آموزشیمنابع کمک آموزشی و کاربردی

معرفی کتاب

فهرست مطالب

1-کتاب های ویژه مفاهیم پایه رمز ارز

امروزه با افزایش روزافزون محبوبیت ارزهای دیجیتال، مراجع یادگیری مفاهیم مرتبط با این ارزها هم در حال افزایش است. کافی است همین حالا عبارت  بیت کوین چیست  یا  بلاک چین چیست  را در اینترنت جست‌وجو کنید؛ خواهید دید که صدها مقاله و ویدیوی آموزشی مختلف و رایگان به دست شما خواهد رسید، که هریک به‌ زبان خود مفاهیم بیت کوین و رمزارزها  را برای شما تشریح می‌کنند. علاوه بر این، دوره‌های آموزشی بسیاری هم هستند که به‌صورت حضوری و یا آنلاین، این مفاهیم را به شما آموزش می‌دهند.

اما در این بین، هنوز هم یکی از ارزشمندترین منابع کتاب است. فرقی نمی‌کند که به‌تازگی با صنعت بلاک چین و رمزارزها  آشنا شده باشید یا توسعه‌دهنده‌ای باسابقه باشید که قصد دارد در مورد این فناوری اطلاعات بیشتری کسب کند. در هر صورت، کتاب همواره یکی از بهترین منابعی است که برای یادگیری می‌توانید به آن مراجعه کنید.

البته این مسئله به موضوعی که می‌خواهید در مورد آن تحقیق کنید هم بستگی دارد. برخی از مفاهیم این حوزه، به‌طور مرتب تغییر می‌کنند و به‌روز می‌شوند. به‌‌عنوان مثال، اخبار و اطلاعات مربوط به فناوری خیلی زود منسوخ می‌شوند و اعتبار خود را از دست می‌دهند. واضح است که مطالعه کتاب برای کسب اطلاعات در این موارد مناسب نیست.

اما بخش‌هایی مانند تاریخچه، حقایق و مفاهیم بنیادین مربوط به فناوری بلاک چین، اموری اساسی هستند که گذر زمان هم از تازگی آنها نمی‌کاهد. کتاب‌ها برای یادگیری موضوعات این‌چنینی فوق‌العاده‌اند. آموزشی که یک کتاب می‌تواند به شما بدهد، خیلی عمیق‌تر از مقاله‌ای است که در چند صفحه خلاصه شده است. به همین منظور، در این مقاله ۶ کتاب را به شما معرفی خواهیم کرد که با آنها می‌توانید مفاهیم اصلی حوزه رمزارزها  را یاد بگیرید. این کتاب‌ها می‌توانند برای هر شخصی و با هر سطحی از دانش و سواد بلاک چین و رمزارزها  مفید باشند.

1-یک ساتوشی نوشته محمد آذرنیوار و نیما ملک‌پور

عنوان: یک ساتوشی؛ راهنمای ورود به دنیای بیت کوین، اتریوم و رمزارزها  برای مبتدی‌ها

نویسندگان: محمد آذرنیوار، نیما ملک‌پور

سال انتشار: ۱۳۹۹

امروزه صدها کتاب و مقاله ارزشمند درباره بیت کوین و ارزهای دیجیتال، به زبان‌های گوناگون نگارش یا ترجمه‌ شده‌اند و به ‌راحتی در دسترس مخاطبان هستند؛ اما در این میان، همواره جای خالی کتابی که با توجه به نیازها و دغدغه‌های جامعه مخاطبان فارسی‌زبان رمزارزها  نگارش شده باشد، حس می‌شد.

کتاب یک ساتوشی، اولین تلاش جدی برای آموزش مفاهیم بیت کوین و رمزارزها  به زبان فارسی است که کاملاً متناسب با ذائقه کاربران ایرانی و دغدغه‌های آنها به رشته تحریر درآمده است. نویسندگان این کتاب، محمد آذرنیوار، سردبیر وب‌سایت ارزدیجیتال و نیما ملک‌پور، مدیر بخش تحقیق و توسعه ارزدیجیتال هستند که از سال ۱۳۹۶ تاکنون، به‌طور جدی به آموزش در این حوزه مشغول بوده و با پرسش‌ها، نیازها و ریسک‌های سرمایه‌گذاری در میان کاربران ایرانی کاملاٌ آشنا هستند.

کمک به افراد مبتدی برای آغاز فعالیت و سرمایه‌گذاری در حوزه رمزارزها هدف اصلی این کتاب است و همان‌طور که در مقدمه آن بیان شده است،  یک ساتوشی تلاشی برای راهنمایی افرادی است که تنها در حد شنیدن واژه بیت‌کوین یا دنبال‌کردن قیمت رمزارزها  با این فناوری آشنا هستند.  علاوه بر افراد مبتدی، آموزش‌ها و توضیحات جامع این کتاب ۳۰۰ صفحه‌ای می‌تواند برای افراد پرسابقه در این فضا هم مناسب باشد و به تکمیل دانسته‌هایشان کمک کند.

سعی این کتاب، بر آن است که مفاهیم ابتدایی و هر‌آنچه را که برای ورود به دنیای بی‌انتهای رمزارزها  و بلاک چین به آن نیاز دارید، پوشش دهد. این توضیحات از تاریخچه پول آغاز می‌شود و به اختراع نبوغ‌آمیز ساتوشی ناکاموتو در قرن بیست و یکم می‌رسد. در ادامه کتاب، مفاهیم گسترده‌تری مانند بلاک چین و دستاوردهای انقلاب بیت کوین، بیشتر بررسی شده‌ و در بخش‌های پایانی، ابزارها و دانش لازم برای سرمایه‌گذاری و ورود به بازار ارزهای دیجیتال، به‌طور کامل معرفی شده است.

یک ساتوشی با محوریت آموزش کاربردی به رشته تحریر در آمده است. تا خوانندگان پس مطالعه کتاب، قادر به خرید و نگهداری رمزارزها  باشند و حتی با اصول اولیه معامله رمزارزها  و ویژگی‌های این بازار نیز آشنا شوند.

2- دارایی‌های رمز‌نگاری‌شده  نوشته کریس بورنیسک و جک تاتار

عنوان انگلیسی: Crypto assets: The Innovative Investor’s Guide to Bitcoin and Beyond

نویسندگان: کریس بورنیسک (Chris Borniske ) و جک تاتار

(Jack Tatar )

سال انتشار: ۲۰۱۷

ترجمه فارسی :دارد

عنوان فارسی: دارایی‌های رمز‌نگاری‌شده؛ راهنمای جامع و نوآورانه برای سرمایه‌گذاران در بیت‌کوین و رمزارز‌های دیگر

این کتاب راهنما که محصول همکاری کریس بورنیسک، یکی از سهامداران شرکت سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال پلِیس‌هولدر کپیتال (Placeholder Capital ) و جک تاتار، نویسنده مشهور در حوزه امور مالی فردی است، مبانی اولیه سرمایه‌گذاری روی بیت کوین و سایر دارایی‌های دیجیتال را توضیح می‌دهد.

کتاب دارایی‌های رمز‌نگاری‌شده نکات بسیار کاربردی و جالبی را در مورد نحوه ارزش‌گذاری دارایی‌های دیجیتال، نحوه تعیین زمان مناسب برای سرمایه‌گذاری و نحوه برخورد با حباب‌های قیمت و جنون بازار به خواننده ارائه می‌دهد.

آرتور لفِر (Arthur Laffer )، یکی از اعضای هیئت مشاوره سیاست‌های اقتصادی در زمان ریاست‌جمهوری رونالد ریگان درباره این کتاب می‌گوید:

کتاب دارایی‌های رمز‌نگاری‌شده بسیار آموزنده و کاربردی است و مطالعه آن برای همه افراد علاقه‌مند به رمزارزها  و همچنین سرمایه‌گذاران بازار سرمایه ضرورت دارد.

4-استاندارد بیت کوین نوشته سیف‌الدین آموس

عنوان انگلیسی: The Bitcoin Standard: The Decentralized Alternative to Central Banking

نویسندگان: سیف‌الدین آموس (Saifedean Ammous )

سال انتشار : ۲۰۱۸

ترجمه فارسی: دارد

عنوان فارسیاستاندارد بیت کوین: جایگزینی غیرمتمرکز برای بانکداری مرکزی

سیف‌الدین آموس یکی از بزرگترین اقتصاددانان عصر حاضر است. او در این کتاب، کاربردهای بیت کوین را به‌صورت واقع‌گرایانه و از دید یک اقتصاددان بررسی می‌‌کند. به‌بیان دیگر، او توضیح می‌دهد که در فلسفه پول و ارز، بیت کوین چه جایگاهی دارد و در آینده و با توسعه عصر دیجیتال، بیت کوین چه شکلی پیدا خواهد کرد.

آموس معتقد است که در سیستم مالی بین‌المللی که روزبه‌روز پیچیده‌تر می‌شود، بیت کوین می‌تواند نقش یک ذخیره ارزش را ایفا کند. مخاطب این کتاب کسانی هستند که به‌صورت جدی در مورد آینده و اتفاقات آن فکر می‌کنند؛ اندیشمندانی که دغدغه چگونگی تغییر ماهیت اقتصاد در دهه‌ها و قرن‌های آتی را دارند و مشتاقند بدانند که آیا ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین خواهند توانست به استاندارد آینده تجارت جهانی تبدیل شوند یا خیر.

5-عصر ارز دیجیتال نوشته پل ویگنا و مایکل جِی کِیسی

عنوان انگلیسیThe Age of Cryptocurrency: How Bitcoin and the Blockchain Are Challenging the Global Economic Order

نویسندگان: پل ویگنا (Paul Vigna ) و مایکل جِی کِیسی (Michael G. Casey )

سال انتشار:  ۲۰۱۵

ترجمه فارسی: ندارد

WHITE BOOK

پل ویگنا و مایکل جی کیسی، خبرنگاران نشریه سرشناس  وال استریت ژورنال  هستند. آنها در این کتاب تلاش کرده‌اند سیستم مالی فعلی ما که بر پایه پول نقد، بانک‌ها، دسته‌چک‌ها، طلا و کارت‌های اعتباری می‌چرخد را با جهانی مقایسه کنند که بر مبنای ارز دیجیتال اداره می‌شود.

کتاب عصر ارز دیجیتال با حکایت زنی در افغانستان آغاز می‌شود که از حساب بانکی بی‌بهره است و تنها به رمزارزها  دسترسی دارد. این کتاب توجه زیادی را به خود جلب کرده و نقد و بررسی‌های بسیاری در مورد آن وجود دارد. به‌عنوان مثال، وبسایت فورچن (Fortune ) نقدی را در مورد آن منتشر کرده که در آن عنوان شده، نویسندگان این کتاب تلاش دارند تغییری را نشان دهند که این فناوری نوین می‌تواند در دنیا و در زندگی انسان‌ها ایجاد کند. نیویورک تایمز (New York Times ) نیز در مطلبی در خصوص این کتاب می‌نویسد:

کتابِ کامل، دقیق و رنگارنگ ویگنا و کیسی بهترین ابزار برای یادگیری همه‌چیز [در مورد فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال] است.  

6-فناوری‌های ارز دیجیتال و بیت کوین نوشته آرویند نارایانان

عنوان انگلیسی: Bitcoin and Cryptocurrency Technologies: A Comprehensive Introduction
نویسندگان: آرویند نارایانان (Arvind Narayanan )، جوزف بونو (Joseph Bonneau )، ادوارد فِلتِن (Edward Felten )، اندرو میلر (Andrew Miller ) و استیون گُلدفِدِر (Steven Goldfeder )

سال انتشار:  ۲۰۱۶

ترجمه فارسی: ندارد

آرویند نارایانان که استاد دانشگاه پرینستون است به همراه سه همکار دیگر خود، موضوع بلاک چین و رمزارزها  را به‌طور کامل بررسی کرده‌اند. این کتاب به‌قدری مباحث مربوط به رمزارزها  را عمیق و با جزئیات توضیح می‌دهد که به هنگام خواندن آن ممکن است نیاز باشد یادداشت‌‌برداری کنید. به‌عنوان مثال، موضوعاتی همچون توابع هش و علم رمزنگاری، به‌طور مفصل در این کتاب توضیح داده شده‌اند. علاوه بر این، کتاب فناوری‌های ارز دیجیتال و بیت کوین شامل نمودارهایی است که به خواننده کمک می‌کند تا موضوعات عنوان‌شده را راحت‌تر درک کند.

لازم‌ به‌ ذکر است که نویسنده این کتاب، یک دوره آنلاین در خصوص فناوری‌ رمزارزها را هم به‌صورت رایگان روی وب‌سایت کورسِرا (Coursera ) قرار داده است. این دوره، به‌نوعی تکمیل‌کننده کتاب فناوری‌های ارز دیجیتال و بیت کوین است و برای هر فصل، ویدیوهای آموزشی جداگانه‌ای را در نظر گرفته است. علاوه بر این، تمرین‌هایی برای برنامه‌نویسی، بخشی برای حل مشکلات مربوط به تمرین‌ها و اسلایدهای سخنرانی هم در آن دیده می‌شود.

بنابراین خواه شما یک دانشجو باشید و خواه یک توسعه‌دهنده نرم‌افزار، یک کارآفرین حوزه فناوری یا یک پژوهشگر علوم رایانه، این کتاب معتبر و جامع برای شما مناسب است و هر آنچه را که باید در مورد پول جدید جهانی بیاموزید در اختیار شما قرار می‌دهد. 

کتاب فناوری‌های ارز دیجیتال و بیت کوین با بیان تاریخچه بیت کوین و رمزارزها آغاز می‌شود و سپس نحوه توسعه این فناوری را بررسی می‌کند. پس از آن، این کتاب مبانی کاربردی و اولیه‌ای را توضیح می‌دهد که برای ایجاد نرم‌افزارهایی ایمن که بتوانند با شبکه بیت کوین تعامل داشته باشند ضروری هستند. علاوه بر آن، روش‌هایی برای پیاده‌سازی ایده‌های شبکه بیت کوین در پروژه‌های شخصی هم در این کتاب پوشش داده شده‌اند. موضوعاتی از قبیل تمرکززدایی، روند استخراج، سیاست‌های شبکه بیت کوین، فضای رمزارزها  و آلت‌ کوین‌ها، آینده بیت کوین و بسیاری موارد دیگر، از جمله مباحث مطرح‌شده در این کتاب هستند.

کتاب فناوری‌های ارز دیجیتال و بیت کوین را می‌توان یک منبع پایه‌ای برای یادگیری فناوری‌های جدید ارز دیجیتال دانست.

7-تسلط بر بیت کوین  نوشته آندریاس آنتونوپولوس

عنوان انگلیسی: Mastering Bitcoin: Programming the Open Blockchain

نویسنده: آندریاس آنتونوپولوس (Andreas Antonopoulos )

سال انتشار: ۲۰۱۷

ترجمه فارسی: دارد

عنوان فارسی: سلطه بر بیت کوین؛ آغازی بر کدنویسی شبکه بلاک چین

آندریاس آنتونوپولوس یکی از بزرگترین کارآفرینان در زمینه بیت کوین، بنیان‌گذار سه کسب‌وکار مرتبط با بیت کوین و چندین پروژه متن‌باز در جامعه رمزارزها  است. او همچنین مقالات آموزشی زیادی را در مورد بیت کوین منتشر می‌کند، میزبان پادکست محبوب Speaking of Bitcoin است و یکی از سخنرانان مهم در محافل عمومی بیت کوین و رمزارزها  به شمار می‌رود. علاوه بر همه اینها، وی به چندین استارتاپ فعال در زمینه بیت کوین هم به عنوان مشاور کمک می‌کند.

کتاب تسلط بر بیت کوین برای شروع یادگیری اصطلاحات پیچیده مرتبط با بیت کوین پیشنهاد میشود. تجربه وسیع آنتونوپولوس در حوزه رمزارزها  به‌وضوح در این کتاب مشهود است. او مفاهیم پیچیده بیت کوین را به‌قدری واضح و روان توضیح می‌دهد که برای هر خواننده‌ای و با هر سطحی از اطلاعات قابل‌فهم است.

از همین رو، این کتاب راهنمای مناسبی برای دنیای به‌ظاهر پیچیدۀ اولین ارز دیجیتال دنیا محسوب می‌شود و دانش کافی را برای ورود به بازار رمزارزها در اختیار کاربران قرار می‌دهد. چه توسعه‌دهنده اپلیکیشنی جدید باشید، چه قصد سرمایه‌گذاری در یک استارتاپ را داشته باشید و چه یک فرد معمولی باشید که صرفاً قصد دارد در مورد این فناوری بیشتر بداند، این کتاب با توضیحات شیوای آنتونوپولوس دیدگاه لازم را به شما ارائه می‌دهد و کمک می‌کند که اولین گام را به‌خوبی بردارید.

چگونگی انجام تراکنش‌های مختلف، موارد استفاده آنها، جزئیاتی در خصوص کیف پول‌های چندامضایی (multi-sig ) و سایر جوانب فنی بیت کوین از جمله مواردی هستند که در این کتاب به آنها اشاره شده است.

از دیگر ویژگی‌های جذاب این کتاب، نمودارهای ساده‌ و واضحی است که برای تمامی خوانندگان قابل‌درک است. علاوه بر آن، ویرایش‌های جدید این کتاب به‌صورت دوره‌ای منتشر می‌شوند تا اطلاعات کتاب همگام با روند سریع توسعه بیت کوین به‌روزرسانی شود.

8-ارز دیجیتال: راهنمای جامع چگونگی داد و ستد با بیت کوین‌ها و آلت کوین‌ها

کتاب ارز دیجیتال را ماروین نیوفیند و مارچین کاسپرچیک نوشته اند. از این کتاب به عنوان اولین اثر تخصصی در حوزه ارز دیجیتال یاد می‌شود و در آن به زبانی ساده مفاهیم پیچیده‌ای مثل ارز دیجیتال، بیت کوین، دنیای رمز ارزی و… به طور کامل و جامع توضیح داده شده است. در این کتاب ابتدا تئوری کلی رمز ارزها به زبانی ساده بیان شده است و سپس با ذکر نمونه‌ها و مثال‌های مختلفی این موضوع به شکل جامع‌تر و دقیق‌تری شرح داده شده است. دیدگاه‌های عملی موجود در این کتاب و بیان روش‌های سرمایه‌گذاری درست باعث شده تا این کتاب یک کتاب کامل برای ورود ساده و ثمربخش در حوزه رمز ارزها باشد.

مطالعه این کتاب حتما پیشنهاد میشود. در بخش‌های ابتدایی مفاهیمی مثل بلاکچین و استخراج رمز ارزها پرداخته می‌شود. در بخش دوم روش‌های سرمایه‌گذاری معرفی شده‌اند که می‌تواند یک بخش بسیار مهم و کاربردی برای افراد حرفه‌ای این حوزه باشد. این کتاب به ترجمه ابوالفضل آدرسی و امید خیاط در نشر نوین منتشر شده است.

9-دارایی‌های رمز‌نگاری‌شده نوشته کریس بورنیسکی و جک تاتار

این کتاب را کریس بورنسیکی و جک تاتار در سال ۲۰۱۷ میلادی نوشته اند. در این کتاب مبانی اولیه سرمایه‌گذاری بیتکوین و سایر رمزارزها  توضیح داده می‌شود. در این کتاب با مطالب مختلفی مثل نحوه ارزش‌گذاری دارایی‌های دیجیتال، نحوه تعیین زمان مناسب برای سرمایه‌گذاری و نحوه برخورد با حباب‌های قیمت و نوسانات شدید در این حوزه آشنا می‌شوید.

خواندن این کتاب به افرادی که قصد دارند با دنیای رمزارزها  به صورت تخصصی و کامل آشنا شوند بسیار پیشنهاد می‌شود. در کتاب دارایی‌های رمز نگاری شده به صورت گام به گام از مبتدی تا پیشرفته با مباحث مختلف این حوزه پیچیده آشنا خواهید شد. این کتاب در نشر چالش به ترجمه محمد جلال، محمد ابراهیم سماوی و شاهین احمدی ترجمه شده است.

10-انقلاب بلاک‌چین نوشته دان و الکس تاپ‌اسکات

انقلاب بلاکچین از کتاب‌های ارزشمند و پرفروش حوزه رمزارزها  است که به قلم‌دان تپسکات و الکس تپسکات نگاشته شده است. از این کتاب به عنوان بهترین کتاب برای شروع یادگیری رمزارزها  یاد می‌شود. جالب است بدانید دان و الکس پدر و پسری هستند که به صورت تخصصی در حوزه رمز ارزها و بلاکچین فعالیت دارند. آن‌ها در این کتاب به بررسی چگونگی تحول سیستم‌های جهان با استفاده از فناوری بلاکچین پرداخته اند. همچنین در این کتاب به کاربردهای مختلف بلاکچین پرداخته شده است. برای مثال به مدل‌های جدید کسب و کار با استفاده از این فناوری، احیای حقوق هنرمندان در عرصه موسیقی، انجام رای گیری و بهبود دموکراسی پرداخته شده است.

در این کتاب بیشتر با مفهوم بلاکچین آشنا می‌شوید و تمرکز خاصی روی آشنایی با ارزهای دیجیتال نشده است. پدر و پسر نویسنده این کتاب از بنیان گذاران مؤسسه تحقیقاتی بلاکچین هستند. این موسسه در کانادا واقع شده و شرکت‌هایی همچون مایکروسافت، آی‌بی‌اِم (IBM )، فِدکس (FedEx ) و پپسی‌کو (PepsiCo ) از آن پشتیبانی می‌کنند. انقلاب بلاکچین به ترجمه مازیار معتمدی و در نشر راه پرداخت منتشر شده است.   

 

2-کتاب های ویژه بین کوین

1-بیت کوین به زبان ساده

بیت کوین بی‌شک محبوب‌ترین ارز دیجیتال در ایران است. به همین دلیل خواندن کتاب ارز دیجیتال در این باره اهمیت بسیاری دارد. در کتاب بیتکوین به زبان ساده نیل هافمن به همه سوالاتی که درباره این ارز دیجیتال وجود دارد پاسخ داده است. بیتکوین به زبان ساده تنها یک کتاب برای مبتدیان نیست. در این کتاب از اولین سؤال ممکن یعنی بیت کوین چیست گرفته تا کدنویسی پیشرفته بیت کوین، استخراج و فناوری بلاکچین تشریح شده است. در فصول ابتدایی این کتاب نکاتی درباره بیتکوین مطرح شده است. در ادامه با زبانی ساده با نحوه کار این ارز دیجیتال آشنا می‌شوید. در فصول بعدی با روش استفاده از بیتکوین و مزایا و معایب این ارز دیجیتال آشنا می‌شوید. سپس مفاهیم پیچیده‌تری مثل آینده خدمات مالی این ارز دیجیتال بر بستر شبکه بلاکچین و دلایل اهمیت این ارز دیجیتال تشریح می‌شوند.

در این کتاب همچنین ابزارها و اپلیکیشن‌های کار با بیتکوین هم معرفی می‌شوند و روش ترید کردن یا خرید و فروش بیت کوین آموزش داده می‌شود. این کتاب را مصطفی دهقان در نشر داریا به فارسی ترجمه کرده است.

2-استاندارد بیت‌کوین

کتاب استاندارد بیت‌‎کوین یک کتاب تاریخی درباره تاریخچه پول است. در این کتاب با بررسی تاریخچه پول مفاهیم پایه مالی تعریف جدیدی در ذهن پیدا می‌کنند. در ادامه در این کتاب به بررسی ظهور و ساخت بیت کوین پرداخته می‌شود. در فصول بعدی کتاب هم به مفاهیم مهم بلاکچین و بیت کوین مثل آزادی، ایجاد فضای غیر متمرکز و از زیر سلطه درآمدن پول مباحث مهمی بیان می‌شود. در فصل پایانی این کتاب به مهمترین سوالاتی که حول مفهوم بیت کوین وجود دارد پاسخ داده می‌شود.

سوالاتی مثل اینکه استخراج بیت کوین هدر دادن انرژی است؟ بیت کوین برای خلاف کاران ساخته شده است؟ بیت کوین را چه کسی کنترل می‌کند؟ در کتاب استاندارد بیت کوین به همه سؤالات شما درباره این رمز ارز و آینده و گذشته آن پاسخ داده می‌شود. این کتاب به ترجمه علیرضا کاظمی نیا و در نشر راه پرداخت منتشر شده است.

3-میلیاردرهای بیت کوین

بن مرزیک در کتاب میلیاردرهای بیت کوین همانند کتاب قبلی‌اش یعنی میلیاردرهای تصادفی که به بیان شرح زندگی بنیانگذاران فیس بوک پرداخته بود، در این کتاب هم داستانی جذاب از برادران تایلر و کامرون وینکلواس را تعریف می‌کند که چطور میلیاردر بیت کوین شدند. کتاب‌های این نویسنده در دسته مشهورترین کتاب‌های هوش مالی قرار می‌گیرند. این دو برادر دوقلو با بیت کوین ثروت بسیاری را به دست می‌آورند. حرفه‌ای‌های حوزه رمز ارزها این دو برادر را با صرافی جمینای می‌شناسند. این دو برادر همان دو برادر معروفی‌اند که با مارک زاکربرگ بر سر مالکیت فیس بوک دعوای حقوقی داشتند.

با اینکه در جدال با زاکربرگ نتوانستند حق خود را بگیرند، اما پس از سرمایه گذاری روی بیت کوین توانستند به اولین میلیاردرهای بی چون و چرای بیت کوین و رمز ارزهای دیجیتال تبدیل شوند. کتاب میلیاردرهای بیت کوین را نشر راه پرداخته به ترجمه ثریا نیل درار وارد بازار نشر کرده است.

3-کتاب های ویژه بلاکچین

1-سیستم‌های فناوری دفتر کل توزیع شده

عنوان انگلیسی:

نویسنده: میشل راکس و اندروکلیدن

سال انتشار: 2018

ترجمه فارسی

عنوان فارسی:  سیستم‌های فناوری دفتر کل توزیع شده

این کتاب در سال ۲۰۱۸ به قلم میشل راکس و اندروکلیدن نوشته شده است. مفهوم سیستم‌های فناوری دفتر کل توزیع شده یکی از مفاهیم پیچیده حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال است که تعاریف مختلفی برای آن ارائه شده است. همچنین یکپارچه نبودن اصطلاحات این حوزه باعث شده تا این مبحث پیچیده‌تر هم بشود . کتاب سیستم‌های فناوری دفترکل توزیع شده به منظور یکپارچه سازی این مفاهیم برای استفاده بهتر کارشناسان حوزه DLT نگاشته شده است. در این کتاب بیان شده است که یک سیستم DLT باید دارای پنج ویژگی کلیدی باشد. این پنج ویژگی شامل رکوردهای مشترک، توافق چند حزبی بر روی مجموعه‌ای از رکوردها، اعتبار مستقل هر شرکت کننده، شواهد تغییرات غیر متعارف و مقاومت در برابر دستکاری می‌شود.

این کتاب برای مطالعه تخصصی در حوزه بلاکچین نوشته شده است و می‌تواند به فعالان این عرصه اطلاعات جدیدی ارائه بدهد. انتشارات راه پرداخت این کتاب را با ترجمه ریحانه خیربخش و فاطمه عبدالله روانه بازار نشر کتاب کرده است.

2-واژه نامه بلاک چین؛ راهنمای ورود به دنیای رمز ارزها

دنیای بلاکچین یک دنیای جدید و یک فناوری جدید است. از طرفی با توجه به اینکه این فناوری به تازگی به ایران وارد شده است بسیاری از واژه‌ها و اصطلاحات آن برای ما فارسی زبان‌ها بسیار گنگ و پیچیده است. واژه نامه بلاکچین برای آشنایی بیشتر مردم سایر نقاط جهان با این اصطلاحات مبهم نوشته شده است. این کتاب نوشته متیو کینیوا و کریستوف دبونیوییل است و در آن به زبانی بسیار ساده مفاهیم پایه ارزهای دیجیتال، فناوری بلاکچین و استخراج رمز ارزها توضیح داده شده اند. در این کتاب ۶۲ صفحه‌ای ۵۰ واژه مرتبط با بلاکچین انتخاب شده و به تفصیل درباره آن‌ها صحبت شده است.

اگر قصد ورود به دنیای بلاکچین یا حتی ترجمه مقالات این حوزه را دارید این کتاب می‌تواند به عنوان دایره المعارف بلاکچین کمک بزرگی برای شما باشد. این کتاب را انتشارات پشتیبان با ترجمه هانیه عظیم زادگان و شیما سادات طباطبایی سپهر روانه بازار کرده است.

معرفی کتاب مبانی بلاک چین: آموزش بلاک چین در ۲۵ گام ساده

کتاب مبانی بلاکچین یک کتاب در زمینه ارز دیجیتال می‌باشد که بسیار کاربردی برای آموزش کامل و کاربردی این شبکه پیچیده از بلاک‌های زنجیر شده در هم است. در این کتاب دنیل درشر به طور کامل دنیای مبهم و پیچیده رمز ارزها را شکافته است و به بررسی شبکه بلاکچین یعنی شبکه‌ای که در آن رمزارزهایی مثل اتریوم و بیت کوین داد و ستد می‌شوند پرداخته است. عنوان دوم این کتاب آموزش بلاک چین در ۲۵ گام ساده است. دنیل درشر در نوشتن این کتاب از لحن فنی و پیچیده استفاده نکرده است و با زبانی ساده طوری به بیان مفاهیم پیچیده شبکه بلاکچین پرداخته است که حتی افراد بی‌اطلاع از این حوزه هم می‌توانند با خواندن این کتاب مفاهیم موجود در آن را درک کنند.

3-انقلاب بلاک چین  نوشته دان و الکس تپسکات

عنوان انگلیسی: Blockchain Revolution

نویسندگان: دان تپسکات (Don Tapscott ) و الکس تپسکات (Alex Tapscatt )

سال انتشار: ۲۰۱۶

 ترجمه فارسی:دارد

عنوان فارسی: انقلاب بلاک چین؛ چطور فناوری پشت بیت کوین، پول، کسب‌وکار و جهان را تغییر می‌دهد

دان تپسکات و الکس تپسکات که پدر و پسری متخصص در حوزه بلاک چین هستند، در این کتاب بررسی کرده‌اند که چگونه فناوری بلاک چین می‌تواند همه سیستم‌های جهان را تحت‌تأثیر قرار دهد.

بلاک چین یکی از فناوری‌های بنیادینی است که در تمام کتاب‌های مربوط به ارزهای دیجیتال موردبررسی قرار گرفته (و یا دست‌کم مرور کوتاهی بر آن انجام شده است ). تقریباً همه ارزهای دیجیتالی که ما می‌شناسیم، مبتنی بر بلاک چین هستند. بدون بلاک چین، ادامه فعالیت این ارزها ممکن نیست؛ اما عکس این مسئله صحیح نیست. به‌بیان دیگر، کاربرد فناوری بلاک چین بسیار گسترده است و به‌هیچ‌وجه محدود به ارزهای دیجیتال نیست.

نویسندگان در این کتاب روی سایر کاربردهای بلاک چین هم تمرکز کرده‌اند؛ که از میان آنها می‌توان به مدل‌های جدید کسب‌وکار که با استفاده از این فناوری ممکن است ایجاد شوند، احیای حقوق هنرمندان در عرصه موسیقی، انجام رأی‌گیری و اجرای بهتر دموکراسی اشاره کرد. در یک کلام، همان طور که از عنوانش پیداست، این کتاب بیشتر در مورد بلاک چین است تا بیت کوین یا ارزهای دیجیتال.

منتقدان در مورد این کتاب نوشته‌اند:

ماحصل تحقیقات گسترده و درخشان دان تپسکات، نویسنده کتاب پرفروش  اقتصاد وابسته به وب‌سایت‌های متن‌باز  و پسرش الکس، کتابی بسیار خواندنی و مهم است که تأثیر فناوری [بلاک چین] بر آینده اقتصاد را بررسی می‌کند.

نویسندگان این کتاب همچنین بنیان‌گذار مؤسسه تحقیقاتی بلاک چین (Blockchain Research Institute ) هم هستند. این مؤسسه در کانادا واقع شده و شرکت‌هایی همچون مایکروسافت، آی‌بی‌اِم (IBM )، فِدکس (FedEx ) و پپسی‌کو (PepsiCo ) از آن پشتیبانی می‌کنند. جالب است بدانید که نشریه فوربز، دان تپسکات را به‌عنوان  دومین اندیشمند تأثیرگذار در حوزه کسب‌وکار در سال ۲۰۱۷  معرفی کرده است.

کلِیتون کریستِنسِن (Clayton Christensen )، استاد دانشکده بازرگانی دانشگاه هاروارد درباره این کتاب می‌گوید:

تپسکات‌ها کتابی نوشته‌اند که به‌معنای واقعی کلمه توضیح می‌دهد چگونه می‌توان در موج بعدی فناوری‌های تحول‌آفرین دوام‌ آورد و رشد کرد. این کتاب به احتمال زیاد به یکی از کتاب‌های شاخص زمانه ما بدل خواهد شد.

 

4- ستاره دریایی و عنکبوت: قدرت توقف‌ناپذیر سازمان‌های بدون رهبر

  • نوشته: Ori Brafman و Rod A. Beckstrom

یکی از برترین کتاب های بلاکچین، کتاب ستاره دریایی و عنکبوت (The Starfish and the Spider ) است. این کتاب به خوانندگان کمک می‌کند تا نظریه‌های مختلفی مانند نظریه بازی و نظریه تمرکززدایی را که در ساخت سیستم‌های اتریوم و بیت کوین ضروری هستند، درک کنند. در این کتاب، نویسندگان درباره مفهوم ساده تضاد میان طبیعت عنکبوت و ستاره دریایی بحث می‌کنند. آنها توضیح می‌دهند که وقتی سر عنکبوت بریده شود، می‌میرد. با این حال، وقتی پای یک ستاره دریایی بریده می‌شود، بدن جدیدی از آن رشد می‌کند. با استفاده از این مفهوم، آنها سعی می‌کنند مفهوم سازمان‌هایی را که فاقد  رهبری بوده و به صورت تمرکززدایی اداره می‌شوند، توضیح دهند. نویسندگان می‌گویند که سازمان‌های بدون رهبر مانند ستاره دریایی عمل می‌کنند، زیرا وقتی بازوی چنین سازمانی قطع شود، می‌تواند بدنه کاملاً جدیدی ایجاد کند.

5-مبانی بیت کوین و بلاکچین: مقدمه‌ای بر ارزهای دیجیتال و فناوری آن

  • نوشته: آنتونی لوئیس (Antony Lewis )

در کتاب The Basics of Bitcoins and Blockchains مبانی بیت کوین و فناوری بلاکچین مورد بحث قرار می‌گیرد. این کتاب شامل کلیه اطلاعات مقدماتی است که صاحبان کسب‌وکارها لازم است بدانند. در این کتاب، نویسنده به معرفی بیت کوین، بلاک چین‌ها و نحوه کار آنها برای درآمدزایی برای یک کسب‌وکار می‌پردازد. همچنین، نویسنده توضیح می‌دهد که چگونه کسب‌وکارهای نوظهور می‌توانند روش‌های مختلفی را برای بهینه‌سازی استفاده از این فناوری‌ها به کار گیرند.

6-بیت کوین برای مبتدیان

  • نوشته: پریپتو (Prypto )

کتاب بیت کوین برای مبتدیان (Bitcoin for Dummies ) با بیان و بررسی رمز ارزهای مشهور جهان در مورد مزایای کار با ارزهای دیجیتال بحث می‌کند. نویسنده ابعاد اساسی فناوری بلاکچین و نحوه ساخت بیت کوین را توضیح می‌دهد. علاوه بر این، جزئیات ریسک کار کردن با ارزهای دیجیتال را بیان می‌کند.

7-بیت کوین- پول مردمی

  • نوشته: آدام تپر (Adam Tepper )

نویسنده کتاب بیت کوین- پول مردمی (The People’s Money – Bitcoin ) در مورد ضرورت بیت کوین در بازار فعلی بحث می‌کند. وی می‌گوید که بیت کوین پایه و اساس ابزارهای مالی جهانی را فراهم می‌کند که به کسب‌وکارهای سراسر جهان امکان می‌دهد فعالیت‌های خود را به راحتی انجام دهند. همچنین نویسنده پیشنهاد می‌کند که کارآفرینان باید در ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنند، زیرا انتظار می‌رود ارزش آنها به مرور زمان به دلیل گردش مالی رشد کند.

8-بلاکچین: نقشه کلی برای اقتصاد جدید

  • نوشته: ملانی سوان (Melanie Swan )

از حمله برگزیده‌ترین کتاب های بلاکچین برای مبتدیان میتوان به کتاب بلاکچین: نقشه کلی برای اقتصاد جدید (Blockchain: Blueprint for a   New Economy ) است. این کتاب در مورد ویژگی‌های صنعت بلاکچین بحث می‌کند. نویسنده افراد مبتدی را با بیت کوین آشنا می‌کند. وی توضیح می‌دهد که بلاکچین و بیت کوین به یک نیروی بزرگ در اقتصاد جهان تبدیل خواهند شد. همچنین، مزایای بیت کوین و بلاکچین را برای کارآفرینان شبکه‌سازی نوظهور ذکر کرده است.

9-رؤیای ساتوشی: هنر بیت کوین

  • نوشته: کریگ رایت (Craig Wright )

کتاب رؤیای ساتوشی: هنر بیت کوین (Satoshi’s Vision: The Art of Bitcoin ) تمام جنبه‌های بیت کوین را مورد ارزیابی می‌دهد، مانند اصطلاحات فنی و همچنین تبعات اخلاقی و قانونی استفاده از آن. نویسنده در این کتاب توضیح می‌دهد که چگونه کارآفرینان می‌توانند از محبوبیت روزافزون بیت کوین و کسب سود از آن استفاده کنند.

10- اینترنت پول: مجموعه گفتگوهای گردآوری شده توسط آندریاس ام. آنتونوپولوس

  • نوشته: آندریاس آنتونوپولوس (Andreas Antonopoulos )

آنتونوپولوس در کتاب اینترنت پول (The Internet of Money: A Collection of Talks by Andreas M. Antonopoulos ) مورد چرایی ساخت بیت کوین بحث می‌کند. وی اطلاعات مفصلی در مورد فرآیندهای به کار رفته برای ساخت این رمز ارز ارائه داده و توضیح می‌دهد که هر فرآیند به چه دلیل به کار گرفته شده است. علاوه بر این، او مزایای مختلف ارز دیجیتال و سودهای آن را برای کارآفرینانی که از این فناوری استفاده می‌کنند، بیان کرده است.

11- شبکه‌های اجتماعی پیچیده (تک نگاری‌های جامعه اقتصادسنجی )

  • نوشته: فرناندو وگا-ردوندو (Fernando Vega-Redondo )

نویسنده کتاب شبکه‌های اجتماعی پیچیده (Complex Social Networks (Econometric Society Monographs ) ) به بررسی تأثیرات ایجاد شبکه جهانی وب بر جمعیت عمومی جهان می‌پردازد. وی شبکه‌های اجتماعی پیچیده را به عنوان یک نظریه مورد تجزیه‌وتحلیل قرار داده و اظهار می‌دارد که جهان امروز از طریق اتصالات اینترنت به یک دهکده جهانی تبدیل شده است. وی همچنین ادعا می‌کند هیچ فناوری وجود ندارد که بتواند انسان‌ها را سریع‌تر از بیت کوین به هم متصل کند.

جمع‌بندی

اطلاعات موجود در فضای بیت کوین (و ارزهای دیجیتال دیگر ) را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد:

  • اخبار و اطلاع‌رسانی‌های مربوط بهقیمت بیت کوین (قیمت فعلی )، پیش‌بینی قیمت، تحلیل تکنیکال و…
  • مطالب پایه‌ای و مقالات آموزشی مرتبط با مفاهیم زیربنایی بیت کوین و فناوری بلاک چین

هر فردی که علاقه‌مند به فعالیت در زمینه ارزهای دیجیتال باید به‌دنبال کسب اطلاعات در هر دوی این حوزه‌ها باشد. برخی از معامله‌گران هستند که پس از سال‌ها فعالیت در این فضا، همچنان هیچ اطلاعاتی در مورد مفاهیم اولیه بیت کوین و بلاک چین ندارند و همه وقت خود را به پیش‌بینی و تحلیل قیمت بیت کوین اختصاص داده‌اند. البته که پیگیری اخبار و تلاش برای به‌روزبودن، به‌هیچ‌وجه بد نیست و البته ضروری هم هست؛ اما این از اهمیت کسب دانش در مورد مفاهیم اولیه نمی‌کاهد.

کتاب‌هایی که در اینجا به آنها اشاره شد، همگی برای درک بهتر ایده‌های زیربنایی بیت کوین و بلاک چین مفید هستند. این کتاب‌ها (و منابعی مانند آنها ) به شما کمک می‌کنند تا هدف اصلی فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال را درک کنید و اگر با پروژه جدیدی روبه‌رو شدید، بتوانید تشخیص دهید که این پروژه از ارزش بالایی برخوردار هست یا خیر.

کتاب‌های بلاکچین با استفاده از روش‌های مدرن شبکه‌سازی، به کارآفرینان کمک می‌کنند تا کسب‌وکار خود را بسازند. در این مقاله بهترین کتاب های بلاکچین معرفی می‌شوند که اطلاعات ارزشمندی را در اختیار کارآفرینان قرار می‌دهند تا بدانند چگونه کسب‌وکار خود را به شرکت‌های پول‌ساز تبدیل کنند.

Mostafa70D

Web Designer & Developer & networking specialist

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 27,161.28
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,685.98
tether
Tether (USDT) $ 1.00
bnb
BNB (BNB) $ 215.85
xrp
XRP (XRP) $ 0.521463
usd-coin
USDC (USDC) $ 0.999878
staked-ether
Lido Staked Ether (STETH) $ 1,686.08
solana
Solana (SOL) $ 23.06
cardano
Cardano (ADA) $ 0.261416
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.062684
tron
TRON (TRX) $ 0.088898
the-open-network
Toncoin (TON) $ 2.10
polkadot
Polkadot (DOT) $ 4.19
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.555723
litecoin
Litecoin (LTC) $ 67.41
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 237.07
chainlink
Chainlink (LINK) $ 8.11
wrapped-bitcoin
Wrapped Bitcoin (WBTC) $ 27,213.29
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000007
dai
Dai (DAI) $ 1.00
true-usd
TrueUSD (TUSD) $ 0.998986
uniswap
Uniswap (UNI) $ 4.55
leo-token
LEO Token (LEO) $ 3.66
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 9.63
stellar
Stellar (XLM) $ 0.113704
monero
Monero (XMR) $ 147.45
okb
OKB (OKB) $ 43.31
ethereum-classic
Ethereum Classic (ETC) $ 16.44
binance-usd
BUSD (BUSD) $ 1.00
cosmos
Cosmos Hub (ATOM) $ 7.29
hedera-hashgraph
Hedera (HBAR) $ 0.050004
filecoin
Filecoin (FIL) $ 3.39
lido-dao
Lido DAO (LDO) $ 1.68
internet-computer
Internet Computer (ICP) $ 3.23
maker
Maker (MKR) $ 1,553.37
crypto-com-chain
Cronos (CRO) $ 0.051137
quant-network
Quant (QNT) $ 91.09
aptos
Aptos (APT) $ 5.54
mantle
Mantle (MNT) $ 0.396330
vechain
VeChain (VET) $ 0.017394
arbitrum
Arbitrum (ARB) $ 0.952223
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 1.15
optimism
Optimism (OP) $ 1.38
kaspa
Kaspa (KAS) $ 0.049901
aave
Aave (AAVE) $ 69.07
rocket-pool-eth
Rocket Pool ETH (RETH) $ 1,824.54
the-graph
The Graph (GRT) $ 0.091186
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.104601
whitebit
WhiteBIT Coin (WBT) $ 5.16
usdd
USDD (USDD) $ 0.998594