاک چین را پیا‌ده‌سازی کرد. لیسک به توسعه‌دهندگان امکان ساخت و استقرار برنامه‌های مبتنی بر بلاک چین با زبان جاوا اسکریپت را می‌دهد.

پیدایش: جاوا اسکریپت در ابتدا و زمانی که برای نخستین بار در مرورگر نت اسکیپ نویگیتور ورژن ۲.۰ (Netscape Navigator 2.0) و در سپتامبر سال ۱۹۹۵ ایجاد شد، لایواسکریپت (LiveScript) نام گرفت. بعدها، نام این زبان برنامه‌نویسی به جاوا اسکریپت تغییر یافت.

 

نقاط قوت

  1. زبان برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت سمت کاربر (client-side) و بسیار سریع است، به گونه‌ای که می‌تواند به سرعت در مرورگر سمت کاربر اجرا شود.
  2. یادگیری جاوا اسکریپت نسبتا آسان است.
  3. این زبان برنامه‌نویسی می‌تواند به خوبی با دیگر برنامه‌ها کار کرده و در محدوده‌ی وسیعی از اپلیکیشن‌ها به کار رود.
  4. گریزمانکی (Grease monkey) از نوشتن تکه-کدهای (snippets) جاوا اسکریپت که می‌توانند در صفحات وب خاصی اجرا شوند، پشتیبانی می‌کند.

نقاط ضعف

  1. جاوا اسکریپت تنها از وراثت یگانه (single inheritance) پشتیبانی می‌کند، بنابراین وراثت چندگانه (multiple inheritance) در این زبان ممکن نیست.
  2. متد کپی یا برابری در JavaScript وجود ندارد.
  3. جاوا اسکریپت توسط مرورگرهای مختلف به شکل متفاوتی تفسیر شده است.

 

کاربرد/ موارد استفاده: موارد کاربرد جاوا اسکریپت عبارت است از توسعه‌ی اپلیکیشن‌های موبایل و وب، توسعه‌ی بازی‌ها و توسعه‌ی اپلیکیشن‌های دسکتاپ.

درآمد: متوسط حقوق سالیانه‌ی یک توسعه‌دهنده‌ی JavaScript در ایالات متحده آمریکا تقریبا ۱۱۰.۹۸۱ دلار است.

درجه سختی یادگیری: آسان

دلیل انتخاب: علاوه بر NodeJS، جاوا اسکریپت نیز اکنون از اسکریپت‌نویسی سمت سرور (Server-Side Scripting) پشتیبانی می‌کند.  جاوا اسکریپت یک زبان برنامه‌نویسی ضروری‌ است و همیشه به مهارت‌های آن نیاز وجود خواهد داشت.

Mostafa70D

Web Designer & Developer & networking specialist

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا