اخباراخبار قانون گذاری

بانک مرکزی روسیه تصمیم دارد سرمایه گذاری در رمزارزها را ممنوع کند

بنا بر گزارش ها، بانک مرکزی روسیه نگران است که حجم رو به رشد معاملات ارزهای دیجیتال می تواند خطراتی را برای ثبات مالی ایجاد کند.

به گزارش سی رمز و به نقل از کریپتو اسلیت ، Centrobank نگران خطرات احتمالی ثبات مالی کشور است که «تعداد افزایشی تراکنش‌های ارز دیجیتال» می‌تواند ایجاد کند. در حال حاضر، ارزهای رمزنگاری شده در روسیه تا حدودی قانونی هستند زیرا ساکنان می توانند به طور قانونی مالکیت و تجارت آنها را داشته باشند اما از رمزارز به عنوان وسیله پرداخت استفاده نمی کنند.

دو منبع ناشناس بازار مالی امروز به رویترز فاش کردند که بانک مرکزی روسیه (Centrobank) ظاهراً به دنبال منع ساکنان این کشور از خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال است.

Centrobank  که در حال حاضر “در حال مذاکره با فعالان بازار و کارشناسان در مورد ممنوعیت احتمالی است” در صورت تایید، می‌تواند خرید جدید ارزهای دیجیتال در روسیه را غیرقانونی کند، اما اثری بر دارایی‌های دیجیتال خریداری شده در گذشته نخواهد داشت.

منبع دیگری ذکر کرده است که موقعیت فعلی Centrobank “رد کامل” همه ارزهای دیجیتال است.

از سوی دیگر، به گفته سرگئی مندلیف، مدیر عامل استارت آپ خدمات مالی مبتنی بر رمزنگاری  InDeFi SmartBank  یک ممنوعیت عمومی بالقوه نه تنها سازمان‌های مجری قانون را در تحقیقات مربوط به رمزنگاری‌شان مختل می‌کند، بلکه «کاملاً بی‌معنی است».

ارزهای دیجیتال به طور خاص طراحی شده اند تا حتی در شرایط ممنوعیت کامل کار کنند. به عنوان مثال، چین آنها را ممنوع کرد، پس چه؟ آیا چینی ها کمتر از کریپتو استفاده می کنند؟ البته که نه. مندلیف به کریپتو اسلیت گفت: فقط همه محتاط تر می شوند و به زیرزمین می روند.

وی افزود، در حالی که آژانس‌های مجری قانون روسیه در حال حاضر حداقل راه‌هایی برای بررسی جرایم مرتبط با رمزنگاری از طریق صرافی‌ها دارند، در نهایت اگر Centrobank چنین ممنوعیتی را اجرا کند، جایی برای درخواست‌های خود نخواهند داشت.

به عقیده او، ممنوعیت احتمالی کریپتو، جدا از اینکه «کاملاً بی‌معنی» است، چیزی را تغییر نمی‌دهد.

اما آنها باید مالیات را فراموش کنند. آنها کازینوها را ممنوع کردند و چه فایده ای دارد؟ همه چیز آنلاین و زیرزمینی شد، فقط ده ها هزار نفر در بحبوحه بحران بدون کار ماندند در حالی که دولت نیز درآمد خود را از دست داد.

افزایش تعداد تراکنش های رمزنگاری

در واقع، همانطور که RosBusinessConsulting در اواخر نوامبر گزارش داد، Centrobank تخمین می‌زند که روس‌ها در حال حاضر حدود 5 میلیارد دلار تراکنش‌های رمزنگاری در سال انجام می‌دهند.

علاوه بر این، این بانک همچنین خاطرنشان کرد که کاربران روسی از فعال ترین معامله گران ارزهای دیجیتال در جهان هستند. بنا بر گزارش‌ها، روسیه یکی از کشورهای پیشرو از نظر تعداد بازدید ساکنان آن از صرافی‌های ارز دیجیتال است.

در ماه سپتامبر، Centrobank همچنین برنامه‌های خود را برای گسترش فهرست استفاده‌های محدود از رمزارز (مانند پرداخت‌ها) و معرفی مسئولیت‌های اداری و کیفری جدید برای تخلفات مربوطه اعلام کرد.

همین هفته گذشته، همچنین فاش شد که دفتر دادستان کل روسیه به طور فعال در حال کار بر روی مجموعه ای از اصلاحات جدید در قانون کیفری است که به سازمان های مجری قانون اجازه می دهد تا بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به دست آمده غیرقانونی را به طور قانونی مصادره کنند.

در حال حاضر، هیچ چارچوب قانونی برای مصادره و مهمتر از همه، فروش متعاقب آن اموال مصادره شده به شکل ارزهای دیجیتال در روسیه وجود ندارد. سوشنیکوف به کریپتو اسلیت گفت اما این امر مانع از توقیف این اموال توسط سازمان های مجری قانون نشد.

در این راستا، اظهارات هفته گذشته دادستان کل کشور کاملا منطقی است. اگر قرار بود خرید رمزارز در روسیه غیرقانونی شود، سازمان‌های مجری قانون مطمئناً به نوعی چارچوب قانونی برای مصادره آن نیاز دارند اما چگونه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا