آموزشیروشهای کسب درآمد با ظهور رمزارز

ایردرآپ

نیاز به سرمایه اولیه: ندارد    –   میزان ریسک: کم    –    میزان بازدهی: متوسط

ایردراپ در واقع فرآیندیمی‌باشد که در آنها یک شرکت، توکن‌های خود را به طور رایگان به کیف پول‌های برخی از کاربران ارسال می‌نماید این روش یک روش کم هزینه برای تبلیغات بوده که مزایای زیادی برای شرکت عرضه کننده به همراه دارد. در دنیای ارزهای دیجیتال ایردراپ‌ها به شیوه های مختلفی مثل فورک ها، خرید ICO و هدیه دادن انجام می‌گردند.

برای شرکت در ایردراپ های مختلف کافیست یک سری مراحل را طی نمایید و در قرعه کشی شرکت کنید. مثلا شبکه های اجتماعی توییتر و تلگرام را فالو کنید یا آخرین توئیت شرکت را ریتوییت کنید.

اما مهمترین نکته در ایردراپ ها بررسی اعتبار ایردراپ هاست! یکی از بهترین سایت هایی که ایردراپ های معتبر را می توانید پیدا کنید و در آنها شرکت کنید، سایت کوین مارکت کپ می‌باشد.

 

فهرست مطالب

شرح ایردراپ

کاربران با شرکت در ایردراپ، توکن‌ها یا سکه‌های ارزهای جدید را به صورت رایگان دریافت می‌نمایند. در صورت موفق بودن پروژه، ایردراپ می‌تواند سود خوبی نصیب شرکت‌کنندگان کند. در این مقاله تعریف کاملی از فرآیند و اهداف ایردراپ و همچنین نحوه دریافت ارز دیجیتال رایگان ارائه گردیده‌است.

کسب درآمد از رمزارز با شرکت در ایردراپ

ایردراپ (Airdrop ) به معنی هدیه دادن رایگان رمزارز به کاربران است. هدف اصلی این فرآیند جلب توجه مخاطبان به پروژه‌های جدید حوزه رمزارزها  به شمار می‌آید.. بنابراین در این روش درآمدزایی شما نیاز به سرمایه‌گذاری ندارید. با شرکت در ایردراپ سکه‌های پروژه به صورت رایگان در اختیار شما قرار می‌گیرند. در صورت موفقیت پروژه در رسیدن به اهداف خود، قیمت سکه‌ها افزایش پیدا می‌کند و سود خوبی نصیب شرکت‌کنندگان ایردراپ خواهد شد.

برای شرکت در ایردراپ نیاز  به دنبال کردن اخبار مربوطه دارید. شما تنها با داشتن یک کیف پول، ایمیل، اکانت شبکه‌های اجتماعی و دانش کمی از زبان انگلیسی می‌توانید به رایگان در ایردراپ‌ها شرکت نمایید.

حتما دیده‌اید که برخی از فروشگاهای مواد غذایی تازه‌ تاسیس، به مشتریان جدید خود اقلامی را به رایگان اهدا می‌نمایند. این اتفاق در رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها نیز رخ می‌دهد. هدف از این کار در واقع جلب نظر مشتری به فروشگاه یا محصول جدید می‌باشد. مفهوم ایردراپ تقریبا مشابه همین موارد است.

در ایردراپ ارزهای دیچیتال، پروژه جدید حوزه بلاک چین، بخشی از توکن‌های خود را به رایگان یا در عوض انجام فعالیت‌های ساده‌ای مثل دنبال کردن صفحات اجتماعی پروژه، در اختیار کاربران جدید قرار می‌دهد. این ایده همزمان با گسترش استفاده از عرضه اولیه ارز دیجیتال (ICO ) در سال 2017 و 2018 مطرح و اجرا گردید. خیلی از پروژه‌های جدید ارز دیجیتال از ایردراپ برای ترویج عرضه اولیه خود و افزایش تمایل کاربران به رمزارزها  استفاده کردند.

ایردراپ هم برای کاربران و هم برای شرکت‌ها مفیدمی‌باشد. کاربران با شرکت در ایردراپ رمزارزها  یک پروژه را به رایگان دریافت می‌نمایند شرکت‌ها نیز با ایردراپ افراد زیادی را با پروژه خود آشنا می‌کنند که احتمال سرمایه‌گذاری آن‌ها در پروژه و تبلیغ زبانی برای پروژه وجود دارد.

انواع روش های ایردرآپ

ایردراپ‌ها به شکل‌های مختلفی اجرا می‌گردند. در برخی از این روش‌ها کاربران نیاز به انجام یک سری فعالیت‌های ساده دارند. اما در هیچکدام از این روش‌ها پولی از کاربر دریافت نمی‌شود. روش‌های مختلف انجام ایردراپ به صورت زیر می‌باشند.

 • ایردراپ استاندارد
 • ایردراپ جایزه
 • ایردراپ انحصاری
 • ایردراپ هاردفورک
 • ایردراپ هولدر

در ادامه به بررسی هر یک از این روش‌ها می‌پردازیم.

1-ایردراپ استاندارد(Standard Airdrop )

ایردراپ استاندارد (Standard Airdrop) ، اولین روش اجرای ایردراپ می‌باشد در این روش بدون آن‌که کار خاصی از کاربران خواسته شود توکن‌های پروژه جدید به کیف پول افراد واریز می‌گردد.

2-ایردراپ جایزه(Bounty)

ایردراپ جایزه (Bounty) ، مدلی از ایردراپ است که در آن، کاربران در ازای انجام یک سری فعالیت‌های ساده توکن‌های پروژه را دریافت می‌نمایند. این فعالیت می‌تواند ریتوویت یکی از پست‌های توییتر پروژه، عضویت در کانال یا گروه تلگرامی آن یا گذاشتن پست در اینستاگرام باشد.

3-ایردراپ انحصاری(Exclusive)

 ایردراپ انحصاری (Exclusive ) به صورت عمومی برگزار نمی‌شود و مخصوص کسانی است که از قبل در یک پروژه یا وب‌سایت فعالیت داشته‌اند. مثلا ممکن است توکن‌های جدید پروژه به دلیل استفاده از بستر یک صرافی غیرمتمرکز به کاربران مربوطه داده شده باشد. در یک نمونه مستند و واقعی: در سپتامبر سال 2020  یونی‌سواپ (Uniswap) 2500 توکن  یونی  به هر یک از کاربران وفادار خود داد. این مقدار یونی در آن زمان 1200 دلار ارزش داشت.

4-ایردراپ هاردفورک(‌Hard Fork)

این ایردراپ با انواع دیگر کمی متفاوت است.  هاردفورک  (‌Hard Fork) به معنی به‌روز‌رسانی ناسازگار در یک شبکه و تقسیم آن به دو پروژه جدید است. وقتی یک پروژه جدید بلاک چینی از دل یک پروژه قدیم‌تر تشکیل می‌شود، دارندگان رمزارز شبکه اصلی به میزان دارایی خود، توکن‌های شبکه جدید را دریافت می‌کنند یک نمونه مشهور این نوع ایردراپ، هاردفورک  بیت‌کوین کش  است. دارندگان بیت‌کوین پس از انجام هاردفورک در شبکه بیت‌کوین کش به اندازه دارایی بیت‌کوین خود سکه دریافت کردند.

5-ایردراپ‌ هولدر(Holder)

به کسانی که یک ارز دیجیتال را به مدت طولانی نگهداری می‌نمایند،  هولدر  (Holder) گفته می‌شود. در این نوع ایردراپ به کسانی که تعدادی از سکه‌های یک پروژه را هولد کرده‌اند، تعدادی کوین جدید داده ‌می‌شود. به عنوان مثال بلاک چین‌های اتریوم و ایاس در مواردی که پروژه جدید بر بستر آن‌ها راه‌اندازی می‌گردد مقداری از توکن‌های آن را بین دارندگان ارز دیجیتال خود تقسیم می‌کنند. هولد معمولا در برابر ترید معنا می‌یابد.

با توجه به اهمیت زیاد الگوهای هارمونیک در تحلیل تکنیکال،  فرادرس  فیلم آموزش الگوهای هارمونیک در تحلیل تکنیکال را تهیه کرده که لینک آن در ادامه آمده‌است.

اهداف انجام ایردراپ

توزیع رایگان چیزی که ارزشمند است همواره ما را با این سوال مواجه می‌کند که هدف از انجام این کار چیست. در حالت عادی افراد بر مبنای منافع شخصی عمل می‌کنند. بنابراین در صورتی حاضر به بخشیدن یک دارایی ارزشمند به دیگران هستند که در قبال آن چیز ارزشمندتری دریافت نمایند. بی‌شک شرکت‌های حوزه ارز دیجیتال هم از این قانون مستثنی نبوده و برگزاری ایردراپ برای آن‌ها با منافع بیشتری همراه است. در این بخش اهداف شرکت‌ها را از برگزاری ایردراپ بررسی می‌کنیم.

1-آگاهی بخشی

آگاهی بخشی به مردم اصلی‌ترین دلیل برگزاری ایردراپ توسط شرکت‌ها می‌باشد. در روزهای اولیه شروع  تامین سرمایه جمعی (Crowdfunding ) برای پروژه‌های بلاک چینی، ICOها در مرکز توجه قرار گرفتند. این اتفاق سبب راه‌اندازی استارتاپ‌های جدید در حوزه ارزهای دیجیتال شد. بیشتر این استارتاپ‌ها هیچ ایده جدیدی نداشتند و با کپی کردن ایده‌های مختلف و ساختن یک سفیدنامه بی‌اعتبار به دنبال کسب سود بودند، همین مساله باعث سرگردانی سرمایه‌گذاران و اشباع بازار گردید

این اتفاق منجر به زیان عده زیادی در بازار رمزارزها  شد. تا جایی که دولت چین و سازمان‌های نظارتی آمریکا به مساله عرضه اولیه رمزارزها  ورود نمودند. این مساله باعث شد پروژه‌های جدید ارز دیجیتال به دنبال یک روش جذاب و قانونی برای ایجاد هیاهو حول پروژه خود باشند.

راه حل مساله بسیار ساده بود. کافی است بخشی از توکن‌های خود را رایگان بین مردم توزیع نمایید. دریافت‌کنندگان این توکن‌ها معمولا از قوی‌ترین طرفداران پروژه مذکور هستند و همین امر باعث ایجاد جامعه طرفداری برای پروژه و تبلیغ آن به صورت گسترده‌تر می‌شود. برای استارتاپ‌های حوزه رمزنگاری، ایردراپ بسیار سودمند است چون به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا با خرج بخش کوچکی از توکن‌های شبکه، جامعه طرفداری و سرمایه‌گذاری خود را ایجاد نمایند.

2-جایزه دادن به کاربران

متاسفانه بیشتر سرمایه‌گذاران بازار رمزارزها  تنها برای ایجاد نرخ بازگشت سرمایه بالا وارد این بازار شده‌اند و هیچ اهمیتی به پایداری بلندمدت پروژه نمی‌دهند. معمولا این افراد در حال جابجایی بین پروژه‌های مختلف و کسب سود از دارایی‌های سرمایه‌گذاران کوچک هستند. این در حالی است که آن‌ها هیچ گونه تلاشی برای ارائه ارزش واقعی پروتکل نمی‌کنند. این مساله می‌تواند به پروتکل‌ها ضربه شدیدی در بلندمدت وارد نماید.

برای مقابله با این نوع رویکرد، برخی از شرکت‌های رمزنگاری اقدام به توزیع سکه‌های رایگان کردند. این سکه‌ها بین افرادی تقسیم شد که از سیستم آن‌ها استفاده یا به صورت بلندمدتی سکه‌های آن‌ها را هولد می‌نمایند. ایردراپ انحصاری و هولدر دقیقا برای این منظور انجام می‌شود.

3-غیرمتمرکز کردن توزیع توکن‌ها

سرمایه‌گذاران پولدار ممکن است با استفاده از ثروت خود، در روزهای ابتدایی یک پروژه، مقدار قابل توجهی از عرضه در گردش آن را خریداری نمایند. این مساله باعث می‌شود که قدرت شبکه در دست چندین نفر باشد. در این حالت این شبکه متمرکز خواهد بود. یکی از اشکالات اصلی وارد شده به پروژه‌هایی مانند  دوج کوین  همین مساله می‌باشد.

مدیران پروژه برای جلوگیری از این اتفاق، می‌توانند توکن‌های شبکه را میان تعداد زیادی کاربر به رایگان توزیع نمایند تا شبکه همچنان غیرمتمرکز باقی بماند. شبکه متمرکز هر لحظه ممکن است در وضعیت سقوط قرار گیرد. بالأخص در فضای بلاک چین که قانونی برای حمایت از افراد آسیب دیده در آن وجود ندارد.

4-جذب سرمایه

معمولا بعد از انجام ایردراپ، پروژه‌ها اقدام به برگزاری عرضه اولیه ارز دیجیتال خود در بسترهای مختلف می‌نمایند. ایردراپ یک راهکار خلاقانه است که با صرف کمترین هزینه بازاریابی به پروژه‌ کمک می‌کند تا در بازار شناخته شود و برای ادامه مسیر خود سرمایه‌گذار جذب کند. اگر اجرای یک ایردراپ موفق باشد در اینصورت، قیمت توکن آن صعودی خواهد گردید چراکه دریافت‌کنندگان توکن که آن را رایگان به دست آورده‌اند، دائم به تبلیغ پروژه خواهند پرداخت.

در دنیای آنلاین امروز تمامی پارامترهای تعامل یک پروژه را می‌توان به دست آورد. به عنوان مثال ترندهایی که در سایت‌ها به وجود می‌آید یا تعداد اعضای حاضر در صفحات اجتماعی یک پروژه همه قابل اندازه‌گیری هستند. سرمایه‌گذاران بزرگ از این اطلاعات برای تخمین آینده پروژه‌ها و سرمایه‌گذاری در آن‌ها استفاده می‌نمایند. بنابراین ایردراپ که سبب افزایش در تعاملات پروژه با کاربران می‌گردد، می‌تواند باعث جذب سرمایه‌های جدید و افزایش سرمایه شرکت شود. جذب سرمایه در برابر مقدار ارز رایگان اهدا شده معمولا بسیار زیاد می‌باشد.

5-جمع‌آوری اطلاعات

برای اجرای یک کمپین تبلیغاتی مناسب، نیازمند شناخت جامعه هدف پروژه هستیم. به همین ترتیب، برای شناخت جامعه نیاز است که از کاربران اطلاعات جمع‌آوری نماییم. معمولا کمتر کسی حاضر می‌شود بدون کسب سود اقدام به پر کردن پرسش‌نامه‌ها کند. یکی از اهداف جانبی برگزاری ایردراپ نیز می‌تواند این مساله باشد. کاربران در ازای دریافت توکن، فرم‌های اطلاعاتی را کامل می‌کنند. شرکت نیز می‌تواند با استفاده از داده‌های ذخیره شده، کمپین‌های بعدی خود را هدفمند برگزار نماید.

گذری بر مراحل دریافت ایردراپ

 

 1. ارائه‌دهنده‌ی ایردراپ از شما می‌خواهد فعالیت‌هایی را انجام دهید. به عنوان مثال ریتوئیت کردن یک توئیت مشخص، عضویت در کانال تلگرام و …. .
 2. سپس آدرس کیف‌پول از شما درخواست خواهد شد. توجه نمایید که روند دریافت همه‌ی ایردراپ‌ها یکسان نمی باشد اما با دریافت چند ایردراپ‌ متفاوت هیچ ابهامی برای شما باقی نخواهد ‌ماند.

پس از انجام آنچه از شما خواسته شد و البته ارسال آدرس کیف‌پولتان در صورتی که امکان استفاده از کد ریفرال برای آن ایردراپ فراهم باشد می‌توانید از این امکان نیز استفاده نمایید.

به این صورت که پس از انجام فعالیت‌های لازم یک کد در اختیار شما قرارخواهد گرفت که در صورتی که شخصی هنگام دریافت ایردراپ آن کد را وارد نماید، به شما نیز به عنوان معرف امتیازی تعلق می‌گیرد، چرا که شما در راستای هدف موسسه که قصد معرفی خود را داشته قدمی برداشته‌اید، پس شایسته‌ی پاداش می باشید.

حالا کار تمام است و شما فقط باید منتظر باشید تا کوین‌های شما را به کیف‌پولتان ارسال گردد.

در پایان یک صرافی برای نقد کردن کوین و توکن‌های دریافت شده به شما معرفی می گردد که در صورت تمایل می‌توانید با استفاده از آن صرافی، کوین‌های خود را به کیف‌پول یا یک صرافی دیگر ارسال نمایید.

دریافت اخبار ایردراپ‌ها

یکی از دغدغه‌های اکثر فعالان حوزه رمزارزها  دسترسی به لیست ایردراپ‌ها می باشد. باتوجه به این‌که ایردراپ با مقاصد بازاریابی دیجیتال انجام می گیرد معمولا خبر آن در فضای مجازی و در بستر سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی دست ‌به دست می‌شود. یک جستجوی ساده در گوگل می‌تواند شما را با بسیاری از ایردراپ‌های در حال انجام آشنا نماید.

علاوه بر این روش، سایت‌های زیادی موجودند که به منظور جمع‌آوری لیست ایردراپ‌ها راه‌اندازی شده‌اند. خوبی استفاده از این سایت‌ها در این می باشد که شما می‌توانید اکثر ایردراپ‌ها را به صورت یک‌جا مشاهده کنید. علاوه بر این، سایت‌ها امکان دادن امتیاز از سوی کاربران به هر پروژه را فراهم نموده اند که این امتیازها می‌تواند برای تشخیص پروژه‌های ارزشمند به کار گرفته شود. در ادامه سه وب‌سایت معتبر برای بررسی ایردراپ‌ها را معرفی خواهیم کرد.

1-سایت کوین مارکت کپ

سایت  کوین مارکت کپ  یکی از معروف‌ترین سایت‌ها در حوزه آموزش ارزهای دیجیتال میباشد. در این سایت می‌توانید اطلاعات زیادی از وضعیت بازار و پروژه‌های مختلف به دست آورید. در قسمت  Calendars  این سایت، با مراجعه به قسمت Free Airdrops می‌توانید لیست آخرین ایردراپ‌ها را ببینید.

مشاهده سایت کوین مارکت کپ:‌ 

همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید در صفحه باز شده دو ستون موجود است. ستون سمت چپ مربوط به ایردراپ‌های در حال انجام (Ongoing Airdrops ) و ستون سمت راست مربوط به ایردراپ‌های پیش‌رو (Upcoming Airdrops ) می باشد. از نوار موجود در بالای سمت راست تصویر نیز می‌توانید انتخاب نمایید که فقط یکی از ستون‌ها دیده شود. همچنین ایردراپ‌های انجام شده نیز در این قسمت قابل مشاهده می باشند. در ادامه به بررسی نحوه شرکت در یک مورد از ایردراپ‌ها خواهیم پرداخت.

دریافت ارز دیجیتال رایگان

هر ردیف در جدول ایردراپ‌های سایت کوین‌مارکت‌کپ مربوط به یک پروژه می باشد. اطلاعاتی مانند مقدار سکه عرضه شده برای ایردراپ، تعداد نفراتی که می‌توانند ایردراپ را دریافت نمایند و تاریخ آغازو پایان ایردراپ در مقابل پروژه‌ها نوشته شده است. با کلیک بر روی هر کدام از این پروژه‌ها وارد صفحه پروژه خواهید شد.

 

در صفحه پروژه اطلاعات مختلف مربوط به بنیاد پروژه در دسترس می باشد. مطالعه بخش‌های مختلف این صفحه می‌تواند دید بهتری نسبت به پروژه به کاربران بدهد. این اطلاعات بخش مهمی از تحلیل بنیادی رمزارزها را شامل می‌شوند. به هرحال، برای شرکت در ایردراپ لزومی به مطالعه این اطلاعات نمی باشد زیرا با شرکت در ایردراپ هیچ ریسک مالی متوجه ما نمی‌شود. کمی اگر صفحه را اسکرول نمایید و به قسمت پایین بیایید، با قسمت چگونه در ایردراپ شرکت کنیم (How to Participate ) مواجه خواهید شد

همانطور که مشاهده می کنید گام‌های مختلف شرکت در ایردراپ در این قسمت نوشته شده است. تعداد این مراحل و فعالیت‌های خواسته شده، در پروژه‌های مختلف متفاوت می باشد. ما به عنوان نمونه مراحل خواسته شده در این پروژه را توضیح می‌دهیم.

مراحل شرکت در ایردراپ نمونه

نمونه انتخاب شده برای بررسی، ارز دیجیتال  Polka Bridge  با نماد PBR است. نحوه دسترسی به مراحل شرکت در قسمت قبل توضیح داده شده است. در این قسمت تک‌تک گام‌های مورد نیاز را بررسی خواهیم کرد.

 1. صفحه توییتر رسمی پولکابریج را دنبال (فالو ) نمایید. لینک صفحه توییتر درست مقابل این جمله قرار می گیرد. با کلیک روی آن وارد توییتر شوید و پیج را فالو کنید. اگر اکانت توییتر ندارید حتما باید بسازید.
 2. در گروه و کانال تلگرامی ارز دیجیتال پولکابریج عضو شوید. لینک کانال و گروه مقابل عبارت نوشته شده و تنها کافی است روی آن کلیک نمایید. اگر اکانت تلگرام ندارید حتما باید بسازید.
 3. پست مربوط به کمپین ایردراپ که در صفحه توییتر پین (Pin ) شده است را لایک و ریتوییت و دو نفر از دوستانتان را زیر آن تگ کرده سپس با مراجعه به صفحه توییتر، پست مربوطه را پیدا کنید و فعالیت‌های خواسته شده را انجام دهید.
 4. فرم مقابل را پس از انجام مراحل بالا پر کنید. با کلیک روی لینک گذاشته شده صفحه جدید باز خواهد شد که در آن باید آدرس ایمیل، اکانت تلگرام و توییتر، لینک پست ریتوییت شده و آدرس کیف پول اتریوم خود را وارد نمایید.
 5. مرحله آخر، اضافه کردن رمزارز به Watchlist  سایت کوین مارکت کپ می باشد. برای این منظور در سایت کوین مارکت کپ حساب کاربری بسازید. در بالای صفحه مربوط به پروژه در کنار نام رمزارز، علامت ستاره وجود دارد. با کلیک بر روی آن، رمزارز به Watchlist شما اضافه خواهد شد.
 6. این ایردراپ از 18 تا 25 آگوست 2021 برگزار میگردد و برندگان آن 28 آگوست مشخص خواهد شد. واریز توکن به کیف پول برندگان، یکم آگوست انجام می شود.

2-سایت ایردراپ آلرت

سایت  ایردراپ آلرت  یکی از وب‌سایت‌های تخصصی معرفی ایردراپ‌ها می باشد. در این وب‌سایت می‌توانید ایردراپ‌های در حوزه‌های مختلف رمزارزها  را بررسی نمایید. با مراجعه به صفحه اول این سایت، چند ستون مشاهده خواهید کرد که این ستون‌ها شامل ایردراپ‌های جدید، ایردراپ‌های قدیمی و ایردراپ‌های حوزه امورمالی غیرمتمرکز (DeFi ) می باشد.

مشاهده سایت ایردراپ آلرت:

با کلیک بر روی گزینه‌ی Airdrops در سایت می‌توانید لیست ایردراپ‌های مناسب را پیدا کنید. در این قسمت گزینه‌های مختلفی شامل ایردراپ‌های جدید، ایردراپ‌های آینده، ایردراپ‌های در حال انجام و غیره موجود می باشد. برای آگاهی از روش شرکت در هر ایردراپ می‌توانید روی پروژه مربوطه کلیک نمایید. در ادامه، مراحل شرکت در یک نمونه از ایردراپ‌های معرفی شده در این سایت را بررسی خواهیم کرد.

دریافت ارز دیجیتال رایگان

با کلیک بر روی پروژه مورد نظر صفحه اطلاعات مربوط به پروژه و نحوه شرکت در ایردراپ برای شما باز خواهد شد. در این مثال ما پروژه  Pandemia Success  با نماد  Success  را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

در تصویر بالا صفحه پروژه مورد نظر را مشاهده می‌کنید. در این بخش اطلاعات خلاصه‌ای از پروژه شرکت قرار گرفته است. علاوه بر این در مورد تاریخ و مدت زمان برگزاری ایردراپ و همچنین مقدار توکن‌هایی که بین شرکت‌کنندگان توزیع خواهد شد اطلاعاتی وجود دارد. ایردراپ این ارز دیجیتال تا سوم سپتامبر 2021 ادامه خواهد داشت و از ابتدای همین ماه توزیع توکن‌ها آغاز می گردد. به شرکت‌کنندگان در این ایردراپ 200 سکه Success و به ازای هر معرفی 20 سکه دیگر تقدیم می‌شود. اگر به قسمت انتهایی صفحه مراجعه نمایید با شرایط شرکت در ایردراپ آشنا خواهید شد. در ادامه قوانین مربوط به ایردراپ این پروژه را بررسی خواهیم کرد.

مراحل شرکت در ایردراپ نمونه

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید پنج مرحله برای شرکت در این ایردراپ تعیین شده است. در ادامه هر کدام از مراحل را به صورت جزئی بررسی خواهیم کرد.

 1. ربات تلگرام ایردراپ ارز Pandemia Success را اجرا نمایید. با کلیک بر روی قسمت علامت‌گذاری شده در گزینه، به بات تلگرام مورد نظر ارجاع داده خواهید شد.
 2. عضو کانال تلگرام مربوط این ارز دیجیتال شوید. با کلیک روی عبارت علامت‌گذاری شده می‌توانید وارد کانال شوید.
 3. در صفحه توییتر مربوط به پروژه که آدرس آن مشخص شده عضو شوید.
 4. در بات تلگرام، آدرس کیف پول مربوط به شبکه بایننس اسمارت چین  خود را وارد نمایید.
 5. لینک معرفی که از طر یق بات به شما داده شده را بین دوستانتان پخش نمایید تا با شرکت آن‌ها در ایردراپ، 20 توکن به ازای هر نفر هدیه بگیرید.

3-سایت ایردراپس

وب‌سایت  ایردراپس  یکی دیگر از سایت‌های مخصوص جمع‌آوری ایردراپ به شمار می‌آید. این سایت در گروه‌بندی ایردراپ‌ها، بهتر از دیگر سایت‌ها عمل نموده است. ایردراپ‌های هولدر، فورک و انحصاری در کنار ایردراپ جایزه و در فهرست‌های جداگانه ارائه شده‌است. با استفاده از منوی بالای موجود در این سایت می‌توانید ایردراپ‌ مد نظر خود را انتخاب و پروژه‌های موجود در آن حوزه را بررسی نمایید.

علاوه بر این ایردراپ‌های ترند شده‌ بازار با عنوان  Hottest Airdrops  نیز در این سایت ارائه شده‌اند که می‌توانید این ایردراپ‌ها را در اولویت شرکت قرار دهید.

تصویر بالا صفحه اول سایت ایردراپس می باشد. سه ستون موجود به ترتیب از چپ به راست مربوط به ایردراپ‌های اخیرا ایجاد شده، ایردراپ‌های ترند و ایردراپ‌های هولدر می باشند. برای دسترسی به سایر ایردراپ‌ها می‌توانید از منوی موجود در بالای صفحه استفاده نمایید. در ادامه به بررسی یک پروژه معرفی شده در این سایت خواهیم پرداخت.

دریافت ارز دیجیتال رایگان

با کلیلک بر روی هر پروژه به صفحه مربوط به آن انتقال داده خواهید شد. در این بخش ما ارز دیجیتال  Morpher  با نماد  MPH  را برای بررسی انتخاب کرده ایم که در صدر لیست ترندها قرار دارد.

با کلیک بر روی پروژه، تصویر بالا نمایش داده خواهید شد. در این صفحه ابتدا به معرفی پروژه و اطلاعات کلی آن پرداخته می شود. این پروژه در صرافی ارز دیجیتال غیرمتمرکز  یونی سواپ  قابل معامله می باشد. با شرکت در این ایردراپ هر شخص 100 ارز دیجیتال رایگان MPH و به ازای معرفی هر نفر 50 ارز دیگر دریافت خواهد کرد. برای تعداد شرکت‌کنندگان در این ایردراپ محدودیتی تعیین نشده است. بنابراین، با انجام مراحل مورد نیاز، هر شخصی قادر به شرکت در ایردراپ و دریافت ارز دیجیتال می باشد. اطلاعات مربوط به مراحل شرکت در ایردراپ نیز در پایین صفحه آمده است که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

مراحل شرکت در ایردراپ نمونه

شرکت در ایردراپ این ارز دیجیتال شامل 12 مرحله می باشد. در این قسمت هر دوازده بخش را بررسی می‌کنیم.

 1. به سایت پروژه مراجعه نمایید. با کلیک بر روی قسمت علامت‌گذاری شده، به سایت ارجاع داده خواهید شد.
 2. روی عبارت Claim your free crypto  کلیک نمایید. این عبارت به معنی شرکت در ایردراپ می باشد و در اکثر پروژه‌ها با این جمله روبه‌رو می‌شوید.
 3. کیف پول Formatic  ایجاد نمایید یا این‌ که وارد کیف پول  MetaMask  خود شوید. برای ساخت کیف پول Formatic راهنمایی‌های لازم انجام شده است.
 4. آدرس ایمیل خود را وارد و آن را تایید نمایید. برای تایید ایمیل معمولا از دو روش لینک تایید یا کد تایید استفاده می‌شود.
 5. مراحل KYC  را با کامپیوتر یا موبایل خود تکمیل نمایید. منظور از KYC احراز هویت برای جلوگیری از ثبت‌نام ربات می باشد.
 6. با کلیک بر روی گزینه‌ Redeem Tokens  درخواست دریافت توکن‌های خود را ثبت نمایید.
 7. اگر از کیف پول متامسک استفاده می‌کنید برای دریافت ارز دیجیتال خود باید مقدار1GWEI اتریوم پرداخت کنید. این مقدار برابر با یک میلیاردم اتریوم و کمترین واحد آن می باشد.
 8. شما می‌توانید از ارزهایی که به شما داده شده است برای سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین، طلا یا شرکت آمازون استفاده نمایید. ابن بستر توسط پروژه ایجاد شده است.
 9. به ازای هر نفری که با لینک دعوت شما در ایردراپ شرکت کند، به شما پنجاه ارز دیگر هدیه داده خواهد شد.
 10. با استفاده از PayPal شما می‌توانید تا 31 ماه مارس 2021 در شبکه سرمایه‌گذاری نمایید و با 20 درصد تخفیف ارز دیجیتال MPH خریداری کنید.
 11. برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت معرفی شده در این قسمت مراجعه نمایید.
 12. برای آشنایی با نحوه خرید و فروش ارزهای MPH به لینک معرفی شده در این قسمت مراجعه نمایید.
 13. بیشتر مراحل این پروژه برای جواب دادن به سوال‌های احتمالی شما طراحی شده اند. شرکت در ایردراپ در گام ششم به پایان رسیده است.ذ

ابزارهای مورد نیاز برای شرکت در ایردراپ

در بخش قبل چند پروژه ایردراپ از سایت‌های مختلف بررسی گردید. همانطور که مشاهده  نمودید، برای شرکت در ایردراپ، هر ارزی مراحل مختلف خود را دارا می باشد. ولی به طور عمومی برای شرکت در ایردراپ‌ها شما نیاز به یک سری ابزارها دارید. در این بخش به بررسی این ابزارها  خواهیم پرداخت.

1-ایمیل

تقریبا برای شرکت در تمامی ایردراپ‌ها شما نیاز به ایمیل دارید. این ایمیل علاوه بر استفاده مستقیم برای ارسال کد تایید و اطلاعات پروژه، برای ساخت کیف پول یا حساب کاربری شبکه‌های اجتماعی نیز مورد نیازمی باشد. ایمیل شما می‌تواند در هر بستری ساخته شده باشد. البته بهتر است از گوگل برای ساخت ایمیل استفاده نمایید تا از سایر امکانات آن هم بهره‌مند گردید، ضمنا اگر تمایل ندارید آدرس ایمیل اصلی‌تان را بدهید، یک ایمیل دیگر بسازید. مراقب باشید رمز عبورش را گم نکنید، زیرا احتمالا از شما خواهند خواست ایمیل‌تان را تأیید نمایید.

2-حساب کاربری شبکه‌های اجتماعی

در اکثر ایردراپ‌ها کاربران ملزم به انجام فعالیت‌ در شبکه‌های اجتماعی مربوط به پروژه می باشند. بنابراین شما برای شرکت در ایردراپ، حتما باید حساب کاربری شبکه اجتماعی داشته باشید. معمولا شبکه‌های اجتماعی توییتر و تلگرام بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. ولی  در بعضی از پروژه‌ها شما به اکانت اینستاگرام، لینکدین، ردیت و غیره نیاز خواهید داشت. نیازی به فعال بودن حساب کاربری نمی باشد و تنها ساخت آن برای شرکت در اکثر ایردراپ‌ها کافی می باشد.

3-کیف پول

برای این که شرکت‌ها بتوانند رمزارزها را به شما انتقال دهند، حتما باید کیف پول پشتیبان آن ارز دیجیتال را داشته باشید. به طور معمول چون اکثر پروژه‌ها در بستر اتریوم ایجاد می‌شوند، داشتن کیف پول‌هایی مانند متامسک برای شرکت در ایردراپ کافی می باشد. اگرچه برخی از ایردراپ‌ها کاربران را ملزم به دانلود و نصب کیف پول خود می‌ نمایند. دقت نمایید که حتما آدرس کیف پول خود را در سایت یا بات پروژه درست وارد نمایید. آدرس اشتباه، همه زحمات شما برای شرکت در ایردراپ را هدر می‌دهد.

1-کیف‌پول‌ باید فعال باشد

منظور این است که باید از کیف‌پول‌تان استفاده نمایید. بسیاری از ایردراپ‌ها فعالیت‌های کیف‌پول‌تان را بررسی می‌کنند تا اطمینان پیدا کنند که این کیف‌پول واقعا فعال می باشد؛ زیرا ممکن است بعضی افراد تعداد زیادی کیف‌پول با آدرس‌های متفاوت بسازند تا توکن‌های رایگان بیشتری دریافت نمایند و این اصلا عادلانه نیست. این بدین معناست که اگر فعالیتی در کیف‌پول‌تان مشاهده نشد، ممکن است توکن رایگان از ایردراپ دریافت نکنید. گاهی اوقات برگزارکنندگان ایردراپ به وضوح حتی برخی از انواع موجودی حساب را نیز مورد بررسی قرار خواهند داد.

2-استفاده از کیف‌پول اتریوم

این با کیف‌پولی که در صرافی‌ها هست متفاوت می باشد. این کیف‌پول باید با ERC20 سازگار باشد، چرا که بیشتر توکن‌هایی که در ایردراپ‌ها ارائه می‌شوند توکن‌های ERC20 می باشند که در اصل ICOهای مبتنی بر اتریوم هستند یا قبلا مبتنی بر اتریوم بودند و الان تغییر کرده‌اند. توصیه می‌شود برای شروع از Meta Mask یا My Ether Wallet استفاده نمایید، اما بعدها بهتر است یک کیف‌پول سخت‌افزاری  مانند Ledger Nano نیز داشته باشید.

4-دانش زبان انگلیسی و رمزارزها

در بیشتر مواقع، شرکت در پروژه‌های ایردراپ به دانش بالای زبان و ارز دیجیتال نیاز ندارد. شما به مرور و با شرکت در چند ایردراپ مراحل کار را کامل یاد می‌گیرید. اما بعضی از ایردراپ‌ها در مراحل انجام ایردراپ از مفاهیم پایه‌ای رمزارزها  یا عبارت‌های سخت زبان انگلیسی استفاده می نمایند. دانش زبان انگلیسی و همچین آشنایی با مفاهیم پایه‌ای رمزارزها  و شبکه بلاک چین در این مواقع می‌تواند کمک ‌کننده باشد.

کلاهبرداری در ایردراپ

همه ایردراپ‌ها لزوما با اهداف توضیح داده شده ایجاد نمی‌شوند. بعضی افراد از مفهوم ایردراپ برای کلاهبرداری استفاده می‌کنند. بنابراین برای شرکت در ایردراپ حتما باید با دقت عمل نمود.

راه‌های جلوگیری از کلاهبرداری

 

1-شرکت در ایردرآپ های معتبر

شرکت در ایردراپ‌هایی است که توسط سایت‌های معتبر معرفی شده‌اند. اگر عرضه‌کنندگان رمزارزها بخواهند یک ایردراپ برگزار نمایند باید آن را از طریق حساب‌های خودشان در رسانه‌های اجتماعی مانند توییتر اعلام کنند. از این طریق می‌توانید مطمئن شوید که ایردراپ موردنظر رسمی است یا خیر. در غیر این‌صورت، امکان دارد به دام کلاهبردارانی بیفتید که قصد دارند اطلاعات شما را سرقت نمایند.

 

اولین نشانه‌ی کلاهبرداری در این‌جا این است که پول درخواست کرده است. البته همیشه تشخیص کلاهبرداری‌ها به این راحتی نمی باشد، بنابراین باید هوشیار باشید. به دیدگاه‌ها نگاه کنید. ۸ دیدگاه وجود دارد که اگر آنها را بررسی نمایید مشاهده می کنید ۷ تا از آنها حساب‌های توییتر جعلی هستند که وانمود می‌کنند در این ایردراپ شرکت نموده اند و با مبلغ پرداختی ناچیز مقدار زیادی توکن رایگان دریافت کرده‌اند. هشتمین دیدگاه نیز از سوی کسی می باشد که متوجه این کلاهبرداری شده است و قصد دارد به مردم درباره‌ی این سرقت هشدار دهد.

حالا به حساب‌کاربری توییتر دقت نمایید. ممکن است ببینید که حدود ۳۰۰۰ یا حتی بیشتر دنبال‌کننده دارد، اما همه‌ی توییت‌ها متعلق به کمتر از ۲۴ ساعت گذشته می باشد. آیا به نظر شما این می‌تواند واقعی باشد؟ چطور امکان دارد رمزارزی که فقط در ۲۴ ساعت گذشته اطلاع‌رسانی کرده است، ۸ میلیون یورو پیش‌فروش شده باشد؟ این موضوع یک کلاهبرداری می باشد و نباید آن را باور کنید.

این تصویر در واقع تصویری جعلی می باشد که با فتوشاپ درست شده است و حتی فونت‌هایش با فونت سایر بخش‌ها همخوانی ندارد. این کلاهبرداری از بدترین نوع آن می باشد. یک جستجو در گوگل ‌ایمیج نشان می‌دهد این لوگو در واقع متعلق به Thrive است. بنابراین همیشه باید هوشیارانه به دنبال نشانه‌های کلاهبرداری در یک ایردراپ باشید.

2-به هیچ آدرسی پول نفرستید

 نکته مهم دیگری که همیشه باید به آن توجه نمایید این است که هر پروژه ایردراپی که شما را ملزم به ارسال وجهی به آن پروژه کند، پروژه کلاهبرداری است. به هیچ وجه در چنین پروژه‌هایی شرکت نکنید.

3- برای دریافت ایردراپ از کیف پول مجزایی و به غیر از کیف پول اصلی استفاده کنید.

برخی از ایردراپ‌ها صرفا برای دریافت اطلاعات شخصی شما انجام می‌شوند. در این حالت شما در ازای دریافت مقدار اندکی ارز دیجیتال، آدرس عمومی کیف پول خود را در سیستم وارد می‌کنید. کلاهبردارها با استفاده از کلید عمومی به راحتی قادرند دارایی شما در بستر بلاک چین را رصد و بررسی نمایند. در صورت داشتن دارایی قابل توجه، آن‌ها می‌توانند طی فرآیندهایی مانند  فیشینگ  (Phishing ) کیف پول شما را خالی نمایند. حتی امکان دارد آدرس حقیقی شما را پیدا و با اعمال خشونت دارایی‌های شما را تصاحب کنند.

بنابراین یک راه‌ حل مناسب این است که شما برای دریافت ایردراپ از کیف پول مجزایی استفاده نمایید. با توجه به این که بیشتر پروژه‌ها بر بستر شبکه اتریوم ایجاد می‌شوند، به راحتی می‌توانید در کیف پول‌های  Meta Mask  یا  MyEtherWallet  حساب جدید ایجاد کنید.

4-هرگز کلید خصوصی‌تان را برای کسی ارسال نکنید

به هیچ وجه نباید رمز خصوصی کیف پول خود را به کسی بدهید. هر ایردراپی که از شما کلید خصوصی می‌خواهد بدون شک کلاهبرداری و اسکم خواهد بود.

بهترین نوع ایردراپ

در بسیاری از ایردراپ‌های جایزه، کاربران زمان زیادی را صرف انجام فعالیت‌های خواسته شده می‌کنند ولی  پاداش تقسیم شده بین کاربران معمولا به قدری کوچک می باشد که عملا هیچ ارزشی ندارد. در ایردراپ‌های استاندارد، با وجود اینکه هیچ عملی از کاربر خواسته نمی‌شود اما توکن‌های دریافت شده ارزش چندانی ندارند. بعضی از این توکن‌ها به عنوان طعمه برای کلاهبرداری نیز ارسال می‌شوند. بنابراین، این ایردراپ‌ها نیز چندان چنگی به دل نمی‌زنند و بعضا خطرناک هم هستند.

ایردراپ‌های هولدر، برای سرمایه‌گذاران پروژه مناسب می باشد ولی معمولا از قبل مشخص نیست که آیا توکنی از پروژه‌های جدید به هولدرها داده می‌شود یاخیر. بنابراین، این نوع ایردراپ تا حدود زیادی به شانس ربط دارد و از طرفی ریسک سرمایه گذاری بلند مدت در پروژه‌های ارز دیجیتال را نیز دارد. در ایردراپ هاردفورک معمولا مبلغ مناسبی بین کاربران شبکه توزیع می‌شود ولی برای شرکت در این ایرداپ کاربر باید هولدر یک رمز ارز باشد. از طرفی خود فرآیند هارد فورک برای شبکه بلاک چین تهدید حساب می‌شود زیرا  کاربران آن را به چند دسته تقسیم می‌کند.

ایردراپ‌های انحصاری معمولا بهترین نوع ایردراپ می باشند. این ایردراپ‌ها به کسانی تعلق می‌گیرند که از ابزارهای یک شبکه قبل از صدور توکن آن استفاده می‌کنند. در این حالت، کاربران از تکنولوژی‌ها یا ابزراهای جدید شبکه استفاده می‌کنند که به خودی خود هیچ ضرری برای آن‌ها نخواهد داشت و در قبال آن مقدار قابل توجهی توکن دریافت خواهند کرد. هر چه یک پروژه بزرگتر باشد، امکان دریافت مبالغ بیشتر نیز وجود خواهد داشت. اگرچه در بسیاری از اوقات نمی‌توان از ایجاد توکن برای یک پروژه اظمینان داشت اما باتوجه به نتایج این ایردراپ‌ها بهتر است تا حد امکان در این ایردراپ‌ها شرکت کرد.

نمونه موفق این نوع ایردراپ‌ها، پروژه‌های صرافی غیرمتمرکز  UniSwap  و  dydx  می باشد. در پروژه  dydx  برای هر کاربری که حداقل به اندازه یک دلار معامله در صرافی انجام داده بود 310 توکن و برای افرادی که بالای یک میلیون دلار معامله انجام داده بودند 9529 توکن شبکه ایردراپ شد. در روز اول معاملاتی توکن پروژه، قیمت این توکن 14/4 دلار ارزش داشت. به عبارتی کاربران این شبکه مبلغی بین 4400 و 135000 دلار ایردراپ دریافت کردند.

برای آگاهی از این نوع پروژه‌ها باید پروژه‌های صرافی، لایه 2 یا کیف پول که توکن مخصوص شبکه خود را ندارند را پیدا کرده و با استفاده از ابزارهای این پروژه‌ها می‌توانید شانس دریافت توکن‌ از ایردراپ احتمالی این پروژه را بدست آورید. به عنوان مثال می‌توانید در کیف پول توکن خود را به یک توکن دیگر تبدیل نمایید یا توکن‌های خود را به لایه دوم پروژه برده و در آن‌جا به توکن‌های جدید تبدیل کنید. هزینه استفاده از شبکه اتریوم بالا می باشد و برای شرکت در ایردراپ باید به این نکته نیز توجه نمایید.

توجه کنید که هیچ قطعیتی برای انجام ایردراپ وجود ندارد مگر اینکه تیم مدیریتی پروژه خبر قطعی در این مورد صادر کنند. در حال حاضر کیف پول و صرافی  Meta mask  و پروژه‌های لایه دوم  ZK Sync  و  Arbitrum  پروژه‌هایی می باشند که احتمال ایجاد توکن و ایردراپ بالایی دارند. کاربران قادرند با استفاده از شبکه‌های این پروژه‌ها در ایردراپ احتمالی شرکت کنند.

نتیجه‌گیری

ایردراپ یک ابزار بازاریابی در پروژه‌های ارز دیجیتال می باشد که هدف آن ایجاد جو روانی مثبت بر روی پروژه و معرفی آن به تعداد زیادی از کاربران می باشد. افراد با شرکت در ایردراپ، ارز دیجیتال پروژه را به رایگان دریافت می‌کنند. در صورت موفقیت و رشد پروژه‌ها این ارزها به قیمت مناسب به فروش می‌رسند و کاربران از آن بهره خواهند برد.

ایردراپ انواع مختلفی دارد که در هر یک از آن‌ها کاربران خاصی مد نظر می باشند. به منظور آگاهی از پروژه‌های ایردراپ، می‌توانید از سایت‌های معتبر استفاده نمایید که سه مورد از آن‌ها در این مقاله معرفی شد. در نهایت، باید توجه کنید که هر پروژه ایردراپی قابل اعتماد نمی باشد. بنابراین برای شرکت در هر ایردراپ حتما باید نکات امنیتی گفته شده در مقاله را رعایت کنید.

Mostafa70D

Web Designer & Developer & networking specialist

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا