آموزشیبورس

تحلیل در بازار بورس

User Rating: Be the first one !

تحلیل در بازار بورس

قیمت ها بر اساس روند ها حرکت می کنند توجه  به دو نکته خیلی ضروری می باشد. نکته اول اینکه هیچ چیزی اتفاقی نیست .یعنی این که زمانی که یک سهم مناسب را برای سرمایه‌گذاری انتخاب می کنید  و این دارایی دارای نقد پذیری بالایی می باشد. 

روند افزایشی یا کاهشی بازار سرمایه جزء ذات بازار می باشد، وغالبا ما از اخبار موجود بی اطلاع هستیم و نیازی هم به آگاهی از این اتفاق نداریم . نکته مهم این است که بازار از این خبر تاثیر می پذیرد. پس شرکت‌های بزرگ وبا ارزش معاملاتی بالا چنانچه سهام آنها صعود و یا نزول می کند فکر نکنید که توطئه ای در کار است بلکه خرد جمعی بازاربه این نتیجه رسیده است که این سهم رشد پیدا کند یا قیمت آن کاهش یابد.

یک تحلیلگر تکنیکی معتقد است؛ اینکه یک اتفاقی افتاده است مهم است نه اینکه چرا آن اتفاق افتاده است. یعنی  به الگو ها توجه کرده و اینکه یک روند صعودی، نزولی شده یا یک روند نزولی، صعودی شده برایش مهم می باشد. اینکه چرا این روند کاهشی یا افزایشی شده و چه موضوعی در آن دخیل بوده است. برای یک تحلیل گرتکنیکال خیلی مهم نمی باشد

فهرست

تحلیل پذیری سهام

انعطاف پذیری از لحاظ زمانی یکی از مزیت های مهم تحلیل تکنیکال می باشد. یعنی اینکه مدت زمان کمترین لازم است که ما به  بر اساس نمودار ها، روندها و الگوهای سهم نتیجه گیری در خصوص خرید یا فروش سهم داشته باشیم. 

دوم مزیت اینکه امکان تحلیل دقیق در تایم فریم های مختلف را دارد. یعنی اینکه چنانچه من یک معامله گر کوتاه مدت هستم می‌توانم  از تحلیل های کوتاه مدت استفاده کنم. البته این به آن معنی نیست تحلیل تکنیکال برای کوتاه مدت استفاده می شود. برعکس ازاین تحلیل می توان برای سرمایه گذاری های میان مدت و بلند مدت استفاده کرد.

برای تحلیل بلند مدت شما حتماً باید آموزش های لازم و دانش کافی داشته باشید. اکثر سرمایه گذاران موفق در بازار سرمایه به صورت بلند مدت سرمایه‌گذاری کرده‌اند. واژه صبر در بازار بورس به این معنا می باشد که طبق تحلیل هایی که انجام داده اید تا زمانی که به قیمتی  که مشخص کرده‌اید نرسیده اید اقدام به خرید یا فروش ای سهم نکنید.

 یک سرمایه گذار  بلند مدت صبر می کند تا قیمت سهم به آن چه که در تحلیل به آن رسیده است برسد و سپس اقدام به خرید آن می کند. به هیجانات بازار و نوسانات بین نقطه خرید  و هدف سهم توجه نکرده و سهم را نگهداری می کند. 

تحلیل پذیری سهام در بازار بورس یک واژه نسبی می باشد، یعنی اینکه بعضی از سهام تحلیل پذیری بیشتری دارند و بعضی از سهام تحلیل پذیری کمتر.

 

میانگین ارزش معاملات

هرچه  میانگین ارزش  معامله شده  یک سهم بیشتر باشد تحلیل پذیر تر خواهد بود. به عنوان مثال در پایین سهم  فولاد را از سایت بورس اوراق بهادار تهران انتخاب می کنیم از سر برگ های بالا  قسمت  آمارها را کلیک می کنیم. در این صفحه آمارهای مختلفی راجع به  سهم فولاد نوشته شده و رتبه شرکت هم در بازه های زمانی مختلف آورده شده است. 

سهام شرکت فولاد مبارکه اصفهان
لیست آمار سهام شرکت فولاد مبارکه اصفهان

لیست شماره یک:

آنچه در اینجا مورد توجه ما باید قرار بگیرد قسمت ارزش معاملات این سهم می باشد چنانچه مشاهده می کنید رتبه ارزش معاملات در دوازده ماهه گذشته سهم ۵ می باشد. این در حالی است که رتبه ارزش معاملات سهم در سه ماه گذشته ۳ می باشد. این به این معنی می باشد که این سهم در سه ماه گذشته مورد توجه بازار بوده و رتبه آن از ۵ به ۳ ارتقاء پیدا کرده است.

از آنجایی که تحلیل همه سهام بازار سرمایه مشکل می باشد پس ما باید سهامی را انتخاب کنیم که از لحاظ نقش شوندگی و تحلیل پذیری در وضعیت خوبی قرار داشته باشند. برای این کار ابتدا ۱۵۰ شرکتی که از لحاظ رتبه اول ارزش معاملات در بورس را داشته باشند انتخاب می کنیم. برای این کار در صفحه بالا روی ارزش معاملات دوازده ماهه کلیک می کنیم. لیست کل شرکت های پذیرفته شده در بورس بر اساس ارزش معاملات مرتب شده اند از بین آنها ۱۵۰ شرکت اول را به عنوان لیست شماره یک انتخاب می کنیم .

لیست شماره دو:

برای تعیین لیست شماره دو  شرکت هایی که از لحاظ ارزش معاملات درسه ماهه گذشته را از ۱ تا ۱۵۰ به خود اختصاص داده اند انتخاب می کنیم.

لیست شماره سه:

سهام مشترک بین  لیست یک و دو را انتخاب می کنیم. این سهام چون هم درسه ماهه  و هم در دوازده ماهه گذشته  مورد توجه بازار بوده‌اند قاعدتاً هم نقد پذیری بیشتری دارند و هم تحلیل پذیر ترند. بنابراین می‌توان برای این سهام تحلیل انجام داد و طبق استراتژی خودتان ورود و خروج در این سهام را مشخص کنید.

مهم این است که شما تحلیل تان را در مورد سهامی که تحلیل پذیر دارند انجام دهید. چنانچه شما دانش کافی برای تحلیل داشته باشید و بر روی سهامی  تحلیل پذیری کمی دارند تحلیل انجام دهید به نتیجه مورد دلخواه تان معمولاً نخواهید رسید. 

چون بازار سرمایه یک بازار پویا می باشد سعی کنید لیست سوم را هر سه ماه یکبار به روز رسانی کنید و تحلیل های مربوطه را انجام دهید. یعنی اینکه سالی چهار ماه شما باید این لیست را به روز رسانی کنید.

آنچه گفته شد توجه و اصل علمی خرد جمعی به صورت عملیاتی و کاربردی در بهینه سازی تحلیل تکنیکال می باشد.

انواع نمودارها در تحلیل تکنیکال:

در تحلیل تکنیکال از قیمت سهم که در چهار مولفه قیمت بازگشایی، بالاترین قیمت، پایینترین قیمت و قیمت  بسته شدن سهم می باشد در نمودارهای زیر استفاده می شود.

نمودار خطی

از به هم پیوسته شدن قیمت های بسته شدن سهم تشکیل می شود. در نمودار روی هر قسمت از نمودار که کلیک کنید آخرین قیمت معامله شده و تاریخ آن را برای شما مشخص می کند. 

نمودار خطی ت
تحلیل بازار شرکت فولاد مبارکه اصفهان با استفاده از نمودار خطی

نمودار میله ای

این نمودار  به صورت میله ای می باشد و شامل تمامی قیمت های سهم می باشد. از این رو  جهت استفاده در تحلیل تکنیکال بهتر می باشد. همانطور که می بینید این نمودار از ریز اجزا گسسته تشکیل شده است بر پیوستگی نمودار خطی را ندارد. هر کدام از این اجزا به صورت میله مشخص شده است.

نمودار میله ای
تحلیل بازار شرکت فولاد مبارکه اصفهان با استفاده از نمودار میله ای

نمودار کندلی( شمعی)

اجزای تشکیل دهنده این نمودار شمع ها می باشد و معاملات انجام شده در یک روز را شما به صورت یک شمع مشاهده می کنید. به خاطر شبیه بودن این نمودار به شمع  به آن شمعی ژاپنی یا کندل استیک هم گفته می شود. اما اطلاعات قیمتی را چگونه است نمودار کندل استیک مشاهده کنید.

نمودار کندلی ت
تحلیل بازار شرکت فولاد مبارکه اصفهان با استفاده از نمودار کندلی

در نمودار بالا شمع هایی که به رنگ سبز نشان داده شده‌اند افزایشی و کندل استیک هایی که به رنگ قرمز نشان داده شده اند به معنای کاهشی می باشد.

بالاترین قسمت آخر شمع بیشترین قیمت و پایین ترین قسمت آن کمترین قیمت سهم را نشان می دهد. 

اگر شمع  افزایشی باشد حد بالای شمع قیمت بسته شدن سهم و حد پایین آن قسمت باز شدن سهم را نشان می دهد. چنانچه شمع کاهشی باشد حد بالای آن قیمت باز شدن سهم و حد پایین آن قیمت بسته شدن سهم را نشان می دهد.

یک کندل استیک از بدنه شمع و فتیله آن(شدو،سایه)  تشکیل شده است.

به کندل هایی بدنه نداشته باشند یا دارای بدنه کوچک باشند و آنها کندل دوجی گفته می شود.

جمع بندی

در این مبحث گفته شد که یک تحلیل گر تکنیکی به الگو ها توجه کرده و اینکه یک روند صعودی، نزولی شده یا یک روند نزولی، صعودی شده برایش مهم می باشد. با استفاده از آن اقدام به خرید وفروش می کند.این تحلیل باید بر روی سهامی که دارای نقد شوندگی بالا باشند انجام شود.

برای پیدا کردن سهام مورد نظر که دارای تحلیل پذیری بالا باشند باید سهامی که در دوازده ماهه و سه ماهه گذشته را پیدا کرد. سهامی که در هر دو لیست مشترک بود را انتخاب کرد وتحلیل را روی آن انجام داد. این لیست هر سه ماه باید به روز رسانی شود.

در ادامه به نمودارهای خطی، میله ای و شمعی که مورد استفاده در تحلیل تکنیکال بود اشاره شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 27,115.26
ethereum
Ethereum (ETH) $ 1,678.93
tether
Tether (USDT) $ 1.00
bnb
BNB (BNB) $ 215.01
xrp
XRP (XRP) $ 0.518030
usd-coin
USDC (USDC) $ 1.00
staked-ether
Lido Staked Ether (STETH) $ 1,678.22
cardano
Cardano (ADA) $ 0.255751
solana
Solana (SOL) $ 21.38
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.062177
tron
TRON (TRX) $ 0.088641
the-open-network
Toncoin (TON) $ 2.11
polkadot
Polkadot (DOT) $ 4.14
matic-network
Polygon (MATIC) $ 0.536207
litecoin
Litecoin (LTC) $ 66.20
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH) $ 238.84
chainlink
Chainlink (LINK) $ 8.06
wrapped-bitcoin
Wrapped Bitcoin (WBTC) $ 27,120.27
shiba-inu
Shiba Inu (SHIB) $ 0.000007
dai
Dai (DAI) $ 1.00
true-usd
TrueUSD (TUSD) $ 0.998659
leo-token
LEO Token (LEO) $ 3.66
uniswap
Uniswap (UNI) $ 4.51
avalanche-2
Avalanche (AVAX) $ 9.46
stellar
Stellar (XLM) $ 0.112878
monero
Monero (XMR) $ 146.95
okb
OKB (OKB) $ 43.06
ethereum-classic
Ethereum Classic (ETC) $ 16.34
binance-usd
BUSD (BUSD) $ 1.00
cosmos
Cosmos Hub (ATOM) $ 7.24
hedera-hashgraph
Hedera (HBAR) $ 0.049842
filecoin
Filecoin (FIL) $ 3.37
lido-dao
Lido DAO (LDO) $ 1.68
internet-computer
Internet Computer (ICP) $ 3.21
maker
Maker (MKR) $ 1,565.16
crypto-com-chain
Cronos (CRO) $ 0.051132
quant-network
Quant (QNT) $ 90.56
aptos
Aptos (APT) $ 5.47
mantle
Mantle (MNT) $ 0.401440
vechain
VeChain (VET) $ 0.017373
arbitrum
Arbitrum (ARB) $ 0.930422
near
NEAR Protocol (NEAR) $ 1.14
optimism
Optimism (OP) $ 1.36
kaspa
Kaspa (KAS) $ 0.049372
aave
Aave (AAVE) $ 69.04
rocket-pool-eth
Rocket Pool ETH (RETH) $ 1,824.59
the-graph
The Graph (GRT) $ 0.090121
algorand
Algorand (ALGO) $ 0.103728
whitebit
WhiteBIT Coin (WBT) $ 5.16
usdd
USDD (USDD) $ 0.998684