آموزشیمعرفی صرافی ها

صرافی های جهانی

فهرست مطالب

صرافی ارز دیجیتال خارجی

1-صرافی بایننس

 صرافی بایننس یکی از صرافی‌هایی است که در بین کاربران جهان دارای اعتبار زیادی است و بیشتر معامله‌ها در حوزه خرید ارزهای دیجیتالی در این صرافی انجام می‌شود. اگر شما هم از افرادی هستید که در حوزه ارزهای دیجیتال فعالیت دارید، بدون شک عنوان صرافی بایننس را حتما شنیده‌اید. این صرافی به صورت آنلاین در بیشتر کشورها مشغول به فعالیت است.

این بستر در سال ۲۰۱۷ و در کشور چین متولد شد، و خیلی زود پیشرفت کرد و توانست جایگاه بزرگ‌ترین صرافی کریپتوکارنسی دنیا را از آن خود کند. با توجه به قوانین بسیار سفت‌وسخت در مورد ارزهای دیجیتال در کشور چین، بنیان‌گذاران Binance خیلی زود دفتر اصلی خود را به ژاپن منتقل کردند، کشوری که با روی باز، رمزارزها را پذیرفته و عاشق آن‌ها است!

نکته‌ی مهم قبل از انجام معامله در بایننس

قبل از اینکه در صرافی بایننس برای انجام معامله‌های خود ثبت‌نام نمایید، باید به این نکته توجه کنید که بخاطر تحریم‌های وضع شده علیه ایران، خطر بلوکه شدن دارایی تان و از بین رفتن آن وجود دارد.

به‌خصوص صرافی بایننس که در بیشتر کشورها مشغول به فعالیت و قانون FATF را قبول کرده است، ریسک بیشتری دارد. بایننس‌کوین با نماد اختصاری BNB، ارز دیجیتالی است که توسط این صرافی ایجاد شده و در بازار ارزهای دیجیتال معامله می‌شود.

گفتار پایانی

پیشنهاد می‌کنیم قبل از ثبت‌نام در هر صرافی حتماً قوانین آن را به‌طور کامل و با دقت مطالعه کنید؛ چراکه مبنای حل اختلاف مشکلات پیش‌رو، این قوانین بوده و عضویت و درخواست احراز هویت در صرافی‌ها برابر با تأیید و قوانین صرافی میباشد.

2-صرافی کوین سواپ

شرح صرافی CoinSwap

 اگر شما هم با حوزه ارز دیجیتال آشنایی داشته باشید قطعاً به اهمیت انتخاب صرافی برای انجام عملیات پی برده اید. به مکانهای مجازی برای خرید و فروش رمز ارز، صرافی‌های ارز دیجیتال میگویند.نرخ و قیمت یک رمزارز توسط شاخص عرضه و تقاضا در صرافی‌ها تعیین میشود. بدیهیست هر چقدر تقاضا برای خرید یک ارز بیشتر باشد، قیمت آن هم به نسبت افزایش پیدا میکند و برعکس .

کوین سواپ پروتکل غیر متمرکزیست که کاربران در آنجا می‌توانند شخصاً و بدون وجود هیچ گونه واسطه ای بین کاربران به معامله ارزهای دیجیتال بپردازند. یعنی هیچ گونه واسطه یا مرجع متمرکزی به جز کاربران این صرافی در این میان وجود ندارد. همانطور  که در مقاله های قبلی هم به این نکات اشاره کردیم، حوزه رمزارز هم در پی هدفی جز این نیست. بازار ارز دیجیتال با ارائه امکانات مرتبط به دنبال حفظ حریم خصوصی هر چه بیشتر کاربران است. یکی از دغدغه های صرافی کوین سواپ هم کسب چنین دستاوردیست.

این صرافی در تلاش است تا امکان اجرای مبادلات غیر متمرکز را فراهم کند. ایده راه اندازی این صرافی هم درست شبیه به پلتفرم  atomic swap است.هر دوی این پلتفرم ها به کاربران اجازه میدهند مبادلات درون زنجیره ای را بسیار سریع و بدون واسطه انجام دهند. البته رابط کاربری کوین سواپ بسیار ساده تر و منعطف تر از سواپ اتمیک است. بنابراین کاربران بیشتر تمایل دارند که در این صرافی فعالیت کنند تا اتمیک.

ایده اولیه طراحی این صرافی در سال 2013 ،از زمانی نشأت می‌گیرد که اولین بار گرک مکس ول در فروم بیت کوین تاک در رابطه با کوین سواپ صحبت کرد. در آن زمان گرک مکس ول ، در نظر داشت پروتکلی برای ارزهای دیجیتال بسازد ،تا بتواند آن را به بیت کوین اعمال کند و پروتکل فعلی آن را تغییر بدهد.

او برای ساخت پروتکلی امن و بدون واسطه و از همه مهمتر یک سیستم مبادلاتی خصوصی از Sergio Dan Larimer  ایده گرفت. نتیجه زحمات او ساخت پروتکلی به نام کوین سواپ شد، که معامله ارزهای دیجتال در ازای یکدیگر و به صورت همتا به همتا در آنجا امکانپذیر شد. این امر بدین معناست که در این پلتفرم میتوان بیت کوین را بدون هیچگونه واسطه ای و بدون استفاده از صرافی غیر متمرکز تنها با استفاده از کیف پول هایی که کوین سواپ از آنها پشتیب انی میکند با کوین های دیگر مثلاً بیت کوین کش مبادله کرد .

علی رغم اینکه این اقدامات چیزی جز مزایا و جوانب مثبت در بر ندارد ، هنوز در کوین سواپ عملی نشده اند. در حقیقت تنها در سال 2020 کریس بچلر اولین اجرای کامل و فنی این سیستم را به همگان معرفی کرد.

روش کار صرافی کوین سواپ

در اصل پلتفرم کوین سواپ، تنها برای دو شخصی میباشد که به دنبال معامله ارز های دیجیتال و انجام عملیات ،درون بلاک چین های مربوطه هستند، مناسب است. CoinSwap برای تحقق بخشیدن به این تبادل ، از طرح های چند امضایی از نوع 2 از 2 استفاده می کند. این بدان معنی است که طرفین معامله برای اجرای عملیات باید تراکنش را امضا کنند. و پس از انجام این کار ، هیچ یک از طرفین قرارداد نمی تواند معامله را به تنهایی دستکاری کند.

علاوه بر این ، در طی فرآیند معامله ، CoinSwap به دو کاربر این امکان را می دهد تا ارز رمزنگاری شده خود را مبادله کنند. این عملیات بدون واسطه گری هیچ شخص ثالثی(حتی صرافی) انجام میشود. از همه بهتر اینکه ، این عملیات بدون هیچ گونه تغییری در پروتکل بیت کوین انجام میپذیرد.

برای مثال: ماریا و لوئیس قصد دارند در صرافی کوین سواپ ارزهای دیجیتال خود را مبادله کنند. آنها قصد دارند 10 بیت کوین برای یکدیگر ارسال کنند. حال آنها باید یک آدرس چند امضایی 2 از 2 بسازند، تا وجوه مورد نظر در آنجا تبادل بشود.

به منظور بهبود قابلیت ناشناس ماندن ، صرافی CoinSwap عملیات را تقسیم و در چندین مرحله انجام می دهد. که به شرح زیر میباشد:

همانطور که مشاهده میکنید عملیات انتقال 10 بیت کوین بین دو طرف معامله در 6 مرحله انجام میشود. ماریا 10 بیت کوین را به یک آدرسی ارسال میکند و از آنجا 10 بیت کوین به لوئیس میرسد.از طرف دیگر، 10 بیت کوین لوئیس طی 5 مرحله متفاوت که به 10 بیت کوین صرافی اضافه میشود، به ماریا میرسد. و از آنجایی که آدرس صرافی کوین سواپ در این میان وجود دارد،همین امر عملیات مبادله را بسیار پیچیده میکند.

عوامل زیر بنایی امکان معامله در صرافی

خوب چه امکاناتی در این میان عملیات را ممکن میسازد؟ برای درک بهتر این موضوع بهتر است با جزئیات اصلی صرافی آشنا شویم.

1-الگوریتم امضا با حفظ حریم خصوصی (ECDSA)

در حال حاضر ، از امضاهای Elliptic Curve Digital Signature Algorithm (ECDSA) برای امضای تراکنش هاي بلاکچین بیت کوین استفاده می شود. که معمولاً حدود 72 بایت هستند.در حالی که امضای Schnorr بیش از 64 بایت نیست.نکته ی مهمی که در عملکرد صرافی کوین سواپ میتوان به آن اشاره کرد،آدرس های چند امضایی ایجاد شده در صرافی توسط طرفین معامله است. 2 عامل مهم در این امضاها:

 1. فرآیند امن و غیر متمرکز: که از انجام هر اقدام متعرضانه به سرمایه کاربران جلوگیری میکند.
 2. حفظ حریم خصوصی روند: با نشان دادن اینکه آدرس مورد نظر میتواند هر آدرسی باشد.

در این قسمت نقش  ECDSA-2P یا همان ECDSA  دو بخشی مشخص میشود. این الگوریتم امضا برای ساخت آدرس های چند امضایی 2 از 2 که شبیه به همان آدرس های تک امضایی هستند، به کار میرود. در واقع ، ECDSA-2P اجازه می دهد تا آدرس های musig حتی آدرس های قدیمی یا P2PKH  باشند. (آدرس هایی که با 1 شروع می شوند). این امر تأثیر به سزایی بر روی حریم خصوصی دارد .چرا که تعداد بسیاری از آدرس های بیت کوین به این فرمت نوشته شده اند . که همین امر تجزیه و تحلیل آنها را بسیار سخت میکند.

سیستم  ECDSA-2P توسط  Yehuda Lindell، فارغ التحصیل از دانشگاه بار-ایلان مطرح شد. این امضاها با استفاده از الگوریتم اصلی و بدون تغییر ECDSA قابل تأیید هستند. و همه این مسائل به این خاطر است که یک امضای ECDSA-2P درست شبیه به ECDSA  میباشد. و به همان اندازه هم اعتبار دارد.

همین قابلیت آدرس های چند امضایی صرافی کوین سواپ را مستثنی کرده است. آنها بدون هیچ گونه رابطه ابتکاری یا رمزنگاری، بین طرف های معامله جا به جا میشوند. به زبان ساده تر ، آدرس ECDSA-2P صرافی کوین سواپ به هیچ عنوان به هیچ یک از سازندگان آن مرتبط نیست.  و کاملاً خصوصیست. در قسمت بعدی به معرفی دیگر امکانات ها و  ویژگی های خاص صرافی کوین سواپ خواهیم پرداخت.

2-نقدینگی بازار

براساس اجرای Belcher ،نکته مثبت دیگر در عملکرد صرافی کوین سواپ که میتوان به آن اشاره کرد JoinMarket است . ایده این پلتفرم به گونه ایست که کاربران خود را به دو گروه بازار سازان و فروشندگان بازار تقسیم می کند. واضح است که کوین سواپ از این طریق نه تنها نقدینگی بازار خود را بالا میبرد. بلکه امنیت و کارایی بیشتری را برای مشتریانش به ارمغان می آورد.

چرا که هر فرد بدون اینکه لازم باشد با طرف مقابلش تماسی برقرار کند میتواند دارایی خود را با او مبادله کند. و این امر تنها به لطف قابلیت JoinMarket صرافی کوین سواپ امکانپذیر خواهد شد.

هدف اصلی کوین سواپ

این صرافی به گونه ای طراحی شده که قابلیت هایی مثل امنیت بالا و کاملاً ناشناس ماندن را برای مشتریان خود فراهم میکند.

قابلیت های همتایی صرافی کوین سواپ

 در این راستا و به منظور محقق کردن اهدافش عملیات گسترده ای را در پیش گرفته و از قابلیت های همتایی بهره مند شده که عبارتند از:

1-جلوگیری از همبستگی مقادیر بین بخش ها 

این پلتفرم برای اینکه جلوی ابزارهای تجزیه و تحلیل بلاک چینی را بگیرد تا نتوانند ارتباطات بین طرفین معامله را تشخیص دهند، قادر است عملیات پیچیده ای را اجرا کند. اساساً این عملکرد به گونه ایست که اگر فردی بخواهد 10 بیت کوین را معامله کند ( درست مثل3. مثالی که در مقاله قسمت اول به آن اشاره کردیم)، این 10 بیت کوین طی مراحل متفاوتی به دست ما خواهد رسید. پس بدین طریق هیچ ابزار تجزیه و تحلیلی نمیتواند رابط بین عملیات و امنیت موجود در شبکه شود.

2-فقدان مرجع مرکزی

کوین سواپ پروتکل غیر متمرکزیست که کاربران میتوانند و بدون وجود هیچ واسطه ای به معامله ارزهای دیجیتال بپردازند.

3-ترکیب چندین تراکنش با مسیر یابی

 به منظور دستیابی به امنیت بیشتر تراکنش چندگانه و مسیریابی با هم ترکیب میشوند.

یکی از اصلی ترین مشکلات CoinJoin  این است که ممکن است مبادله  unmixed یا Doxxic را که به منظور ایجاد ارتباط بین کاربر CoinJoin و  coin mixاست را در نظر نگیرد و کنار بگذارد.اما کوین سواپ به لطف این مسئله که کاربران وجوه خود را برای یک آدرسی که قبلاً از آن استفاده میکردند ارسال میکنند ، این نقص را ندارد. با این کار نشان میدهند که آدرس مبادله اصلی در اصل آدرس پرداخت است . و در واقع پرداخت اصلی همان مبادله است. پس از این طریق ارتباطات بین طرفین غیر قابل تشخیص میشود.

مزایا و معایب کوین سواپ

واضح است که صرافی کوین سواپ هم به عنوان یک فناوری و پروتکلی که در بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال مزایا و معایبی دارد.

مزایا
 1. امنیت این شبکه به قدری بالاست که با CoinJoin رقابت میکند و حتی از آن هم پیشی گرفته است.
 2. ردیابی عملیات انجام شده در کوین سواپ اصلاً کار آسانی نیست. چرا که تراکنش های آن هیچ تفاوتی با یک تراکنش نرمال ارز دیجیتال ندارند.
 3. در این پلتفرم ، کاربران نه تنها میتوانند به صورت غیر متمرکز و همتا به همتا دارایی خود را خرید و فروش کنند، بلکه میتوانند آن را به دیگر ارزهای دیجیتال هم تبدیل کنند. (cross-chain)
 4. کوین سواپ سیستمی است که نیازی به تغییر پروتکل بیت کوین ندارد . و به راحتی با ارزهای رمزپایه مشتق شده دیگر سازگار است.
معایب
 1. کوین سواپ یک پروتکل بسیار تعاملی است .عملیات بین طرفین به صورت چندگانه صورت میگیرد. و همین امر باعث میشود که شبکه به پهنای باند وسیعتری نیاز داشته باشد.
 2. به واسطه همین تعامل امنیت شبکه کوین سواپ به اطلاعات موجود در نود شرکت کننده ها بستگی دارد . در صورتی که نودها به هر دلیلی به درستی مطابقت پیدا نکرده باشند یا در معرض هک قرار بگیرند، امنیت شبکه کوین سواپ به خطر خواهد افتاد.
 3. همین تعامل بسیار بلا در شرایطی که هر کدام از طرفین نتوانند در لحظه به در خواست طرف مقابل جواب بدهد ،می تواند منجر به از دست رفتن وجه مورد نظر شود. چرا که فرآیند اجرایی صرافی به گونه ایست که برای انجام هر عملیات زمان مشخصی در نظر گرفته شده . بنابراین، اگر در آن زمان مشخص به آن درخواست پاسخ داده نشود، احتمال سرقت زیاد میشود.

3-صرافی یونی‌ سواپ

از آنجا که یونی سواپ در زمان نگارش این مقاله بزرگترین صرافی غیرمتمرکز جهان است، در این بخش چگونگی تبدیل توکن‌ها، تأمین نقدینگی و کسب سود در صرافی یونی سواپ را آموزش می‌دهیم.

تبدیل توکن‌ها در صرافی یونی سواپ

1- وارد وب‌سایت یونی سواپ شوید.

از آدرس app.uniswap.org وارد اپلیکیشن یونی سواپ شوید. همیشه دقت داشته باشید که برای استفاده از اپلیکیشن‌های دیفای، از صحیح بودن آدرس اینترنتی آن اطمینان حاصل کنید .

2-کیف پول خود را به بستر یونی سواپ متصل کنید.

پیش از آنکه شروع به تبادل توکن‌ها در یونی سواپ کنید، ابتدا باید کیف پول خود را به این بستر متصل کرده و مقداری اتریوم (ETH ) برای پرداخت کارمزد عملیات، به آن واریز کنید. با کلیک بر روی Connect Wallet، کیف پول‌های قابل‌اتصال به این بستر نمایش داده می‌شوند. در اینجا ما کیف پول متامسک را انتخاب کرده و آن را به صرافی یونی سواپ متصل می‌کنیم.

3- ارزهای موردنظر برای تبادل را انتخاب کنید.

بعد از اتصال کیف پول، با ماژول اصلی تبدیل توکن‌ها در یونی سواپ (تصویر زیر ) سروکار داریم. حالا از منو‌های کشویی From و To، ارزهای موردنظر خود را برای تبادل انتخاب کرده و مقدار آنها را تعیین کنید. در اینجا حداقل دریافتی از توکن دوم، میزان لغزش قیمت و همچنین کارمزد تبدیل مشخص شده است (کادر قرمزرنگ در تصویر ).

4- توکن‌ها را به یکدیگر تبدیل کنید

با کلیک بر روی گزینه Swap، اعلانی از سوی کیف پول متامسک نمایش داده می‌شود که شامل جزئیات تراکنش است. می‌توانید کارمزد تراکنش را بر اساس اولویت آن تغییر دهید و در نهایت بر روی Confirm کلیک کنید. پس از ثبت این تراکنش در بلاک چین اتریوم و تأیید آن، تبدیل توکن‌ها انجام خواهد شد.

تأمین نقدینگی و کسب سود در یونی سواپ

پیش از آنکه مراحل تأمین نقدینگی در یونی‌ سواپ را آموزش دهیم، در بستر یونی سواپ وارد قسمت Charts و سپس وارد قسمت Pairs شوید. در اینجا، جفت‌ارزهای موجود در بستر یونی سواپ را به همراه میزان نقدینگی، حجم معاملات در ۲۴ ساعت اخیر، حجم معاملات در ۷ روز اخیر، کارمزد‌های پرداخت‌شده در ۲۴ ساعت اخیر و نرخ سود سالانه حاصل از کارمزد‌های هر یک از جفت‌ارزها را میتوانید مشاهده می‌کنید.

برای انتخاب استخر مناسب و سپرده‌گذاری توکن‌های خود باید دو عامل را در نظر داشته باشید: اول میزان محبوبیت جفت‌ارزها در میان کاربران و دوم میزان درآمد سالیانه حاصل از سپرده‌گذاری در هر جفت‌ارز. محبوبیت هر جفت‌ارز را می‌توان از حجم معاملات و نقدینگی آن‌ حدس زد. نرخ سود هم در ستون آخر جدول بالا نمایش داده شده است.

پیشنهاد می‌کنیم برای شروع سپرده‌گذاری، تنها به میزان سود آن توجه نکنید. زیرا اگرچه برخی از جفت‌ارزها با حجم بازار اندک و نقدینگی بسیار کم، سود بالایی را برای سپرده‌گذاری پیشنهاد می‌دهند، اما ممکن است بعد از مدتی هیجان خریدوفروش آنها کاهش پیدا کند و یا حتی به‌عنوان پروژه‌های اسکم شناخته شوند. پیشنهاد ما این است که اگر می‌خواهید در این بازار سپرده‌گذاری کنید، از میان جفت‌ارزهای مطرح و محبوب، پرسودترین آنها را انتخاب کنید.

برای تأمین نقدینگی توکن‌ها در استخر‌های یونی سواپ، وارد قسمت Pool شده و مراحل زیر را دنبال کنید.

مراحل تأمین نقدینگی توکن ها در استخرهای یونی سواپ
1- انتخاب جفت‌ارزها برای تأمین نقدینگی

در صفحه Pool بر روی گزینه Add Liquidity را انتخاب  کرده و جفت‌ارز موردنظر برای تأمین نقدینگی را انتخاب کنید. دقت داشته باشید که برای تأمین نقدینگی یک جفت‌ارز، باید هر دو ارز را به‌صورت توکن‌های ERC20 در کیف پول خود داشته باشید.

2-تعیین مبلغ و تأیید سپرده‌گذاری

مبلغ هر یک از ارزها را به‌گونه‌ای تعیین کنید که ارزش دلاری آن‌ها با یکدیگر برابر باشد. سپس با کلیک بر روی گزینه Approve، اتصال توکن‌ها به قرارداد هوشمند را تأیید کرده و در نهایت با کلیک بر روی Supply، سپرده‌گذاری خود را انجام دهید (مراحل ۱، ۲ و ۳ در تصویر زیر ). حالا به‌میزان سهمی که از نقدینگی استخر دارید، توکن‌های LP این جفت‌ارز، به کیف پولتان واریز خواهد شد.

مبلغ هر یک از ارزها را به‌گونه‌ای تعیین کنید که ارزش دلاری آن‌ها با یکدیگر برابر باشد. سپس با کلیک بر روی گزینه Approve، اتصال توکن‌ها به قرارداد هوشمند را تأیید کرده و در نهایت با کلیک بر روی Supply، سپرده‌گذاری خود را انجام دهید (مراحل ۱، ۲ و ۳ در تصویر زیر ). حالا به‌میزان سهمی که از نقدینگی استخر دارید، توکن‌های LP این جفت‌ارز، به کیف پولتان واریز خواهد شد.

3-پایش وضعیت سپرده‌گذاری

حالا با مراجعه به بخش استخر‌های یونی سواپ (pool )، خواهید دید که جفت‌ارز مورد نظر، در حساب شما قابل مشاهده است (تصویر زیر ). با کلیک بر روی view accrued fees and analytics می‌توانید میزان درآمد حاصل از این سپرده‌گذاری را مشاهده کنید. همچنین با کلیک بر روی گزینه Add، می‌توانید بر مقدار نقدینگی این استخر بیفزایید و با کلیک بر روی گزینه Remove، می‌توانید سپرده‌گذاری خود را لغو کرده و توکن‌های خود را از این بستر به کیف پولتان بازگردانید.

مقایسه و معرفی بهترین صرافی ارز دیجیتال خارجی برای ایرانی ها

 اگر با حوزه ارز‌های دیجیتال آشنایی داشته باشید احتمالاً برایتان جالب خواهد بود که با بهترین صرافی‌های ارز دیجیتال خارجی در سراسر دنیا آشنا شوید. در این مقاله به معرفی بهترین صرافی‌های ارز دیجیتال در دنیا و مزایا و معایب هر کدام از آن‌ها و امکان استفاده کاربران ایرانی از این صرافی ها می‌پردازیم. اخیرا صرافی های بایننس ، بیترکس و … اقدامات زیادی در جهت مسدود سازی دارایی ایرانیان کرده اند. برای همین ما در این مقاله سعی میکنیم هر ماه جدیدترین صرافی ها و قوانین شان را در اختیار شما قرار دهیم.

مقایسه بهترین صرافی ارزدیجیتال خارجی برای ایرانی ها

جدول رتبه بندی صرافی های خارجی ، این جدول در دی ماه سال ۱۴۰۰ بروزرسانی گردید.

صرافی

رتبه در

کوین مارکت کپ

تعداد ارزهای

موجود

امکان فعالیت کاربران ایرانی
بدون احراز هویت

محل دفتر مرکزی

کارمزد Taker
در سطح اولیه

کارمزد Maker
در سطح اولیه

کوکوین

۵

۴۰۲

دارد

سیشل (آفریقا )

۰.۱

۰.۱

کوینکس

۵۶

۴۸۳

دارد

هنگ کنگ

۰.۲

۰.۲

اکی اکسچنج

۱۸

۷۵

دارد

سیشل (آفریقا )

۰.۱۵

۰.۱

هیت بی تی سی

۷۶

۲۱۰

دارد

هنگ کنگ

۰.۰۹

۰.۰۹

بای بیت

۱۰

۱۰۰

دارد

مبهم

۰.۰۷۵

۰.۰۲۵

هات بیت

۸۳

۲۴۰۰

دارد

هنگ کنگ

۰.۰۶۵

۰.۰۵

بایننس

۱

۳۷۶

ندارد

اروپا – آمریکا

۰.۱

۰.۲

هوبی

۶

۳۲۹

ندارد

سنگاپور

۰.۲

۰.۵-۰

اف تی ایکس

۳

۲۴۱

ندارد

هنگ کنگ

۰.۰۷

۰.۰۲

کراکن

۴

۷۰

ندارد

آمریکا

۰.۲۶

۰.۱۶

بیت فنیکس

۷

۱۴۲

ندارد

مبهم

۰.۲

۰.۱-۰.۰۴

کوین بیس

۲

۸۱

ندارد

آمریکا

۰.۵-۰.۰۴

۰.۵-۰

به نظر میرسد در حال حاضر صرافی هایی مثل کوکوین،کوینکس ، اوکی اکسچنج ، هیت بی تی سی ، بای بیت و هات بیت در میان صرافی های متمرکز خارجی بی خطر ترین و امن ترین صرافی ها برای کاربران ایرانی در دی ماه ۱۴۰۰ هستند.

 

معرفی بهترین صرافی های خارجی برای ایرانی ها بدون احراز هویت

صرافی کوکوین )(Kukoin) –رتبه اول صرافی های مناسب ایرانی ها (
مهمترین ویژگی های صرافی کوکوین

صرافی کوکوین (Kukoin ) به آدرس https://kucoin.com یک صرافی شخص ثالث است که در می‌۲۰۱۷ توسط گروهی از سرمایه‌گذاران با تجربه ایجاد شد. درحال حاضر کوکوین رتبه ۵ سایت معتبر کوین مارکت کپ را با حدود معامله در روز را بعد از صرافی های بایننس ، کوین بیس، اف تی ایکس و کراکن در اختیار گرفته. این صرافی به شما امکان خرید، فروش و معامله تعداد زیادی از ارز‌های رمزنگاری شده را می‌دهد. هدف از تاسیس کوکوین ایجاد پلتفرمی ساده و در عین حال امن برای معامله‌گران در سراسر جهان است.

آیا صرافی کوکوین (Kukoin ) برای کاربران ایرانی در دسترس

شما نمیتوانید به عنوان یک کاربر ایرانی در صرافی کوکوین (Kukoin) احراز هویت کنید و به صورت رسمی فعالیت کنید. اما میتوانید بدون احراز هویت در سطوح پایین فعالیت خود را آغاز کنید و اقدام به خرید و فروش نمایید. برای اینکار حتما از VPS هم استفاده نمایید. هیچوقت ارزدیجیتال خود را در صرافی نگه ندارید و بعد از خرید حتما به کیف پول خود منتقل کنید.

آیا صرافی کوکوین موقع برداشت از حساب احراز هویت میخواد؟

مزایا
 • هزینه‌های سپرده، برداشت و معاملات بسیار کم (کارمزد ۰/۱٪ در هر معامله )
 • پشتیبانی تعداد زیادی از کوین‌ها شامل جدید‌ترین رمز ارز‌ها
 • امکان فعالیت به صورت ناشناس حتی در حالت فیوچرز
 • رابط کاربری آسان و مناسب برای افراد مبتدی
معایب
 • حجم معاملات پایین (گاهی اوقات با کمبود نقدینگی توکن‌های کوچکتر مواجه می‌شوید )
 • بروز مشکل در روز های پر ترافیک
 • عدم امکان سپرده‌گذاری با ارز فیات
صرافی کوینکس (Coinex ) – (رتبه دوم صرافی های مناسب ایرانی ها )

صرافی کوینکس(Coinex ) با آدرس https://coinex.com در سال ۲۰۱۷ توسط فردی به نام‌ یانگ هوپو در شهر هنگ کنگ تاسیس شد. این صرافی یکی از برند‌های شرکت viaBTC است و با اینکه تنها چند سال از فعالیت آن می‌گذرد به سرعت در حال پیشرفت است. کوینکس رابط کاربری بسیار آسانی دارد. در این صرافی تراکنشهای خودکار برای سپرده‌ها و برداشت ها توسط برترین استخر های ماینینگ جهان پشتیبانی می شوند. در کوینکس تمام دارایی های دیجیتال شما کاملا محفوظ است و در هیچ جای دیگری استفاده نمی شود. امنیت و کارایی بالا، این صرافی را به یکی از بهترین صرافی های ارزدیجیتال در جهان تبدیل کرده است.یکی از مزایای مهم این صرافی تحریم نبودن آن و قابلیت احراز هویت و استفاده برای کاربران ایرانی است.

آیا صرافی کوینکس (Coinex ) برای کاربران ایرانی در دسترس است؟

شما میتوانید به عنوان یک کاربر ایرانی در صرافی کوینکس (Coinex ) احراز هویت کنید و به صورت رسمی فعالیت کنید. با این حال توصیه میکنیم هویت خود را فاش نکنید و از نرم افزار های تغییر آی پی هم استفاده کنید. هیچوقت ارزدیجیتال خود را در صرافی نگه ندارید و بعد از خرید حتما به کیف پول خود منتقل کنید.

صرافی کوینکس بهتر است یا کوکوین؟

آیا صرافی کوینکس موقع برداشت از حساب احراز هویت میخواد؟

مزایا
 • رابط کاربری آسان و مناسب برای افراد مبتدی
 • پشتیبانی از تعداد بسیار زیادی از ارز های دیجیتال (۴۸۰ )
 • امکان انجام معاملات مارجین و فیوچرز
 • امکان معامله از طریق کارت‌های بانکی بین المللی
 • امکان برداشت روزانه تا سقف یک میلیون دلار در صورت احراز هویت
 • قابل استفاده برای کاربران ایرانی
معایب
 • وجود محدودیت در حداقل مبلغ‌ واریزی
 • عدم پشتیبانی از ارز‌های فیات
 • کندی تایید فرایند واریزی رمزارز ها
 • کارمزد برداشت بالا

صرافی اکی اکسچنج) (OKEX ) –رتبه سوم صرافی های مناسب ایرانی ها (

صرافی اوکی اکسچنج به آدرس https://okex.com در سال ۲۰۱۴ در سیشل توسط Jay hao تاسیس شد. صرافی اوکی اکسچنج ویژگی‌های خلاقانه‌ای دارد که آن را به یکی از صرافی‌های پیشرو در جهان تبدیل کرده است. این صرافی میلیون‌ها کاربر در سراسر دنیا دارد و در بیش از ۱۰۰ کشور استفاده می‌شود.

آیا صرافی اکی اکسچنج (OKEX ) برای کاربران ایرانی در دسترس است؟

شما نمیتوانید به عنوان یک کاربر ایرانی در صرافی اکی اکسچنج (OKEX ) احراز هویت کنید و به صورت رسمی فعالیت کنید. اما میتوانید بدون احراز هویت در سطوح پایین فعالیت خود را آغاز کنید و اقدام به خرید و فروش نمایید. برای اینکار حتما از VPS هم استفاده نمایید. هیچوقت ارزدیجیتال خود را در صرافی نگه ندارید و بعد از خرید حتما به کیف پول خود منتقل کنید.

آیا صرافی اوکی اکسچنج موقع برداشت از حساب احراز هویت میخواد؟
مزایا
 • کارمزد پایین معاملات وکارمزد صفر‌واریز
 • داشتن طیف گسترده‌ای از ارز‌های بروز
 • قابلیت معاملات مارجین ، فیوچرز و استفاده اهرم برای ایرانی ها
 • رابط کاربری آسان همراه با یک اپلیکیشن موبایل سریع
معایب
 • امکان افتتاح حساب آزمایشی وجود ندارد.
 • در بعضی مواقع محدودیت‌هایی برای برداشت وجود دارد.
 • کاربران آمریکایی مجاز به استفاده از این صرافی نیستند.

 

صرافی هیت بی تی سی (HITBTC ) – (رتبه چهارم صرافی های مناسب ایرانی ها )

صرافی هیت بی سی به آدرس https://hitbtc.com یک صرافی مشهور هنگ کنگی با مقدار معاملات نسبتا بالاست. رابط کاربری این صرافی دسترسی به تمامی بخش ها را ساده کرده.

این صرافی را شخصی به نام دیو مریل در هنگ کنگ بنیان گذاشته اما در کشور های دیگر هم شعبه هایی دارد. در تاریخ نوشتار این مقاله در ۲۴ ساعت اخیر بالای ۵ میلیارد دلار حجم معالمات انجام شده در این صرافی بوده و امتیاز ۴.۴ را با رتبه ۷۶ از سایت کوین مارکت کپ اخذ کرده.

این صرافی دو حالت ساده و پیشرفته دارد که با حالت پیشرفته امکانات بهتری در اختیار شما قرار خواهد گرفت. همچنین این صرافی توکن اختصاصی برای کاهش کارمزد های معاملات در این صرافی دارد که نام آن HIT است.

آیا صرافی هیت بی تی سی (HITBTC) برای کاربران ایرانی در دسترس است؟

شما میتوانید به عنوان یک کاربر ایرانی در صرافی هیت بی تی سی(HITBTC) احراز هویت کنید و به صورت رسمی فعالیت کنید. اما توصیه میکنیم هرگز هویت خود را فاش نکنید و از نرم افزار های تغییر آی پی هم استفاده کنید. هیچوقت ارزدیجیتال خود را در صرافی نگه ندارید و بعد از خرید حتما به کیف پول خود منتقل کنید.

مزایا
 • فرصت استفاده از بازار های مارجین و فیوچرز
 • پشتیبانی از تعداد زیادی کوین و توکن ۲۱۰ عدد
 • وجود سامانه معاملات OTC
معایب
 • کمبود اطلاعات در مورد تیم مدیریتی صرافی هیت بی تی سی
 • سقف برداشت پایین بدون احراز هویت (زیر چند هزار دلار )
 

صرافی بای بیت (bybit ) – (رتبه پنجم صرافی های مناسب ایرانی ها )

صرافی بای بیت با آدرس bybit.com در رتبه دهم کوین مارکت کپ یکی از مناسب ترین صرافی ها برای جایگزینی بایننس برای ایرانیان است. به گفته خود صرافی فقط در ۲۴ ساعت گذشته حدود ۶,۹۹۹,۱۱۲,۶۲۷ دلار تراکنش مالی در این صرافی انجام شده است. البته این صرافی هم مثل خیلی از صرافی ها به کاربران آمریکایی سرویس نمیدهد اما کاربران ایرانی را میپذیرد! و این مورد کمی بحث برانگیز است. شما میتوانید تا ۱۰۰ برابر سرمایه خودتان در این صرافی معالمات مشتقه انجام دهید. پس بای بیت برای فیوچرز و مارجین هم جزو گزینه های اصلی به شمار می آید.

آیا صرافی بای بیت (bybit ) برای کاربران ایرانی در دسترس است؟

خیر شما نمیتوانید به عنوان یک کاربر ایرانی در صرافی هیت بای بیت (bybit ) احراز هویت کنید و به صورت رسمی فعالیت کنید. اگر با آی پی ایران وارد این سایت شوید با پیغام خطای زیر روبرو خواهید شد که یعنی ایران را تحریم کرده است.

Your IP address indicates that you are located in one of Bybit’s restricted countries or regions. According to our Terms of Service, Bybit does not provide service to your country or region. For further assistance, please contact our customer support or email us at support@bybit.com.

اما اگر احراز هویت نکنید میتوانید با تغییر آی پی از آن استفاده کنید.هیچوقت ارزدیجیتال خود را در صرافی نگه ندارید و بعد از خرید حتما به کیف پول خود منتقل کنید.

مزایا
 • نیازی به احراز هویت ندارد
 • داشتن فضای تست نت و آزمایشی
 • بازار های فیوچرز و مارجین با اهرم ۱۰۰
 • بخش آکادمی آموزشی بروز
معایب
 • قیمت غیر واقعی در بعضی از معاملات فیوچرز
 • شباهت فوق العاده زیاد به بایننس (امکان کپی بودن )

صرافی هات بیت (hotbit ) – (رتبه ششم صرافی های مناسب ایرانی ها )

صرافی هات بیت با آدرس hotbit.io یکی از صرافی های چینی دیگر است که ادعا میکند از کیف پول های سخت افزاری آفلاین استفاده میکند و امنیت نسبتا بالایی دارد. نمودار ها و چارت های قیمتی ارزها در این سایت به خوبی قابل استفاده است و بالای ۲۴۰۰ ارز را به صورت کامل پشتیبانی میکند. همچنین رتبه صرافی هاتبیت در سایت کوین مارکت کپ ۸۳ است که جزو ۱۰۰ صرافی برتر دنیا به شمار می آید. قابلیت فیوچرز و مارجین برای کاربران ایرانی تا اهرم ها بالا میسر است. پشتیبانی آنلاین هات بیت به معنی واقعی پاسخ شما را میدهد و از این بابت جای نگرانی وجود ندارد.

آیا صرافی هات بیت (hotbit ) برای کاربران ایرانی در دسترس است؟

شما نمیتوانید به عنوان یک کاربر ایرانی در صرافی هات بیت (hotbit) احراز هویت کنید و به صورت رسمی فعالیت کنید. اما میتوانید بدون احراز هویت در سطوح پایین فعالیت خود را آغاز کنید و اقدام به خرید و فروش نمایید. برای اینکار حتما از تغییر آی پی استفاده نمایید. هیچوقت ارزدیجیتال خود را در صرافی نگه ندارید و بعد از خرید حتما به کیف پول خود منتقل کنید. هنوز گزارشی از مسدود کردن حساب کاربران ایرانی در صرافی هات بیت گزارش نشده.

مزایا

 • پشتیبانی از تعداد ارز بسیار بالا (۲۴۰۰ )
 • نگهداری دارایی های صرافی در کیف پول های آفلاین

معایب

 • کندی سرعت سایت در بعضی مواقع
 • سایت در بعضی ساعات شبانه روز ارور می دهد

صرافی بایننس (Binance )

صرافی بایننس به آدرس https://binance.com در سال ۲۰۱۷ توسط Changpeng و Yi He در چین تأسیس‌شده است. این صرافی حدود ۶۰۰ جفت رمزارز دارد و از جفت‌های رمزارز/فیات نیز پشتیبانی می‌کند؛ با این حال بیشتر جفت‌های آن ارز‌های رمزنگاری شده هستند. کاربران صرافی بایننس می‌توانند علاوه بر معاملات رمزارز‌ها از امکانات پیشرفته‌ی این صرافی نظیر وام‌دهی، مارجین، معاملات اسپات، معاملات آتی و استیک ارز دیجیتال استفاده کنند. در حال حاضر صرافی بایننس از لحاظ میزان تراکنش روزانه در رتبه یکم جهان قرار دارد.

مزایا
 • بزرگترین صرافی ارزدیجیتال با بیشترین مقدار تراکنش مالی (بیش از ۳ میلیارد دلار در روز )
 • کارمزد کمتری نسبت به بقیه صرافی‌ها دارد
 • تنوع گسترده‌ای در تعداد رمزارز‌ها(حداثل ۲۰۰ عدد ) و جفت‌های معاملاتی دارد
 • حجم معاملات روزانه‌ی بسیار بالایی دارد و این حجم
 • وجود نسخه DEX و غیر متمرکز
معایب
 • تحریم کاربران ایرانی و مسدود سازی حساب به محض شناسایی
 • محدودیت در برداشت روزانه برای کاربران بدون احراز هویت
 • شرکت در ICO ها و IEO ها منوط به احراز هویت است

صرافی هوبی (huobi )

صرافی هوبی (huobi) به آدرس https://www.huobi.com/en-us در سال ۲۰۱۳ توسط Leon LI در کشور سنگاپور تاسیس شده است. این صرافی یکی از بزرگترین صرافی‌های ارز دیجیتال در آسیا محسوب می‌شود. در ابتدا معاملات هوبی تنها در پکن و سنگاپور انجام می‌شد ولی در سال ۲۰۲۰ آن‌ها huobi global را به جمهوری سیشل منتقل کردند. در ابتدا این صرافی فقط بر بازار چین متمرکز شد ولی بعد‌ها با ممنوعیت معاملات ارزدیجیتال در چین، این سیستم‌عامل برخی تنظیمات را انجام داد و خدمات huobi global را در سراسر جهان ارائه کرد.

مزایا
 • پلتفرم معاملاتی حرفه‌ای با گردش مالی بالا
 • پشتیبانی از بیش از ۱۰۰ ارز رمزنگاری شده و توکن
 • سطح بالای امنیت سایبری
معایب
 • سپرده و برداشت فیات پشتیبانی نمی‌شود.
 • مراحل طولانی ثبت نام حساب
 • عدم پشتیبانی از کاربران ایرانی

صرافی اف تی ایکس (FTX )

FTX با نشانی https://ftx.com/en یک صرافی اوراق مشتقه است که در سال ۲۰۱۹ در شهر هنگ کنگ تأسیس شد. این صرافی با شعار  توسط‌ تریدر‌ها و برای‌تریدرها  ساخته شده است. FTX مدت کوتاهی پس از راه‌اندازی از نظر حجم معاملات جزو پنج صرافی برتر قرار گرفت و به سرعت میان کاربران محبوبیت پیدا کرد.

مزایا
 • کارمزد پایین معاملات( ۰/۰۲٪ فروشنده و ۰/۰۷٪ گیرنده )
 • سطح بالای امنیت، بدون گزارش هک و اسکم
 • یکی از بزرگترین اهرم‌ها را ارائه می‌دهد. (تا ۱۰۱ برابر )
 • طیف گسترده‌ای از دارایی و رمز ارز را در پلتفرم خود ارائه می‌دهد.
معایب
 • ایجاد حساب‌های ناشناس مجاز نیست.
 • از هیچ ارز فیاتی پشتیبانی نمی‌کند.
 • تحریم کاربران ایرانی

صرافی بیت فینکس (Bitfinex )

صرافی بیتفینکس (Bitfinex ) با نشانی https://www.bitfinex.com در سال ۲۰۱۲ در هنگ کنگ توسط کمپانی آی فینکس ایجاد شد. این صرافی با حجم معاملات بیت کوین به یکی از بزرگترین صرافی‌های ارز دیجیتال در جهان تبدیل شده است. بیتفینکس بیشتر توجه خود را به کاربران حرفه‌ای معطوف کرده است و عموم مردم از مخاطبان این صرافی نیستند. گرچه این صرافی به معامله‌گران حرفه‌ای اختصاص دارد اما طرح و رابط کاربری ساده‌، باعث شده استفاده از آن آسان باشد.

مزایا
 • داشتن طیف گسترده‌ای از ارز‌های‌رمزنگاری شده
 • امکان استفاده از معاملات مارجین و فیوچرز
 • قدمت زیاد و نقدینگی بالا
 • کارمزد معقول
معایب
 • چند مورد هک بزرگ را تجربه کرده است.
 • زمان تایید هر حساب طولانی است.
 • فقط برای کاربران حرفه‌ای طراحی شده است.
 • وضعیت مبهم برای کاربران ایرانی

صرافی کوین بیس (Coinbase )

کوین بیس (Coinbase) با نشانی https://www.coinbase.com در سال ۲۰۱۱ توسط مهندس سابق برایان آرمسترانگ تأسیس شد. این صرافی یکی از معروف‌ترین صرافی‌های ارز دیجیتال در امریکا و مقر آن در سانفرانسیسکو، کالیفرنیا است. کوین بیس مبادله بیت‌کوین، بیت‌کوین کش، اتریوم و لایت کوین را به ارز‌های ۳۲ کشور انجام می‌دهد و معامله در آن نیز در ۱۹۰ کشور دنیا قابل انجام است.

مزایا
 • پشتیبانی از تعداد زیادی از آلت کوین‌ها
 • رابط کاربری بسیار ساده
 • نقدینگی بسیار بالا
معایب
 • کارمزد بالا هنگامی که از نسخه Coinbase pro استفاده نکنید. ( ۰/۵ ٪ در هر معامله )
 • کاربر کلید‌های کیف پول را کنترل نمی‌کند.
 • تنوع آلت‌کوین‌ها در این صرافی نسبت به بقیه صرافی‌ها کمتر است.
 • تحریم کاربران ایرانی

جمع بندی

با توجه به تحریم بودن بیشتر صرافی ها برای کاربران ایرانی، اگر قصد فعالیت در هرکدام از صرافی ها را دارید بهتر است از روش های تغییر آی پی استفاده کنید و حتما VPS تهیه کنید و با اطلاعات کامل شروع به معامله‌گری کنید. خوب است بدانید که فعلا در حال حاضر تنها صرافی بدون تحریم برای کاربران ایرانی کوینکس است و بیشترین حجم معاملات در صرافی های خارجی مربوط به صرافی بایننس ، هات بیت و کوکوین است.

Mostafa70D

Web Designer & Developer & networking specialist

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا