آموزش امنیت و بلاکچینآموزشیاقتصاد و پول

روش های کلاهبرداری در ارزهای دیجیتال

با رشد بازار ارزهای دیجیتال افراد زیادی سرمایه خود را در این حوزه متمرکز میکنند.برخی از این افراد که کم هم نیستند بدون اطلاعات و دانش تخصصی وارد این مسیر میشوند.از آن طرف کلاهبرداران هم در کمین این افراد هستند تا سرمایه آنهارا سرقت کنند.متاسفانه ارگان متمرکزی بر این بازار مدیریت نمیکند و تعداد کلاهبرداری در ارزهای دیجیتال رو به افزایش است.لذا ضمن دانش و تخصص در حوزه ارزهای دیجیتال خوب است که با روش های کلاهبرداری در این حوزه هم آشنا باشید.در ادامه با ما همراه باشید تا به تشریح این روش ها بپردازیم.

فهرست مطالب

فیشینگ (Phishing)

یکی از روش های کلاهبرداری در ارزهای دیجیتال فیشینگ است.هدف در کلاهبرداری های فیشینگ دسترسی به اطلاعات کیف پول و  کلید خصوصی است. آنها ابتدا برای شما ایمیلی میفرستند که اگر هولدر باشید شما را به سایت هایی هدایت میکند.این سایت ها از شما میخواهند که کلید خصوصی خود را وارد کنید.سپس از طریق دسترسی به کیف پول شما دست به سرقت ارزهای دیجیتال شما میزنند.فیشینگ در ارزهای دیجیتال به چند دسته تقسیم میشوند:

1- سرقت ارزهای دیجیتال با ساخت سایت جعلی صرافی یا کیف پول

در حوزه ارزهای دیجیتال نیز هکرها با ساخت سایت جعلی مشابه سایت اصلی، کاربران را به گول زده و اطلاعات آن‌ها را سرقت میکنند.سایت جعلی مای‌ترولت که آدرس اصلی آن Myetherwallet.com  است و تنها با تغییر یک حرف آن را جعل کرده اند.

2-کیف پول های نرم افزاری

نمونه ای دیگر از حمله فیشینگ ، کیف پول‌های نرم افزاری است که در نسخه‌های مختلف ارائه می‌شوند. کاربر با دانلودکیف پول نرم افزاری جعلی، دارایی‌های خود را به آدرس موجود در کیف پول ارسال می‌کند .این آدرس در اصل متعلق به هکر است و دارایی‌های خود را این‌گونه از دست می‌دهد. بنابراین در هنگام دانلود کیف پول‌های نرم افزاری دقت کنید که حتما آن‌ها را از وب سایت اصلیشان دانلود و نصب کنید.

3- ربات‌ های معامله گر

ربات های معامله گر یا ربات های تریدینگ، روش دیگر مربوط به حملات فیشینگ و سرقت ارزهای دیجیتال است.کاربران با وارد کردن اطلاعات خود در صرافی در این ربات به منظور انجام خودکار معاملات خرید و فروش، مورد سرقت قرار می گیرند.

4-بدافزارهای فیشینگ و ارزهای دیجیتال

امروزه حملات فیشینگ توسط بدافزارهای زیادی از جمله تروجان، بدافزارهای کپی پیست(copy and paste) یا کریپتو کلیپ‌برد هایجکر (crypto clipboard hijacker) نیز صورت می‌گیرد.کاربر هنگام استفاده از کیبورد هر عملی از جمله کپی پیست، وارد کردن رمز و… را که انجام دهد. هکر قادر به مشاهده تمامی آن‌ها خواهد بود .

5-طرح‌ های ویژه ارزهای دیجیتال

در حوزه ارزهای دیجیتال گاها به کاربران وعده هایی داده میشود که صرفا برای گول زدن کاربران است و عملا کلاهبرداری در ارزهای دیجیتال است .آنها در ازای ثبت نام در سایت، دعوت کردن افراد جدید، پرداخت مبلغ اندک و… وعده بیت کوین یا ارز دیجیتال میدهند.

آنها با ارسال ایمیل وسوسه انگیز از شما می‌خواهند که از طریق حساب گوگل یا فیس بوک خود به سایت آن‌ها وارد شوید.تا در ازای ورود ارز دیجیتال رایگان دریافت کنیدو با جمله شما برنده شدید ناخودآگاه شما را به یک سایت جعلی ری دایرکت می‌کنند.

حساب های جعلی و طرح های توزیع جایزه (Giveaway)

این مورد جزو روش های مرسوم کلاهبرداری در ارزهای دیجیتال است. کلاهبردارها برای افزایش اعتماد حساب های جعلی را با هویت سلبریتی ها، تاجرها و بلاگرهای مشهور این حوزه ایجاد میکنند. آنها با وعده هایی وسوسه انگیز و قول چند برابر کردن سرمایه اولیه افراد را گول میزنند.در سال 2021 یکی از همین هکرها حساب جعلی به نام ایلان ماسک ایجاد کرده بود. طبق گزارش ها ،او سرمایه ای به ارزش 2 میلیون دلار را در قالب ارز دیجیتال سرقت کرده بود.

طرح های سرمایه گذاری و فرصت های کسب و کار

روش های کلاهبرداری در ارزهای دیجیتال

طرح های سرمایه گذاری و فرصت های کسب و کار از دیگر روش های کلاهبرداری در ارزهای دیجیتال است. در حوزه ارزهای دیجیتال اگر فرصتی به طرز غیر طبیعی خوب به نظر میرسد باید در مورد آن بیشتر فکر کنید و ریسک نکنید.

سرمایه گذارهای زیادی در سودای سودهای هنگفت یک شبه، وارد وبسایت های مخربی میشوند. آنها در ازای سرمایه گذاری مبلغ بزرگی وعده های وسوسه انگیز غیر قابل رد را میدهند. اما قربانیان زمانی که تصمیم به برداشت میگیرند تازه متوجه فاجعه میشوند که کار از کار گذشته است.

سرقت ارزهای دیجیتال با روابط عاشقانه و اجتماعی

کلاهبرداران در این روش وارد وبسایت های دوستیابی میشوند.در آنجا وارد رابطه مجازی بلند مدت میشوند و وقتی اعتماد جلب شد، مکالمه ها رو به سمت فرصت های سودآور ارزهای دیجیتال سوق میدهند.زمانی که اعتماد جلب شد دسترسی به حساب ها و اطلاعات کار سختی نیست. طبق گزارش ها حدود 20 درصد پول های گمشده در کلاهبرداری های عاشقانه مربوط به رمزارزها بوده است.

در نوع اجتماعی آن ، آنها وانمود میکنند که از طرف یک نهاد دولتی و یا  کسب و کار مشهور و معتبر، هستند.آنها با  صرف زمان زیاد سعی میکنند تا اعتماد قربانی را به دست آورده و به اطلاعات حساب کاربری او دسترسی داشته باشد.درخواست های غیر منطقی رمزارز از سوی هرکسی و به هردلیلی هرچند به ظاهر قابل اعتماد، یکی از این کلاهبرداری ها است.

باج خواهی و اخاذی

یکی دیگر از روش های کلاهبرداری در ارزهای دیجیتال این است که ایمیل هایی با محتوای باج خواهی و اخاذی میفرستند. آنها در این ایمیل ها مدعی میشوند که به عنوان مثال به تاریخچه سایت هایی که کاربر بازدید کرده است دسترسی دارند.

ممکن است این تاریخچه محرمانه و بازدید از سایت های بزرگ سال و یا شرط بندی بوده باشد.آنها تهدید میکنند که اگر کاربر کلید خصوصی را در اختیار آنها قرار ندهد آن تاریخچه را فاش کنند. این نوع از کلاهبرداری در خیلی از کشورها جرم شناخته میشود و حتما باید به نهادهای مربوطه گزارش شود.

طرح های پانزی

روش های کلاهبرداری در ارزهای دیجیتال

طرح پانزی از جمله روش های کلاهبرداری در ارزهای دیجیتال است.در این طرح تیم کلاهبردار پول را از سرمایه گذاران جدید دریافت کرده و بین سرمایه گذاران قدیمی توزیع میکند. آنها به دروغ میگویند با که این پول، سود حاصل از فعالیت اقتصادی مشروع است، درحالیکه فعالیت اقتصادی در کار نیست. در نهایت اگر ورودی سرمایه گذاران جدید کاهش یابد طرح شکست میخورد.

در بازار ارزهای دیجیتال هم طرح های پانزی وجود دارند،. ازجمله مشهورترین انها OneCoin، Bitconnect، Plustoken، GainBitcoin، MiningMax است. کلاهبردار، یه شرکت که صرفا روی کاغذ است و وجود ندارد را تاسیس میکند.سپس افراد را با آمارهای ساختگی برای سرمایه گذاری وسوسه میکند. طرح های پانزی کمی به طرح های هرمی شبیه است. از این نظر که هر دو برای کسب سود نیازمند عضوگیری سرمایه گذاران جدید هستند.

ICO - NFT

از دیگر روش های کلاهبرداری در ارزهای دیجیتال ،فرصت های جدید این حوزه است.با ظهور سرمایه گذاری های جدید در حوزه ارزهای دیجیتال مثل عرضه اولیه کوین ها(ICO) و توکن های غیر قابل معاوضه(NFT)، کلاهبرداران کانال های بیشتری برای سرقت دارایی ها در دسترس دارند.بعضی کلاهبردارها وبسایت های جعلی برای ICO ها ایجاد میکنند و از کاربرها میخواهند تا مقداری رمزارز به آن آدرس واریز کنند. همچنین ممکن است خود ICO دارای اشکال باشند. طوریکه موسس ها توکنی را توزیع میکنند که توسط نهادهای قانون گذار مربوطه تنظیم و نظارت نشده است.

کلاهبرداری استخراج ابری(CLOUD MINING)

تمامی پلتفرم های ابری کلاهبرداری نیستند ولی ورژن های تقلبی از سرمایه گذارها میخواهند تا مبلغی را به صورت پیش پرداخت سرمایه گذاری کنند. این پلتفرم ها برخلاف اداعاهایشان مالیکت نرخ هش را ندارند و بعد از پیش پرداختی هیچ پاداشی دریافت نخواهید کرد. قبل از سرمایه گذاری حتما تحقیق مفصلی درمورد این پلتفرم ها داشته باشید تا از اصالت یا تقلبی بودن پلتفرم اطمینان حاصل نمایید.

کلاهبرداری راگ پول (RUG PULL)

یکی دیگر از روش های کلاهبرداری در ارزهای دیجیتال روش راگ پول است.سایت کوین مارکت کپ این کلاه برداری را چنین تعریف می‌کند: «نوعی از کلاهبرداری که در آن توسعه‌دهندگان یک پروژه، آن را رها می‌کنند و پول سرمایه‌گذاران را به سرقت می‌برند». راگ پول در لغت به معنی کشیدن فرش از زیر پای کسی است.

راگ پول به پامپ و دامپ مشابهت دارد و با اسامی دیگری همچون کلاهبرداری خروج(exit scam) نیز شناخته می‌شود. این کلاهبرداری اغلب بدین شکل رخ می‌دهد که پروژه بی‌ارزشی به کمک تبلیغات فراوان پوچ باارزش جلوه داده می‌شود. سپس وقتی توجه و البته سرمایه کاربران به این پروژه جلب شد، توسعه‌دهندگان و بانیان پروژه با سرمایه کاربران فرار می‌کنند. آنها سرمایه‌گذاران را با توکن های بی‌ارزش تنها می‌گذارند.

برخی از نشانه‌های کلاهبرداری راگ پول

توجه به نشانه‌های زیر می‌تواند شما را در کشف این کلاهبرداری‌ها یاری کند:

  • سود سپرده‌گذاری یا مزارع کشت سودبیش از حد بالاست.
  • توسعه‌دهندگان هویتی ناشناس دارند و لینک مشخصی بین آن‌ها و دیگر پروژه‌های معتبر این حوزه وجود نداشته است.
  • قیمت توکن به فاصله زمانی بسیار اندکی رشد شدیدی داشته است. معمولا این پروژه‌ها به خاطر حجم معاملات اندک می‌توانند با صرف مبلغ ناچیزی، قیمت را به شدت دستکاری نمایند.
  • عموم پروژه‌های معتبر، دارایی‌های خود در استخرهای نقدینگی برای مدت مشخصی قفل می‌نمایند. این قفل کردن سبب پویایی معاملات و جلوگیری از خروج سازندگان به محض رشد قیمت می شود.

 

نتیجه گیری

هرجا که صحبت از پول و رشد پول باشد سرو کله سواستفاده گران و کلاهبرداران پیدا می شود.سرمایه گذاران زیادی به امید سود های بالا وارد این حوزه شده و سرمایه خود را از دست میدهند. در این مقاله با روش های کلاهبرداری در ارزهای دیجیتال آشنا شدید و اکنون میتوانید با چشم بازتری به این حوزه نگاه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا