آموزشیفن‌آوریهای زیر بنایی رمزارز

هش گراف (Hashgraph)

هش گراف (Hashgraph) ادعا می کند که فوق العاده سریع است: گفته می شود می تواند بیش از 250000 تراکنش را در ثانیه انجام دهد.

Blockchain هنوز منسوخ نشده است. به خصوص در سازمان های خصوصی، به عنوان یک دفتر توزیع شده خصوصی، دارای مزایایی است و می تواند به اندازه کافی سریع باشد. علاوه بر این ، پیشرفت های Blockchain در دست بررسی است و ممکن است به بهبود عملکرد و دامنه کاربرد آن کمک کند. آنچه اهمیت بلاکچین را نمایان تر می کند دو ویژگی مهم آن است: تمرکز زدایی و تغییرناپذیری داده ها.

امروزه بسیاری از افراد فناوری دفتر کل توزیع شده را با بلاکچین یکسان می دانند . با گذشت زمان ، تازه واردان وارد بازار رمزنگاری می شوند و راه حل های جدیدی ارائه می دهند.

فهرست مطالب

شرح هش گراف (Hashgraph)

هش گراف از روش کاملاً متفاوتی برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات و ایجاد اجماع استفاده می کند: شایعات(gossip)

واکنش شما زمانی که شایعاتی در مورد یک موضوع می شنوید، چیست؟ ، بلافاصله سوالاتی از جمله «چه کسی به شما چنین گفته است؟»، «چه زمانی شنیدید؟» ، «چه کسی دیگری می داند؟» به ذهنتان خطور میکند.

نحوه عملکرد هش گراف (Hashgraph)

Hashgraph از تکنیک های مشابه برای اشتراک گذاری اطلاعات و کاوش استفاده می کند. یک شرکت کننده در شبکه موظف است تمام اطلاعات خود را در مورد معاملات با چندین گره شبکه دیگر که به طور تصادفی انتخاب شده اند ، به اشتراک بگذارد. سپس گره بعدی اطلاعات دریافتی را با اطلاعات دریافتی از سایر شرکت کنندگان ترکیب و هرگونه اطلاعات در مورد معاملات جدید را اضافه می کند.

سپس این مجموعه از اطلاعات جمع شده به گره های بعدی که به طور تصادفی انتخاب شده اند منتقل می شود. تا زمانی که همه شرکت کنندگان از اطلاعات ایجاد شده در ابتدا مطلع شوند. اما نه تنها خود اطلاعات تراکنش از جمله برچسب زمانی (timestamp) منتقل می شود . بلکه اطلاعات مربوط به گیرنده های قبلی اطلاعات نیز به اشتراک گذاشته می شود. به عبارت دیگر ، هش گراف نه تنها از شایعات جدید، بلکه از شایعاتی که درباره شایعات قبلی به وجود آمده، استفاده می کند.

الگوریتم اجماع

این عملکرد امکان ایجاد مکانیسم اجماع کاملاً جدیدی را فراهم می کند . که به آن “رأی گیری مجازی (virtual voting)” گفته می شود. از آنجا که هر گره از شبکه دارای یک کپی از تاریخ تراکنش به همراه اطلاعاتی در مورد افراد دیگری است که قبلاً اطلاعات را دریافت کرده اند ، هر شرکت کننده می تواند محاسبه کند، واکنش گره های دیگر تراکنش چگونه خواهد بود. از این رو، هر گره ای از تصمیم سایرین بدون اینکه رأی گیری کنند ، آگاهی دارد.


هش گراف ادعا می کند که فوق العاده سریع است. گفته می شود می تواند بیش از 250000 تراکنش را در ثانیه انجام دهد.


با این حال ، تاکنون Hashgraph فقط در سازمانهای خصوصی مستقر شده است .و به عنوان یک دفتر توزیع خصوصی کاربرد دارد.

اگر Hashgraph در یک محیط عمومی اجرا شود ، ممکن است با چالش های مشابه سایر فناوری های دفتر توزیع عمومی روبرو شود. به ویژه هنگامی که صحبت از امنیت و عملکرد می شود. بنابراین هنوز تست های لازم را امتحان نکرده است. از همه مهمتر ، Hashgraph منبع باز نیست. بنابراین بسیاری از جزئیات Hashgraph برای جامعه توسعه دهندگان رمزنگاری ناشناخته مانده، و قضاوت نهایی درباره قابلیت اطمینان آن بعید است.

مقایسه هش گراف، بلاکچین و تنگل

 

 

فناوری

بلاکچین (Blockchain)

تنگل (Tangle)

هش گراف (Hashgraph)

مقایسه سرعت

ساختار

تکنولوژی

زنجیره ای از بلاک ها

گراف بدون دور جهتدار(DAG)

گراف بدون دور جهتدار(DAG)

کپی رایت

اپن سورس

اپن سورس

انحصاری

اجماع

اثبات کار

اثبات کار

رای گیری مجازی

openness

public ledger

public ledger

private ledger

کارایی(tps)

3-4

500-800

بیش از 250000

هش گراف رمزارز

بلاکچین مانند درختی است که هنگام رشد به طور مداوم هرس می شود . این هرس برای جلوگیری از رشد کنترل شاخه های بلاک و اطمینان از اینکه دفتر تنها از یک زنجیره بلوک تشکیل شده است ، امری ضروری است. در هشگراف ، به جای هرس  ، این رشد دوباره در بدنه دفتر بافته می شود.

در بلاکچین اگر دو بلاک همزمان ایجاد شود ، گره های شبکه سرانجام یک زنجیره را برای ادامه انتخاب میکنند تا فورک ایجاد نشود.اما در هش گراف هیچ یک از آنها کنار گذاشته نمی شود . بنابراین کارآمدتر از بلاکچین است. همه شاخه ها برای همیشه وجود دارند و در یک کل واحد بافته شده اند.

ویژگی‌های هش گراف

سیستمی که توسط هش گراف ارائه شده است در مقایسه با فناوری بلاکچین دارای ویژگی ها و عملکردهای بسیار خوبی است:

1- امنیت

در  هش گراف  از Byzanine Failure Asynchronous Tolerance (aBFT) ، نوعی BFT برای تضمین امنیت داده های ذخیره شده در شبکه استفاده می شود.این مکانیزم به منظور جلوگیری از تغییر یا دستکاری بازیگران خرابکار جهت تسهیل استفاده می شود.

این واقعیت تضمین می کند که هیچ یک از اعضای منفرد (یا گروه کوچکی از اعضا) نمی توانند مانع از اجماع جامعه شوند. همچنین این اطمینان را می دهد که اجماع پس از دستیابی  قابلیت تغییر ندارد. هر یک از اعضا به نقطه ای می رسند که به طور حتم می دانند به اجماع رسیده اند و فرآیند بصورت همزمان انجام می شود و از نظر سرعت کارآمد است.

علاوه بر این ، هش گراف از طرح های رمزنگاری مانند Ed2551 ، RSA-3072 ، ECDSA  پشتیبانی می دهد.

2- سرعت

پروتکل اجماع  شایعات که توسط هشگراف به کار گرفته شده ، راز سرعت شبکه در پردازش داده ها و اطلاعات است. با استفاده از آن ، می توانید در هر ثانیه 10،000 تراکنش پردازش کنید ،که تقریباً بلافاصله تأیید می شوند. این پروتکل به گونه ای ساخته شده است که هرچه  تعداد گره ها در شبکه رشد می کند ، در نهایت قدرت پردازش موثرتری به شبکه اضافه می شود.

3- انصاف در تایید تراکنش

در هش گراف (Hashgraph) ، گره ها به طور تصادفی انتخاب می شوند و برای مشارکت در اعتبار سنجی اطلاعات نیازی به داشتن قدرت هش یا محاسبه وجود ندارد. بعلاوه ، هشگراف از مهر زمان استفاده می کند ، بنابراین ترتیب پردازش و اعتبارسنجی تراکنش ها مهم نیست.

4- مقیاس پذیری

هشگراف موفق شده است با اصلی ترین مشکلی که بلاک چین از ابتدا داشته مقابله کند. این فناوری جدید بسیار مقیاس پذیر تر است. در حالی که خطر فورک را به طور چشمگیری کاهش می دهد.

5- پشتیبانی از خواص ACID

هشگراف از ACID (Atomicity, Consistency, Insulation, Durability)  پشتیبانی می کند. اسید اصطلاحی است که برای پایگاه داده بکار برده می شود تا ثبات داده های ذخیره شده در آن اطمینان  یابند.

پشتیبانی از خواص تراکنش ها در هش گراف

6- تغییر پذیری کنترل شده

برخلاف فناوری بلاکچین ، Hashgraph کاملاً تغییرناپذیر نیست ، در عوض سیستم قابلیت تغییر پذیری کنترل شده ای را دارد. به این معنا که تحت شرایط خاص این احتمال وجود دارد که گره ها بتوانند اطلاعات موجود در DLT را تغییر دهند و نتیجه در معرض اجماع جدید از طرف شبکه قرار گیرد.

نتیجه گیری

اگرچه هش گراف یک فناوری جدید در زمینه دفترکل توزیع شده است. و سرعت بالا در پردازش تراکنش ها دارد ، اما در مورد امنیت و قابلیت اطمینان هنوز جای بحث بسیار است.

Hashgraph تا حدودی شبیه اتومبیل اسپرت برقی جدید Nio EP9 است که گفته می شود بسیار سریع است. اما اگر کاپوت را باز کنید ، فقط یک پوشش پلاستیکی بزرگ مشاهده می کنید. علاوه بر این ، ما هیچ سرنخی نداریم که فناوری Nio EP9 در واقع چقدر قابل اعتماد و ایمن است .و عملکرد آن در جاده های عمومی به جای مسابقات اتومبیلرانی چیست.

Mostafa70D

Web Designer & Developer & networking specialist

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 27,141.27
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,679.72
tether
Tether (USDT) $ 1.00
bnb
BNB (BNB) $ 215.11
xrp
XRP (XRP) $ 0.518018
usd-coin
USDC (USDC) $ 1.00
staked-ether
Lido Staked Ether (STETH) $ 1,679.14
cardano
Cardano (ADA) $ 0.255656
solana
Solana (SOL) $ 21.50
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.062320
tron
TRON (TRX) $ 0.088842
the-open-network
Toncoin (TON) $ 2.10
polkadot
Polkadot (DOT) $ 4.14
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.536200
litecoin
Litecoin (LTC) $ 66.36
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 238.47
chainlink
Chainlink (LINK) $ 8.07
wrapped-bitcoin
Wrapped Bitcoin (WBTC) $ 27,135.27
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000007
dai
Dai (DAI) $ 1.00
true-usd
TrueUSD (TUSD) $ 1.00
leo-token
LEO Token (LEO) $ 3.67
uniswap
Uniswap (UNI) $ 4.52
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 9.46
stellar
Stellar (XLM) $ 0.112934
monero
Monero (XMR) $ 147.90
okb
OKB (OKB) $ 43.09
ethereum-classic
Ethereum Classic (ETC) $ 16.28
binance-usd
BUSD (BUSD) $ 1.00
cosmos
Cosmos Hub (ATOM) $ 7.25
hedera-hashgraph
Hedera (HBAR) $ 0.049798
filecoin
Filecoin (FIL) $ 3.37
lido-dao
Lido DAO (LDO) $ 1.69
internet-computer
Internet Computer (ICP) $ 3.21
maker
Maker (MKR) $ 1,567.78
crypto-com-chain
Cronos (CRO) $ 0.051161
quant-network
Quant (QNT) $ 90.76
aptos
Aptos (APT) $ 5.47
mantle
Mantle (MNT) $ 0.399909
vechain
VeChain (VET) $ 0.017346
arbitrum
Arbitrum (ARB) $ 0.934100
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 1.14
optimism
Optimism (OP) $ 1.36
kaspa
Kaspa (KAS) $ 0.049923
aave
Aave (AAVE) $ 69.01
rocket-pool-eth
Rocket Pool ETH (RETH) $ 1,824.86
the-graph
The Graph (GRT) $ 0.090305
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.103733
whitebit
WhiteBIT Coin (WBT) $ 5.18
usdd
USDD (USDD) $ 0.998536