آموزشیقوانین، هشدارها و توصیه ها

هشدارها

فهرست مطالب

1-حملات داس و دی داس ( DDOS& DOS)

حمله دیداس DDOS در واقع تلاشی مخرب برای ایجاد اختلال در ترافیک عادی یک سرور می باشد و نوعی از حمله داس DOS می باشد. لازم است بدانید که صرافی های رمزارز نیز دچار حمله دیداس DDOS شده اند. در اینجا، به شرح موضوعات در این رابطه خواهیم پرداخت.

یک نکته ای که در ارتباط با حملات دیداس DDoS باید بدانید، این است که صرافی ها نیز مورد حمله دیداس قرار گرفته اند. برای مثال صرافی اوکی اکسچنج و صرافی بیتفینکس را می توان نام برد که دچار حمله دیداس شده اند. این نوع از حمله می تواند آسیب های زیادی را به صرافی هایی که از حجم معاملات بالایی برخوردار می باشند، بزند. حمله دیداس می تواند در صرافی های ارز دیجیتال از جمع آوری کارمزد تراکنش ها جلوگیری به عمل آورد. و یا اینکه می تواند سرمایه افراد را حین انجام معاملات مسدود سازد. با توجه به اینکه گفتیم در صرافی OKEx و بیتفینکس حمله دیداس رخ داده است، این صرافی ها اعلام داشتند که در اثر این حمله هیچ سرمایه ای به سرقت نرفته است اما در ارتباط با امنیت در اینجا مشکلاتی به وجود آمده است.

حمله داس DOS

حمله داس DoS که مخفف Daniel Of Service می باشد و به معنای محروم سازی از سرویس است، نوعی از حمله سایبری است که در آن یک بازیگر مخرب قصد دارد با قطع عملکرد طبیعی دستگاه، رایانه یا دستگاه دیگری را در دسترس کاربران مورد نظر قرار دهد. تمرکز اصلی حمله داس DoS بیش از حد اشباع کردن ظرفیت یک ماشین مورد نظر است و در نتیجه انکار سرویس در برابر درخواست های اضافی انجام می شود.

حملات داس  DOS زمانی اتفاق می افتد که تقاضا برای استفاده از وب سایت زیاد باشد و برقراری ارتباط ممکن نیست. این حملات به صورت غیر عمد اتفاق می افتد. بگذارید با یک مثال حمله DOS را به شما معرفی کنیم. برای مثال فرض کنید در یک وب سایت شما قصد دارید تا در یک آزمون در یک روز خاص ثبت نام نمایید. ممکن است افراد زیادی در آن روز به سایت مراجعه نمایند. در این صورت ممکن است با قطعی سایت و یا کند شدن روند سایت مواجه شوید که این کار عمدی نیست و نوعی حمله DOS است.

حمله داس DoS زمانی اتفاق می افتد که کاربران قانونی به دلیل اقدامات مخرب سایبری قادر به دسترسی به سیستم های اطلاعاتی، دستگاه ها یا منابع دیگر شبکه نباشند. سرویس های تحت تاثیر ممکن است شامل ایمیل، وب سایت ها، حساب های آنلاین به عنوان مثال حساب های بانکی یا سایر خدمات وابسته به رایانه یا شبکه آسیب دیده باشند.

حمله دیداس DDOS

DDOS که کوتاه شده عبارت انگلیسی Distributed Denial-Of-Service می باشد، نوعی از حملات DOS است. حمله DDOS نوعی از حمله است که در آن چندین سیستم رایانه ای به خطر افتاده و به یک سرور، وب سایت یا سایر منابع شبکه حمله می کنند و باعث انکار سرویس برای کاربران می شوند.

همانطور که گفته شد حملات DDOS نوعی از حملات DOS می باشند و در زیر مجموعه آن قرار دارند. یک حمله DDOS شامل چندین دستگاه آنلاین متصل است که در مجموع به عنوان BOTNET شناخته می شوند و برای غلبه بر وب سایت مورد نظر با ترافیک جعلی استفاده می شوند. بر خلاف انواع دیگر حملات سایبری، حملات DDOS سعی در نقض محیط امنیتی شما ندارند. در عوض، یک حمله DDOS قصد دارد وب سایت و سرورهای شما را در دسترس کاربران قرار ندهد. همچنین می توان از DDOS به عنوان یک صفحه برای فعالیت های مخرب و تخریب محیط امنیتی و یا کاهش تجهیزات امنیتی استفاده کرد.

حملات DDOS تلاشی مخرب برای ایجاد اختلال در ترافیک عادی یک سرور، سرویس یا شبکه هدفمند است که با غرق شدن در هدف یا زیرساخت های اطراف آن با سیل ترافیک اینترنت ایجاد اختلال می کند. حملات DDOS با استفاده از چندین سیستم رایانه ای به خطر افتاده به عنوان منابع ترافیک حمله، به اثر بخشی می رسند. ماشین های مورد بهره برداری می توانند شامل رایانه و سایر منابع شبکه ای مانند دستگاه های اینترنت اشیا باشند. از نگاه دیگر حمله DDOS می تواند مانند یک ترافیک غیر منتظره باشد که بزرگراه را مسدود کرده و از رسیدن ترافیک منظم به مقصد جلوگیری می کند.

حملات DDOS می تواند در کوتاه مدت یا حملات مکرر اتفاق بیفتد، اما به هر ترتیب ممکن است تاثیر در وب سایت یا کسب و کار روزها، هفته ها و حتی ماه ها ادامه یابد. این موضوع می تواند DDOS را برای هر سازمان آنلاین مخرب معرفی کند. از جمله موارد دیگر، حملات DDOS می تواند منجر به از دست دادن درآمد، از بین رفتن اعتماد مصرف کننده، وادار کردن مشاغل به صرف هزینه های هنگفت برای جبران خسارت و اعتبار طولانی مدت شود.

تفاوت حمله داس DoS و حمله دیداس DDoS

تفاوت اصلی بین DoS و DDoS این است که حمله اول یک حمله سیستم به سیستم است در حالی که مورد دوم شامل چندین سیستم است که به یک سیستم واحد حمله می کنند. تفاوت های دیگری نیز وجود دارد که باعث تشخیص آنها می شود از قبیل موارد زیر:

1-سهولت در تشخیص

آنجا که داس DoS از یک مکان واحد می آید، تشخیص منشا آن و قطع اتصال آسان تر است. در حقیقت، یک Firewall ماهر می تواند این کار را انجام دهد. از طرف دیگر، حمله دیداس DDoS از چندین مکان از راه دور ناشی می شود و مبدا آن را پنهان می کند.

2-سرعت حمله

از آنجا که حمله DDoS از چندین مکان ناشی می شود، می تواند بسیار سریعتر از حمله داس DoS که از یک مکان منشا می گیرد، مستقر شود. افزایش سرعت حمله، تشخیص آن را دشوارتر می کند و افزایش آسیب را به همراه دارد.

3-حجم ترافیک

یک حمله دیداس DDoS چندین ماشین از راه دور را به کار می گیرد، به این معنی که می تواند مقادیر بسیار بیشتری از ترافیک را به طور همزمان از مکان های مختلف ارسال کند، سرور را به سرعت پر می کند به روشی که از شناسایی جلوگیری می کند.

4-روش اجرا

یک حمله دیداس DDoS چندین هاست را که با بدافزار آلوده شده اند هماهنگ می کند و یک بات نت Botnet ایجاد می کند که توسط سرور فرمان و کنترل C & C مدیریت می شود. در مقابل، حمله داس DoS معمولا از اسکریپت یا ابزاری برای انجام حمله استفاده می کند.

5-ردیابی منابع

استفاده از بات نت Botnet در حمله دیداس DDoS به این معنی است که ردیابی مبدا واقعی بسیار پیچیده تر از ردیابی منشا حمله داس DoS است.

شیوه‌ی انجام حمله دیداس DDOS

حملات دیداس DDoS با شبکه های متصل به اینترنت انجام می شود. این شبکه ها از رایانه ها و سایر دستگاه ها مانند دستگاه های اینترنت اشیا که به بدافزار آلوده شده اند، امکان کنترل از راه دور توسط یک مهاجم را دارد. از این دستگاه های منفرد به عنوان ربات یاد می شود و به گروهی از ربات ها Botnet گفته می شود.

هنگامی که بات نت ایجاد شد، مهاجم می تواند با ارسال دستورالعمل های از راه دور به هر ربات، حمله را هدایت کند. هنگامی که سرور یا شبکه توسط بات نت Botnet مورد هدف قرار می گیرد، هر ربات درخواست هایی را به آدرس IP هدف ارسال می کند، به طور بالقوه باعث می شود سرور یا شبکه بیش از حد تحت فشار قرار بگیرد و در نتیجه باعث عدم پذیرش سرویس برای ترافیک عادی می شود.

معرفی بات نت های DDoS

مجموعه ای از دستگاه های متصل است که برای حملات سایبری استفاده می شود و از راه دور کنترل می شود. اینها معمولا شامل رایانه های شخصی، تلفن های همراه، دستگاه های اینترنت اشیا و حتی منابع سرویس های ابری عمومی است. مهاجمان با استفاده از بدافزار و سایر تکنیک ها دستگاهی را به خطر انداخته و آن را به یک ” زامبی ” در بات نت تبدیل می کنند.

بات نت ها با استفاده از قدرت بسیاری از ماشین ها و پنهان کردن منبع ترافیک، مهاجمان را قادر می سازد تا حملات DDOS را انجام دهند. از آنجا که ترافیک توزیع می شود، برای ابزارها و تیم های امنیتی تشخیص اینکه یک حمله DDOS رخ می دهد دشوار است.

انواع حملات داس DOS و دیداس DDOS

حملات داس DoS و دیداس DDoS می تواند اشکال مختلفی داشته باشد و برای استفاده های مختلف مورد استفاده قرار گیرد. این می تواند باعث می شود که یک شرکت تجارت خود را از دست بدهد، رقبایی را فلج کند، حواس شما را از حملات دیگر پرت کند یا به سادگی باعث ایجاد دردسر شود. موارد زیر برخی از اشکال متداول است که توسط چنین حملاتی صورت می گیرد.

1-حمله Teardrop

حمله Teardrop یک حمله داس DOS است که تعداد بی شماری از داده های پروتکل اینترنت را به شبکه می فرستد. هنگامی که شبکه سعی می کند قطعات را در پکیج های اصلی خود دوباره کامپایل کند، دیگر قادر به این کار نیست.

به عنوان مثال، مهاجم یا حمله کننده ممکن است پکیج های داده ای بسیار بزرگی را بگیرد و آنها را به چندین قسمت تقسیم کند تا سیستم هدف مجددا جمع شود. با این حال، مهاجم نحوه جدا شدن پکیج را تغییر می دهد تا سیستم مورد نظر را گیج کند، که پس از آن قادر به جمع آوری مجدد قطعات در پکیج های اصلی نیست.

2-حمله Flooding

حمله Flooding یک حمله داس DOS می باشد که چندین درخواست اتصال به سرور ارسال می کند اما پس از آن پاسخ نمی دهد تا کامل شود. به عنوان مثال، حمله کننده ممکن است درخواست های مختلفی را برای اتصال به عنوان سرویس گیرنده ارسال کند، اما هنگامی که سرور برای تایید اتصال سعی در برقراری ارتباط مجدد دارد، مهاجم از پاسخ دادن امتناع می ورزد. پس از تکرار بی رویه این فرآیند، سرور چنان پر از درخواست های معلق می شود که سرویس گیرندگان واقعی نمی توانند به هم متصل شوند و سرور مشغول یا حتی خراب می شود.

3-حمله IP Fragmention

حمله IP Fragmention نوعی حمله داس DOS است که بسته های شبکه تغییر یافته ای را ارائه می دهد که شبکه گیرنده نمی تواند دوباره جمع کند. شبکه با استفاده از تمام منابع خود با بسته های بزرگ درگیر می شود.

4-حمله حجمی یا Volumetric

حمله حجمی نوعی حمله دیداس DDoS است که برای هدف قرار دادن منابع پهنای باند استفاده می شود. به عنوان مثال، مهاجم یا حمله کننده از یک بات نت Botnet برای ارسال حجم بالایی از بسته های درخواست به شبکه استفاده می کند و پهنای باند آن را با درخواست های ICMP بیشتر می کند. این امر باعث کند شدن سرعت خدمات و یا حتی قطعی کامل آنها می شود.

5-حمله پروتکل Protocol Attack

حمله پروتکل نوعی حمله دیداس DDoS است که از نقاط ضعف لایه های 3 و 4 مدل OSI بهره برداری می کند. به عنوان مثال، حمله کننده یا مهاجم ممکن است از توالی اتصال TCP سوء استفاده کند، درخواست ها را ارسال کند اما یا مطابق انتظار پاسخ ندهد یا با استفاده از آدرس IP جعلی منبع، با درخواست دیگری پاسخ دهد. درخواست های بی پاسخ از منابع شبکه استفاده می کنند تا زمانی که شبکه از دسترس خارج شود.

6-حمله مبتنی بر اپلیکیشن Application

حمله مبتنی بر اپلیکیشن نوعی حمله دیداس DDOS است که لایه 7 مدل OSI را هدف قرار می دهد. به عنوان مثال حمله Slowloris است، که در آن حمله کننده درخواست های پروتکل انتقال HTTP را ارسال می کند اما آنها را تکمیل نمی کند. هدرهای HTTP به صورت دوره ای برای هر درخواست ارسال می شوند و در نتیجه منابع شبکه به هم می پیوندند.

حمله کننده یا مهاجم، حمله را ادامه می دهد تا زمانی که هیچ ارتباط جدیدی توسط سرور برقرار نشود. تشخیص این نوع حمله بسیار دشوار است زیرا به جای ارسال بسته های خراب، بسته های جزئی ارسال می کند و از پهنای باند کم و بدون استفاده کمک می گیرد.

شیوه‌ی مقابله با حملات دیداس DDoS

شناسایی و کاهش حملات دیداس DDOS می تواند یک چالش واقعی در دنیای امروز باشد. مجرمان اینترنتی به طور مداوم مهارت های خود را افزایش می دهند و تکنیک های خود را بهبود بخشند. چه برنامه های شما در فضای ابری مستقر شوند و چه مرکز داده خود، حملات دیداس DDOS می تواند تجارت آنلاین شما را مختل کرده و اعتبار شما را لکه دار کند. در اینجا 10 اقدام مشخص وجود دارد که می توانید برای تقویت وضعیت ایمنی شرکت خود و محافظت از تجارت خود در برابر حملات دیداس DDOS انجام دهید:

 1. ترافیک خود را بشناسید. برای شناسایی روندها و گرایش های ترافیک از ابزارهای نظارت بر شبکه و برنامه استفاده کنید. با درک الگوها و خصوصیات ترافیکی معمولی شرکت خود، می توانید حملات DDOS را با سهولت بیشتری شناسایی کنید.
 2. زمان پاسخگویی به حمله دیداس DDOS بسیار مهم است. تیم امنیتی خود را قادر سازید تا به سرعت و بدون زنجیره تایید صحیح، دفاعیات را اجرا کند.
 3. امنیت سایبری را در برنامه ریزی های خود بگنجانید. حملات دیداس DDOS می تواند به اندازه یک رخداد بزرگ برای تجارت ویرانگر باشد و این امر باید بخشی جدایی ناپذیر از برنامه های شما باشد.
 4. مهاجمان و یا حمله کنندگان به طور مستمر روش های خود را تغییر می دهند تا از شناسایی و پیش گیری از راه حل های امنیتی جلوگیری کنند. شما به یک ترکیب مناسب از افراد، اتوماسیون و فرآیندها نیاز دارید تا یک قدم از مهاجمان جلوتر باشید و در برابر حملات روز افزون پیچیده دفاع کنید.
 5. پیاده سازی یک مدل امنیتی Zero Trust را در نظر بگیرید. یک چارچوب Zero Trust با اعمال حداقل دسترسی و اطمینان از دسترسی فقط کاربران مجاز به برنامه ها و خدمات مهم، می تواند به محافظت در برابر حملات DDOS کمک کند.
 6. ظرفیت وب سایت خود را ارتقا دهید. با داشتن ظرفیت کافی و بالا برای حفط عملکرد خوب سایت از طریق آن، اثرات هر افزایش ترافیک را کاهش دهید.
 7. از ارائه دهنده امنیت وب سایت استفاده کنید. بسیاری از شرکت به طور منطقی تصمیم می گیرند که نمی خواهند با چالش DDOS روبرو شوند و یا مقابله کنند، بنابراین با اشخاص ثالث همانند Securi همکاری می کنند.
 8. از Firewall برنامه وب استفاده کنید. به عنوان مثال ویژگی کاهش DDOS در فایروال وب سایت Securi به طور خودکار ترافیک جعلی و درخواست از ربات های مخرب را مسدود می کند، بدون اینکه در ترافیک قانونی شما تداخل ایجاد کند.

 

شیوه مقابله با حملات دیداس DDoS با استفاده از بلاکچین

یکی از راه هایی که می توان از حملات دیداس DDoS جلوگیری کرد، استفاده از بلاکچین است. زیرا بلاکچین از اطلاعات و داده ها در برابر حملات سایبری محافظت می نماید. در واقع بلاکچین می تواند برای پایان به حملات دیداس گزینه مناسبی باشد. در سیستم هایی که غیرمتمرکز می باشند پهنای باند مورد نیاز از پهنای باند بسیار بزرگ و توزیع شده اجاره می شود. به همین دلیل زمانی که هکرها می خواهند حمله دیداس خود را اجرا کنند، باید به تمام پهنای باند بزرگ دسترسی داشته باشند و حمله کنند. و این حمله را می توان غیرممکن دانست.

در بستر هایی که غیرمتمرکز می باشند و مبتنی بر بلاکچین هستند، سایت ها می توانند از سیستم هایی استفاده نمایند که پهنای باند انها توزیع شده و مقیاس پذیر می باشد. با این کار می توانند از حملات دیداس جلوگیری نمایند.

دلایل انجام حملات DDOS

حملات دیداس DDOS به سرعت در حال تبدیل شدن به رایج ترین نوع تهدیدات سایبری است که طبق یک بررسی اخیر بازار، تعداد و حجم به سرعت در حال رشد است. انگیزه مهاجمان در درجه اول موارد زیر است:

1-ایدئولوژی

به اصطلاح هکتیویست ها از حملات دیداس DDOS به عنوان وسیله ای برای هدف قرار دادن وب سایت هایی استفاده می کنند که از نظر عقیدتی با آنها مخالف هستند.

2-اختلافات تجاری

مشاغل می توانند از حملات دیداس DDOS برای از بین بردن استراتژیک وب سایت های رقیب استفاده کنند، به عنوان مثال آنها را از شرکت در یک رویداد مهم باز می دارد.

3-اخاذی:

از حملات DDOS یا تهدید به حملات دیداس DDOS به عنوان وسیله ای برای اخاذی پول از اهداف خود استفاده می کنند.

2-حمله ۵۱ درصد

احتمالا تا به حال شنیده‌اید که بیت کوین را نمی‌توان هک کرد و بسیار ایمن است. اما جالب است بدانید که بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال از طریق یک روش قابل هک است و این‌کار باعث از بین رفتن اولین رمز ارز جهان خواهد شد. حمله ۵۱ درصدی یک نوع حمله است که تنها از طریق آن می‌توان بیت کوین را هک کرد. حمله ۵۱ درصد چیست و چطور امنیت یک شبکه بلاک چین را تهدید می‌کند؟ در این مقاله اتک ۵۱ ٪ را توضیح خواهیم داد.

شرح حمله ۵۱ درصد

برای پاسخ به این سوال که حمله ۵۱ درصد چیست ابتدا باید در مورد نحوه کارکرد یک شبکه بلاک چین صحبت کنیم. بیت کوین یک شبکه‌ی توزیع شده است که اطلاعات را در زنجیره‌ی بلوکی ذخیره می‌کند که به آن بلاک چین می‌گوییم. نودهای یک شبکه بلاک چین هر معامله‌ای را که در شبکه منتشر شود را بررسی و آن‌را ثبت می‌کنند و در دسترس سایر کاربران قرار می‌دهد. این کار برای بررسی، اطمینان از شفافیت بالا و اعتبار شبکه صورت گرفته است. هنگامی که ساتوشی ناکاموتو ابتدا بیت کوین را به وجود آورد، طراحی آن و تکنولوژی همراه آن یعنی بلاک چین را به نحوی انجام داد تا هر کاربر وضعیت واقعی شبکه را ببیند و به آن دسترسی داشته باشد. این اطلاعات شامل تعداد کوین موجود در هر حساب و تاریخچه تمام تراکنش‌ها است. با این‌حال هویت افراد کاملا مخفی است.

شبکه‌های بلاکچین نهاد مرکزی که وظیفه آن بررسی و تایید تراکنش‌های شبکه است را حذف می‌کنند. اما این نظارت توسط چه کسی انجام می‌شود؟ شبکه بلاک چین بیت کوین از طریق الگوریتم گواه اثبات کار یا PoW این کار را انجام می‌دهد و از این طریق امنیت شبکه را تضمین می‌کند. الگوریتم گواه اثبات کار در یک شبکه مجموع دور هم جمع شدن افرادی است به آنها ماینر می‌گوییم. این افراد در هشینگ شرکت می‌کنند تا راهکاری مناسب برای حل پاسخ یک تابع بسیار سخت ریاضیاتی به دست آورند و بلاک را استخراج کنند. این سیستم زیرساخت اکثر ارزهای دیجیتال را شکل می‌دهد و زمانی که یک کوین مبتنی بر بلاکچین از الگوریتم گواه اثبات کار (PoW ) استفاده می‌کند، موجب شکل‌گیری اجماع نیز می‌شود، اما اجماع به چه معناست؟

احتمالا تا به حال شنیده‌اید که بیت کوین را نمی‌توان هک کرد و بسیار ایمن است. اما جالب است بدانید که بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال از طریق یک روش قابل هک است و این‌کار باعث از بین رفتن اولین رمز ارز جهان خواهد شد. حمله ۵۱ درصدی یک نوع حمله است که تنها از طریق آن می‌توان بیت کوین را هک کرد. حمله ۵۱ درصد چیست و چطور امنیت یک شبکه بلاک چین را تهدید می‌کند؟ در این مقاله اتک ۵۱ ٪ را توضیح خواهیم داد.

شرح حمله ۵۱ درصد

برای پاسخ به این سوال که حمله ۵۱ درصد چیست ابتدا باید در مورد نحوه کارکرد یک شبکه بلاک چین صحبت کنیم. بیت کوین یک شبکه‌ی توزیع شده است که اطلاعات را در زنجیره‌ی بلوکی ذخیره می‌کند که به آن بلاک چین می‌گوییم. نودهای یک شبکه بلاک چین هر معامله‌ای را که در شبکه منتشر شود را بررسی و آن‌را ثبت می‌کنند و در دسترس سایر کاربران قرار می‌دهد. این کار برای بررسی، اطمینان از شفافیت بالا و اعتبار شبکه صورت گرفته است. هنگامی که ساتوشی ناکاموتو ابتدا بیت کوین را به وجود آورد، طراحی آن و تکنولوژی همراه آن یعنی بلاک چین را به نحوی انجام داد تا هر کاربر وضعیت واقعی شبکه را ببیند و به آن دسترسی داشته باشد. این اطلاعات شامل تعداد کوین موجود در هر حساب و تاریخچه تمام تراکنش‌ها است. با این‌حال هویت افراد کاملا مخفی است.

شبکه‌های بلاکچین نهاد مرکزی که وظیفه آن بررسی و تایید تراکنش‌های شبکه است را حذف می‌کنند. اما این نظارت توسط چه کسی انجام می‌شود؟ شبکه بلاک چین بیت کوین از طریق الگوریتم گواه اثبات کار یا PoW این کار را انجام می‌دهد و از این طریق امنیت شبکه را تضمین می‌کند. الگوریتم گواه اثبات کار در یک شبکه مجموع دور هم جمع شدن افرادی است به آنها ماینر می‌گوییم. این افراد در هشینگ شرکت می‌کنند تا راهکاری مناسب برای حل پاسخ یک تابع بسیار سخت ریاضیاتی به دست آورند و بلاک را استخراج کنند. این سیستم زیرساخت اکثر ارزهای دیجیتال را شکل می‌دهد و زمانی که یک کوین مبتنی بر بلاکچین از الگوریتم گواه اثبات کار (PoW ) استفاده می‌کند، موجب شکل‌گیری اجماع نیز می‌شود، اما اجماع به چه معناست؟

نحوه رخ دادن حمله ۵۱ درصد

نحوه رخ دادن حمله ۵۱ درصد

حمله ۵۱ درصد هنگامی اتفاق می‌افتد که یک ماینر یا گروهی از ماینرها کنترل بیش از ۵۰ درصد توان ماینینگ شبکه را در دست داشته باشند. به توان ماینینگ، هش ریت یا توان هش نیز می‌گویند. هر فرد یا گروه در صورت کنترل ۵۱٪ یا بیشتر از قدرت پردازشی یک شبکه، قادر به کنترل اجماع کل شبکه خواهد بود و به عنوان مسئول مرکزی شبکه عمل می‌کند. این  اقتدار  می‌تواند مانع از انجام تراکنش های جدید، تراکنش های تکمیل‌شده، و همچنین اعمال یک نسخه جدید از تاریخچه تراکنش در شبکه شود. این کنترل حتی باعث می‌شود تا ماینرهای دیگر هم نتوانند به راحتی بلاک استخراج کنند یا حتی مقدار مشخصی کوین را از یک حساب به دو آدرس همزمان بفرستند. این کار باعث می‌شود تا اعتماد به شبکه از بین برود و به آن آسیب بزند. هرچه توان محاسباتی ماینر بیشتر باشد، تعداد هش‌هایی که وی می‌تواند محاسبه کند بیشتر خواهد بود. از این رو احتمال حمله ۵۱ درصدی در آن شبکه کاهش می‌یابد. اما در مورد شبکه‌ای که توان محاسباتی بالایی ندارد، حمله ۵۱ ٪ همواره تهدیدی برای امنیت شبکه خواهد بود.

نحوه کار حمله ۵۱ درصد

هنگامی که دارنده بیت کوین، تراکنشی را امضا می‌کند، تراکنش در استخر تراکنش‌های تایید نشده قرار می‌گیرد. ماینرها از این استخر، تراکنش مورد نظر خود را انتخاب می‌کنند تا بلاک تراکنش‌ها را شکل دهند. به منظور افزودن این بلاک به بلاک چین، ماینرها باید پاسخی برای مسائل بسیار سخت ریاضیاتی بیابند. ماینرها با استفاده از توان محاسباتی دستگاه‌های ماینر خود، این پاسخ را به دست می‌آورند. به این کار، هشینگ می‌گویند. هرچه توان محاسباتی ماینر بیشتر باشد، احتمال اینکه قبل از سایر ماینرها، راهکار مناسب بیابند بیشتر می‌شود. همین نکته زمینه وقوع حمله 51 درصد را ایجاد کرده است. پس از آنکه ماینر به پاسخ صحیح دست یافت، این پاسخ به سایر ماینرها اعلام خواهد شد و سپس آنها بر اساس سابقه تراکنش‌های موجود در بلاک چین، فقط تایید خواهند کرد که این بلاک معتبر است یا خیر. به خاطر داشته باشید حتی یک ماینر مخرب نیز هرگز نمی‌تواند از جانب شخص دیگر، تراکنشی انجام دهد؛ زیرا به امضای دیجیتالی آن شخص نیاز دارد تا تراکنش ایجاد شود. ارسال بیت کوین از حساب یک شخص نیز بدون دسترسی به کلید خصوصی وی امکان پذیر نیست.

راه حل حمله ۵۱ درصد چیست؟

به دلیل آنکه بیت کوین امکان پاداش‌دهی به ماینرها را دارد، افراد بسیاری جهت رقابت به شبکه بیت کوین پیوستند تا از مزایای پاداش هر بلاک سود ببرند. این امر به غیرمتمرکز بودن بیت کوین و بزرگ شدن شبکه آن کمک ویژه‌ای کرد. هنگامی که شبکه اعضای زیادی داشته باشد انجام حمله ۵۱ درصد بسیار سخت است زیرا قدرت هش شبکه در دست ماینرهای زیادی است و امکان دستیابی به توان هش بالا هزینه‌ی بسیار بالایی دارد و احتمال اینکه کسی بتواند کنترل توان محاسباتی را در دست داشته باشد بسیار کم است .

همچنین باید توجه داشت که زنجیره بلاک چین به طور مداوم در حال رشد است و تغییر بلاک‌های تایید شده قبلی که به اجماع رسیده دشوار است زیرا بلاک‌ها به هم متصل‌اند و همچنین وقتی بلاکی تاییدهای زیادی می‌گیرد هزینه تغییر دادن آن تایید بسیار زیاد است. بیت کوین به دلیل آنکه شبکه بزرگی دارد احتمال حمله ۵۱ درصدی در آن بسیار کم است. اما در مورد شبکه‌هایی که هش ریت پایینی دارند، این خطر همواره وجود دارد.

در جولای ۲۰۱۴، استخر ماینینگ Ghash.io بیش از ۵۰٪ از قدرت محاسبات شبکه بیت کوین را در دست داشت و بسیاری نگران این موضوع بودند که امنیت شبکه بیت کوین به خطر افتاده است. بسیاری از اعضای جامعه درخواست کردند که دیگر این ماینر به شبکه متصل نشود. در نهایت این ماینر به طور داوطلبانه سهم خود را از شبکه کاهش داد. Ghash.io همچنین قول داد که سهمش از هش ریت شبکه بیت کوین در آینده از ۴۰٪ تجاوز نکند.

الگوریتم PoS کمتر دستخوش این نوع حملات است زیرا خرید بیش از ۵۰ درصد از تمام کوین های موجود در شبکه به طور کلی بسیار گران‌تر از تلاش برای به دست آوردن ۵۱ درصد از قدرت هش شبکه است. علاوه بر این، هر فردی که سهم زیادی در هر شبکه داشته باشد، اساسا با حمله به شبکه، خود را در معرض خطر قرار می‌دهد. فرض کنید فردی با صرف هزینه بسیار گزاف، به شبکه کاردانو حمله ۵۱ درصدی انجام دهد. به این معناست که او بیش از ۵۱ درصد از کوین‌های کاردانو که Stake شده را خریداری کرده است. در صورت تغییر در شبکه، قیمت رمز ارز شبکه کاردانو کاهش خواهد یافت و خود او از این بابت متضرر خواهد شد. پس حمله ۵۱ درصدی به یک شبکه بلاکچین انگیزه اقتصادی کافی را ندارد.

توان محاسباتی شبکه بیت کوین

توان محاسباتی شبکه بیت کوین از تجمیع توان محاسباتی تک تک ماینرها محاسبه می‌شود. این عدد  در زمان نگارش این مقاله برابر ۱۲۰ اگزاهش بر ثانیه است. به عبارتی اگر کسی بخواهد به شبکه بیت کوین حمله ۵۱ درصدی انجام دهد باید دستگاهی را در اختیار داشته باشد که در هر ثانیه ۶۰ اگزاهش پیشنهاد دهد و صحت آن را بررسی کند. توان محاسباتی بزرگترین استخر استخراج بیت کوین در جهان تنها ۱۷ درصد از توان محاسباتی شبکه بیت کوین را در اختیار دارد. این استخر از گردهمایی افراد بسیار زیادی تشکیل شده برای اینکه یک شرکت یا یک فرد بتواند چنین توان محاسباتی را ایجاد کند، نیازمند هزینه بسیار گزافی است. حمله ۵۱ درصدی به شبکه بیت کوین روی کاغذ قابل انجام است اما هیچ توجیه اقتصادی ندارد. لذا می‌توان گفت شبکه بیت کوین در برابر حمله ۵۱ ٪ کاملا ایمن است. اما در مورد آلت‌کوین‌ها با هزینه بسیار کمتری وقوع چنین اتفاقی امکان‌پذیر است.

سخن پایانی

حمله ۵۱ درصدی یک از تهدیدهای جدی برای امنیت شبکه‌های بلاک چین است. در این مقاله به صورت کامل به سوال حمله ۵۱ درصد چیست صحبت کردیم. اگر ماینر یا استخری موفق شود بیش از ۵۰ درصد هش ریت یک شبکه بلاکچین را در اختیار بگیرد می‌تواند امنیت آن را به خطر انداخته و اطلاعات شبکه را به نفع خود تغییر دهد. در مورد بیت کوین این حمله هزینه بسیار بسیار بالایی دارد و از این رو شبکه بلاکچین بیت کوین از خطر حمله ۵۱ درصدی در امان است.

انواع کلاهبرداری در زمینه رمز ارزها

1-صرافی ها وکیف پول های تقلبی

یکی از کلاهبرداری های رایج معرفی یک ارز دیجیتال جدید به عنوان جایگزین بیت کوین است. ایده پشت انتخاب این ارزها آنست که  برای سرمایه گذاری در بیت کوین دیر شده و با سرمایه گذاری در ارزهای جدید می توانید سود بیشتری کسب کنید.

یکی از موارد کاربرد این روش سکه مای بیگ کوین بوده است. کلاهبرداران با استفاده از این سکه ۶ میلیون دلار از مشتریان برای سرمایه گذاری در این ارز جعلی جمع آوری نموده و این سرمایه ها را به حساب های بانکی شخصی‌شان منتقل نمودند.

“ به کمک شبکه هایی مثل ترون کلاهبرداران میتوانند در کمتر از یک ساعت توکن های جعلی با اسم های فوق العاده بسازند!”

 

2-ایجاد وفروش توکن های تقلبی

توکن‌های کلاهبرداری

ساخت توکن بسیار راحت است. شما می‌توانید به راحتی در بسیاری از بلاک چین‌ها مانند اتریوم، بایننس و ترون، در زمان کمتر از 20 دقیقه توکن بسازید. با یک جستجوی ساده در گوگل فیلم‌های متعددی به زبان فارسی و انگلیسی برای شما نشان داده می‌شود که می‌توانید از آن‌ها برای این‌کار استفاده کنید. بسیاری از افراد سودجو، با ساخت توکن‌های بدون پشتوانه آن‌ها را به عنوان پروژه‌های قوی به مردم معرفی کرده و می‌فروشند.

سوالی که پیش می‌آید این است که روش تشخیص کلاهبرداری بودن یا نبودن یک توکن چیست و تا چه حد معتبر است. اگرچه به طور کامل نمی‌توان از اسکم (کلاهبرداری ) بودن یک پروژه مطمئن شد ولی با دانستن چند نکته به راحتی می‌توان بسیاری از این پروژه‌ها را تشخیص داد. در ادامه، چند روش برای انجام این کار پیشنهاد می‌شود. توصیه اکید این است که قبل از سرمایه‌گذاری بر روی هر توکنی، حتما موراد زیر را بررسی کنید.

 • یکی از نشانه‌‌های غیرمعتبر بودن توکن‌ها، عدم ثبت آن‌ها در سایت‌های معتبر حوزه رمزارزها مانند کوین‌مارکت‌کپ است. با یک جستجوی ساده در این سایت و سایت‌های مشابه می‌توانید یه این قضیه پی ببرید. سرمایه‌گذاری بر روی پروژه‌ای که در این سایت لیست نشده است به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.
 • پروژه‌های ارز دیجیتال معتبر حتما سایت مخصوص به خود را دارند و به جز در معدود مواردی مانند پرایوسی کوین‌ها مدیران، توسعه‌دهندگان و سرمایه‌گذاران آن‌ها مشخص است. بنابراین، اگر پروژه‌ای سایت مخصوص به پروژه خود را نداشت و یا در سایت آن خبری از اطلاعات مدیران و موسسان نبود، سرمایه‌گذاری در این پروژه توصیه نمی‌شود.
 • پروژه‌های معتبر معمولا وایت‌پیپر یا سفیدنامه دارند. وایت‌پیپر سندی است که در آن، اطلاعات پروژه شامل اهداف، نحوه فعالیت، اطلاعات اقتصادی، مدیران و سرمایه‌گذارن پروژه و برنامه توسعه آن قرار گرفته است. بررسی این مورد نیز می‌تواند بسیاری از پروژه‌‌های اسکم را از واقعی جدا کند. توجه کنید که ممکن است پروژه‌های کلاهبرداری، سفیدنامه سایر ارزهای دیجیتال را به نام خود منتشر کنند.
 • پروژه‌های بلاک چینی که برای گسترش کاربران خود از روش‌های هرمی استفاده می‌کنند معمولا پروژه‌های مناسبی برای سرمایه‌گذاری نیستند. در این نوع پروژه‌ها از شما خواسته می‌شود تا چند نفر را به عنوان سرمایه‌گذار به شبکه اضافه کنید و در صورتی که این اعضا اقدام به سرمایه‌گذاری در پروژه کنند، مبلغی به عنوان پاداش به شما پرداخت می‌شود. برخی از این پروژه‌ها نیز درآمد ثابت را به کاربران خود پیشنهاد می‌کنند که این هم یکی از نشانه‌های کلاهبرداری بودن پروژه است.
 • مورد دیگری که برای بررسی اعتبار پروژه‌ها می‌توان از آن استفاده کرد لیست شدن در صرافی‌های معتبر است. تقریبا تمام توکن‌ها امکان لیست شدن در صرافی‌های غیرمتمرکز مثل یونی‌سواپ، سوشی‌سواپ، پنکیک‌سواپ و سایر صرافی‌های ارز دیجیتال غیرمتمرکز را دارند. بنابراین در این قسمت باید بررسی کنید که آیا ارز دیجیتال مورد نظر در صرافی‌های متمرکز معتبر نیز لیست شده است یا نه. هر چه توکن در صرافی‌های معتبری لیست شده باشد، اعتبار آن بیشتر خواهد بود. توکن‌هایی که فقط در صرافی‌های غیرمتمرکز و صرافی‌های ناشناس متمرکز لیست شده‌اند، پتانسیل بالایی برای اسکم بودن دارند.

 

راگ پول(Rug Pull )

کلاهبرداران و تبهکاران راه‌های متفاوتی برای نیل به اهداف شوم خود در پی می‌گیرند اما هدف آن‌ها مشترک است: سرقت سرمایه شما. گاهی با استفاده از آسیب‌پذیری‌های موجود به شما ضربه می‌زنند، گاهی با استفاده از مهندسی اجتماعی از اعتماد شما سو استفاده می‌‌کنند و برخی اوقات نیز از ناآگاهی مخاطبان بهره می‌جویند. راگ پول (rug pull ) یکی از انواع این کلاهبرداری‌هاست که بنا بر آمار تا تاریخ جولای سال ۲۰۲۱، مسبب از دست رفتن ۱۱۳ میلیون دلار از سرمایه قربانیان بوده است. حتی سرمایه‌گذار مشهوری همچون مارک کوبان (Mark Cuban )، به اعتراف خودش قربانی این کلاهبرداری بوده است.

راگ پول چیست؟

سایت کوین مارکت کپ این کلاهبرداری را چنین تعریف می‌کند:  نوعی از کلاهبرداری که در آن توسعه‌دهندگان یک پروژه، آن را رها می‌کنند و پول سرمایه‌گذاران را به سرقت می‌برند . راگ پول در لغت به معنی کشیدن فرش از زیر پای کسی است و به روشنی تصویر واضحی از چیزی که در عمل رخ می‌دهد، به دست می‌دهد. راگ پول به پامپ و دامپ مشابهت دارد و با اسامی دیگری همچون کلاهبرداری خروج- exit scam  نیز شناخته می‌شود. این کلاهبرداری اغلب بدین شکل رخ می‌دهد که پروژه بی‌ارزشی به کمک تبلیغات فراوان و به مدد حرص و آز بشری، باارزش جلوه داده می‌شود. سپس وقتی توجه و البته سرمایه کاربران به این پروژه جلب شد، توسعه‌دهندگان و بانیان پروژه با سرمایه کاربران فرار می‌کنند و سرمایه‌گذاران را با یک مشت توکن بی‌ارزش تنها می‌گذارند.

انواع راگ پول

می‌توان این کلاهبرداری را به دو دسته کلی تقسیم کرد. در کلاهبرداری بازی مرکب که در هفته جاری رخ داد، توسعه‌دهندگان از هر دو نوع این تکنیک‌ها سود بردند. برای آشنایی بیشتر با این اتفاق، مطلب زیر را مطالعه کنید:

کلاهبرداری از طریق استخر نقدینگی

این نوع رایج‌ترین شکل این کلاهبرداری است. برای این کلاهبرداری به یک توکن بی ارزش، یک صرافی غیرمتمرکز و ارزی شناخته شده همچون اتر احتیاج دارید. صرافی های غیرمتمرکز به هر کس اجازه می‌دهند که بتواند بین هر دو ارز دلخواه، استخر نقدینگی ایجاد کند. از سوی دیگر ایجاد توکن جدید، فرایندی نسبتا ساده و کم‌دردسر است. در این روش کلاهبرداران استخر نقدینگی متشکل از توکن پروژه و ارزی باارزش همچون اتر (ETH ) یا بایننس کوین (BNB ) در صرافی غیرمتمرکزی همچون پنکیک سواپ یا یونی سواپ تشکیل می‌دهند. با توجه به اینکه آن‌ها اولین ایجادکننده این استخر هستند، قیمت لیست شدن را خود تعیین می‌کنند و می‌توانند بدون نیاز به سرمایه چندانی، این کار را انجام دهند. سپس به کمک روش‌های مختلف، نام پروژه را در بوق و کرنا می‌کنند تا توجه عموم مردم را بدان جلب نمایند. با جلب شدن توجه سرمایه‌گذاران، افراد بسیاری متقاضی خرید این توکن خواهند شد؛ در این فرایند آن‌ها ارز دیجیتال باارزش‌تر را به استخر وارد کرده و توکن بی‌ارزش را در ازای آن دریافت می‌نمایند. از آن جا که توسعه‌دهندگان پروژه بزرگترین سهم را در بین تامین‌کنندگان نقدینگی استخر دارند، با خروج سهم خود، که اکنون شامل مقدار بسیار بیشتری از ارز باارزش‌تر است، استخر را تقریبا خالی می‌کنند و کاربران را با تعدادی توکن بی‌نام و نشان تنها می‌گذارند.

کلاهبرداری از طریق دستکاری در قرارداد هوشمند توکن

تابع approve در قرارداد توکن‌های نوشته شده با استاندارد ERC-20 و یا BEP-20 (استانداردهای ایجاد توکن در شبکه‌های اتریوم و بایننس اسمارت چین ) می‌تواند مورد استفاده سودجویان قرار گیرد. این تابع می‌تواند به نحوی توسط سازندگان مقداردهی شود که خریداران جدید نتوانند آن را  خرج  نمایند. وقتی کاربر از طریق دکس این توکن را خریداری می‌کند، به قرارداد هوشمند آن اجازه می‌دهد که آن را خرج کند. اما این تابع می‌تواند به شکلی دستکاری شود که خریدار نتواند آن را به فروش برساند و امکان این عمل تنها در اختیار کسانی که توسط توسعه‌دهندگان مشخص شده‌اند، باشد.

برخی از نشانه‌های کلاهبرداری Rug Pull

توجه به نشانه‌های زیر می‌تواند شما را در کشف این کلاهبرداری‌ها یاری کند:

 • سود سپرده‌گذاری یا مزارعکشت سود (Yield Farming ) بیش از حد بالاست.
 • توسعه‌دهندگان هویتی ناشناس دارند و سابقه و پیوند مشخصی بین آن‌ها و دیگر پروژه‌های خوشنام این حوزه وجود نداشته است.
 • قیمت توکن به فاصله زمانی بسیار اندکی رشد شدیدی را تجربه کرده است. معمولا این پروژه‌ها به خاطر حجم معاملات اندک می‌توانند با صرف مبلغ ناچیزی، قیمت را به شدت دستکاری نمایند. همچنین ایجاد چنین فضایی برای فومو (FOMO ) شدن کاربران و جذب آن‌ها سودمند است.
 • عموم پروژه‌های معتبر، دارایی‌های خود در استخرهای نقدینگی برای مدت مشخصی قفل می‌نمایند. این قفل کردن سبب پویایی معاملات و جلوگیری از خروج سازندگان به محض رشد قیمت می شود.

چگونه از این کلاهبرداری جلوگیری نماییم؟

1-به کسانی که آن را به شدت تبلیغ می‌کنند، توجه کنید

این پروژه‌ها به خاطر ذات کلاهبردارانه خود و به دلیل آن که به ندرت کاربردی دارند یا گره از گره‌ای می‌گشایند، مبتنی بر تبلیغات فراوان و اغراق شده هستند و گاهی در این راه افراد زیادی را به خدمت می‌گیرند. به گفته افراد مشهور و اینفلوئنسرهایی که سابقه تبلیغ و بازیچه دست پروژه‌ها شدن را داشته‌اند، با شک و تردید بیشتری بنگرید و هیچ‌گاه کورکورانه از توصیه مالی هیچ‌کس پیروی نکنید.

2-منابع، مستندات و سایت پروژه را به دقت مطالعه کنید

یکی از نشانه‌های خطرناک اسکم و کلاهبرداری بودن یک پروژه، ناتوانی از ارائه توضیحی روشن و شفاف از نحوه عمل، هویت سازندگان و توکنومیکس پروژه است. همواره وایت پیپر یک بستر را مطالعه کنید و سوابق کاری پیشین توسعه‌دهندگان را بررسی نمایید.

3-دارایی توسعه‌دهندگان را بررسی کنید

به توزیع توکن‌های یک پروژه توجه ویژه داشته باشید؛ به خصوص به این دقت کنید که چند درصد از کل توکن‌ها در اختیار تیم سازنده یا افراد وابسته به آنان است. در صورتی که این عدد چشمگیر باشد، همواره احتمال خالی کردن آن در صورت بالا رفتن قیمت وجود دارد. همچنین حجم بالا به آن‌ها امکان دستکاری در قیمت را می‌دهد.

4-به کدهای پروژه توجه کنید

بسیاری از پروژه‌ها کدهای قراردادهای هوشمند و توکن خود را به شکل عمومی منتشر می‌کنند. در صورت دارا بودن دانش لازم، حتما آن را بررسی کنید و در غیر این صورت از بازبینی آن‌ها توسط شرکت‌های معتبر بررسی‌کننده اطمینان حاصل کنید.

برخی از نمونه‌های راگ پول

در طی چند سال اخیر، نمونه‌های فراوانی از این نوع کلاهبرداری در فضای دنیای ارزهای دیجیتال رخ داده است. در ادامه چند نمونه از آن‌ها را مرور می‌کنیم:

لونا ییلد (Luna Yield )

در آگوست ۲۰۲۱، به شکلی ناگهانی تمامی شبکه‌های اجتماعی و سایت بستر لونا ییلد که در شبکه سولانا فعال بود، بسته شد. وقتی کاربران برای برداشت سپرده‌های خود به استخرها رجوع کردند،‌ آن‌ها را خالی یافتند. برآورد می‌شود گروه سازنده این بستر ۷ میلیون از سرمایه کاربران را به سرقت برده‌اند.

میرکت فایننس (Meerkat Finance )

در ماه مارس سال ۲۰۲۱، پروتکل دیفای میرکت که خود نسخه‌ای مشتق شده (fork ) از بستر یرن (Yearn ) بود، فرش را از زیر پای کاربران خود کشید. در این اتفاق ۳۱ میلیون دلار دارایی به سرقت رفت. اکانت تلگرام رسمی این پروژه، این اتفاق را ناشی از حمله هکرها دانست اما بررسی‌ها نشان از این می داد که فردی از داخل پروژه در آن نقش داشته است.

جمع‌بندی

راگ پول چیست؟ در این یادداشت سعی کردیم تا خصوصیات این نوع از کلاهبرداری را با شما در میان بگذاریم. همچنین از نشانه‌ها و انواع آن گفتیم و نکاتی را برای جلوگیری از طعمه کلاهبرداران شدن، مطرح کردیم. دنیای دیفای خطرات و ریسک‌های زیادی به همراه دارد، اما مهم است که سعی کنیم تا با رعایت نکات امنیتی، ریسک را پایین آوریم و ثمره تلاش‌های خود را به راحتی در اختیاران تبهکاران قرار ندهیم.

دیده‌بان کلاهبرداری های ارز دیجیتال

همان طور که میدانید امروزه با گسترش ارزهای دیجیتال و به وجود آمدن فناوری‌های نوین راه برای سودجویان و کلاهبرداران پیش از پیش هموار شده است. قبلا انواع روش های کلاهبرداری در ارز های دیجیتال مورد بررسی قرار گرفتند. این موارد تنها گوشه‌ای از هزاران مورد کلاهبرداری بود، و بسیاری از کلاهبرداری ها به دلیل ارزش کم مبلغ آنها حتی گزارش نمی‌شوند. در این گزارش سعی سعی بر آن است که به بررسی معروف ترین پروژه های پانزی و کلاهبرداری پرداخته شود.

در چه شرایطی باید نگران کلاهبرداری بود؟
 • عدم دسترسی به حساب کاربری علیرغم فعال بودن حساب در روزهای اخیر
 • عدم دسترسی به وب سایت بنا به هر دلیلی(اعلام مشکلات فنی، هک شدن، حملات سایبری و …)
 • عدم وجود اطلاعات اعضای تیم توسعه دهنده پروژه در لینکدین یا توئیتر
 • گزارش کاربران در تالارهای گفتمان معتبر ارز دیجیتال
 • خروج پول از حساب بدون اطلاع کاربر
 • عدم پاسخگویی پشتیبانی

3-پروژه های کلاهبرداری و پانزی

1-3-ویکینگ ترون یا ویکینگ گروپ(waykingtron) 

ویکینگ ترون – waykingtron

بزرگترین دلیل آشکار برای مشکوک بودن یک سایت سرمایه گذاری نبود اطلاعات کامل در مورد مدیران و عوامل یک پروژه مالی است. در سایت های رسمی معمولا در قسمت درباره ما اطلاعاتی از قبیل ایمیل و شماره تماس برای امور سرمایه گذاران قرار داده میشود، اما با کمی بررسی متوجه می شویم در هیچ کجای این سایت این اطلاعات به صورت شفاف نیامده است.

نشانه های کلاهبرداری پروژه ویکینگ ترون(waykingtron)
 • اطلاعات هویتی صاحبان وب سایت مخفی شده است.
 • هیچ شماره تماس و ایمیلی در سایت ثبت نشده است.
 • هیچ لینکی به شبکه‌های اجتماعی پروژه در این سایت وجود ندارد.
 • سایت کاملاً جدید و تازه تاسیس است.
 • سایت به عنوان کلاهبرداری در com و Safe.Shop ثبت شده است.
 • رتبه الکسای سایت بسیار پایین است.
 • وب سایت برای موتورهای جستجو بهینه نشده است.
بررسی پروژه ویکینگ ترون یا ویکینگ گروپ(waykingtron)

این روزها با پیشرفت جوامع و توسعه‌ی ارتباطات پروژه های جدید هم با سرعت بیشتری نسبت به گذشته مطرح می شوند. یکی از پروژه‌هایی که شاید شما هم این روزها نام آن را شنیده باشید ویکینگ ترون (waykingtron) است. این پروژه با ادعای پرداخت سودهای نجومی به جذب افراد می پردازد. اما آیا سرمایه گذاری در ویکینگ ترون کار درستی است؟ چگونه بدانیم هدف از این پروژه کلاهبرداری نیست؟ در ادامه به بررسی این موضوعات خواهیم پرداخت

ویکینگ ترون(waykingtron) پروژه ای مبتنی بر ارز دیجیتال ترون می‌باشد. این پروژه با ادعای اینکه نوعی طرح قرارداد هوشمند بر پایه‌ی ترون است به فعالیت می‌پردازد. افرادی که دیگران را به پروژه ویکینگ ترون دعوت می‌کنند با اشاره به مفاهیمی مانند قرارداد هوشمند و بلاکچین سعی در قانونی جلوه دادن خود دارند. اما در واقعیت اینگونه نیست

1-آیا هر طرح مبتنی بر قرارداد هوشمند معتبر‌است؟

در ابتدا ترون توکن مبتنی بر شبکه اتریوم بود ولی بعد از مدتی توانست بلاکچین اختصاصی خودش را راه اندازی کرده و به سمت کوین بودن حرکت کند. در حال حاضر ترون یک کوین محسوب می‌شود و در صرافی های معتبر دنیا معامله می شود، پس خرید و فروش ارز دیجیتال ترون در صرافی ها کاملاً قانونی و صحیح است. حال برویم سراغ ویکینگ ترون:

امروزه بلاکچین ترون این قابلیت را دارد که افراد و توسعه دهندگان مختلف بر بستر آن یک قرارداد هوشمند ایجاد کنند. پس لزوماً لفظ قرارداد هوشمند به معنای قانونی بودن یک پروژه نیست و هر برنامه نویسی می تواند در مدت زمان کوتاهی یک قرارداد هوشمند ایجاد کند.

2-وایت پیپر(purple Paper) پروژه ویکینگ ترون یا ویکینگ گروپ

در ابتدای صفحه یک دکمه بزرگ download purple Paper وجود دارد که بعد از کلیک کردن بر آن با ارور ۵۰۰ مواجه خواهید شد. در گیت هاب که تمامی پروژه های مطرح دنیا سورس کد خود را به اشتراک میگذارند، هیچ ردپایی از نقشه راه یا وایت پیپر پروژه وجود ندارد! همچنین در سایت های معتبر دیگری مثل کوین مارکت کپ و گوین گکو هیچ اثری از نقشه راه یا وایت پیپر پروژه وجود ندارد. حتی کوچکترین شت کوین ها هم با آپلود یک قرارداد هوشمند معمولا یک صفحه در گیت هاب می‌سازند اما انگار وی کینگ گروپ حتی از پس ساخت همین یک صفحه هم بر نمیاید.

 

3- اطلاعات هویتی صاحبان و عوامل پروژه ویکینگ ترون یا ویکینگ گروپ

بزرگترین دلیل آشکار برای مشکوک بودن یک سایت سرمایه گذاری نبود اطلاعات کامل در مورد مدیران و عوامل یک پروژه مالی است. در سایت های رسمی معمولا در قسمت درباره ما اطلاعاتی از قبیل ایمیل و شماره تماس برای امور سرمایه گذاران یا آدرس دفتر شرکت و یک شماره ثابت قرار داده میشود، اما در هیچ کجای این سایت این اطلاعات تماس با مدیران این سایت به صورت شفاف نیامده است. همچنین هیچ کجای این سایت شبکه های اجتماعی رسمی اعلام نشده و کلیه صفحات مجازی تبلیغات کاربران است.

4-تغییر ناگهانی نام وی کینگ ترون به وی کینگ گروپ

بعد از زمان کوتاهی پس از نوشتن این مطالب متوجه شدیم این سایت به طور کلی دامنه خود را بدون اطلاع به کاربران تغییر داده است. دامنه قبلی که به نام وی کینگ ترون (waykingtron) بود بسیار سریع به وی کینگ گروپ (waykingroup) تغییر پیدا کرد. همچنین این سایت دسترسی آزاد به کاربران ایرانی را محدود کرد و شما فقط با تغییر آی پی میتوانید به این سایت وارد شوید.

متاسفانه گروه های تلگرامی و اینستاگرامی هوادارن این پروژه با نام های وی کینگ ترون، وای کینگ ترون ، وی کینگ گروپ، وای کینگ گروپ و حتی vaykinGroup و روش های دیگر املایی در حال زیر مجموعه گیری و جذب سرمایه هستند.

5-بررسی صحت و اعتبار سایت ویکینگ ترون

طبق گفته Scamadviser.com سایت waykingtron ضریب اعتماد بسیار پایینی دارد و این موضوع به احتمال زیاد نشانه اسکم بودن سایت یا پروژه مورد نظر است. Scamadviser سایت waykingtron را با استفاده از یک برنامه کامپیوتری رتبه بندی کرده است. این الگوریتم سایت را با مشاهده کد منبع مورد استفاده، شرایط و ضوابط، ثبت نام، موقعیت شرکت و نظرات مثبت و منفی کاربران در شبکه های اجتماعی ارزیابی کرده است.Scamadviser از همه موارد یاد شده جهت رتبه بندی سایت ها استفاده میکنند و بر همین اساس می‌گوید که هر سایت چه نمره اعتمادی دارد.

6-نشانه های کلاهبرداری پروژه ویکینگ ترون(waykingtron)

 • اطلاعات هویتی صاحبان وب سایت مخفی شده است.
 • هیچ شماره تماس و ایمیلی در سایت ثبت نشده است.
 • هیچ لینکی به شبکه‌های اجتماعی رسمی پروژه در این سایت وجود ندارد.
 • سایت بدون هیچ اطلاع قبلی نامش را از وی کینگ ترون به وی کینگ گروپ تغییر داد.
 • سایت کاملاً جدید و تازه تاسیس است.
 • سایت به عنوان کلاهبرداری در com و Safe.Shop ثبت شده است.
 • رتبه الکسای سایت بسیار پایین است و بیشترین ترافیکش از ایران است.
 • وب سایت برای موتورهای جستجو بهینه نشده است(پلن مارکتینیگ وجود ندارد).

7-بررسی نحوه درآمدزایی ویکینگ ترون

بررسی ها نشان میدهد که ویکینگ ترون دو پلن درآمدی دارد. در پلن اول هر فرد ماهانه مقدار مشخصی سود دریافت می کند که این مقدار برابر با ۱۰٪ میزان سرمایه اولیه است. در این پلن کاربر به مدت دو سال پورسانت دریافت می کنید. پلن دوم ویکینگ ترون که مبتنی بر شبکه سازی است از نوع باینری با شرط تعادل است. در این پلن افراد هیچ ارزش افزوده ایجاد نمی‌کنند و تنها با جذب ورودی های جدید و سرمایه گذاری آنها سود کسب می‌کنند. در پلن دوم یازده سطح وجود دارد و شما باید برای دریافت پورسانت به طور مرتب سطح خود را ارتقا دهید. در این پلن هر فرد از لاینی که کمترین میزان سرمایه‌گذاری را دارد سود دریافت می‌کند و میزان سود دریافتی برابر با ۱۰٪حجم سرمایه گذاری لاین‌های تعادل است. در در پلن دوم سقف دریافت پورسانت برابر با ۵۰٪ میزان سرمایه گذاری اولیه فرد است.

بیان یک مثال

فرض می کنیم کاربر ۱۰۰۰ترون سرمایه گذاری کرده‌اید و شبکه وی آنقدر رشد کرده که ۷۰۰ ترون پورسانت به او تعلق میگیرد. در این حالت کاربر تنها تا سقف ۵۰۰ ترون می‌تواند پورسانت دریافت کند چرا که این عدد برابر با ۵۰ ٪ سرمایه اولیه وی است. حال برای اینکه بتواند ۲۰۰ ترون دیگر را برداشت کند باید سرمایه اولیه خود را افزایش دهد و آن را به ۱۴۰۰ ترون برساند. در این حالت کاربر ۴۰۰ ترون به سیستم واریز می کند تا بتواند ۲۰۰ ترون دیگر را از پورسانت خود را برداشت کند. این روند تا مراحل انتهایی ادامه دارد، در واقع در این سیستم شما برای دریافت هر مقدار پورسانت باید دو برابر آن را به سیستم واریز کنید و سپس نصف مبلغ واریزی خود را بعنوان سود برداشت کنید!

8-استفاده از الگوریتم هوشمند در وی کینگ ترون یا وی کینگ گروپ

به تازگی کاربران پرزنت شده در این پروژه پانزی ادعا میکنند که شرکت به الگوریتم های هوش مصنوعی دست یافته که میتوانند با ضریب خطای بسیار کمی به ترید بپردازند و درآمد زایی کنند. معمولا در پروژه های IT رسم است که در صورت ابداعات جدید، با استفاده از سایت هایی مثل گیت هاب سورس الگوریتم خود را برای کاربران به صورت شفاف نمایش دهند تا کاربران بهتر از عملکرد این الگوریتم ها آگاه شوند و ابهامی وجود نداشته باشد. اما در این پروژه خبری از وایت پیپر یا سورس و گیت هاب وجود ندارد و صرفا ادعا میشود:” وی کینگ ترون از الگوریتم های هوشمند درآمد زایی میکند!” این روش ترید سالیان سال است که در بازار های مالی مثل ارزهای دیجیتال و فارکس وجود دارد. اما هیچکدام از این الگوریتم ها و اندیکاتور ها نتوانسته اند سود قابل توجهی به وجود آورند.

پاسخ کاربران در مقابل پرزنتور های این شرکت میتواند این باشد:”اگر این الگوریتم و اندیکاتور بدون هیچ مشکلی درآمد زایی میکند، چرا با ما شریک میشود؟! 

9-ویکینگ ترون یک طرحی پانزی هوشمندانه است

به چنین طرح هایی که هیچ ارزش افزوده ای ندارند و تنها با شبکه سازی و واریز مرتب پول می توانند به رشد خود ادامه دهند طرح پانزی می گویند.

در طرح های پانزی سیستم تا زمانی به بقای خود ادامه می‌دهد که سرمایه‌گذار جدید وجود داشته باشد. مثال دیگری از طرح های پانزی پروژه دابل وی و شرکت یونیک فایناس هستند. در شرکت یونیک فاینانس هم با وعده پولدار شدن و سود ثابت ماهانه، افراد زیادی را به خود جذب کردند، اما بعد از آنکه بحران کرونا آغاز شد تعداد ورودی ها به طرز چشمگیری کاهش پیدا کرد. اینجا بود که تمامی پورسانت ها قطع شد و افراد ثبت‌نامی حتی نتوانستند سرمایه اولیه خود را دریافت کنند!

ویژگی های مشترک در اکثر طرح های پانزی
 • پیشنهاد سودهای نجومی و تضمینی
 • ناشناس بودن طراح پروژه
 • عدم ارائه راه‌های ارتباطی
 • عدم ارائه مجوز قانونی
 • عدم شفافیت در فعالیت ها
 • روش های متفاوت و عجیب دریافت پول

در رابطه با مورد آخر باید بگوییم که اکثر این سیستم ها به روش های غیر قابل ردیابی پول دریافت می‌کنند. یکی از بهترین روش ها برای دریافت پول به صورت غیرقابل ردیابی دریافت مبلغ به صورت ارزدیجیتال است. در این صورت حتی اگر ۱ درصد مالباحتگان بتوانند از صاحبان وی کینگ ترون شکایت کنند، باز هم به دلیل خلا قانونی نمی توانند پرداخت پول خود را اثبات کنند.

10-تهدید های مکرر کاربران پروژه کلاهبرداری وی کینگ ترون یا وی کینگ گروپ

جالب است که بدانید پس از انتشار این مطالب سیل عظیمی از تهدید به شکایت و نظرات مشابه به آن به سوی تیم ما روانه شد، اما جالبتر آنکه هیچکدام از این افراد حاضر نشدند به صورت قانونی اقدامی نمایند که بسیار قابل تامل است! همچنین برای پایین آمدن این صفحه از ربات برای حملات DDOS به سایت ما استفاده شد که بعد از شناسایی IP های مخرب در اولین فرصت همگی بلاک شدند.

جمع‌بندی

بخاطر داشته باشید که هیچ پروژه‌ای وجود ندارد که به ئاسطه آن راه صد ساله یک شبه طی شود و شما را به سودهای نجومی برساند. پس هرگاه با پروژه‌ای مواجه شدید که به شما وعده درآمد بالا در مدت زمان کوتاه را داد به صداقت آن شک کنید. بررسی دقیق پلن درآمدی، اهداف بلند مدت، تیم مدیریت و همین طور شبکه‌های اجتماعی پروژه به شما کمک زیادی می‌کند که تصمیمی درست اتخاذ کنید. همچنین به یاد داشته باشید

بررسی پروژه سرمایه گذاری بیت کوین بلک (Bitcoin Black)

امروزه متاسفانه در سایتهای ایرانی شاهد رواج پروژه های جدید کلاهبرداری به صورت پانزی هستیم. عده زیادی از هموطنان با استدلال مجانی بودن فرایند ثبتنام در ایردراپ های نامعلوم، فریب پروژه‌های کلاهبرداری زیادی را می خورند و اطلاعاتشان را در اختیار دیگران قرار می دهند.

به همین دلیل پروژه جدید کلاهبرداری با نام بیت کوین بلک را بررسی خواهیم کرد و دلایل دروغین بودن این پروژه را به مطرح خواهیم نمود.

1-بیت کوین بلک(Bitcoin Black‌)

این پروژه که از سال ۲۰۱۸ در شبکه های اجتماعی دنبال جذب اولین اعضا بوده است ادعا میکند قصد دارد شبکه بلاک چین اختصاصی و ارز دیجیتالی بسازد که از همه ارزهای دیجیتال موجود قدرتمند تر باشد. رابط کاربری سایت این پروژه به حد غیر قابل باوری افتضاح است، به گونه ای که انگار این پروژه توانایی جذب حداقل نیرو برای ساخت یک سایت معمولی را هم ندارد.

لوگو و عکس های بکار رفته کاملا مربوط به بیت کوین و دانلود شده از اینترنت است، تیم طراح فقط زحمت تیره کردن لوگو را به عهده گرفته است!

این سایت در سال ۲۰۱۹ وایت پیپری انتشار داد تا اهداف و فعالیت های شبکه بیت کوین بلک را توضیح دهد. اما در وایت پیپر هیچگونه توضیح فنی از اهداف و ابعاد پروژه بیان نشده بود و صرفا مشکلات بیت کوین در آن بازگو شده.

امروز سه سال از ادعای ICO این پروژه میگذرد، اما هنوز اقدام به عرضه اولیه سکه نکرده اند و تمامی تبلیغاتی که در اینترنت از آنها دیده می شود صرفا مواردی است که منجر به رفرال گیری و زیرمجموعه گیری بیشتر میشود. جالب اینجاست که برای کسانی که وارد شبکه شده اند و می خواهند از  طریق ICO  روی پروژه بیت کوین بلک سرمایه گذاری کنند، باید با بیت کوین این هزینه را پرداخت نمایند! این درحالی است که در تمام تبلیغات این ارز دیجیتال آمده است:

«بیت کوین بلک آمده است تا ضعف بیت کوین را جبران کند!»

در وعده‌های تبلیغاتی این شرکت بیان می‌شود که اگر تعداد مشخصی عضو جمع کنید ۳۶۰۰ سکه به کیف پولتان واریز خواهد شد و ادعا می کنند به ده نفری که بیشترین عضو را بگیرند معادل ۱۸ میلیون دلار و سکه اعطا خواهد شد. پس اعضای فریب خورده به قدری هیجان زده می شوند که فقط به دنبال جذب افراد جدید خواهند بود.

2-سواستفاده از نام بیت کوین!

حتی اگر تمامی موارد گفته شده سندیت داشته باشد و توجیه شود، سو استفاده از نام بیت کوین در حالی که هیچ ارتباطی با بیت کوین ندارد یک فکر هوشمندانه برای فریب تازه واردان است. بسیاری از فریب خورده ها فکر میکنند بیت کوین بلک فورکی از بیت کوین است.

3-نمره پایین اعتماد scam adviser

ابتدا بیاید به سایت scam adviser سری بزنیم. این سایت برای تبادل نظر سرمایه گذاران ساخته شده است. در قسمت جستجو عبارت بیت کوین بلک را وارد میکنیم:

4-برخی از ادعا های تبلیغاتی پروژه بیت کوین بلک

اکنون به بررسی کلیپ تبلیغاتی بیت کوین بلک می پردازیم. در این کلیپ ادعا های عجیب غریبی دیده می شود! در این کلیپ به طرز فاجعه باری پروژه بیت کوین بلک با بیت کوین مقایسه شده و سعی شده به صورت اغراق آمیز بیت کوین را پر از مشکل جلوه بدهند.

 با هم چند ادعا را بررسی کنیم:

1-4-انتقال در بیت کوین پر هزینه، انتقال در بیت کوین بلک رایگان!

در این کلیپ می بینیم که می گویند انتقال هر بیت کوین ۱۰ دلار هزینه دارد اما در بیت کوین بلک هزینه انتقال و تراکنش ها رایگان است. اینجا سوال پیش می آید که اگر هزینه های تراکنش صفر است پس کارمزد ماینرها کجاست و اگر این شبکه ماینینگ ندارد چگونه تراکنش‌های درست و غلط را اعتبارسنجی می کند؟

2-4-سرعت تراکنش در بیت کوین چند ساعت، اما در بیت کوین بلک آنی است!

می دانیم با توجه به عدم تمرکز شبکه های بلاک چین فرایند تصمیم گیری رای گیری ساخت بلاک جدید پروسه ای زمان‌بر است. بنابراین اگر بیت کوین بلک ادعا می‌کند که می‌تواند به صورت آنی تراکنش‌ها را انجام دهد احتمالاً با پروژه ای متمرکز سر و کار داریم که این با اصل بلاک چین مغایر است!

 

3-4-بیت کوین مقیاس پذیر نیست اما بیت کوین بلک ضد گلوله است!

در کلیپ مطرح می‍شود که بیت کوین مشکل مقیاس پذیری دارد اما بلک بیت کوین کاملا مقیاس پذیر است! باید بدانیم که رفع مشکل مقیاس پذیری از طریق استفاده از الگوریتم هایی مثل اثبات سهام امکان پذیر است، اما در این پروژه به وضوح بیان شده که بیت کوین بلک از الگوریتم های بیت کوین یعنی اثبات انجام کار استفاده می کند.

4-4- 99 درصد بیت کوین در اختیار ۱ درصد از لیدرهای بیت کوین است اما بیت کوین بلک توزیع عادلانه ای دارد!

همانطور که میدانید بیت کوین به نامتمرکز بودن و نامساوی بودنش معروف است و این یکی از بزرگترین مزیت‌های بیت کویین است و این یک شعار زرد دیگر است. هسته بیت کوین طوری نوشته شده که توسط هیچ ارگانی کنترل نشود و فقط ماینرها ناظر تراکنشهای آن باشند و در ازای آن پاداش بگیرند. برای اطلاعات بیشتر مقاله ماینینگ چیست را بخوانید.

5-4-بیت کوین ۱۰ برابر بیت کوین بلک مصرف انرژی دارد!

خوشبختانه شاید بتوان این ادعا را تنها ادعای منطقی بیت کوین بلک دانست! بسیاری از محققین بر این باورند که یکی از بزرگترین مشکلات بیت کوین، مصرف انرژی بسیار بالایش است. اما مقایسه مصرف انرژی بیت کوین با توکنی که هنوز ساخته نشده است کمی پیچیده است.

6-4-اداره بیت کوین توسط شرکت هاست اما بیت کوین بلک مردمی مدیریت می شود!

همانطور که می دانیم بعد از ساخت بیت کوین توسط ساتوشی ناکاموتو، بیت کوین به صورت ناپیوسته بین اعضا توزیع شد. و ماینرها در ازای ماینینگ پاداش گرفتند. در نتیجه هیچ ارگان، شرکت و دولتی توانایی دخالت در تراکنش های بیت کوین را ندارد. برای اطلاعات بیشتر مقاله بیت کوین چیست را بخوانید.

‏ 7-4-نرخ سرعت تولید بیت کوین بلک از ۱۰ ارز دیجیتال برتر بالاتر است!

3-3-پای نتورک(Pi Network)

طرفداران این پروژه می گویند چون برای استخراج نیازی به سرمایه اولیه نیست، پس حتی اگر پروژه به جایی نرسد، ما ضرر نخواهیم کرد.اما ما معتقدیم ماینینگ ای که از طریق سخت افزار انجام می شود ولی در آن هیچ برق و اینترنتی مصرف نمی شود ماینینگ نیست!

این نرم افزار صرفا عددی را به شما نشان می دهد که به مرور زمان بیشتر می شود،عددی که هیچ اعتبار و ارزشی ندارد.نمی توانید آن را بفروشید و تبدیل به ریال یا دلار کنید!

هرچند ادعای وارد نکردن سرمایه اولیه درست است، اما باید بدانید که کلاهبرداری همیشه با روش های مالی اتفاق نمی افتد بلکه شما با نصب کردن این نرم افزار و شرکت در این پروژه اطلاعات شخصی و همچنین سخت افزار گوشی خود را در اختیار تیمی گذاشته اید که متاسفانه هیچ شناختی از آنها و اهدافشان ندارید و نمیدانید از گوشی شما و اطلاعاتتان برای چه مقاصدی استفاده خواهد شد.

بررسی پروژه پای نتورک

آیا تاکنون نام پروژه پای نتورک را شنیده اید؟ آیا میدانید این شبکه و شبکه های مشابه تا چه حد قابل اعتماد خواهند بود؟

این روزها پای نتورک (Pi Network) پروژه‌ای با وعده‌های جذاب ، متاسفانه بسیاری از هموطنانمان را با خود درگیر کرده است. ادعای این پروژه این است که بدون داشتن سخت افزار نیز می‌توان حتی با گوشی موبایل سود کلانی به دست آورد!

در ادامه قصد داریم پای نتورک را مورد نقد قرار دهیم و دلایل قابل اعتماد نبودن آن را اثبات کنیم.

1-پای نتورک چیست و چه ادعایی دارد؟

در ادامه با کمک یک ویدئو ۵ دقیقه ای خلاصه این نقد و بررسی را برای شما عزیزان قرار داده ایم:

 

برای این‌که بدانیم پروژه پای نتورک خود را چگونه معرفی کرده ابتدا به وب‌سایت رسمی آن مراجعه می‌کنیم.

 

به گزارش کوین تلگراف :

یک شبکه خبری ویتنامی، شبکه پای- Pi Network، که یک برنامه استخراج رمزارزی بر روی تلفن همراه است، دچار نشت اطلاعات شخصی کاربران خود شده است. اطلاعات در یک پاتوق هکری با نام رید‌فرومز به قیمت ۹ هزار دلار به فروش گذاشته شده است. اطلاعات نزدیک به ۱۰ هزار نفر اعضای ویتنامی این شبکه از جمله کارت شناسایی، شماره تلفن، آدرس و ایمیل‌ است و هکر برای دریافت هزینه، بیت‌کوین یا لایت‌کوین دریافت می‌کند.

 

در صفحه اول سایت پای نتورک خود را اینگونه معرفی می کند:

اولین ارز دیجیتالی که می‌توانید با گوشی خود، آن را استخراج کنید.

این یک امر بدیهیست که از هر سخت‌افزاری که دارای توان پردازشی باشد، می‌توان برای ماینینگ همه ارزهای دیجیتال، حتی بیت کوین استفاده کرد و حتی می‌توانید بیت کوین و اتریوم را هم با تلفن همراه استخراج کنید. از سویی دیگر میدانیم که ماینینگ با تلفن همراه سودآوری نخواهد داشت. پس، این ادعای وب‌سایت پای نتورک کذب محض است.

 

2-سورس کد ناقص

در پای نتورک بر خلاف کارنسی های معتبر دیگر، بخشی برای توسعه دهندگان و دستورالعمل فعالیت آن‌ها را نمی‌بینیم. مثلا کد بلاکچین برای تمام پروژه‌های بلاکچین کاملا مشخص است و در وایت پیپر آن به طور واضح لینک دسترسی به آن وجود دارد، و در گیت‌هاب ثبت می‌شوند. ولی در پای نتورک به دنبال آن نباشید!

3-نویسنده نوجوان ساله!

ساختار نوشتار وایت پیپر پای نتورک به قدری مبتدی است که انگار یک نوجوان که هیچ دانشی در خصوص یک مقاله معتبر علمی ندارد ، کل این متن را نوشته. مثلا اصلا فرصت جمع بندی یا نتیجه گیری ندارد و با بخش نقشه راه یعنی Roadmap تمام می‌شود.در مورد محاسبات عرضه نهایی این توکن در وایت پیپر آن فرمولی آورده شده است، که عرضه نهایی از مجموع سه عدد R، M و D بدست می‌آید.

R = پاداش دعوت از دیگران (ریفال‌ها) که درصدر از M است.
D = پاداش توسعه دهندگان که درصدی از مجموع M و R است.
و M=∫f(p)dx
حالا برای بدست آوردن M باید فرمول بالا محاسبه شود:
P = تعداد افراد مشارکت کننده در ماینینگ این توکن.
F = تابعی با متغیر p که هیچ اطلاعاتی از آن وجود ندارد.
X = متغیر انتگرال است که از آن نیز اطلاعاتی موجود نیست.

پس در اینجا فرمولی را ارائه داده با چند مجهولی که اطلاعاتی از آنها وجود ندارد و قابل حل نمی‌باشد.

4-ادعای طرفداران پای نتورک

زمانی که با تعدادی از افرادی که این پروژه را تبلیغ میکنند صحبت می کردم، همگی به این موضوع اشاره می کردند که این پروژه نیاز به سرمایه، سخت افزار و حتی برق زیادی ندارد، و برای میلیاردر شدن کافی ست این نرم افزار را نصب کنیم! ادعاهایی از قبیل :

1-4-توسعه دهندگان پای نتورک از دانشگاه استنفورد هستند.


به گفته آن‌ها توسعه دهندگان پای نتورک، نیکولاس کوکالیس (Nicolas Kokkalis)، چنگ‌دیائو فن (Chengdiao Fan) و وینسنت مک‌فیلیپ (Vincent McPhillip) هستند. با یک جست و جوی ساده در اینترنت متوجه می‌شویم که آنها حتی نام یا تصویری از این پروژه را نیاورده‌اند و احتمالا از نام آن‌ها سوء استفاده کرده‌اند.

2-4-تعداد دانلود بی سابقه

دیگر ادعای طرفداران پروژه پای این است که چون نرم افزار معرفی شده توسط این تیم در گوگل پلی  بیش از ۳ میلیون بار دانلود شده پس از اعتبار کافی برخوردار است .


باید بدانیم که این اتفاق بارها افتاده است که گوگل نرم افزار های مخربی را به اشتباه وارد گوگل پلی کرده و آن هارا پس از مدتی حذف کرده است. پس این موضوع نمی تواند نشان اعتبار بالای یک نرم افزار باشد.

به یاد داشته باشید که افزایش تعداد کسانی که این نرم افزار را نصب می کنند ، باعث بی اعتمادی عموم مردم و قانونگذاران به ارز های دیجیتال خواهند شد و در نتیجه پذیرش و مقبولیت این ارز ها در جامعه به تاخیر خواهد افتاد . پس رسالت جامعه ارز های دیجیتال ، آگاه سازی مردم در باره پروژه های پانزی و طرح های کلاهبرداری است.

3-4-سنگ مفت، گنجشک مفت!

طرفداران این پروژه می گویند چون برای استخراج نیازی به سرمایه اولیه نیست، پس حتی اگر پروژه به جایی نرسد، ما ضرر نخواهیم کرد.اما ما معتقدیم ماینینگی که از طریق سخت افزار انجام می شود ولی در آن هیچ برق و اینترنتی مصرف نمی شود ماینینگ نیست!

این نرم افزار صرفا عددی را به شما نشان می دهد که به مرور زمان بیشتر می شود،عددی که هیچ اعتبار و ارزشی ندارد.نمی توانید آن را بفروشید و تبدیل به ریال یا دلار کنید!

هرچند ادعای وارد نکردن سرمایه اولیه درست است، اما کلاهبرداری همیشه با روش های مالی اتفاق نمی افتد بلکه شما با نصب کردن این نرم افزار و شرکت در این پروژه  اطلاعات شخصی و همچنین سخت افزار گوشی خود را در اختیار تیمی گذاشته اید که هیچ شناختی از آنها و اهدافشان ندارید و نمیدانید از گوشی شما و اطلاعاتتان برای چه مقاصدی استفاده خواهد شد.

5-صرافی هایی که پشتیبانی می‌کنند

ردی از پای کارنسی در کوین مارکت کپ یا بایننس که معروف ترین صرافی های ارز دیجیتال هستند، نیست و حتی اگر در آینده این پروژه وارد سایت هایی همچون کوین مارکت کپ شود، دلیلی بر معتبر بودن آن نیست، چون حتی کوین های وارد شده در یک صرافی ناشناس هم در فهرست کوین مارکت کپ قرار گرفته است.

6-موارد سوء استفاده

احتمال میرود این نرم افزار سوء استفاده های مخربی را از عضویت شما کند مثلا:

جاسوسی، ارسال نوتیفیکیشن های تبلیغاتی و استفاده از سخت افزار شما برای استخراج ارزهای دیجیتال

 علیرغم اینکه پای نتورک به صورت رایگان می باشد اما مسلماً صاحبانش می توانند از فروش اطلاعات کاربران پول هنگفتی به جیب بزنند ، یا حتی حملات DDOS را به صورت سفارشی انجام دهند و کسب درآمد کنند. با نصب این نرم افزار امکان تبدیل شما به یک سرباز برای حملات DDOS وجود دارد، این شبکه می تواند با استفاده از گوشی شما و میلیون ها کاربر دیگر حمله ی DDOS یا حملات مخرب دیگر را بدون هیچ هزینه یا نام و نشانی انجام دهد. به عنوان مثال در خصوص استفاده از اطلاعات شما ، میتوان گوگل را مثال زد که اکثر سرویس هایش را  به صورت رایگان در اختیار تمام کاربران قرار می دهد ، اما با استفاده از اطلاعات کاربران میلیاردی درآمد کسب می کند!

اما فروش اطلاعات تنها یک مثال بود ، هنگامی که به این تعداد از کاربران دست یابید میتوانید پروژه های دیگر خود را در آن تبلیغ کرده و سرمایه گذار جذب کنید.

7-محصولی شگفت انگیز!

بیتکوین یک نوآوری گسترده بود و اولین محصول عملی بلاکچین به شمار می رود. اما پای نتورک حتی شبکه بلاکچین هم ندارد. هیچ نوآوری جدیدی هم ارائه نکرده است زیرا استخراجی از طریق تلفن همراه انجام نمی گیرد. در این پروژه فقط شاهد توزیع توکن های بی ارزشی هستیم که حتی قابلیت انتقال ندارند و همه ی ویژگی های مطرح شده برای آن ادعاهایی بیش نیستند.

در اصل هر پروژه در حوزه ارزهای دیجیتال باید از منظر حقوقی و فنی دارای ویژگی های منحصر به فردی باشد. مثلا با ابداع بیتکوین مسئله دوبار خرج کردن پول در شبکه های توزیع شده حل شد یا اتریوم با ارائه اپلیکیشن توزیع شده غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند خود از نظر تجاری و فنی انقلابی ایجاد کرد. اما آیا پای نتورک هم در هر یک از این زمینه ها چیزی برای ارائه دارد؟

4-3-یونیک فایننس(Unique Finance)

بررسی کامل پروژه یونیک فاینانس (Unique Finance) و توکن UNQT

یونیک فاینانس یکی از شرکت های کلاهبرداری است که اخیراً در ایران سر و صدای زیادی به پا کرده است. دلیل رونق گرفتن این گونه شرکت‌ها در ایران اولا مشکلات بی‌پایان اقتصادی و ثانیا توهم یک شبه میلیاردر شدن است. برای نگارش این مقاله ضمن تحقیقات از سایت های معتبر، با افرادی که در این شرکت حساب کاربری دارند مصاحبه کردیم و متوجه شدیم که این شرکت بارها و بارها پلن درآمدی خود را تغییر داده است و اخیراً توکن جدید خود را راه اندازی کرده است. برای آگاهی درباره انواع پلن ها و نحوه‌ی سود دهی شرکت یونیک فاینانس مطالب مشروحه در این مقاله تا انتها را مطالعه فرمایید.

1-یونیک فایناس (Unique Finance)

یونیک فاینانس شرکتی پانزی است که از سال ۲۰۱۷ فعالیت خود را آغاز کرده است. شرکت یونیک فاینانس نام خود را از یک شرکت مدیریت مالی به نام Unique Finanz در زوریخ سوئیس گرفته است. در واقع شرکت یونیک با این کار از نام یک شرکت معتبر سو استفاده کرده است. یونیک فاینانس همچنین ادعا می‌کند که شما با پرداخت هزار دلار سهام شرکت‌های مهم و مطرح دنیا مانند اپل، فیس بوک، نایک، آدیداس و… را خریداری می کنید و به ازای این خرید ماهیانه مبلغ مشخصی سود به حساب شما واریز می‌شود. این شرکت در طول زمان بارها و بارها پلن خود را تغییر داده است. ما برای بررسی پلن درآمدی این شرکت آن را به دو بازه زمانی قدیم و جدید تقسیم کرده‌ایم.

2-پلن درآمدی قدیمی یونیک‌ فاینانس

این شرکت دو پلن درآمدی دارد. در پلن اول به ازای سرمایه گذاری هر فرد ماهانه مقدار مشخصی سود به او پرداخت میشود. در پلن دوم هم به ازای جذب زیر مجموعه به افراد پورسانت پرداخت می شود.

مدت زمانی که شما پول خود را در این شرکت سرمایه‌گذاری می‌کنید دو سال است، بعد از آن در صورت تمایل می‌توانید عضویت خود را تمدید کرده و یا از شرکت خارج شوید. در گذشته با پلن اول به هر فرد ماهانه حدود ۶۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان سود پرداخت می‌شد، طبق پلن دوم هم وقتی فرد در سه شاخه خودش تعادل ۵۰۰۰ دلار ایجاد می‌کرد ۱۰۰۰ دلار پورسانت دریافت می‌کرد ضمن اینکه به ازای هر ورودی جدید به افراد تا ۳ سطح ماهانه ۳ دلار پورسانت پرداخت می‌شد. به مرور زمان پلن‌های شرکت تغییر کردند و پاداش سه دلاری به ازای هر فرد به طور کامل حذف شد و تنها پاداش تعادلی سه زیر شاخه بود که باقی ماند.

3-نکات منفی پلن یونیک فاینانس تا قطع تمامی پورسانت ها

موضوع جالب در مورد پلن‌های شرکت این است که هیچ پرزنتوری از بدی های آن حرفی نمی‌زند مثلا در گذشته تا زمانیکه مبلغ حساب شما به ۲۰۰ دلار نمی رسید هیچ پولی برایتان نقد نمی شد و از هر ۱۰۰ دلار هم ۲۵ دلار به عنوان کارمزد کسر می‌شد. در واقع این شرکت حتی ۱۰۰۰ دلار را هم کامل به شما پس نمی‌دهد و به عناوین مختلفی مانند حق بیمه، کارمزد و… از مبالغ واریزی کم می‌کند. ضمن اینکه نقد کردن تمام پاداش ها تنها در روز اول ماه میلادی انجام می‌شود و اگر شما در زمان های دیگر به پول نیاز داشته باشید هیچ پولی وجود ندارد.

مورد بعدی اینکه نقد به اصطلاح دلاری های واریزی این شرکت تنها با با صرافی طرف قرارداد خودش در ایران انجام می‌شود و دلارهای آن در هیچ صرافی وهیچ کشوری اعتبار ندارد! همچنین با شروع بحران کرونا پرداخت تمامی پورسانت ها برای مدت طولانی قطع شد و در حال حاضر به مدت یک سال است که هیچ پورسانتی به افراد سرمایه گذار در این شرکت پرداخت نمی شود.

4-طرح درآمدی جدید یونیک فاینانس و توکن UNQT

به تازگی شرکت یونیک فاینانس توکنی به نام UNQT راه‌اندازی کرده است. توکن یونیک فاینانس به عنوان جایگزینی برای فریب کاربران است و مردم کشور‌هایی مثل ایران، عراق، افغانستان و… را هدف قرار داده است.

موضوع آزار دهنده اینجاست که یونیک فاینانس قرار بود سرمایه تمام کاربران را به صورت دلار به آن‌ها بازگرداند، اما وقتی توکن جدید خود را راه‌اندازی کرد سرمایه کاربران را به توکن تبدیل کرد و این موضوع باعث چند برابر شدن ضرر کاربران شد.

این اتفاق به این دلیل رخ داد که شرکت وقتی قیمت توکن به ۱۵ دلار رسید تمام سرمایه‌ها را توکن تبدیل کرد. توکن UNQT هم متأسفانه پشتوانه‌ای نداشت و قیمت آن بعد از مدت کوتاهی سقوط کرد و به یک دلار رسید. سرمایه تمام کاربران هم در جریان این اتفاق به یک پانزدهم مقدار اولیه‌ی خود تبدیل شد.

توکن UNQT متاسفانه در صرافی های مختلفی ثبت شده و برای تبلیغات بیشتر این پروژه کلاهبرداری قیمت ارز دیجیتال یونیک فاینانس دائما در حال بروزرسانی است.

5-دلیل کلاهبردار بودن شرکت یونیک فاینانس

بگذارید از توکن این شرکت شروع کنیم. شاید مطرح شدن بحث توکن شما را به این فکر انداخته باشد که یونیک فاینانس هم قانونی است اما واقعیت این است که لیست شدن توکن شما در هیچ صرافی به آن اعتبار نمی‌دهد، چرا که صرافی‌های کوچکتر با پرداخت مقداری پول توکن شما را لیست می‌کنند و از سویی دیگر صرافی‌های غیر متمرکز هم اصلاً به لیست کردن نیازی ندارند. در صرافی‌های غیرمتمرکز شما می‌توانید با استفاده از برنامه‌نویسی توکن جدید خود را تولید کنید و پس از بارگذاری روی سرور سایت آن را برداشت کنید.

مسأله‌ی مهم اینجاست که طبق قانون عرضه‌ی توکن بدون پشتوانه اقتصادی کاملاً غیر مجاز است و از آنجایی که توکن یونیک فاینانس هیچ پشتیبانی ندارد و در تامین نقدینگی هم دچار مشکل است پس ساخت و خرید آن از پایه اشتباه محض است.

 دلایل دیگر اثبات کلاهبرداری یونیک فاینانس

 • شما می‌توانید در وبسایتcom نظرات مالباختگان یونیک فاینانس را بخوانید. اگر به پس از مطالعه نظرات مطرح شده در این سایت متوجه می‌شوید که دسته‌ای از کامنت ها کاملاً جعلی هستند ولی دسته دیگر از آن‌ها نظرات کاربرانی هستند که سرمایه خود را در این شرکت از دست داده‌اند و در مورد این موضوع به کاربران دیگر هشدار می‌دهند‌.
 • سایتcom شرکت یونیک فاینانس را به عنوان کلاهبرداری معرفی کرده است.
 • شرکت یونیک فاینانس نمره اعتماد پایینی از سایتcom دریافت کرده است و همچنین به عنوان کلاهبرداری در safe.shop ثبت شده است.
 • هیچ کدام از اطلاعات هویتی صاحبان وب سایت و هیچ پل ارتباطی از قبیل شماره تماس‌ایمیل و آدرسی در آن وجود ندارد.
 • هیچ لینکی به شبکه‌های اجتماعی پروژه در این سایت موجود نیست و برای موتور‌های جستجو نیز بهینه نشده است.
 • اگر تنها اندکی در بورس فعالیت کرده باشید می‌دانید که چیزی تحت عنوان سود ثابت ماهیانه وجود ندارد و هیچ کدام از شرکت‌های بورسی پلن مبتنی بر شبکه‌سازی ندارند.

6-دستگیری سرکرده های شرکت یونیک فایننس

وزارت اطلاعات اعلام کرد:

با اقدامات اطلاعاتی و عملیاتی سربازان گمنام امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف)، بیش از ۱۵۰ نفر از سرشبکه‌ها و سرکرده‌های اصلی شرکت هرمی یونیک فاینانس (unique finance) در ۱۹ استان کشور شناسایی و مورد ضربه قرار گرفت.

حال باید دید برای جبران خسارت مالباختگان و پس گرفتن پول از یونیک فاینانس چه تمهیداتی اندیشیده شده است.

5-3-دابل وی(Double Way)

حق عضویت ورود به این سیستم مبلغ بسیار کمی است و شما با پرداخت مبلغی در حدود ۳۰۰ هزار تومان می توانید عضو این شبکه شوید. بعد از عضویت فعالیت شما به صورت زیر مجموعه گیری برای خود ادامه می یابد و باید برای ارتقاء سطح خود دو نفر را به صورت رفرالی به سیستم معرفی کنید و آن دو نفر هم مبلغ ۳۰۰ هزار تومان حق ورودی را واریز نمایند تا عضو این شبکه شوند.

دلیل کلاهبرداری دابل وی

 در جای جای تبلیغات این پروژه ادعا شده است که : بعد از از ارتقاء به سطح ۸ در ۶۴ روز ۳۵۰۰ اتریوم به شما پاداش داده خواهد شد! بارزترین دلیل پانزی بودن این سیستم وعده پولدار شدن با مبلغ بسیار پایین (حدود ۳۰۰ هزار تومان ) است. به طور کلی هر کجا که وعده پولدار شدن با سرمایه کم دیدید بدانید یک پروژه پانزی در کار است. کما اینکه اگر در این زمان کم نتوانید رفرال گیری کنید مجدد باید عق عضویت بپردازید.

6-3-جی سی جی آسیا (GCG ASIA)

اخیرا گزارش شده این شرکت در داخل کشور به صورت گسترده در حال عضو گرفتن است. روندش به این صورت است که بعد از سرمایه گذاری اولیه که مبالغ بالایی در حدود ۱۵۰۰ هزار دلار از کاربران دریافت شده ادعا شده که بازگشت سرمایه در چهار ماه اتفاق خواهد افتاد! یعنی یک سود نجومی و چندین برابر حالت عادی.

بعضی از کاربران گزارش دادن سال پیش این شرکت به شکل قانونی در ایران فعالیت داشته و بعد از سرمایه گذاری اولیه پرداخت های کاملا منظمی داشته. اما بعد از بحران کرونا و به بهانه های واهی پرداخت های اینترنتی به تعلیق افتاده و به این روش سرمایه کاربران برگشت داده نشده . متأسفانه به دلیل عدم شفافیت قانون امکان شکایت و یا پیگیری از سمت هیچ نهادی وجود ندارد.

7-3-ایر تریدز (Airtrades)

ایر تریدز – Aitrades یک شرکت سرمایه گذار در زمینه ارزهای دیجیتال است که ادعا می‌کند در پلتفرمش می توانید ارزهای دیجیتال را بخرید ذخیره کنید و حتی بفروشید. در این پروژه ادعا می شود: “سلامت معاملات شما کاملاً تضمین می شود و میتوانید به شرکت اطمینان کنیم زیرا آنها تجربه و تخصص کافی را در زمینه ارز های دیجیتال دارند.”

آنها ادعا می‌کنند که در۵ سال گذشته در پروژه پایانه های پرداخت Cryptomatic به طور فعالی مشارکت داشتند و همچنین با ۲ سال سابقه فعالیت در زمینه ارز های دیجیتال ادعای تولید و توزیع را دارند.

در این شرکت ادعا های زیادی وجود دارد مثلا می گوید:”دستگاه‌های خودپرداز ایرتریدز در سراسر جهان در ۲۵ کشور جهان فعال است.”

به نظر ما این پروژه نیز کلاهبرداری است و به زودی به عنوان یک پروژه جعلی برای همگان آشکار خواهد شد.
آنها ادعا می کنند که بر اساس هوش مصنوعی کار می کنند اما هیچ جزئیاتی در خصوص پروژه هوش مصنوعی در سایتشان دیده نمیشود و این طرح فقط یک طرح پانزی است. معمولا قربانیان اینگونه طرح ها قشر آسیب پذیر و کم سرمایه هستند که آن ها را به سرمایه گذاری با کمترین سرمایه و بیشترین بازدهی دعوت می کنند و متاسفانه این وعده ها فقط وعده های کلاهبرداری است.

البته آنها برای واقعی به نظر رسیدن این وعده ها سود را با استفاده از یک حسابگر دقیق محاسبه میکنند که در سایت در دسترس قرار داده اند. هرچند در همان صفحه به وضوح درج کرده اند که ما یک شرکت سرمایه‌گذاری دارای مجوز نیستیم و هیچ تضمینی نمی دهیم زیرا فضای ارزهای دیجیتال بسیار بی ثبات است! ما هیچ تضمینی نمی‌دهیم که سود های محاسبه شده برای شما هم رخ دهد و در واقع آنها به طور ضمنی به شما می‌گویند ما هیچ تهدی نسبت به سرمایه شما نداریم!

8-3-اکو اسمارت(Eco Smart)

اکو اسمارت یک طرح پانزی مانند طرح های دیگر کلاهبرداری با نام ترون است. در پروژه اکو اسمارت تیم توسعه ادعا می‌کند از مبالغ سرمایه گذاران به توسعه توکنی به نام ECS می پردازند. ادعا می‌شود کاربرد این توکن در پرداخت های الکترونیکی مربوط به بازی های کامپیوتری خواهد بود.

با ورود به این پروژه شما باید حداقل ۵ هزار ترون در قرارداد هوشمند سرمایه گذاری کنید تا وارد این سیستم شوید و هر چقدر مبلغ بیشتری را وارد این سیستم کنید متعاقبا سود بیشتری به شما پیشنهاد می شود. البته در این سایت هیچ پیپر و اسنادی وجود ندارد که روند سرمایه گذاری را برای شما تشریح کند.

بعد از ورود و پرداخت حق عضویت مثل سایر پروژه های پانزی برای گسترش این شبکه از زیرمجموعه گیری استفاده می شود؛ هر کاربر باید تعداد جدیدی از کاربران را به عنوان زیرمجموعه خویش وارد این چرخه کند و درصدی پورسانت دریافت کند. در این سیستم مانند سیستم های پانزی دیگر هیچ فعالیت اقتصادی وجود ندارد و صرفاً با شبکه‌سازی و پرداخت سود به اعضای قدیمی از سرمایه اعضای جدید این چرخه ادامه پیدا می کند و هیچ وقت شما به سرمایه اولیه ای که در اکو اسمارت سرمایه گذاری کرده بودید دست نخواهید یافت.

9-3-بانک ترون (Bank Of Tron)

این پروژه هم مثل خیلی از پروژه های ترند شده اخیر از نام ترون سوء استفاده می کند. با ورود به این سایت شما باید یکی از پلن های الماس، پلاتینیوم، طلایی و برنزی را خریداری کنید. مبلغ حداقل ورود به این پروژه ۱۰ ترون است. بعد از پرداخت حق عضویت کار به صورت شبکه سازی ادامه پیدا می‌کند و از پرداخت اعضای جدید سود قدیمی ها پرداخت می شود.

سرمایه گذاری در این سایت کلاهبرداری هیچ شفافیتی ندارد؛ تا جایی که هیچ جزئیات علمی و دقیقی در سایت بانک آف ترون قرار داده نشده است و هیچ پیپر و نقشه راهی وجود ندارد.

10-3-آریا کوین Aryacoin

این توکن توسط مجموعه پانزی اسکم mrdigicoin  (از شناخته‌شده‌ترین نام‌های پانزی اسکم رمز ارزهای فعال در ایران هستند ) بنیان‌گذاری شده است. این تیم با وعده مرج ماینینگ دوج کوین یک سرویس استخراج ابری راه انداخته و میلیاردها تومان از سرمایه هموطنان را چپاول کرده است.

پس از مدتی آریاکوین توسط این تیم ایجاد شد تا جهت سوددهی ماهیانه از آن استفاده کنند. شیوه کار آن‌ها، جذب سرمایه از کاربران جهت خرید دستگاه‌های استخراج بیت‌کوین است. در توجیه اینکه چطور با ماینینگ بیت‌کوین از هر جای دیگری بیشتر سود می‌دهد اعلام می‌کند که ما با مرج ماینینگ سود تقریباً ثابت ماهیانه به شما می‌دهیم.

در طی سالیان اخیر این سود همیشه مثبت است حتی زمانی که ماینینگ بیت‌کوین عملا به صرفه نباشد. این در حالی است که در طول سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ با استفاده از داده‌های سایت whattomine سود ماینینگ بیت‌کوین صفر و حتی زیر صفر یعنی هزینه‌بردار بوده است. اما این پروژه همچنان به سوددهی خود ادامه می‌داد که این خود نشان از کلاهبرداری این سایت دارد. خوشبختانه درگاه بانکی آن توسط پلیس فتا بسته شد و تحت پیگرد قرار گرفت.

شما می‌توانید با محاسبه درآمد استخراج در ماشین‌حساب‌های ماینینگ پی ببرید که سود پرداختی به شما از درآمد ماین شده بیت‌کوین بیشتر است که خود گویای کلاهبرداری بودنش است.

امسال با شکایت بسیاری از ایرانیان که پولشان توسط پروژه آریا کوین به سرقت رفته بود ، عاملین اصلی آن تحت تعقیب قضایی قرار گرفتند. این سایت هنوز با پرداخت ارز دیجیتال به‌جای ریال کار خود را ادامه می‌دهد.

11-3-کینگ مانی (King Money)

کینگ مانی توسط شرکت نتورک ایرانی بادران گستران طراحی شد و هنوز هم در حال گسترش است. در کینگ مانی علیرغم عدم ارائه هیچگونه توضیحات فنی، وعده های زیاد رقابتی با بیت کوین داده میشود.

در حقیقت کینگ مانی یک شت کوین محسوب می شود که هر چند خود را سوئیسی معرفی کرده اما ۸۰ درصد ترافیک آن در سایت الکسا متعلق به کاربران کشور ماست. در ضمن این ارز فقط به‌وسیله اعضای شرکت بادران گستران بازاریابی و تبلیغ می‌شود.

12-3-ایران کوین ماین(Iran Coinmine)

این سایت هم مانند سایت های دیگر کلاهبرداری ماینینگ از وعده ماینینگ ارز های دیجیتالی مثل دوج کوین استفاده کرده. در وبسایت این شرکت درصد سود ۱۱۰% ماهیانه ذکر شده است که بسیار رقم بالاییست. همچنین در صفحه اصلی این سایت ایرادات اساسی علمی و املایی زیادی مبینید. کافیست با دقت شرایط و ضوابط این سایت را بررسی کنید.

13-3-گرام فری (GramFree)

کلاهبرداری پروژه گرام فری – GramFree از پروژه های کلاهبرداری واضح و آشکاری است چراکه تلگرام اعلام کرده است که هنوز ارز دیجیتالی نساخته است و تصمیم دارد ساخت ارز دیجیتال اختصاصی خود را به نام گرام به تعویق بیندازد!

این در حالیست که در سایت  GramFree تراکنش های بانکی جعلی را می بینید که کاربران را به دیدن تبلیغات بیشتر و استفاده بیشتر از این سایت ترغیب می نماید. در قسمتی از سایت شما می توانید اشتراک پولی دریافت کنید و به این شکل به صورت مستقیم به آنها باج دهید! همچنین این امکان وجود دارد که این سایت با فروش اطلاعات شخصی شما نظیر ایمیل و یا شماره تماس از اطلاعات شما سوء استفاده کند.

14-3-دگ کوین(Dagcoin)

دگ کوین – Dagcoin ادعا میکند با استفاده از شرکت بزرگی به نام  کارخانه موفقیت  با ۱۵۰ کارمند قصد دارد یک ارز دیجیتال را عرضه کند. اما در سایت کارخانه موفقیت هیچ نام و نشانی از پروژه دگ کوین – Dagcoin دیده نمی شود. همچنین دگ کوین – Dagcoin ادعا می کند که مشکلات بیت کوین را مرتفع می‌کند و ارز دیجیتالی ارائه میکند که کاملترین ارز دیجیتال دنیاست؛ اما تا این لحظه نتوانسته به صورت علمی هیچ کدی را عرضه کند. آدرسی که در سایت دگ کوین – Dagcoin به عنوان آدرس این شرکت ذکر شده، یک ساختمان مسکونی را نشان می دهد که کاملاً جعلی است.

15-3-وان کوین(One Coin)

وان کوین – onecoin از سال ۲۰۱۶ توسط دکتر ایگناتووا به عنوان جایگزین بیت کوین معرفی شده و در حال فعالیت است از آنجا که در سال ۲۰۱۶ هنوز بیت کوین  یک فناوری جدید حساب میشد سرمایه گذاران زیادی علاقمند به سرمایه‌گذاری در پروژه وان کوین داشتند و این پروژه توانست حدود ۴ میلیارد یورو سرمایه را به باد دهد!

16-3-بیتمین فارم(Bitmain Farm)

بیتمین فارم(Bitmain Farm) که نامش با سایت بیت مین (سازنده دستگاه های آیسیک ) تشابه اسمی دارد برای جلب اعتماد سرمایه گذاران تا مدت زیادی به صورت طبیعی رفتار می کند. این یعنی در واقع برای جذب سرمایه گذاران برداشت های اولیه را به صورت منظم انجام می دهد و پشتیبانی با شما در تماس خواهد بود. اما بعد از مدتی ممکن است است پاسخ کاربران را ندهد و پرداخت هایشان را معلق بگذارد. همچنین این سایت هیچگونه شفافیتی در خصوص نوع ارز و نحوه ماینینگ ارائه نداده است.

17-3-ای تو سی (E2c)

آی سی او ای تو سی – E2c یک پروژه کاملاً مبهم است که شما هیچ اطلاعاتی از تیم توسعه دهندگان آن در اینترنت پیدا نخواهید کرد. در سایت ای تو سی هیچ مشاور سرمایه گذاری وجود ندارد و حداقل عضویت در این سایت هزار دلار است که مبلغ بسیار بالایی است. همچنین از مهمترین شواهد کلاهبرداری بودن این ico این است که در هیچ دایرکتوری ico سایت معتبری وجود ندارد. همچنین در این سایت هیچ راه ارتباطی مستمر از قبیل ایمیل و یا اطلاعات تماسی از سازندگان آن پیدا نمی کنید.

18-3-جنسیس ماینینگ (Genesis Mining)

تیم جنسیس ماینینگ اخیراً در پرداخت‌های خود وقفه های بیجا میکند. چند هفته پیش این سایت به صورت کامل هک شد و ادعا شد به دلیل خسارت‌های ناشی از هک، این پرداخت ها نامنظم شده است. اما هیچ خسارتی به کاربرانش پرداخت نکرده است. از آن زمان تا کنون جنسیس ماینینگ کاربران خود را رنجانده است و بازپرداخت ها را به صورت پر دردسر و نامنظم انجام می دهد.

این شرکت ادعا می‌کند در حال جمع‌آوری سرمایه بیشتر برای خرید سخت افزار های جدید ماینینگ است اما روند جذب سرمایه این شرکت به یک طرح پانزی تمام عیار تبدیل شده است.

19-3-پلاس توکن (plus token)

پلاس توکن – plus token  یک پروژه قدیمی چینی است که از طریق برنامه ویچت تبلیغ خود را آغاز کرد و به مرور زمان، میزبان نشست هایی برای تبلیغ کلاهبرداران و جلسات آموزشی برای کاربران تازه وارد شد.

در پلاس توکن کاربران می توانستند با استفاده از نرم افزار پیشرفته ای که بر روی تلفن همراه هوشمند خود نصب میکردند ارز دیجیتال های محبوبی مثل بیت کوین و اتریوم و سایر آلتکوین ها را به توکن پلاس تبدیل کنید و با استفاده از فعالیت های تبلیغاتی و زیر شاخه گیری مقدار موجودی پلاس خود را افزایش دهید. پلاس توکن تقریباً توانست ۳ میلیارد دلار از مردم کلاهبرداری کند.

20-3-ای تی سی (ATC)

یک شت‌ کوین و پانزی اسکم توسط فردی در کشور هند ۱۸ میلیون دلار از سرمایه‌گذاران این کشور را چپاول کرد و با وعده سود ماهیانه و پرداخت آن به صورت دوساله برابر با مقدار سرمایه‌گذاری فرد به وسیله کوین ATC، بسیاری از سرمایه‌گذاران را فریب داد و اکنون در بقیه کشورها و مخصوصاً ایران نیز نفوذ کرده است.

این ارز نه والت دارد نه وایت پیپر و نه گیت‌هاب؛ فقط با وعده یک کوین که بلاک‌چین محرمانه مخصوص خودش را دارد و قرار است در آینده فروشگاه‌های آنلاین جهان از آن استفاده کنند وارد بازار شده؛ درصورتی‌که یک توکن استلار است و به لیست صرافی stellar.expert هم افزوده شده، کوین هم نیست، نه بلاک‌چین خودش را دارد و نه هیچ ارزش کاربردی دیگری. در سال ۲۰۰۸ دولت هند عاملین اصلی این پروژه را بازداشت کرد اما بسیاری از آن‌ها هنوز هم در سطح بین‌المللی درحال فریب افراد ناآگاه هستند.

21-3-بست میکسر (Bestmixer)

شرکت بست میکسر یک شرکت کلاهبرداری است که به علت پولشویی حدود ۲۰۰ میلیون دلار توسط پلیس اروپا دستگیر و توقیف شده است. همچنین پایگاه داده‌ی این سایت در کشور هلند و لوکزامبورگ کشف و ضبط شدند و در ادامه فعالیت این شرکت به طور رسمی معلق شد.

Mostafa70D

Web Designer & Developer & networking specialist

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا